Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Konferencja „Pozycja Mława 1939” w PWSZ


 


DSC026351 września 2015r. w mławskiej auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej odbyła się konferencja popularno-naukowa poświęcona linii umocnień.

Organizatorami byli PWSZ w Ciechanowie i Grupa Nieformalna Mława – miasto zabytkowe.

Konferencję otworzył doc. dr Leszek Zygner, rektor uczelni. Odczytany został list od Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika. Burmistrz Sławomir Kowalewski, gratulował organizatorom konferencji inicjatywy. Poinformował też o przekazaniu na rzecz miasta analizy polskich umocnień przygotowanej w Moskwie w 1941 roku. Ofiarodawcą jest pan Sławomir Cisowski, scenarzysta, koordynator i lektor widowiska historycznego „Rekonstrukcja bitwy pod Mławą”.

Pierwszym prelegentem był Wojciech Zalewski, geolog i historyk. Skupił się na zależnościach pomiędzy warunkami geologicznymi i morfologicznymi, a lokalizacją mławskiej linii obronnej. W podsumowaniu powrócił do wcześniej zgłaszanej koncepcji utworzenia cmentarza wojennego żołnierzy poległych w kampanii wrześniowej, na wzór światowych nekropolii wojennych.

Następne  prelekcje poprowadzili: Emil Berenecki – „Schrony bojowe  w II RP”, oraz Dawid Zieleniewski – „Ostateczna linia obrony przedwojennej armii polskiej – Samodzielna Grupa Operacyjna Narew”. Obaj są studentami Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Poproszony o głos prof. Ryszard Juszkiewicz przywoływał relacje świadków budowy linii obronnej, które mówiły  o ogromnej ofiarności okolicznych mieszkańców.

Do prelekcji Roberta Zaborowskiego reprezentującego Grupę Mława – miasto zabytkowe nie doszło, ze względu na brak czasu.

Od redakcji:

Koncepcja utworzenia cmentarza wojennego zapowiadana była oficjalnie już w 2011 roku. Burmistrz Sławomir Kowalewski zapewniał wtedy, że czynione są starania aby taki cmentarz powstał.

Podczas  konferencji zabrakło stanowiska burmistrza w tej, ponownie podniesionej przez Wojciecha Zalewskiego kwestii.

Szkoda też, że nie starczyło czasu na wystąpienie Roberta Zaborowskiego.

Red.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
5 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Sławomir Cisowski
Sławomir Cisowski
8 lata temu

Bardzo źałuję, źe nie mogłem być osobiście i dziekuję za wspomnienie o mojej przesyłce,, ale prosze o korektę imienia … scenarzysta, koordynator i lektor rekonstrukcj historyczneji Bitwa po Mlawą 🙂

Red.
Red.
8 lata temu

Bardzo przepraszamy za pomyłkę i serdecznie dziękujemy za zwrócenie uwagi 🙂

Dawid Zieleniewski
Dawid Zieleniewski
8 lata temu

Witam, nastąpiła pomyłka w moim nazwisku 🙂
Pozdrawiam i życzę miłego dnia.

Redakcja CM
Redakcja CM
8 lata temu

Najmocniej przepraszamy za pomyłkę. Dziękujemy za zwrócenie uwagi i również pozdrawiamy 🙂

gość
gość
8 lata temu

bardzo mało osób przyszło na uczelnię, bardzo mało

5
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x