Cukrzyca to plaga XXI wieku
— 01/06/2022Cukrzyca to plaga XXI wieku, zaliczona przez Światową Organizację Zdrowia obok otyłości, nadciśnienia tętniczego czy chorób nowotworowych, do grupy chorób…
1 września 2015r. w mławskiej auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej odbyła się konferencja popularno-naukowa poświęcona linii umocnień.
Organizatorami byli PWSZ w Ciechanowie i Grupa Nieformalna Mława – miasto zabytkowe.
Konferencję otworzył doc. dr Leszek Zygner, rektor uczelni. Odczytany został list od Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika. Burmistrz Sławomir Kowalewski, gratulował organizatorom konferencji inicjatywy. Poinformował też o przekazaniu na rzecz miasta analizy polskich umocnień przygotowanej w Moskwie w 1941 roku. Ofiarodawcą jest pan Sławomir Cisowski, scenarzysta, koordynator i lektor widowiska historycznego „Rekonstrukcja bitwy pod Mławą”.
Pierwszym prelegentem był Wojciech Zalewski, geolog i historyk. Skupił się na zależnościach pomiędzy warunkami geologicznymi i morfologicznymi, a lokalizacją mławskiej linii obronnej. W podsumowaniu powrócił do wcześniej zgłaszanej koncepcji utworzenia cmentarza wojennego żołnierzy poległych w kampanii wrześniowej, na wzór światowych nekropolii wojennych.
Następne prelekcje poprowadzili: Emil Berenecki – „Schrony bojowe w II RP”, oraz Dawid Zieleniewski – „Ostateczna linia obrony przedwojennej armii polskiej – Samodzielna Grupa Operacyjna Narew”. Obaj są studentami Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
Poproszony o głos prof. Ryszard Juszkiewicz przywoływał relacje świadków budowy linii obronnej, które mówiły o ogromnej ofiarności okolicznych mieszkańców.
Do prelekcji Roberta Zaborowskiego reprezentującego Grupę Mława – miasto zabytkowe nie doszło, ze względu na brak czasu.
Od redakcji:
Koncepcja utworzenia cmentarza wojennego zapowiadana była oficjalnie już w 2011 roku. Burmistrz Sławomir Kowalewski zapewniał wtedy, że czynione są starania aby taki cmentarz powstał.
Podczas konferencji zabrakło stanowiska burmistrza w tej, ponownie podniesionej przez Wojciecha Zalewskiego kwestii.
Szkoda też, że nie starczyło czasu na wystąpienie Roberta Zaborowskiego.
Red.
Bardzo źałuję, źe nie mogłem być osobiście i dziekuję za wspomnienie o mojej przesyłce,, ale prosze o korektę imienia … scenarzysta, koordynator i lektor rekonstrukcj historyczneji Bitwa po Mlawą 🙂
Bardzo przepraszamy za pomyłkę i serdecznie dziękujemy za zwrócenie uwagi 🙂
Witam, nastąpiła pomyłka w moim nazwisku 🙂
Pozdrawiam i życzę miłego dnia.
Najmocniej przepraszamy za pomyłkę. Dziękujemy za zwrócenie uwagi i również pozdrawiamy 🙂
bardzo mało osób przyszło na uczelnię, bardzo mało