Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Marcin Burchacki kandydat na burmistrza Mława 2018 samorządowcy Mława powiat mławski
Logo
Cezary Kądrzycki kandydat do Rady Miasta Mława
Szpulka Mława tkaniny pasmanteria dodatki krawieckie nowo otwarty sklep

Ulga dla zmęczonych upałem dróg


Upały przysporzyły prac drogowcom zajmującym się powiatowymi arteriami. W Mławie podobno problemów z topiącym się asfaltem nie było.

Marek Kiełbiński kandydatna burmistrza Mławy PiS

Tegoroczne wakacje będą kojarzyć się z falą upałów. Ludzie narzekali, zwierzęta szukały chłodu, a rośliny schły. Ucierpiały także drogi. Gdy słupek rtęci na termometrach przekraczał 30 stopni Celsjusza, asfalt się topił, a – w żargonie drogowców – „pocił się”. – W masach bitumicznych są związki lotne, lżejsze od innych, które się uwalniają. Wygląda to, jakby ktoś wylał świeży asfalt, a pod ciężarem samochodów powstają ślady – objaśnia Leszek Ślubowski, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Mławie. Jak dodaje, zjawisko to najczęściej występuje tam, gdzie wykonywano powierzchniowe utrwalenie jezdni czyli związanie nowej warstwy grysu z nawierzchnią drogi.

Jak sobie radzili drogowcy z „pocącym się” dywanikiem? Jadąc wolno samochodem posypywali newralgiczne miejsca grysem, a wówczas nawierzchnia się stabilizowała. Zabiegi te wykonywane przez kilkanaście dni, najczęściej na odcinkach Radzanów – Drzazga, Bogurzynek – Doziny, Kowalewo – Kowalewko kosztowały ok. 3200 – 3500 zł.

Tego typu problemów nie było podobno w Mławie. – Nie było, bo w mieście nie ma ruchu ciężkiego, nie mamy też w zasadzie „powierzchniówek” (powierzchniowe utrwalenie jezdni – przyp. red.), ulice przykryte są dywanikiem asfaltowym – odpowiada Jan Wysocki, prezes Mławskiego Przedsiębiorstwa Drogowo-Mostowego. Spółka wykonywała natomiast w ostatnim czasie remonty arterii na rynku, ale uszkodzenia wynikały tam z eksploatacji, nie przyczyniły się do nich wysokie temperatury.

el

Udostępnij:
Henryk Antczak
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

1
KOMENTARZE

1500
odi

Tytuł artykułu bardzo pięknie komponuje się z załączoną fotografią. Trochę nostalgicznie, ulga, kierunek – jesień.