Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Srebrna odznaka dla księdza rektora


Foto: sankuarium-ratowo.plMławskie Starostwo Powiatowe wnioskowało do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o przyznanie ks. Bogdanowi Pawłowskiemu z Ratowa (gm. Radzanów) srebrnej odznaki „Za opiekę nad zabytkami”.

Radni powiatowi zaakceptowali ten pomysł na sierpniowej sesji. Ks. Pawłowski powiedział „Codziennikowi”, że bardzo się cieszy. – Moje starania zostały zauważone i docenione. Cieszę się, że zabytek w postaci sanktuarium, który jest perłą północnego Mazowsza udało się odrestaurować – zaznaczył skromnie.

Ks. Bogdan Pawłowski został rektorem Sanktuarium Diecezjalnego św. Antoniego z Padwy w Ratowie w 2008 r. Od samego początku jego działania skupiają się m.in. wokół przywrócenia dawnej świetności unikatowemu w skali województwa zabytkowi sztuki architektonicznej późnego baroku jakim jest sanktuarium. „ W wyniku prowadzonych działań udało mu się pozyskać dotacje i przeprowadzić remont m.in. dachu na kościele, budynku klasztornym, remont elewacji zewnętrznej kościoła i budynku klasztornego oraz wnętrz i ogrodów pobernardyńskich.” – czytamy w uzasadnieniu uchwały. Wysokość grantów, o które się wystarał od 2011 r. na przykład w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego, w resorcie kultury czy Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie to ponad 1,8 mln zł. A wartość tych inwestycji przekracza 2,2 mln zł.

Duchowny działa także na innych polach, organizuje przedsięwzięcia kulturalne, edukacyjne i społeczne, które promują zabytek, udostępnia go nieodpłatnie zwiedzającym. Jak piszą urzędnicy, organizuje historyczne pikniki rodzinne, przybliżające historię małej Ojczyzny, regularnie udostępnia zabytek do zwiedzania w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, organizuje koncerty, żywe lekcje historii, prelekcje o Ratowie jako miejscu dziedzictwa narodowego. Jest współautorem publikacji „Ratowo perła Ziemi Zawkrzeńskiej” oraz inicjatorem warsztatów poświęconych sztuce baroku „Płonące rokoko – ostatni płomień baroku” oraz „Ratowo – czas zatrzymany w murach”.

Za działalność w 2014 r. został uhonorowany medalem pamiątkowym „Pro Masovia” od marszałka.

Oprac. el

Nie wybrano galeria lub galeria została usunięta

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

2
KOMENTARZE

avatar
1500
@g@
Gość

Ks. Pawłowski ma na imię Bogdan, a nie Roman… 😉

red.
Gość
red.

Dziękujemy za zwrócenie uwagi, pozdrawiamy 🙂