Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Patryk Fabisiak kandydat do Rady Miasta Jolanta Karpińska kandydatka do Rady Powiatu Mławskiego wybory samorządowe 2018
Logo
Grażyna Zakrzewska
Szpulka Mława tkaniny pasmanteria dodatki krawieckie nowo otwarty sklep

Srebrna odznaka dla księdza rektora


Foto: sankuarium-ratowo.plMławskie Starostwo Powiatowe wnioskowało do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o przyznanie ks. Bogdanowi Pawłowskiemu z Ratowa (gm. Radzanów) srebrnej odznaki „Za opiekę nad zabytkami”.

Marek Kiełbiński kandydatna burmistrza Mławy PiS

Radni powiatowi zaakceptowali ten pomysł na sierpniowej sesji. Ks. Pawłowski powiedział „Codziennikowi”, że bardzo się cieszy. – Moje starania zostały zauważone i docenione. Cieszę się, że zabytek w postaci sanktuarium, który jest perłą północnego Mazowsza udało się odrestaurować – zaznaczył skromnie.

Ks. Bogdan Pawłowski został rektorem Sanktuarium Diecezjalnego św. Antoniego z Padwy w Ratowie w 2008 r. Od samego początku jego działania skupiają się m.in. wokół przywrócenia dawnej świetności unikatowemu w skali województwa zabytkowi sztuki architektonicznej późnego baroku jakim jest sanktuarium. „ W wyniku prowadzonych działań udało mu się pozyskać dotacje i przeprowadzić remont m.in. dachu na kościele, budynku klasztornym, remont elewacji zewnętrznej kościoła i budynku klasztornego oraz wnętrz i ogrodów pobernardyńskich.” – czytamy w uzasadnieniu uchwały. Wysokość grantów, o które się wystarał od 2011 r. na przykład w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego, w resorcie kultury czy Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie to ponad 1,8 mln zł. A wartość tych inwestycji przekracza 2,2 mln zł.

Duchowny działa także na innych polach, organizuje przedsięwzięcia kulturalne, edukacyjne i społeczne, które promują zabytek, udostępnia go nieodpłatnie zwiedzającym. Jak piszą urzędnicy, organizuje historyczne pikniki rodzinne, przybliżające historię małej Ojczyzny, regularnie udostępnia zabytek do zwiedzania w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, organizuje koncerty, żywe lekcje historii, prelekcje o Ratowie jako miejscu dziedzictwa narodowego. Jest współautorem publikacji „Ratowo perła Ziemi Zawkrzeńskiej” oraz inicjatorem warsztatów poświęconych sztuce baroku „Płonące rokoko – ostatni płomień baroku” oraz „Ratowo – czas zatrzymany w murach”.

Za działalność w 2014 r. został uhonorowany medalem pamiątkowym „Pro Masovia” od marszałka.

Oprac. el

Udostępnij:
Henryk Antczak
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

2
KOMENTARZE

1500
@g@

Ks. Pawłowski ma na imię Bogdan, a nie Roman… 😉

red.

Dziękujemy za zwrócenie uwagi, pozdrawiamy 🙂