Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Ósma odsłona rekonstrukcji Bitwy pod Mławą


Około dwustu rekonstruktorów wcielających się w postaci polskich i niemieckich żołnierzy, 3 samoloty, czołgi, broń, ucieczka ludności cywilnej – publiczność po raz kolejny obejrzała zorganizowane z dużym rozmachem, wzruszające widowisko.

W sobotę 29 sierpnia ziemia na polach w okolicach Uniszek Zawadzkich zadrżała od wybuchów bomb, jak 1 września 1939 r. – Znajdujemy się w miejscu, gdzie 76 lat temu rozegrał się dramat drugiej wojny światowej. Wojska niemieckie napadły na Polskę. Znajdujemy się na pozycji Mławy. Zniszczony, uszkodzony schron bojowy, budowany przez żołnierzy polskich od kwietnia 1939 roku, wymownie świadczy, że znajdujemy się na polach bitwy. (…)Pamiętamy o tym, co zdarzyło się tu pod Mławą w 1939 roku. Wyrażamy swój hołd i szacunek dla żołnierzy polskich, dziękujemy za to, co zrobili. Jesteśmy razem tu kolejny raz po to, żeby robić wszystko na rzecz pokoju, po to, żeby nigdy nie powtórzył się dramat wojny – mówił tuż przed rekonstrukcją Sławomir Kowalewski, burmistrz  Mławy. W tegorocznym widowisku wystąpiło około 200 „żołnierzy” oraz, jak zwykle, ludność cywilna odgrywana przez mławskich rekonstruktorów. To oni odtwarzali dramat mieszkańców, którzy uciekając przed Niemcami, musieli porzucić niemal cały swój dobytek. Podczas scen z ich udziałem  niejednemu widzowi zakręciła się łza w oku.

Hitlerowcy napierali, a polscy żołnierze dzielnie się bronili. Powietrze co chwila przeszywał huk wybuchów, niemieckie samoloty bombardowały pozycje Polaków, ale ci stawiali nieprzyjacielowi zaciekły opór. W końcu jednak musieli ulec.

Widowisko to było główną atrakcją na polach w okolicach Uniszek Zawadzkich, ale nie jedyną. Ściągnęło tam bowiem wielu handlarzy, którzy oferowali m.in. artykuły spożywcze, ubrania i zabawki. Były też stoiska z militariami: menażkami, pociskami, łuskami, saperkami i strojami. Piknik trwał już od od godz. 10.

el

« 1 z 2 »
Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

KOMENTARZE

avatar
1500