Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

W naszym województwie pracują przedstawiciele aż 142 krajów


W województwie mazowieckim jest aż 8 014 przedsiębiorców, którzy nie są obywatelami Polski. Własną firmę założyło więc niecałe 4% cudzoziemców pracujących w regionie. Zdecydowana większość to Ukraińcy.


W ciągu pół roku w mazowieckiem przybyło ponad 20,6 tys. obcokrajowców, którzy zostali zgłoszeni do ubezpieczeń społecznych. Wg stanu na 31 października jest ich już łącznie 210 870, a w całym kraju aż  871 703. Jak łatwo policzyć co czwarty cudzoziemiec w Polsce przebywa właśnie w województwie mazowieckim. Zdecydowaną większość w regionie stanowią Ukraińcy (127,9 tys.), Białorusini (22,8 tys.) i Wietnamczycy (6 tys.), ale nie brakuje też tak egzotycznych nacji jak Surinamczycy czy Mozambijczycy. W województwie pracują przedstawiciele aż 142 krajów.

Pomysłowi i zaradni

Co ciekawe, jeden na dwudziestu pięciu obcokrajowców sam stworzył sobie miejsce pracy. 8 014 posiadaczy obcych paszportów miało pomysł na własny interes i założyli w Polsce firmę. To więcej niż średnia ogólnopolska, gdzie „przedsiębiorczość” cudzoziemców wyniosła niecałe 3%.

Wszędzie wzrosty

Większość mazowieckich obcokrajowców to mieszkańcy aglomeracji warszawskiej. Jest ich tutaj już 176 732, czyli o ponad 16 tys. więcej w stosunku do stanu sprzed 6 miesięcy. W ogromnej przewadze są to oczywiście Ukraińcy. W pozostałych regionach województwa również jest ich jednak stosunkowo dużo. Spory przyrost zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych odnotował płocki oddział ZUS (północna część województwa). Wg stanu na 31 października pracujących cudzoziemców jest tam już  12 852, czyli o  1 825 więcej niż pod koniec kwietnia. Za ten skok odpowiadają głównie obywatele Ukrainy, których jest już ponad 8,5 tys. Z kolei na terenie radomskiego oddziału ZUS (południe województwa) także odnotowany znaczny wzrost. Wyniósł  1 504 dodatkowych zgłoszeń, co finalnie dało  10 674 osób z obcym paszportem. Najmniej pracujących cudzoziemców, choć różnica jest minimalna, przebywa na terenie siedleckiego oddziału ZUS (wschodnia część województwa). Pracuje tutaj  10 612 obcokrajowców, czyli o  939 więcej niż w kwietniu.

Z analiz ZUS jasno wynika, że obcokrajowców zgłoszonych w ZUS wciąż przybywa. Warto pamiętać, że fakt ubezpieczenia, a zatem także opłacania składek, oznacza, że mogą skorzystać z przysługujących im świadczeń. Legalne zatrudnienie jest zatem dla nich korzystniejsze i bardziej bezpieczne niż praca na czarno.

Cudzoziemcy zgłoszeni do ubezpieczeń w oddziale płockim (po lewej stan wg 30 kwietnia, po prawej 31 października, kolumna „różnica po pół roku” dot. nacji wskazanej w kolumnie prawej)

źródło: Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
4 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Ogół
Ogół
2 lata temu

Tak jak Polacy np. Do Angli tak teraz Ukraina do Polski. Tu nie ma się co dziwić. Polakowi bardzie opłaca się zatrudnić i wyzyskać ile się da z Ukrainy bo i ukrainie zależy na tym by zarobić. Ci jednac co otwierają działalności obcokrajowe np. Kebab i jakieś małe działalności w różnych innych dziedzinach są ok. Gdyż wiele osób z tego kożysta. Jednak wyzysk czy to korporacyjny czy prywatny stabilność będzie psuł. Wielo liczbowe nadgodziny cudzych rąk przyzwyczajają do coraz większych dóbr materjalnych od kturych trudno się odzwyczaić. Czego skutkiem jest prywatyzacja. Tak jak zrezygnowaliście z prywatyzacji małych sklepów dla supermarketów tak teraz nie macie małych sklepów. lecz zprywatyzowane supermarkety. Nie mówie że są złe lecz im więcej takich supermarketów to i popyt na towar jest większy, ludzi przybywa Miasto się rozrasta jeszcze w tym mieście niezauważalny ale tłok który robi się coraz większy. Tak zwani Lideży naganiający tempo pracy niepojmują tego że odbija się to na społeczny wielce nie naturalnym tęmpie tak zwanego rozwoju który jednak nie jest rozwojem a rozrostem. Posadzony kwiat w doniczce jeśli doniczka nie jest dostosowana do wzrostu tego kwiata, kwiat ten potrzebował będzie przesadzenia. I tak dzieję się wszędzie tam gdzie ważny jest rozrost nie rozwój. Loty na Marsa nie są bez przyczyny. Ukrywany przed Ludem rozwój technologiczny i stosowanie technologi w strókturach myśleniowy populacji jest nie etyczne gdyż świadomość nie świadoma do nieświadomości prowadzi. Wy zostawicie nas lecz dalej nie pójdziecie. „DOPIERO WIEDZĄC WSZYSTKO ZROZUMIAŁEM JAK MAŁO WIEM” BÓG większy jest odemnie. Jeśli to Pojmniecie Wolność może uzyskacie. Nie wiem jak bardzo bym chciał niewyobrażalnego, tak na tej Ziemi jestem tylko człowiekiem i to zostało mi pojętę. Niepojętym Jest BÓG a NIM nie jestem. Wolna wola to nie że chcę lecz że żyję w sposób jaki chce np. z Ludźmi lub bez ludzi. Jednak na tej samej Ziemi. Wiekszego wyboru nie mam. Lecz wetaforze tak jak wy chcecie okraść Ziemie uciec i tu pozostawić tak i metaforyczny ja mogę was z tąd niewypuścić. BÓG jest zawsze ponad moje wyobrażenie. Więc jestem tylko człowiekiem mieszkającym na Tej ziemi więc nic innego mi nie pozostało by zadbać o to na miare możliwości i na miare możliwości uczyć się żyć.

Ogół
Ogół
2 lata temu
Reply to  Ogół

By gdy przyjdzie „schodzić” z tego świata poprostu z niego „zejść” w bardzo odległej przyszłości jak np. W moim przypadku. Tutaj troche „nadciągnołem” ale tu jest mój metaforyczny STOP bo niepojęte też może być niepojęte czego nikt niechce. zapiszcie sobie i niech to będzie odniesieniem jeśli jeszcze nie znacie.

BuBu
BuBu
2 lata temu
Reply to  Ogół

Poza ortografią mogę się zgodzić z tobą.

Ben Afleck
Ben Afleck
2 lata temu

142 chyba jakaś pomyłka zaszła…

4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x