Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Biały dym w kanalizacji. WODKAN szuka nielegalnych przyłączeń


fot. ilustracyjne


Zakład Wodociągów, Kanalizacji i Oczyszczalnia Ścieków „WOD-KAN” Sp. z o.o. w Mławie przystąpi od 22 marca 2021 r. do wykrywania nielegalnych włączeń wód opadowych do kanalizacji sanitarnej na terenie Miasta Mława. Ma to  związek ze zwiększoną ilością ścieków dopływających do Miejskiej Oczyszczalni Ścieków podczas opadów atmosferycznych oraz roztopów śniegu.

Zadymiając kanalizację sanitarną, można w bardzo łatwy sposób sprawdzić – bez wchodzenia na teren danej nieruchomości – czy zostało wykonane nielegalne włączenie do sieci sanitarnej.

Zadymianie odbywać się będzie za pomocą specjalnego urządzenia – tzw. zadymiarki, która wytwarza białą mgłę. Wytwarzany dym jest bezwonny i nieszkodliwy dla ludzi i zwierząt (taki sam dym jest używany do efektów specjalnych podczas koncertów).

Niektórzy właściciele domów jednorodzinnych, zarządcy wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni, zakłady pracy odprowadzają wodę z dachów lub terenów utwardzonych bezpośrednio do kanalizacji, którą powinny płynąć tylko ścieki komunalne.

Ścieki komunalne kierowane są do oczyszczalni ścieków, gdzie są poddawane mechaniczno-biologicznemu oczyszczaniu. Każdy metr sześcienny, który trafia do kanalizacji sanitarnej i oczyszczalni ścieków, generuje koszty i wpływa bezpośrednio na technologię. Dlatego też wody opadowe i roztopowe nie mogą trafiać do kanalizacji sanitarnej, a następnie do oczyszczalni ścieków, tylko powinny zostać zagospodarowane na terenie danej nieruchomości i być wykorzystywane np. do podlewania roślinności.

Kanalizacja deszczowa wybudowana w pasie drogowym służy odwodnieniu pasa drogowego, a wody opadowe są odprowadzane do rzek lub rowów.

Spółka przypomina, że zgodnie z art. 9. 1. Ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków „zabrania się wprowadzania ścieków bytowych i ścieków przemysłowych do urządzeń kanalizacyjnych przeznaczonych do odprowadzania wód opadowych lub roztopowych będących skutkiem opadów atmosferycznych, a także wprowadzania tych wód opadowych i roztopowych oraz wód drenażowych do kanalizacji sanitarnej”.

Zgodnie z ustawą nielegalny zrzut ścieków jest wykroczeniem lub przestępstwem. Dlatego też Zakład Wodociągów, Kanalizacji i Oczyszczalnia Ścieków „WOD- KAN” Sp. z o.o. w Mławie proponuje wykorzystać wody opadowe na terenie swojej nieruchomości i wykonać odłączenie wód opadowych od kanalizacji sanitarnej, jeśli takie włączenie ma miejsce.

źródło: WOD-KAN

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
5 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Inka
Inka
1 rok temu

I bardzo dobrze, później wszyscy za to płacimy

Nie ekolog
Nie ekolog
1 rok temu

Byłem świecie przekonany że wykluczone zostały takie praktyki na etapie projektowo nadzorczym przy nowych budowlach a stare przyłącza zostały już dawno namierzone. Z obserwacji róg torfa i kopernika czasem jak popada woda w Seradzu barwi się na biało jak jest to woda opadowa skąd jest ten osad. Nie wiem jak dalszym biegu rzeczki ale swego czasu był to mega problem . Ale widać że jak prywaciarz przejaol biznes to nie ma zmiłuj.

Ngb
Ngb
1 rok temu

Wiesz co znaczy oddziaływanie prewencyjne??

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu
Reply to  Ngb

Tak, wiem…
prewencja
[łac.],

Zapobieganie popełnianiu przestępstw i wykroczeń przez ogół społeczeństwa — przez stosowanie kar w stosunku do sprawców oraz przez samo zagrożenie karą.
To nie jest raczej ostrzeganie przestępców.

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu

Rychło w czas… i super, że zapowiadają.
To jest po prostu fenomenalne.
Brawo wy.

5
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x