Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

„Rok dla Niepodległej”oraz inne wystawy można oglądać w Ekonomiku


Biblioteka szkolna zaprasza do oglądania wystaw prezentowanych na: korytarzu na drugim piętrze (naprzeciw sali 22) pod hasłem „2017 rokiem Piłsudskiego i Kościuszki”, w galerii „E” (na korytarzu przed biblioteką) pod hasłem „Rok dla Niepodległej” i w bibliotece – „Stanisław Wyspiański (1869-1907) 110. rocznica śmierci”.

Sejm ustanowił rok 2017 rokiem m.in. Józefa Piłsudskiego i Tadeusza Kościuszki. Poparł również uchwały ustanawiające rok 2017 rokiem rzeki Wisły, Josepha Conrada–Korzeniowskiego, Adama Chmielowskiego, Honorata Koźmińskiego.

Uczczenie marszałka Józefa Piłsudskiego ma związek z przypadającą w 2017 roku 150. rocznicą urodzin – jak zaznaczono w uchwale – „niezłomnego bojownika o wolność i niezawisłość Polaków”.

W 2017 r. ma także miejsce 200. rocznica śmierci Tadeusza Kościuszki – Najwyższego Naczelnika Siły Zbrojnej Narodowej ogólnonarodowego powstania, zwanego insurekcją kościuszkowską, polskiego i amerykańskiego generała, „niezłomnego bojownika w walkach   o niepodległość”.

Wychodząc naprzeciw tym rocznicom w naszej szkole na korytarzu na drugim piętrze zorganizowano wystawę poświęconą tym bohaterom pod hasłem: „2017 rokiem Piłsudskiego i Kościuszki”.

W galerii „E” prezentowana jest wystawa „Rok dla Niepodległej” upamiętniająca odzyskania niepodległości przez Polskę.

W związku z tym, że w 2018 roku będziemy świętować 100-lecie odzyskania Niepodległości, dlatego minister edukacji narodowej Anna Zalewska ogłosiła rok szkolny 2017/2018 „Rokiem dla Niepodległej”. Od kilku lat MEN nadaje hasła kolejnym latom szkolnym, zwracając uwagę na kwestie, które w danym roku powinny być priorytetem. W związku z powyższym nauczyciele bibliotekarze sporządzili wystawę tematycznie związaną z odzyskaniem w 1918 roku niepodległości przez Polskę.

W bibliotece w listopadzie prezentowana jest wystawa poświęcona 110. rocznicy śmierci Stanisław Wyspiański (1869-1907).

źródło i fot.: Zespół Szkół nr 4 w Mławie

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Article Rating
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments