Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Jan Paweł II od dziesięciu lat patronem Gimnazjum w Radzanowie


slider-radzanowRadzanowskie gimnazjum 21 października bardzo uroczyście świętowało dziesiątą rocznicę nadania szkole imienia pierwszego papieża Polaka – świętego Jana Pawła II. W programie uroczystości była msza św., w trakcie której uczniowie klas pierwszych złożyli uroczyste ślubowanie a także widowisko słowno – muzyczne o życiu Patrona szkoły.


Mszy św. odprawionej w kościele parafialnym p.w św. Franciszka przewodniczył ks. biskup Mirosław Milewski.  Własnie w kościele parafialnym uczniowie pierwszej klasy gimnazjum złożyli ślubowanie, przyrzekając kierować się w życiu zasadami chrześcijańskimi.

Drugą część obchodów jubileuszu już w szkolnych murach rozpoczęto odśpiewaniem hymnu państwowego. Licznie przybyłych gości powitał dyrektor Zespołu Szkół w Radzanowie Witold Okumski.

W swoim przemówieniu przywołał tradycję szkoły w Radzanowie wspominając postać Michaliny Czechowskiej, żołnierza Armii Krajowej i nauczyciela tajnego nauczania, zamordowaną przez niemieckich okupantów. Przypomniał też rok 1999 i reformę systemu oświaty, m.in. przywracająca trójszczeblowy system szkolnictwa. Wskazywał na pozytywne efekty pobierania nauki blisko domu rodzinnego w bezpiecznych i przyjaznych warunkach. Dyrektor nie omieszkał przy tej okazji pochwalić się osiągnięciami placówki.

– Wielu absolwentów naszego gimnazjum studiuje, bądź ukończyło prestiżowe uczelnie wyższe, min.: SGH, UW, PW, WAT, SGGW, UG, PG na takich kierunkach jak: ekonometria, ekonomia, matematyka stosowana, robotyka, informatyka, prawo, budownictwo. To nie przypadek, bo dzięki reformie gimnazjalnej nastąpiło wyrównanie osiągnięć edukacyjnych uczniów ze wsi i z miast. Od kilku lat uczniowie gimnazjów wiejskich uzyskują takie same wyniki na egzaminie gimnazjalnym jak ich rówieśnicy z miast do stu tysięcy mieszkańców! Uczniowie naszego gimnazjum uzyskują wyniki wyższe niż średnia krajowa, często wyższe niż średnia dla województwa mazowieckiego. Uczeń gimnazjum JP II w Radzanowie został laureatem wojewódzkiego konkursu z fizyki, kilku uczniów było finalistami wojewódzkiego konkursu matematycznego, w tym w obecnym i poprzednim roku. Dzięki temu, że gimnazjum skupia młodzież z całej gminy drużyna piłki nożnej UKS Wkra Radzanów systematycznie uczestniczy w rozgrywkach ligi okręgowej. Absolwent Gimnazjum JPII w Radzanowie Rafał Grzelak jest dziś podstawowym piłkarzem klubu z ekstraklasy – Korony Kielce – wymieniał dyrektor Okumski.

– Jan Paweł II, to patron około 400 polskich gimnazjów! Tylko w naszym powiecie mławskim, Papież Polak, to patron gimnazjów w Strzegowie, Lipowcu Kościelnym, Stupsku i Wieczfni Kościelnej, których sztandary i dyrektorzy są z Nami!  Razem tworzymy rodzinę szkół JPII w powiecie mławskim. Jesteśmy dumni, że nasze gimnazja noszą imię największego z rodu Polaków! – zakończył Witold Okumski.

Młodzież gimnazjalna przygotowała widowisko słowno – muzyczne obrazujące życie Karola Wojtyły i jego drogę do kapłaństwa. Wśród zaśpiewanych pieśni nie zabrakło „Barki” – tej tak ulubionej przez papieża. Na zakończenie uroczystości były gratulacje, podziękowania, życzenia i drobne upominki od zaproszonych gości. Pamiątką jubileuszu były wręczone wszystkim zaproszonym drewniane drzewka z cytatami Jana Pawła II.

JK

« 2 z 4 »
Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
10 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Jarząbek
Jarząbek
6 lata temu

Czy wszyscy uczniowie tej szkoły są tylko jednego, s,łusznego wyznania, że ślubowanie odbywało się w kościele?

Witold Okumski
Witold Okumski
6 lata temu
Reply to  Jarząbek

Ojciec Święty Jan Paweł II, to człowiek dialogu, uczył nas patriotyzmu, miłości do drugiego człowieka, całował Ziemię Ojczystą. To też człowiek wolności. Za to dziś kochamy go! Z dumą nosimy jego sztandar!

Jarząbek
Jarząbek
6 lata temu
Reply to  Witold Okumski

Nie wszyscy Go kochamy. Nie wszyscy jesteśmy katolikami, a to gimnazjum jest świeckie i ślubowanie uczniów winno odbywać się w szkole a nie w kościele!!! Nie wolno nikogo zmuszać do uczestnictwa w mszy świętej, wolność słowa i wolność WYZNANIA zapewnia nam konstytucja.

Witold Okumski
Witold Okumski
6 lata temu
Reply to  Jarząbek

To młodzież szkolna, spontanicznie organizując Marsze Światła po śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II dokonała wyboru patrona szkoły!

Ja
Ja
6 lata temu
Reply to  Witold Okumski

Spontanicznie?
Jak za komuny.

Witold Okumski
Witold Okumski
6 lata temu

„Wasz jubileusz pięknie wpisuje się we wielkie dziedzictwo św. Jana Pawła II i utrwala pamięć o nim. Proszę was, strzeżcie tego dziedzictwa. Ale to jego patronowanie wam niech nie będzie tylko teoretyczne i na pokaz. Organizujecie różne inicjatywy, poprzez które, będzie poznawać św. Jana Pawła II. To wszystko jest bardzo ważne w procesie wychowawczym. Pamiętajcie, że macie przede wszystkim potężnego orędownika w niebie. Naśladujcie go, podziwiajcie i módlcie się do Boga za jego przyczyną” – mówił w czasie homilii bp Milewski.

Jarząbek
Jarząbek
6 lata temu
Reply to  Witold Okumski

Panie Okumski, jeszcze na jedno trzeba zwrócić uwagę w Pana komentarzach, jeśli Pan tak szanuje, kocha i uwielbia JPII to zaimki takie jak: go, jego itd winien Pan pisać wielką literą

Witold okumski
Witold okumski
6 lata temu

Dziękuję za obecność. Piękny artykuł. Fantastyczną galerię zdjęć.

Ja
Ja
6 lata temu

Hola, hola! Gimnazjum w Radzanowie jest szkołą publiczną, a co za tym idzie szkołą świecką! Dlaczego organizuje się tego typu uroczystości w szkole, skoro nawet w statucie tej szkoły jest zapisane: „§ 32: 1. Uczeń ma prawo do: 5) swobody w wyrażaniu myśli i przekonań, jeśli nie narusza tym dobra innych ludzi poprzez: c) swobodne wyrażanie własnych przekonań religijnych i światopoglądowych z zachowaniem tolerancji dla poglądów i przekonań innych ludzi;”.

Witold Okumski
Witold Okumski
6 lata temu
Reply to  Ja

Ojciec Święty Jan Paweł II, to człowiek dialogu, uczył nas patriotyzmu, miłości do drugiego człowieka, całował Ziemię Ojczystą. To też człowiek wolności. Za to dziś kochamy go! Z dumą nosimy jego sztandar!

10
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x