Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Terytorialsi szkolili się m.in. w okolicach Strzegowa


Po blisko roku działań przeciwkryzysowych przyszedł czas na powrót do systematycznych szkoleń rotacyjnych w 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. W miniony weekend ponad 500 żołnierzy wzięło udział w szkoleniach indywidualnych, specjalistycznych oraz zgrywających.


W miniony weekend 5 pododdziałów z 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej szkoliło się w ramach co miesięcznych szkoleń rotacyjnych, łącznie w sobotni poranek na szkolenia wyruszyło ponad 500 żołnierzy brygady. Odbywały się szkolenia zarówno na placach ćwiczeń taktycznych, na strzelnicach jak i w stałym rejonie odpowiedzialności czyli w miejscowościach na terenie północnego Mazowsza. Jedno z takich szkoleń odbyło się np.  w okolicach Strzegowa w powiecie mławskim oraz w gminie Regimin.

W okolicach Regimina szkoliła się jedna z samodzielnych kompani stacjonujących w Ciechanowie. Podczas trwania szkolenia na niebie można było zaobserwować bezzałogowe statki powietrzne Fly Eye, które wykorzystane zostały jako wsparcie żołnierzy patrolujących teren gminy. Zajęcia trwały do późnych godzin nocnych, dlatego do prowadzenia działań z zakresu taktyki w terenie zalesionym wykorzystano sprzęt noktowizyjny oraz sprzęt łączności.

Żołnierze ćwiczyli organizację stanowiska dowodzenia, obsługę sprzętu zgodnie ze specjalnością, sprawdzali możliwość wykorzystania bezzałogowców do wyszukiwania i identyfikowania zamaskowanego stanowiska dowodzenia – informuje dowódca kompanii dowodzenia, por. Łykasz Porębski.

System szkolenia w WOT

W Wojskach Obrony Terytorialnej wprowadzono  3 – letni cykl szkolenia żołnierzy ochotników, w zależności od długości pełnienia służby żołnierze odbywają szkolenia indywidualne, które realizowane są w pierwszym roku szkolenia, mają one charakter ogólnowojskowy, którego celem jest opanowanie pewnych nawyków i właściwych reakcji żołnierza na współczesnym polu walki.  Jest ono rozszerzeniem wiedzy i umiejętności zdobytych przez żołnierza podczas tzw. „16” – stki czyli szkolenia podstawowego, stanowi również rodzaj selekcji na kolejne etapy.

W drugim roku służby żołnierze szkolą się zgodnie z przydzieloną na początku służby specjalnością. Przedmiotem szkolenia specjalistycznego jest uzyskanie przez żołnierza wiedzy i umiejętności z zakresu sześciu podstawowych specjalności niezbędnych w realizacji działań pododdziałów lekkiej piechoty WOT.

Trzeci rok dopełnia cykl szkolenia żołnierza Obrony Terytorialnej, prowadzone są wówczas szkolenia zgrywające. Jest dla żołnierzy podsumowaniem dotychczasowego szkolenia i cenną lekcją nauki pracy w zespole. Na tym etapie najważniejsza jest nauka czynności zespołowych z uwzględnieniem uwarunkowań terenu, w którym będą działali żołnierze, np. miejskiego, górskiego czy wodnego.

źródło i fot. 5.Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
6 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimus
Anonimus
9 miesięcy temu

Artykuł sponsorowany i wszystko jasne. Bezużyteczna formacją wyłudzająca nasze pieniądze za nic nierobienie. Jeszcze to trzeba ubrać nie wiadomo dlaczego w uniformy. Jak się trzeba zniżyć by wstąpić w te szeregi.
J384Ć P15

Anonimowo
Anonimowo
9 miesięcy temu
Reply to  Anonimus

Nie zaśmiecaj forum ruski trollu.

Anonimus
Anonimus
9 miesięcy temu
Reply to  Anonimowo

Ja nie zaśmiecam forum. Opisuję tu mój punkt widzenia nieudaczników i pasożytów naszego kraju. To ty jesteś odpadem tego narodu, który żeruje na pracy innych uczciwych ludzi.
J384Ć P15

Anonimus
Anonimus
9 miesięcy temu
Reply to  Anonimowo

A odnośnie określenia „ruski” to piskomuchy tam biorą lekcje smalą do nich zelówki.
J384Ć P15

Rezerwista
Rezerwista
9 miesięcy temu
Reply to  Anonimus

Brawo żolnierze.

Anonimus
Anonimus
9 miesięcy temu
Reply to  Rezerwista

Też biję brawo dla żołnierzy, oczywiście tych prawdziwych żołnierzy. A przebierańców dojących kasę za nic nierobienie nie poważam. Nic nie zrobili oprócz mierzenia temperatury. Ta prace mogli też wykonywać pracownicy służby zdrowia. Szuka się dla tego tworu jakiegokolwiek zajęcia by wykazać, że są potrzebni.
J384Ć P15

6
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x