Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Kurylewicz: muzyka i poezja. Wyjątkowy koncert


Stowarzyszenie Radzaniovia oraz Stowarzyszenie Historyczne Północnego Mazowsza zaprasza na program „PROSTY WIERSZ O WOLNOŚCI: KURYLEWICZ MUZYKA I POEZJA” w wykonaniu Gabrieli Kurylewicz (wiersze, fortepian) i Pawła Pańty (kontrabas).


W programie wiersze Gabrieli Kurylewicz z tomu Rymki (wraz z tytułowym Prostym Wierszem o Wolności) i Zaśpiew oraz Andrzeja Kurylewicza utwory na fortepian solo (Modlitwa, Walc minimalny, Sekwencje Nad Niemnem, Polskie drogi), kontrabas solo (Moods) oraz pieśni na fortepian i kontrabas (Lalka, Somnambulicy, Kołysanka z Nie-Boskiej komedii, Czułość i in.), a także improwizacje.

Gabriela Kurylewicz – poetka, filozof, tłumacz, córka Wandy Warskiej i Andrzeja Kurylewicza. Zajmuje się muzyką, poezją i filozofią, a zwłaszcza poszukiwaniem związków i najlepszej współobecności tych dziedzin. Studiowała na Uniwersytecie Warszawskim i University of London, doktorat obroniła w Instytucie Filozofii UW w 2003 r. Założycielka Fundacji Forma – Teatru, Instytutu Sztuki i Badań Filozoficznych. Prowadzi Piwnicę Artystyczną Kurylewiczów w Warszawie, a tam Wieczory Muzyki i Poezji oraz coroczny festiwal Dni Muzyki Andrzeja Kurylewicza, jest wydawcą partytur kompozytora. Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (w Zarządzie Oddziału Warszawskiego). Autorka książek filozoficznych (Dzieło sztuki i jego brak 1996; Poznawanie i niepozna- wanie istnienia Giovanni Pico della Mirandola w poszukiwaniu metafizycznej zgodności wszystkiego, co istnieje 2004) oraz przekładów tekstów Tomasza z Akwinu, Boecjusza, Shakespeare’a i Giovanniego Pico della Mirandola. Opublikowała pięć oryginalnych tomów wierszy (Wiersze 1992, Wydłużyć horyzont 1998, Tristia2003, Księżycświadkiem2007, Rymki 2014 oraz dwa zbiory w języku polskim i w przekładzie angielskim (Heaven and the Watch 2011 i EverythingBegins in Thought2013). Od 2011 r. prowadzi własne seminarium z metafizyki i estetyki w Piwnicy Artystycznej Kurylewiczów. Współtworzy Pracownię Filozofii Muzyki w Instytucie Filozofii UW. Współpracuje z Przeglądem Filozoficzno‐Literackim UW i ostatnio z Akademią Sztuki w Szczecinie, gdzie wystąpiła z serią wykładów pt. Nie warto bez piękna. Od 18 lat remontuje zabytkowy KościółPoewangelicki w Wierzchucinie nad morzem. Uważa, że: “bronią przeciw bezduszności jest czułość, wolność i samodzielność myślenia”.

Paweł Pańta – kontrabasista i gitarzysta basowy, absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Andrzeja Mysińskiego oraz Studium Jazzowego Zbigniewa Wegehaupta. Paweł Pańta współpracuje ze ścisłą czołówką polskich jazzmanów oraz wybitnymi muzykami klasycznymi. Występuje w zespołach Włodka Pawlika, Janusza Bogackiego, Gary’egoGuthmana, Wojciecha Gogolewskiego i Filipa Wojciechowskiego. Konrabasista w słynnym Andrzej Kurylewicz Trio i akompaniator Wandy Warskiej. Z Gabrielą Kurylewicz nagrał dwie płyty. Całym sercem wspiera Piwnicę Artystyczną Kurylewiczów. Jeden z najwybitniejszych europejskich improwizatorów jazzowych.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
6 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
widz
widz
3 lata temu

Gratuluję Mławie , że Radzanowia ją kocha . To Mława zyskała okazję dotknąć kultury i w ten wieczór . A było to wspaniałe doznanie . Dziękuję Radzanowia .

Vito
Vito
3 lata temu

Gratuluję Radzanovia i pozdrawiam wszystkich

endek
endek
3 lata temu

Z tą Radzanovią to strach lodówkę otwierać!!! bo oni są wszędzie. Ciekawe, kiedy mają czas na pracę zawodową??

Alf
Alf
3 lata temu
Reply to  endek

Widocznie mają, co żal zamek ściska, że ktoś coś robi? że społecznie jest aktywny?

Xyz
Xyz
3 lata temu
Reply to  endek

Dobrze zorganizowani ludzie mają czas na wszystko 😉

Ada Nasierowska
Ada Nasierowska
3 lata temu
Reply to  endek

endek masz rację Radzanovia jest wszędzie,widzisz uczciwą pracą jak daleko można zajść i co najważniejsze nikt w tej grupie nie wstydzi się swojego nazwiska,i nie stara się zabłysnąć w internecie pisząc anonimowe oszczerstwa.Są lubiani i szanowani a ich oglądalność wzrasta.Gratuluję RADZANOVIA, gratuluję aktorom ,każdemu z osobna,a zwłaszcza najmłodszym

6
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x