Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Kurylewicz: muzyka i poezja. Wyjątkowy koncert


Stowarzyszenie Radzaniovia oraz Stowarzyszenie Historyczne Północnego Mazowsza zaprasza na program „PROSTY WIERSZ O WOLNOŚCI: KURYLEWICZ MUZYKA I POEZJA” w wykonaniu Gabrieli Kurylewicz (wiersze, fortepian) i Pawła Pańty (kontrabas).

W programie wiersze Gabrieli Kurylewicz z tomu Rymki (wraz z tytułowym Prostym Wierszem o Wolności) i Zaśpiew oraz Andrzeja Kurylewicza utwory na fortepian solo (Modlitwa, Walc minimalny, Sekwencje Nad Niemnem, Polskie drogi), kontrabas solo (Moods) oraz pieśni na fortepian i kontrabas (Lalka, Somnambulicy, Kołysanka z Nie-Boskiej komedii, Czułość i in.), a także improwizacje.

Gabriela Kurylewicz – poetka, filozof, tłumacz, córka Wandy Warskiej i Andrzeja Kurylewicza. Zajmuje się muzyką, poezją i filozofią, a zwłaszcza poszukiwaniem związków i najlepszej współobecności tych dziedzin. Studiowała na Uniwersytecie Warszawskim i University of London, doktorat obroniła w Instytucie Filozofii UW w 2003 r. Założycielka Fundacji Forma – Teatru, Instytutu Sztuki i Badań Filozoficznych. Prowadzi Piwnicę Artystyczną Kurylewiczów w Warszawie, a tam Wieczory Muzyki i Poezji oraz coroczny festiwal Dni Muzyki Andrzeja Kurylewicza, jest wydawcą partytur kompozytora. Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (w Zarządzie Oddziału Warszawskiego). Autorka książek filozoficznych (Dzieło sztuki i jego brak 1996; Poznawanie i niepozna- wanie istnienia Giovanni Pico della Mirandola w poszukiwaniu metafizycznej zgodności wszystkiego, co istnieje 2004) oraz przekładów tekstów Tomasza z Akwinu, Boecjusza, Shakespeare’a i Giovanniego Pico della Mirandola. Opublikowała pięć oryginalnych tomów wierszy (Wiersze 1992, Wydłużyć horyzont 1998, Tristia2003, Księżycświadkiem2007, Rymki 2014 oraz dwa zbiory w języku polskim i w przekładzie angielskim (Heaven and the Watch 2011 i EverythingBegins in Thought2013). Od 2011 r. prowadzi własne seminarium z metafizyki i estetyki w Piwnicy Artystycznej Kurylewiczów. Współtworzy Pracownię Filozofii Muzyki w Instytucie Filozofii UW. Współpracuje z Przeglądem Filozoficzno‐Literackim UW i ostatnio z Akademią Sztuki w Szczecinie, gdzie wystąpiła z serią wykładów pt. Nie warto bez piękna. Od 18 lat remontuje zabytkowy KościółPoewangelicki w Wierzchucinie nad morzem. Uważa, że: “bronią przeciw bezduszności jest czułość, wolność i samodzielność myślenia”.

Paweł Pańta – kontrabasista i gitarzysta basowy, absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Andrzeja Mysińskiego oraz Studium Jazzowego Zbigniewa Wegehaupta. Paweł Pańta współpracuje ze ścisłą czołówką polskich jazzmanów oraz wybitnymi muzykami klasycznymi. Występuje w zespołach Włodka Pawlika, Janusza Bogackiego, Gary’egoGuthmana, Wojciecha Gogolewskiego i Filipa Wojciechowskiego. Konrabasista w słynnym Andrzej Kurylewicz Trio i akompaniator Wandy Warskiej. Z Gabrielą Kurylewicz nagrał dwie płyty. Całym sercem wspiera Piwnicę Artystyczną Kurylewiczów. Jeden z najwybitniejszych europejskich improwizatorów jazzowych.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

6
KOMENTARZE

avatar
1500
widz
Gość
widz

Gratuluję Mławie , że Radzanowia ją kocha . To Mława zyskała okazję dotknąć kultury i w ten wieczór . A było to wspaniałe doznanie . Dziękuję Radzanowia .

Vito
Gość
Vito

Gratuluję Radzanovia i pozdrawiam wszystkich

endek
Gość
endek

Z tą Radzanovią to strach lodówkę otwierać!!! bo oni są wszędzie. Ciekawe, kiedy mają czas na pracę zawodową??

Alf
Gość
Alf

Widocznie mają, co żal zamek ściska, że ktoś coś robi? że społecznie jest aktywny?

Xyz
Gość
Xyz

Dobrze zorganizowani ludzie mają czas na wszystko 😉

Ada Nasierowska
Gość
Ada Nasierowska

endek masz rację Radzanovia jest wszędzie,widzisz uczciwą pracą jak daleko można zajść i co najważniejsze nikt w tej grupie nie wstydzi się swojego nazwiska,i nie stara się zabłysnąć w internecie pisząc anonimowe oszczerstwa.Są lubiani i szanowani a ich oglądalność wzrasta.Gratuluję RADZANOVIA, gratuluję aktorom ,każdemu z osobna,a zwłaszcza najmłodszym