Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Wieczór autorski Jacka Brydy i Karola Safaryna


Środowy wieczór 18 października w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mławie zdominowało dwóch panów: Jacek Bryda i Karol Safaryn. Pierwszy z nich pochwalić się może niebagatelnym zbiorem ponad 7 tysięcy napisanych fraszek, aforyzmów i wierszyków. Drugi – kolekcją modeli z trójwymiarowych puzzli składanych z zegarmistrzowską precyzją z maleńkich blaszek.


Jacek Bryda zaprezentował swoją pierwszą dotychczas wydaną książkę, stanowiącą zbiór około 1500 aforyzmów, opatrzoną podwójnym mottem: „Tuwimem nie będę, ale dajcie choć grzędę” oraz „Nie wszystkie błędy da się naprawić ja już się urodziłem”.

– Dziękuję, że zechcieliście państwo przyjść, bo to dla człowieka, który wydał swoją pierwszą książkę jest to ważne. Zajmuję się nie tylko aforyzmami, ale także pisaniem fraszek, wierszy i będę tym państwa męczył – zapowiedział swój wieczór Jacek Bryda. Autor był dość powściągliwy, jeżeli chodzi o prezentację swojej osoby. Czytając jednak fraszki, wybierał takie, które coś jednak o nim mówiły – jak choćby ta charakterystyka pana w pewnym wieku: „Morda paskudna, oko kaprawe, ale wnętrze ciekawe.” Tematy i inspiracje do fraszek płynęły z życiowych doświadczeń. Było o ojcu, żonie, Bogu, sprawach damsko – męskich, języku i czeskiej pralce. W trakcie tego spotkania, po prezentacji prac Karola Safaryna ukuty został nawet aforyzm na poczekaniu: „ Wolę pisać fraszki, niż wycinać blaszki”.

Z kolei Karol Safaryn, mławianin poruszający się na wózku opowiadał, jak praca nad puzzlami pozwala się skupiać i uczyć cierpliwości i precyzji. – Dla mnie to forma swoistej rehabilitacji – mówił Karol Safaryn. Kolekcje metalowych puzzli 3D są w Polsce rzadko spotykane. Są dość drogie, a ich montaż wymaga zegarmistrzowskiej precyzji i cierpliwości. Prezentowana na spotkaniu kolekcja liczyła 18 różnych modeli, poczynając od tych bardzo złożonych jak katedra Notre Dame do prostszych jak modele samochodu czy skorpiona.

Licznie przybyła na spotkanie publiczność mogła zatem nacieszyć zarówno ucho  jak i oko.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
amelia
amelia
5 lata temu

Ciekawi goście i bardzo, bardzo, bardzo miły wieczór 🙂

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x