Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Przedszkole Mały Żaczek ACK Mława nabór na rok 2017/2018
Logo

Stawki podatku od nieruchomości obniżono znacząco czy z konieczności?


slider-rakowskiRadni miejscy podczas obrad ostatniej sesji rady miasta jednogłośnie uchwalili nowe stawki podatku od nieruchomości na rok 2017. Stawki podatków lokalnych dotyczą wszystkich mieszkańców, a także przedsiębiorców prowadzących na terenie miasta działalność gospodarczą, zawsze więc ich poziom jest ważny przede wszystkim dla kieszeni zarówno jednych jak i drugich.

KSP Mława nabór

O tym, że od wielu lat stawki podatków w Mławie są najwyższe spośród uchwalanych w sąsiednich miastach pisaliśmy na łamach Codziennika tutaj. Jakie stawki zaproponował burmistrz na rok 2017?

– Stawki podatku od nieruchomości zawsze budzą dużo emocji. Często przedsiębiorcy zwracają się, żeby podatek był stabilny, przewidywalny, a jeżeli jest to możliwe żeby go znacząco obniżyć. Rok temu dokonaliśmy znaczącej obniżki podatków od środków transportowych. Po tym rozległy się takie sugestie, że prawdopodobnie będziemy starali się jako miasto Mława podnieść stawki podatku od nieruchomości. Nic takiego nie ma miejsca, pan burmistrz proponuje stabilizację podatku od nieruchomości, w wielu pozycjach  podatek pozostaje na nie zmienionym poziomie, natomiast najważniejsza pozycja z punktu widzenia przedsiębiorców tj. podatek od nieruchomości związany z prowadzeniem działalności gospodarczej – te stawki są w tym roku znacząco obniżone – tak o projekcie uchwały mówił skarbnik Henryk Antczak.

Według przedłożonej propozycji zmalałyby stawki podatku od nieruchomości od budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej z kwoty 22,82 zł za m. kw.  do kwoty 22,00 zł za m.kw. Zmniejszona został też stawka podatku od budynków dla organizacji pożytku publicznego prowadzących odpłatną działalność statutową z kwoty 7,66 zł do kwoty 7,39 zł za m.kw. Pozostałe podatki pozostają na poziomie roku 2016. Według Henryka Antczaka szacowane zmniejszenie przychodów budżetu miasta z tytułu obniżki stawek to kwota 381 tys. zł, przy przychodach zaplanowanych na rok 2017 w wysokości 16,2 mln zł.

bez-tytulu

W dyskusji nad uchwalanymi stawkami radny Jerzy Rakowski zwrócił uwagę, że i tak niektóre stawki rada musiałaby obniżyć, ze względu na to, iż ich maksymalna wysokość ustalana przez ministra finansów została obniżona.

– Analizując rubryki 4 i 5 ( stawki obowiązujące w roku 2016 i stawki max. w 2017 – red.) to wynika, że i tak musielibyśmy je obniżyć. I tak stawka wynosi 22,82 zł  (od budynków pod działalnością gospodarczą obowiązująca w 2016 – red.) a max w 2017 jest 22,66, więc i tak musielibyśmy obniżyć, poszliśmy tyko nieco dalej – mówił radny Rakowski.

– Stawek nie obniżamy do maksymalnej wartości ustalonej przez ministra, ale obniżamy dużo więcej niż powinniśmy. Przedsiębiorcy działający na terenie miasta Mława będą płacić dużo mniej niż dotychczas  – odpowiadał burmistrz Sławomir Kowalewski.

JK

Nowych uchwalonych stawek podatku nie można niestety nazwać przełomowymi. To co najwyżej mały krok w dobrą stronę. Dlaczego? Nadal bowiem w sąsiednim, dużo większym od Mławy Ciechanowie stawki uchwalonych podatków na rok 2017 są dużo niższe niż w Mławie. Dla przykładu przedsiębiorca zapłaci za 1 m.kw powierzchni użytkowej budynków 20,50 zł a od gruntów 0,71 zł. A „zwykły” mieszkaniec Ciechanowa od 1 m.kw budynku mieszkalnego zapłaci 0,66 zł podczas gdy mławianin nadal płaci 0,73 zł.

Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

15 - liczba komentarzy w artykule "Stawki podatku od nieruchomości obniżono znacząco czy z konieczności?"

avatar
1500
Sortuj:   najnowsze | najstarsze | najwyżej oceniane
Marek
Gość

Z konieczności czy nie – są obniżone. A to, że będziemy mniej płacić niz ustawa przewiduje – to się chwali 🙂

Mławiak
Gość

Chciałoby się płacić mniej ale przecież za darmową komunikację ktoś musi zapłacić.

WSi
Gość

A za pensje armii najlepszych na świecie i kompetentnych urzędników na czele z burmistrzem to kto płaci?

Krzysztof
Gość

Ludzkie ” panisko”-obniżył tam gdzie NAKAZYWAŁY PRZEPISY i zasady socjotechniki, pozostałe stawki bez zmian. Brak zmian w politycy podatkowej miasta – stawki obowiązujące w Mławie są w dalszym ciągu bardzo zbliżone do stawek ministerialnych których samorządy nie mogą przekraczać.

Jarząbek
Gość

Do Qwerty
Burmistrz faworyzował ten projekt? – wierzysz w te bajki, które opowiada burmistrz, bo ja nie.
Tyle razy już publicznie kłamał i mamił społeczeństwo, iż uważam, że to jest jego kolejna rola, żeby zdobyć przychylność mieszkańców, ale ta gra jest już żałosna.
Masz rację, że zachowuje się nietaktownie, ale cóż, ma tak spolegliwych radnych, którzy przedstawiali mu swoje projekty oraz spolegliwą dyrektor MDK, która z wdzięczności będzie mu wierna jak… Trzeba umieć manipulować ludźmi, a potem to już wszystko łatwo przełkną.
Przykład: radny MN był w opozycji do burmistrza, a teraz je mu z ręki, jak myślisz, czemu?

Qwerty
Gość

Tych rol to ma ten pan bardzo wiele. Lepszy jest od rasowych aktrow.
Co do pana M.N., to od dawien dawna nie jest w opozycji. To byla tylko gra pozorow z jego strony.

Jarząbek
Gość

Po głębszym przemyśleniu, muszę przyznać, że odnośnie MN może masz i rację, czyli następny dobry aktor, ośmieszał się ( jego trudno było słuchać i trudno zrozumieć), żeby zdobyć zaufanie mieszkańców – cwane posunięcie.

Qwerty
Gość

Wybaczcie drodzy Panstwo, ze odniose sie do innego tematu niz do tego o ktorym jest mowa.
Od paru lat mieszkam w Mlawie, na osiedlu Kozielsk.
To co wczoraj uslyszalem, a byly to podziekowania dla pana burmistrza za jego pomoc w wygraniu Budzetu Obywatelskiego na rzecz skweru na Wolce.
Ciesze sie, ze projekt ten odniosl zwyciestwo.
Nie podoba mi sie jednak, ze burmistrz faworyzowal projekt, a inne juz nie.
Jest to nietaktowne i nie fair postepowanie z jego strony.
Jak mialy wygrac inne projekty, kiedy to wladza zdecydowala., ze ten projekt wygra.
Duza liczba osob jest oburzona postepowaniem wlodarza, ktory tak uczynil.
Jak popierac to wszystkie, a nie selektywnie

nikos
Gość

Zgadzam się z tobą. Chyba burmistrz w poszukiwaniu poklasku na Wólce się zagalopował, bo nie policzył że stracił tam gdzie ludzie też się mocno zaangażowali w inne projekty. A podatki i tak nałożył na nas najwyższe na Mazowszu

wpDiscuz