Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Stawki podatku od nieruchomości obniżono znacząco czy z konieczności?


slider-rakowskiRadni miejscy podczas obrad ostatniej sesji rady miasta jednogłośnie uchwalili nowe stawki podatku od nieruchomości na rok 2017. Stawki podatków lokalnych dotyczą wszystkich mieszkańców, a także przedsiębiorców prowadzących na terenie miasta działalność gospodarczą, zawsze więc ich poziom jest ważny przede wszystkim dla kieszeni zarówno jednych jak i drugich.


O tym, że od wielu lat stawki podatków w Mławie są najwyższe spośród uchwalanych w sąsiednich miastach pisaliśmy na łamach Codziennika tutaj. Jakie stawki zaproponował burmistrz na rok 2017?

– Stawki podatku od nieruchomości zawsze budzą dużo emocji. Często przedsiębiorcy zwracają się, żeby podatek był stabilny, przewidywalny, a jeżeli jest to możliwe żeby go znacząco obniżyć. Rok temu dokonaliśmy znaczącej obniżki podatków od środków transportowych. Po tym rozległy się takie sugestie, że prawdopodobnie będziemy starali się jako miasto Mława podnieść stawki podatku od nieruchomości. Nic takiego nie ma miejsca, pan burmistrz proponuje stabilizację podatku od nieruchomości, w wielu pozycjach  podatek pozostaje na nie zmienionym poziomie, natomiast najważniejsza pozycja z punktu widzenia przedsiębiorców tj. podatek od nieruchomości związany z prowadzeniem działalności gospodarczej – te stawki są w tym roku znacząco obniżone – tak o projekcie uchwały mówił skarbnik Henryk Antczak.

Według przedłożonej propozycji zmalałyby stawki podatku od nieruchomości od budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej z kwoty 22,82 zł za m. kw.  do kwoty 22,00 zł za m.kw. Zmniejszona został też stawka podatku od budynków dla organizacji pożytku publicznego prowadzących odpłatną działalność statutową z kwoty 7,66 zł do kwoty 7,39 zł za m.kw. Pozostałe podatki pozostają na poziomie roku 2016. Według Henryka Antczaka szacowane zmniejszenie przychodów budżetu miasta z tytułu obniżki stawek to kwota 381 tys. zł, przy przychodach zaplanowanych na rok 2017 w wysokości 16,2 mln zł.

bez-tytulu

W dyskusji nad uchwalanymi stawkami radny Jerzy Rakowski zwrócił uwagę, że i tak niektóre stawki rada musiałaby obniżyć, ze względu na to, iż ich maksymalna wysokość ustalana przez ministra finansów została obniżona.

– Analizując rubryki 4 i 5 ( stawki obowiązujące w roku 2016 i stawki max. w 2017 – red.) to wynika, że i tak musielibyśmy je obniżyć. I tak stawka wynosi 22,82 zł  (od budynków pod działalnością gospodarczą obowiązująca w 2016 – red.) a max w 2017 jest 22,66, więc i tak musielibyśmy obniżyć, poszliśmy tyko nieco dalej – mówił radny Rakowski.

– Stawek nie obniżamy do maksymalnej wartości ustalonej przez ministra, ale obniżamy dużo więcej niż powinniśmy. Przedsiębiorcy działający na terenie miasta Mława będą płacić dużo mniej niż dotychczas  – odpowiadał burmistrz Sławomir Kowalewski.

JK

Nowych uchwalonych stawek podatku nie można niestety nazwać przełomowymi. To co najwyżej mały krok w dobrą stronę. Dlaczego? Nadal bowiem w sąsiednim, dużo większym od Mławy Ciechanowie stawki uchwalonych podatków na rok 2017 są dużo niższe niż w Mławie. Dla przykładu przedsiębiorca zapłaci za 1 m.kw powierzchni użytkowej budynków 20,50 zł a od gruntów 0,71 zł. A „zwykły” mieszkaniec Ciechanowa od 1 m.kw budynku mieszkalnego zapłaci 0,66 zł podczas gdy mławianin nadal płaci 0,73 zł.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
15 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Marek
Marek
5 lata temu

Z konieczności czy nie – są obniżone. A to, że będziemy mniej płacić niz ustawa przewiduje – to się chwali 🙂

Mławiak
Mławiak
5 lata temu

Chciałoby się płacić mniej ale przecież za darmową komunikację ktoś musi zapłacić.

WSi
WSi
5 lata temu
Reply to  Mławiak

A za pensje armii najlepszych na świecie i kompetentnych urzędników na czele z burmistrzem to kto płaci?

Krzysztof
Krzysztof
5 lata temu

Ludzkie ” panisko”-obniżył tam gdzie NAKAZYWAŁY PRZEPISY i zasady socjotechniki, pozostałe stawki bez zmian. Brak zmian w politycy podatkowej miasta – stawki obowiązujące w Mławie są w dalszym ciągu bardzo zbliżone do stawek ministerialnych których samorządy nie mogą przekraczać.

Jarząbek
Jarząbek
5 lata temu

Do Qwerty
Burmistrz faworyzował ten projekt? – wierzysz w te bajki, które opowiada burmistrz, bo ja nie.
Tyle razy już publicznie kłamał i mamił społeczeństwo, iż uważam, że to jest jego kolejna rola, żeby zdobyć przychylność mieszkańców, ale ta gra jest już żałosna.
Masz rację, że zachowuje się nietaktownie, ale cóż, ma tak spolegliwych radnych, którzy przedstawiali mu swoje projekty oraz spolegliwą dyrektor MDK, która z wdzięczności będzie mu wierna jak… Trzeba umieć manipulować ludźmi, a potem to już wszystko łatwo przełkną.
Przykład: radny MN był w opozycji do burmistrza, a teraz je mu z ręki, jak myślisz, czemu?

Qwerty
Qwerty
5 lata temu
Reply to  Jarząbek

Tych rol to ma ten pan bardzo wiele. Lepszy jest od rasowych aktrow.
Co do pana M.N., to od dawien dawna nie jest w opozycji. To byla tylko gra pozorow z jego strony.

Jarząbek
Jarząbek
5 lata temu
Reply to  Qwerty

Po głębszym przemyśleniu, muszę przyznać, że odnośnie MN może masz i rację, czyli następny dobry aktor, ośmieszał się ( jego trudno było słuchać i trudno zrozumieć), żeby zdobyć zaufanie mieszkańców – cwane posunięcie.

Qwerty
Qwerty
5 lata temu

Wybaczcie drodzy Panstwo, ze odniose sie do innego tematu niz do tego o ktorym jest mowa.
Od paru lat mieszkam w Mlawie, na osiedlu Kozielsk.
To co wczoraj uslyszalem, a byly to podziekowania dla pana burmistrza za jego pomoc w wygraniu Budzetu Obywatelskiego na rzecz skweru na Wolce.
Ciesze sie, ze projekt ten odniosl zwyciestwo.
Nie podoba mi sie jednak, ze burmistrz faworyzowal projekt, a inne juz nie.
Jest to nietaktowne i nie fair postepowanie z jego strony.
Jak mialy wygrac inne projekty, kiedy to wladza zdecydowala., ze ten projekt wygra.
Duza liczba osob jest oburzona postepowaniem wlodarza, ktory tak uczynil.
Jak popierac to wszystkie, a nie selektywnie

nikos
nikos
5 lata temu
Reply to  Qwerty

Zgadzam się z tobą. Chyba burmistrz w poszukiwaniu poklasku na Wólce się zagalopował, bo nie policzył że stracił tam gdzie ludzie też się mocno zaangażowali w inne projekty. A podatki i tak nałożył na nas najwyższe na Mazowszu

Jarząbek
Jarząbek
5 lata temu

Widać czarno na białym, jak ratusz „wyraźnie” obniżył podatki od nieruchomości dla przedsiębiorców. Codziennik postarał się chociaż o tabelę porównującą wysokość tych podatków z wysokością ich w latach poprzednich i z ustaleniami ministerstwa. Chwała Wam za to.
Dobrze by było porównać ich wysokość z wysokością podatków w okolicznych gminach i pobliskich miastach powiatowych, a to już z pewnością nie będzie wyglądało tak optymistycznie jak przedstawia SK.

mw
mw
5 lata temu
Reply to  Jarząbek

prosze porównac ze stawkami warszawskimi. Zdziwucue się jakie sa różnice

ORT
ORT
5 lata temu

Smieszny jest ten burmistrz.
To, co dzis obniza, to w najblizszym czasie zabiora w postaci zwiekszonej daniny od innych rzeczy, tylko razy 2.
Musimy miec swiadomosc, ze stawki dla zwyklego Kowalskiego sa niezmienne.
Warto miec na uwadze, ze wladza szykuje cos, by wygasic niezadowolenie spoleczne innymi i jednoczesnie negatywnymi decyzjami.

rotszyld
rotszyld
5 lata temu

No właśnie. Mam 120 m budynku pod działalnością. wg max. stawek ministerialnych zapłaciłbym rocznie 2719, według uchwalonych 2640. różnica to 79 zł. to bardzo znacząca obniżka hahaha

ratusz
ratusz
5 lata temu

A Kowalewski ząb za ząb.

jula
jula
5 lata temu
Reply to  ratusz

Proponuję Jarząbek na burmistrza , będzie lepiej !

15
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x