Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Wypłata 500 plus dla uchodźców z Ukrainy już od maja


W maju tego roku ruszą pierwsze wypłaty, dla uchodźców z Ukrainy, którzy złożyli wniosek o świadczenie „Rodzina 500 plus”. W województwie mazowieckim ZUS rozpatrzy w tej sprawie aż 62 tys. wniosków.


W całej Polsce ZUS przyjął już około 317 tys. wniosków na świadczenie rodzinne 500 plus od obywateli Ukrainy. Formularze dotyczą obecnego okresu świadczeniowego, który obowiązuje do końca maja, ale też następnego, który rozpocznie się od 1 czerwca i potrwa do maja przyszłego roku. W samym tylko województwie mazowieckim złożono już w tej sprawie ok. 62 tys. wniosków. 60% z nich dotyczy bieżącego okresu zasiłkowego. Pierwsze wypłaty tafią na konta uchodźców już w maju.

Dzięki specustawie uchodźcy uzyskali dostęp do szerokiego wachlarza wsparcia, w tym do świadczenia 500+. Przyjmowanie wniosków w tej sprawie ruszyło 26 marca. Oprócz świadczenia 500 plus Ukraińcy uciekający przed wojną mają prawo także do otrzymania Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego, dofinansowania pobytu w żłobku przez okres zamieszkania i pobytu z dziećmi w Polsce oraz wyprawki szkolnej w ramach programu „Dobry start”.

Po świadczenia mogą sięgać osoby, które przekroczyły polsko-ukraińską granicę po 23 lutym br. w wyniku wojny, uzyskały numer PESEL UKR, założyły w Polsce rachunek bankowy i mają polski numer telefonu. Do złożenia wniosków, np. o 500 plus niezbędne jest zarejestrowanie i potwierdzenie profilu na PUE ZUS. Pracownicy placówek ZUS pomagają przy składaniu elektronicznych wniosków o świadczenia.

źródło: Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
13 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
juliusz
juliusz
1 rok temu

Sie odezwaly patusiary, za robote sie wezcie darmozjady !! Czy wasz, czy ukrainski robie na nich tak samo !! Aby daj i daj i daj. Kazdy kto zabierze dzieciorobom 500+ ma moj glos !!!

Bytom1
Bytom1
1 rok temu
Reply to  juliusz

to ja bym zabrał tym dobrze zarabiającym i ukrywającym swoje dochody na początek . Temat 500 plus był przerabiany na tym forum i już wiemy co Waść mości o tym sądzą

ABC
ABC
1 rok temu

Żeby tak pomagali polskim rodzinom jak im i nie mam na myśli patologicznych rodzin, ale w trudnej sytuacji, gdzie jednego z rodziców zabrakło, drugie nie może podjąć pracy np. ze względów zdrowotnych i tych się zastrasza, że zabiorą im dzieci itp. itd. A obcym rozdaje się kasę ot tak. Zachodnia Ukraina funkcjonuje jak my, więc dlaczego ich państwo nie zapewni im warunków tam.

Manufry
Manufry
1 rok temu
Reply to  ABC

… bo w sejmie jest sporo takich, których krewni mają pochodzenie ukraińskie (dziadkowie, pradziadkowie itd.). Bliższa ciału koszula niż sukmana.

XYZ
XYZ
1 rok temu

Jakie będą konsekwencje tego rozdawnictwa?
Zadłużanie kraju ma pewne granice. Czy stać nas na to?

Sylwia
Sylwia
1 rok temu
Reply to  XYZ

Dokładnie tak.

BACZNY 1 OBSERWATOR !!!
BACZNY 1 OBSERWATOR !!!
1 rok temu
Reply to  Sylwia

Dokładnie będzie odwrotnie, bo POLSKA otrzyma refinansowanie wydanych środków z U.E. obecnie otrzymała około 700,000 tys. euro t.j 3,150,000 tys złotych, oczywistym jest że Polacy także dokładają z budżetu państwa, w tym wszystkim nie można zliczyć wartości pomocy jaką udzielili im i udzielają POLACY !!! TYLKO PRZEZ INDYWIDUALNĄ POMOC POLAKÓW — POLSKA WRÓCIŁA TAM GDZIE JEST JEJ MIEJSCE WŚRÓD PAŃSTW ZACHODU !!!—

XYZ
XYZ
1 rok temu

Po pierwsze to czy UE może przekazać pieniądze tym, którzy przyjęli do swoich domów uchodźców? Owszem Niemcy i Turcja dostali sfinansowanie pobytu uchodźców ale w obozach dla uchodźców, które są państwowe (pieniądze publiczne).
Po drugie już rząd obiecywał w reklamach i na plakatach, że dostaniemy pieniądze na KPO z powodu skutków pandemii. Niedługo minie rok i pieniędzy obiecanych nie ma.
Po trzecie może okazać się, że z powodu „sądownictwa” zamiast pieniędzy na walkę ze skutkami ekonomicznymi pandemii pieniądze zamiast do Polaków trafią do kieszeni Ukraińców.
A to, że poprawiliśmy swój wizerunek (pi-ar) pomagając Ukraińcom, to małe pocieszenie przy tak wielkich kosztach, które poniósł polski podatnik. A kraj znowu zadłużył się.
Efekt końcowy będzie opłakany. dlatego, że Ukraińcy nie zamierzają tu zostać na stałe. Tylko pozostanie na stałe przez uchodźców/emigrantów opłaci się poszczególnym krajom. Oczywiście przy zastosowaniu selekcji (najlepiej kwalifikacji zawodowych tak jak to robi od wielu lat np. USA).

Sylwia
Sylwia
1 rok temu

Tak Polska to kraina mlekiem i miodem płynąca. Tylko że ja już nie wierzę w żadne obietnice nikogo. Mam nadzieję że społeczeństwo pójdzie po rozum do głowy czego dowodem będą kolejne wybory. A Ty Panie bądź Pani obserwatorze przestań już komentować pod każdym postem te swoje durnoty bo się czytać nie da. Jak narazie ani raz nie skorzystałam z niczego czego oferuje obecny rząd tylko mi zabierają. Więc moja flustracja na temat takiej pomocy jest uzasadniona!!! Rozumiem pomoc pomocą ale jakieś granice też to ma !

Brak podpisu to też podpis
Brak podpisu to też podpis
1 rok temu

Ten kraj zmierza ku upadkowi i biedzie. Rozdawnictwo nikomu nie służy, nikomu nie pomaga. Nie można dawać ryby, trzeba dać wędkę. A jak na razie aktualna sytuacja pogarsza byt ludzi pracujących.

Bytom1
Bytom1
1 rok temu

wiecznie nie nażetre gęby , wszystko już zjadłeś ze świąt czy poszło do kibla żarcie. 30 procent panów a reszta poniżej minimum .

Brak podpisu to też podpis
Brak podpisu to też podpis
1 rok temu
Reply to  Bytom1

No tak, jak się nie ma żadnych argumentów, to najprościej jest być agresywnym. Wyobraź sobie, że są ludzie którzy nie biorą od państwa tylko pracują na tych, którym pracować się nie opłaca.

Normalny
Normalny
1 rok temu

Jeśli im się nie opłaca to nie pracują i o co chodzi. Zrób tak samo

13
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x