Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Wyciął nielegalnie las. Kara jest surowa ale nieskuteczna


Mławski są ukarał jednego z mieszkańców naszego powiatu za wycięcie z własnego lasu na ponad dwóch hektarach w Nadwkrzańskim Obszarze Chronionego Krajobrazu niezgodnie z uproszczonym planem urządzenia lasu. Sprawca tego czynu został ukarany grzywną i przepadkiem wyciętego drewna. Kara byłaby więc surowa, jest jednak pewne ale …


Jan Maria Jackowski
Reklama

To, że gospodarka leśna nawet w lasach stanowiących własność prywatną jest uregulowana odpowiednimi przepisami wydaje się oczywiste, gdyż lasy stanowią niejako dobro narodowe. W opisywanym tutaj przypadku właściciel jednak uznał, że nie będzie stosował się do uproszczonego planu urządzenia lasu i dokonał całkowitego zrębu drzewostanu jeszcze przed wiekiem rębności.

W grudniu 2020 roku wyciął najpierw las na jednej działce, w styczniu 2021 roku na kolejnej. Sprawa tych wyrębów trafiła najpierw do policji, a potem do sądu. W maju 2021 roku mławski sąd w dwóch odrębnych sprawach skazał właściciela za każdym razem na grzywnę w wysokości 500 zł, zwrot  kosztów postępowania oraz orzekał przepadek pozyskanego drewna.

Rzecz jednak w tym, że właściciel lasu drewno to ( a szacuje się, że mogło to być nawet 500 metrów sześć.) sprzedał dawno przed sprawą i wyrokiem sądu.

Zapytaliśmy więc mławski sąd, w jaki sposób wspomniane wyżej wyroki będą egzekwowane.

– Za pośrednictwem policji ustalono, że ukarany obecnie nie jest w posiadaniu drewna, bowiem sprzedał je w całości prywatnym odbiorcom, których nie jest w stanie podać. Wobec powyższego wykonanie orzeczonego przepadku nie jest możliwe – poinformował mławski sąd.

Jak się więc okazuje w tym przypadku, jedyną karą były grzywny i symboliczne koszty postępowania. A przepadku drewna, który to powinien skutecznie zniechęcić do nielegalnej wycinki nie udało się zastosować. Otwarte jednak pozostają pytania, czemu drewna nie zabezpieczono wcześniej i dlaczego takich okoliczności nie ustaliła policja i sąd podczas rozprawy.

JK  

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
14 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
DEWELOPER
DEWELOPER
1 rok temu

palą przybysze ogniska na zalewie puszki po piwie walają się gdzie ekolodzy ? Pózniej nasze dzieci sprzątają po nich.NIE RÓBCIE TEGO.NIECH SPRZĄTAJĄ SAME SŁUŻBY I CI CO SIĘ ZACHŁYSTNĘLI NIMI BO WYNAJMUJĄ IM.

Wiking
Wiking
1 rok temu

po 1. to był las prywatny, dlatego tak niska kara, za państwowy czy z kradzieży to kara by wynosiła nie 500 zł tylko 500 tyś zł. po 2. najpierw wyciął 1 ha lasu i nic się nie stało, dopiero jak wyciął drugi hektar, dopiero ktoś doniósł do odpowiednich władz. po trzecie 2 hektary lasu nie wycina sie w dzień, to praca na miesiąc lub więcej czasu. to między czasie gdzie były odpowiednie instytucje. Tez jestem zdania ze to był układ i jakis przekręt, wytnij, potem się zgłosi, dostaniesz najniższy mandat i itp itd.
żeby nie ten specjalny status ze drzewostan znajdował się w chronionym obszarze, to by facetowi nic nie zrobili. ale nasze państwo musi się do wszystkiego wpierdzielac

mławiak
mławiak
1 rok temu

z Fine ALTECHU 350 OSÓB DO ZWOLNIENIA . BĘDZIE SIE DZIAŁO .

Eryk
Eryk
1 rok temu
Reply to  mławiak

Ludzi szkoda , może chociaz wyniosa się z hałasującymi maszynami.

Tik
Tik
1 rok temu
Reply to  mławiak

Fake news

Mławiak
Mławiak
1 rok temu

Niech bandyci podnoszą jeszcze bardziej cenę węgla, wtedy ludzie będą ciąć ile zdążą i palić w piecu czym popadnie!

Maro
Maro
1 rok temu

Dobro narodowe to lasy państwowe , a od prywatnych wara .Ale nie w Polsce , niestety .

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu
Reply to  Maro

Mnie ukarano 300 zł a drewno na skarb państwa i drewno zgniło w lesie aczes została rozkradzionabialy

Edek
Edek
1 rok temu

A czy nie lepiej byłoby zobowiazac faceta do zrobienia nowych nasadzen ?

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu
Reply to  Edek

Na pewno lepiej, a jak tego nie zrobi np. w ciągu roku, to kara w wysokości rynkowej wartości wyciętego drzewostanu i od razu by miał nauczkę, ale jak było tak jest: rączka rączkę myje.n Wszystko idzie udowodnić i to ile drzew było i jakie, od tego są zdjęcia satelitarne.
Bogaty ma inne prawo niż biedny. Tak było, tak jest i tak będzie, tego nie wytępi.

Papkin
Papkin
1 rok temu

Dostali w kopertę to nic nie robili w sprawie. Trzeba powiadomić CBA.

Marek
Marek
1 rok temu

Tak działają sądy od dziesiątków lat. Kasta i nie więcej. Stare dziadki siedzą i orzekają…

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu
Reply to  Marek

Jakiś ty gł…, myślisz, że to co chce przeprowadzić PIS, to coś zmieni?
Przecież oni każdą ustawę skopią, bo nie mają żadnych specjalistów.
Oni tylko myślą jakby tu się wywinąć od odpowiedzialności karnej i w każdym nowym projekcie ustawy wciskają punkt o swojej bezkarności.

Sądownictwo wg PiS
Sądownictwo wg PiS
1 rok temu
Reply to  Marek

Jak widać reforma sądownictwa przez PiS to fikcja. Od 7 lat żadnej poprawy. Tylko łapią z uzyciem kamery TVP a następnie już bez kamer wypuszczają wypłacając kilkaset lub nawet kilka milionów odszkodowania. Jednoczesnie zobowiązując powoda do nieujawniania kwoty odszkodowania.

14
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x