Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Miasto słono zapłaciło za koncepcję przebudowy dróg. A dziury jak były tak są


O opłakanym stanie dróg w Mławie wie każdy kierowca, który codziennie wsiada w auto by dojechać do pracy, na zakupy, czy załatwić urzędowe sprawy. Często o tym do redakcji piszą też czytelnicy.


Praktycznie na każdej ulicy jakieś większe czy mniejsze ubytki wymagają pilnej naprawy. Dość wymienić tu np. ulice przy LG, Kopernika, Graniczną, Stary Rynek czy Wyspiańskiego. Jazda po takich wyrwach jak w Mławie niszczy pojazdy, ale tylko niektórym kierowcom chce się walczyć z zarządcą drogi, a właściwie to z ubezpieczycielem o odszkodowanie. Dlaczego ciągle nie można załatać tych dziur?

Mówił o tym burmistrz Sławomir Kowalewski na ostatniej, lutowej sesji rady miasta, odpowiadając na pytanie zadane przez Zbigniewa Ruszkowskiego, kiedy miasto przystąpi do naprawy dróg.

– Czekamy na lepszą pogodę. Ale doraźnie na drogach gminnych największe ubytki są uzupełniane masą na zimno – mówił burmistrz Kowalewski.

Dodał też, że przyspieszoną degradację dróg powoduje obecna pogoda i następujące po sobie zamarzanie i odmarzanie. Według burmistrza są dobre odcinki dróg, są gorsze i odcinki fatalne i tak jest w całym kraju i na wszystkich kategoriach dróg w Mławie. Burmistrz zapowiedział naprawę nawierzchni ulic masą na gorąco w późniejszych miesiącach.

Każdy z kierowców jednak widzi, że ten stan nawierzchni pogarsza się z roku na rok. Swój wkład w to pogorszenie mają też prace przy budowie kanalizacji sanitarnej, gdzie często konieczne jest na długich odcinkach wycięcie część nawierzchni i choć wykonawcy uzupełniają później ubytek, to już nie jest to samo.

Czy w związku z tym burmistrz ma jakiś plan naprawy dróg? Okazuje się, że w roku 2016 na wniosek burmistrza miasto zaplanowało wydać 150 tys. złotych na opracowanie dokumentu „Budowa dróg gminnych na terenie miasta Mława w modelu PPP” i taki dokument powstał. Od tego czasu minęło 7 lat i co się zmieniło od tego czasu na mławskich drogach? To oczywiście pytanie retoryczne.

Jaka recepta na budowę dróg znalazła się w tym dokumencie? Zapewne rewelacyjna i przełomowa, ale to tylko domysł, bo na to pytanie my nie znamy odpowiedzi. Okazało się bowiem, że to opracowanie w swojej istotnej części zostało utajnione. Burmistrz odmówił naszej redakcji wglądu w ten dokument, a jego stanowisko podzieliło nawet Samorządowe Kolegium Odwoławcze uznając, że „ na podstawie posiadanej przez Burmistrza Miasta Mława znajomości rynku PPP w Polsce, można stwierdzić, iż jedynie kilka firm profesjonalnie zajmuje się kompleksowym doradztwem w tej tematyce, w tym autor opracowania. Aby móc zrealizować zamówienie publiczne obejmujące usługi doradcze w obszarze PPP dla jednostek sektora finansów publicznych, firma ta poczyniła określone kroki i poniosła wysokie koszty (. M.in. zatrudniając wysokiej klasy specjalistów, którzy dodatkowo uczestniczyli w licznych płatnych szkoleniach, konferencjach, studiach podyplomowych) pozwalające wypracować określone modele organizacyjne, prawne i finansowe. Posiadana wiedza specjalistyczna autora opracowania, została wypracowana w oparciu o własną praktykę tzw. „poufne know-how”.

Tak więc na drogach nadal mamy dziury a kosztowna analiza owoców żadnych nie wydała. Może lepiej było tą kasę zamiast na tak cudowną i przydatną analizę przeznaczyć na bezpośrednie załatanie dziur na drogach?

JK  

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
17 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Rolnik
Rolnik
3 miesięcy temu

Hej a czy ulica WĄska to nalezy do miasta mława czy to Kozielsk ? Czy ktoś o czymś nie zapomniał…zapraszam straż miejska ….władze ..

Saga
Saga
3 miesięcy temu

Drogi w Mławie to jakaś tragedia, ul Cegielnia, Okólna, Płocka, Grzebskiego, Batalionów Chłopskich, Brukowa, Instalatorów, droga przy LG, cała wólka po tych rozkopach to do gruntownego remontu. Wyżej wymienione ulice i wiele więcej w Mławie, kwalifikuje się do położenia nowej nawierzchni, nie do łatania!!!
Z tak niegospodarnymi ludźmi, nigdy nie wyremontujemy tych ulic zaczniemy mówić na dziury w drogach jak w UA „Jamy”

Lola
Lola
3 miesięcy temu

Ta mlawa to jedna wielka dziura a wszędzie tylko sami złodzieje ;xx

Oj oj
Oj oj
3 miesięcy temu

Panie Ruszkowski, a czy pamięta Pan aby walczyć o ulicę Zabrody? Bo już nie wiemy do kogo się zwrócić, urzędnicy nic z tym nie robią…

miki
miki
3 miesięcy temu

witam
tak to jest jak wszystkie pieniądze ładuje się w kanalizacje sanitarną, aby PPP zarabiało kasę (czytaj prywatna oczyszczalnia, tylko czekać kiedy podniosą ceny za m3) i przy okazji co niektórzy….proszę sobie dopowiedzieć kto?
taka jest prawda, wiem ze potrzebna jest kanalizacja sanitarna, ale nie kosztem dziurawych ulic…
pozdrawiam

Remo
Remo
3 miesięcy temu

W Mławie też już się pojawił polski ład.
A pieniążków z Unii nima

Wilk
Wilk
3 miesięcy temu
Reply to  Remo

polski ład to powinien się pojawić w główkach co nie których , najlepiej wyjąć łapy i czekać na obiecane pieniądze to jest dopiero unijny wał . Nie dadzą wypracować zysku tylko na dotację każą czekać .

Mwa
Mwa
3 miesięcy temu

Przepraszam, to co robią ludzie, których opłacamy w UM ? Zleca się analizy, opracowania itd na zewnątrz a wydziałach UM nie ma już specjalistów!? PPP a potem zero kontroli nad wunkcjonowaniem miasta. Mamy już przykład na innych spółkach.

Pytanie
Pytanie
3 miesięcy temu

Był na codzienniku artykuł o budowie drogi łączącej Smolarnie z Nadrzeczną, że dokumentacja już zamówiona, a teraz tam bloki sprzedają gdzie miała być ta droga. Nie będzie tego łącznika?

Kolejowa Mława
Kolejowa Mława
3 miesięcy temu

Ulice Grzebskiego, Zabrody czy 3 Maja także dziury i remont tych dróg również jest potrzebny.

Rolnik
Rolnik
3 miesięcy temu

A czy nie ważniejsza jest pl.1 maja …Wąska …tak blisko….i takie fawele ….

ramzes
ramzes
3 miesięcy temu

„Czekamy na lepszą pogodę” – Czyli np. na ulicy Grzebskiego Pan Burmistrz czeka na lepszą pogodę już ileś lat. Wychodzi na to że w zimę – za zimno, w lato – za ciepło. Czyli kiedy będzie ta „lepsza pogoda”? Tak samo dzieje się na innych ulicach. Mieszkańcy mają zgłaszać ubytki? A to urzędnicy sami nie widzą co się dzieje? Na czele z burmistrzem latają helikopterami i biedni nie widzą że dziury są przez cały rok i wymagają napraw.. Popękane i ruchome płyty wokół handlowca. Gdyby burmistrz z własnej kieszeni zapłacił za ten pseudoremont to byłyby one prawidłowo ułożone i przede wszystkim CAŁE.

Gete
Gete
3 miesięcy temu

Co wy gadacie. W mieście jest czysto, drogi są wyremontowane.

staraznajoma
staraznajoma
3 miesięcy temu
Reply to  Gete

Tak… jak ktoś ma jakieś omamy lub gdy akurat spadnie śnieg – wtedy jest wszystko piękne i takie nieskazitelnie czyste, aż miło popatrzeć, ale z kolei jest ślisko, czyli i tak niedobrze, i tak źle 😀

baczny obserwator!!
baczny obserwator!!
3 miesięcy temu
Reply to  Gete

Ale tym wpisem cytujesz chyba BURMISTRZA KOWALEWSKIEGO, bo według niego wszystko jest OKY, a z wlaszcza jesli jest to robione w ramach P.P.PRYWATNEGO!! przykład wykonanie drogi dojazdowej do bloków przy ul.Wymyslin, aby poszerzyć ulice to przykryto Seracz, i wycięto drzewa, no o któż może władzy zabronić aby w ramach partnerstwa, robic to co zarzyczy sobie developer.

WML
WML
3 miesięcy temu

nigdy wcześniej nie narzekałem na stan dróg w Mławie ze względu na szeroki zakres tolerancji, jednak to co widzę obecnie jest poniżej krytyki. Ulice wyglądają okropnie, a stan rzeczy jaki obserwuję jadąc na Wólkę jest jeszcze gorszy. Dla przykładu ulica Batalionów Chłopskich: rozkopana była ponad pół roku !! a po zakończeniu robót wygląda tragicznie !
Niestety stan dróg odzwierciedla jakość zarządzania włodarzy naszym regionem

Kuba
Kuba
3 miesięcy temu
Reply to  WML

Po prostu z roku na rok w Mławie jest coraz gorzej.
Drogi okropne, syf na każdym kroku. Miasto chyli się ku upadkowi.
Całkowity brak gospodarza w mieście albo gospodarz nieudacznik.

17
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x