Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Nawet 400 zł „żłobkowego”. Dla kogo i od kiedy?


Od 1 kwietnia przyszłego roku będzie można składać wnioski do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o dofinansowanie na dziecko w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Wyniesie nawet do 400 zł miesięcznie.


„Dofinansowanie będzie wynosić maksymalnie 400 zł miesięcznie na dziecko w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna, ale nie więcej niż wysokość faktycznej opłaty ponoszonej przez rodziców za dany miesiąc. Tutaj nie będzie obowiązywało kryterium dochodowe. Dofinansowanie przekażemy bezpośrednio do placówki zajmującej się dzieckiem” – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Dofinansowanie dotyczyć będzie dzieci, które nie będą objęte rodzinnym kapitałem opiekuńczym (RKO). Chodzi np. o pierwsze lub jedyne dzieci w rodzinie. Mogą z niego skorzystać też rodzice na drugie lub kolejne dziecko w rodzinie, ale tylko za okresy uczęszczania do żłobka, klubu dziecięcego lub do dziennego opiekuna, za które nie przysługuje rodzinny kapitał opiekuńczy (np. uczęszczanie do żłobka przed 12 miesiącem życia dziecka). Dofinansowanie dotyczy opłat za uczęszczanie do placówki, nie obejmuje natomiast opłat za wyżywienie.

Rozwiązanie będzie obowiązywać od 1 kwietnia 2022 r. Dofinansowanie przysługiwać będzie jednak z wyrównaniem od 1 stycznia 2022 r., jeżeli dziecko w styczniu i kolejnych miesiącach uczęszczało do żłobka, klubu dziecięcego lub do dziennego opiekuna.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy

Od 1 stycznia 2022 r. na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie w wieku od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia będzie przysługiwać dodatkowe świadczenie – Rodzinny Kapitał Opiekuńczy (RKO). Wniosek o RKO do ZUS będzie składany wyłącznie w postaci elektronicznej. Pieniądze będą wypłacane tylko na konto bankowe.

Świadczenie wyniesie do 12 tys. zł na dziecko. Będzie wypłacane w miesięcznych częściach – po 500 zł przez dwa lata lub po 1000 zł miesięcznie przez rok, w zależności od wyboru rodzica. Wsparcie będzie niezależne od dochodów rodziny, a środki nie będą opodatkowane.

Prawo do świadczenia będą mieć także ci rodzice, którzy już teraz mają dwoje lub więcej małych dzieci. Wówczas świadczenie będzie przysługiwało na drugie dziecko lub kolejne proporcjonalnie za okres od dnia wejścia w życie ustawy do końca 35 miesiąca życia tego dziecka.

Ustawa o rodzinnym kapitale opiekuńczym przewiduje, że wysokość pobieranego kapitału może zostać zmieniona – podwyższona z 500 zł do 1000 zł miesięcznie albo obniżona z 1000 zł do 500 zł miesięcznie na wniosek rodzica. Taką dyspozycję można będzie złożyć tylko raz w okresie otrzymywania kapitału.

ZUS rozpatrzy wniosek o rodzinny kapitał opiekuńczy w ciągu dwóch miesięcy od złożenia wniosku wraz z dokumentami. Wypłata świadczenia nastąpi nie wcześniej niż za miesiąc, od którego przysługuje prawo do kapitału.

Informację o przyznaniu kapitału rodzic otrzyma na skrzynkę odbiorczą na swoim profilu na PUE ZUS. Również wtedy, gdy wniosek został złożony przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia.

Jeśli kapitał nie będzie przysługiwać, to ZUS wyda decyzję odmowną. Rodzic otrzyma ją elektronicznie na PUE ZUS. Dodatkowo dostanie powiadomienie e-mailem i SMS-em. Od decyzji ZUS przysługuje odwołanie do prezesa ZUS, a następnie skarga do sądu administracyjnego.

źródło: Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
5 1 vote
Oceń artykuł
guest
15 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Hemi
Hemi
2 lata temu

To nie są wcale pieniądze bez pokrycia. Coś takiego jak świadczenia społeczne dla potrzebujących istnieją na całym świecie, nie dziwita.

Tylko w Polsce tzw. opozycja liberalna podnosi z tego tytułu larum i niewysokie przecież świadczenia potępia w czambuł jako rzekome „rozdawnictwo”.

Dla nich wzorcem jest słynny tzw. plan Balcerowicza – likwidować po kolei całe branże w interesie zagranicy, a zwalnianych ludzi i ich rodziny zostawić na lodzie bez żadnego programu osłonowego.

Nie tędy droga.

Anonim
Anonim
2 lata temu
Reply to  Hemi

O i zabrał głos obronca łupaczy naszego majątku. Co tam w przekazie jeszcze od Towarzysza Balbiny do was Towarzyszu Hemi przyszło. Pochwalcie się jakie to cuda i dobroć płynie wraz inflacją, która nie potraficie powstrzymać. I nie chrzań tu o poprzednikach bo już komunizm 6 lat jest i nadal kłamie wszystkich prosto w oczy.

Wyk.q
Wyk.q
2 lata temu
Reply to  Anonim

” naszego „to jest najlepsze . Czyli tego ukradzionego przed latami 90 tymi czy w czasie prywatyzacji.

Anonim
Anonim
2 lata temu
Reply to  Hemi

Sobie po 10 tysiaków, Kowalskiemu – pincet plus, Nowakowi – 13-tą emeryturkę i myślisz, że wszyscy to łykają iż tacy jesteście dobrzy?
P…przę wasze socjale jak inflacja szaleje, tych waszych socjali starczy na 2- 3 dni w miesiącu, bo nawet na podwyżki gazu i prądu zabraknie. Sobie samym potraficie dogadzać. Nie żałujecie sobie, bo się wam podobno należy jak psu buda. Udajecie dobrych i myślicie, że za te ochłapy rzucane gawiedzi, gawiedź będzie was po stópkach całować? Gawiedź nie jest głupia i liczyć potrafi. Na drzewo, hemi, na drzewo.

Hemi
Hemi
2 lata temu
Reply to  Anonim

Podwyżki energii i gazu wynikają z chorej, obłąkańczej”polityki klimatycznej” UE (cudzysłów celowo, tylko urzędasy z UE mogą wierzyć, że mają jakikolwiek wpływ na klimat:).

Ceny certyfikatów ETS wzrosły ponad 1000-krotnie na przestrzeni niespełna dekady. Minister Ziobro ostrzegał wielokrotnie przed zgubnymi skutkami chorego, biurokratyczno-spekulacyjnego systemu ETS firmowanemu przez Brukselę i tego oszalałego Timmermansa, i przestrogi te okazały się niestety trafne w 100%.

Teraz jest na stole propozycja jednostronnego opuszczenia przez Polskę systemu ETS. Propozycję tę należy poprzeć. Inaczej podwyżki nigdy się nie skończą.

A co robi PO? Gdy było głosowanie w sejmie wzywające do reformy lub zawieszenia systemu ETS przez UE, Platforma i prawie cała opozycja głosowały, a jakże, przeciw! Teraz też jest przeciwna wyjściu z ETS.

Od razu więc widać, że ta histeria, jaką urządza totalna opozycja wokół tematu podwyżek cen energii i ogólnie inflacji to tylko tani teatrzyk dla naiwnych. To pozorowane współczucie, ta rzekomą troska o kieszeń przeciętnego Polaka, to jest farsa!

W realnych działaniach opozycja robi wszystko, żeby Polska nie miała nic do powiedzenia w sprawach cen energii i żeby bezwarunkowo przyjęła dyktat UE oraz TSUE, co zakończy się ruiną finansową dla rodzin o przeciętnych, nie mówiąc o niskich, dochodach.

Anonim
Anonim
2 lata temu
Reply to  Hemi

A ten swoje kłamstwa. Zwalanie na wszystkich. A co wy towarzysze przez te 6 lat robiliście – bąki zbijaliście. Czary mary dla ciemnego ludu, który łyknie jak pelikany wszystko za parę groszy które ukradliście.

Hemi
Hemi
2 lata temu
Reply to  Anonim

Bąki to wy zbijacie od 6 długich lat w opozycji. Za co wy kasę w ogóle w sejmie bierzecie? Zero konkretów, zero programu, zero rzeczowych propozycji, zamiast tego żenujące ślepe krytykanctwo i czepialstwo na poziomie piaskownicy.

Bezsensowną paplaninę to każdy potrafi uprawiać.

Tak się składa, że PiS nie czeka z założonymi rękami, tylko podjął szereg konkretnych działań na rzecz ludzi w związku z inflacją:

– ustawa o dodatku osłonowym została podpisana przez prezydenta i umożliwi wypłatę dodatków dla rodzin o najniższych dochodach w trakcie 2022 r.,

– obniżka VAT na gaz i energię – przyjęta,

– zerowy VAT na podstawową żywność – przyjęty,

– ustawą o kontroli marży dystrybutorów na stacjach paliw – przyjęta.

Nie wspominam o zatrzymaniu prywatyzacji firm państwowych (Orlen, PGNiG, Lotos), bo dzięki temu państwo może dodatkowo wpływać na poziom cen i ograniczać ich wzrost.

Gdyby rządziła PO, firmy te byłyby zapewne od dawna sprywatyzowane, i to przez obcy kapitał, a jakże.

A podwyżki i tak by były, bo ceny rosną we wszystkich krajach UE, tyle że żadnej z osłon dla rodzin, jakie przyjął PiS, by nie było. Tak jak nie było wsparcia dla załóg PGR i ich rodzin czy likwidowanych zakładów włókienniczych.

Więc nie rońcie w opozycji krokodylich łez w związku z inflacją, bo nikt się na tą rzekomą troskę liberałów o najmniej zamożnych nie nabierze.

Anonim
Anonim
2 lata temu
Reply to  Hemi

Przestań gdybać, bo źle gdybasz. Nie chce mi się z tobą gadać. Tylko PO i Unia, a wy jesteście święci i czyście tak jak Becia w wypadku pod Oświęcimiem. Cały czas łżecie jak najęci bez jednego mrugnięcia, a Mateuszek i Zero to już doszli do perfekcji. Jak tam Becia? jeszcze nie zrezygnowała kłamczucha z apanaży w Unii? Jak ona może ludziom patrzeć w twarz? Tak bezczelnie wrobić niewinnego człowieka i zmarnować mu życie, ale to wasze metody:
zwalanie winy na innych.

Anonim
Anonim
2 lata temu
Reply to  Hemi

Przestań pie…ić głupoty jak kur.wizja. Myślisz, że wszystkim wciśniecie swój chłam.
Polska za waszych rządów staje się coraz droższym państwem.
Ludziska spod granicy zachodniej jeżdżą już na zakupy do Niemca, bo tam wszystko taniej. Po nowym roku to ani Kowalski, ani Nowak się nie pozbierają, tylko wam, pasibrzuchom, co żeście sobie nachapali kasy, nic nie będzie.
Rządzicie od 6 lat i z dnia na dzień jest coraz gorzej. Winę cały czas zwalacie na UE albo na Tuska. Dość tego zwalania winy na innych. Ogarnijcie się, bo następne wybory przegrane i pójdziecie w końcu siedzieć za swoje pasożyt5nicze decyzje. a ten twój Zero to chyba dożywocie dostanie, ten wykrzywiony mateuszek też razem z tym z ostrego cienia mgły. Myśleliście, że będziecie rządzić do końca świata i jeden dzień dłużnej? – pomyłka, pakować się i bilety w jedną stronę sobie kupować do Putina, bo cele już się wietrzą.

anonimowo
anonimowo
2 lata temu
Reply to  Hemi

Szkoda słów na tłumaczenia. Nie zrozumieją. Część to zindoktrynowane tępe komuchy a cześć to beneficjenci dawnego POkomuszego układu. PO- SBecka TVN kazała wyć to wyją.

Anonim
Anonim
2 lata temu
Reply to  anonimowo

Ale żeś gł…pi, aż dziw, że jeszcze tacy chodzą po tym świecie. Ciecie zaś chyba kur.wizja zahipnotyzowała.

anonimowo
anonimowo
2 lata temu
Reply to  Hemi

Hemi nie dziw się to wyją komuchy które wcześniej mogły te pieniądze rozkradać. Teraz to się skończyło to i wycie wielkie 😀

Anonim
Anonim
2 lata temu
Reply to  anonimowo

A ty głupotę to po rodzicach odziedziczyłeś czy nabyta z szambem tvpis

Opanujcie się
Opanujcie się
2 lata temu

Znowu dodruk pieniędzy bez pokrycia i inflacja. I kolejna pożyczka dla Polski z Chin.
Nic dziwnego, że ludzie kupują mieszkania i domy. Nikt nie będzie mieć pieniedzy odłożonych na starość.
Chodzi o to żeby utrzymać się przy korycie. A zadluzenie bedą spłacać następni po sprzedaży autostrad, linii kolejowych, ORLENu i tego co jeszcze zostało. Będzie płacz i redukcje zatrudnienia po prywatyzacji.

Xxx
Xxx
2 lata temu
Reply to  Opanujcie się

Wypowiedziała się ELYTA… syty nigdy nie zrozumie głodnego…

15
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x