Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Sprzeciw prezydenta Ciechanowa, GDDKiA zmienia przebieg obwodnicy


Po sprzeciwie prezydenta Ciechanowa wobec wszystkich trzech zaproponowanych w październiku wariantów przebiegu obwodnicy Ciechanowa, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przedstawiła nowe propozycje, uwzględniające wniesione uwagi. Dwa nowo zaproponowane przebiegi obwodnicy zyskały aprobatę władz miasta. Jeden wychodzi poza obszar administracyjny Ciechanowa, drugi w niewielkim stopniu wkracza w granice miasta.


Wcześniejsze trzy warianty przebiegu obwodnicy Ciechanowa, projektowanej wzdłuż drogi krajowej nr 60, zostały uznane przez władze miasta za nieakceptowalne. Przechodziły przez teren zabudowy mieszkaniowej, istotnie wkraczały w obszar miasta. Jeden z nich zakładał zniszczenie użytku ekologicznego „Bagry”, inny wycięcie lasu krubińskiego. Miasto Ciechanów już 15 października, czyli w dniu rozpoczęcia konsultacji społecznych i upublicznienia wariantów przez GDDKiA wydało krytyczne stanowisko wobec projektowanych rozwiązań.

Po tym GDDKiA przedstawiło trzy nowe warianty („A – niebieski”, „B – czerwony” i „C – zielony”).

Wariant „A – niebieski” nie zyskał akceptacji miasta. Jest powieleniem już wcześniej przedstawionej propozycji. Stanowi rodzaj obwodnicy śródmiejskiej, co jest sprzeczne z założeniami „Programu budowy 100 obwodnic”. Celem tego programu jest bowiem „wyprowadzenie ruchu z miast, czystsze powietrze, mniejszy hałas”.

Tymczasem przebieg trasy przecina tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej, zarówno istniejącej, jak i planowanej. To tereny położone wzdłuż ulicy Bielińskiej, a także obejmujące obszar nowopowstającego osiedla zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej przy ulicy Kruczej. Wariant „A – niebieski” budowy obwodnicy koliduje także z wybudowanymi w ostatnich latach, z udziałem środków unijnych, kluczowymi dla układu komunikacyjnego miasta Ciechanowa drogami gminnymi: drogą obwodową oraz pętlą miejską. Aleja Unii Europejskiej, będąca wschodnią obwodnicą Ciechanowa, łącząca drogi krajowe nr 50 i 60, została wybudowana w latach 2018-2019. Proponowany wariant „A – niebieski” przecina ustanowioną przez Radę Miasta Ciechanów formę ochrony przyrody – użytek ekologiczny „Bagry”, co doprowadzi do bezpowrotnego zniszczenia siedlisk przyrodniczych występujących w zbiorniku wodnym, na jego brzegu i w sąsiedztwie.

Wariant „B – czerwony” został zaakceptowany przez miasto. W niewielkim stopniu przechodzi przez obszar miasta. Początek projektowanej obwodnicy w tym wariancie zlokalizowany jest na drodze krajowej nr 60 na granicy wsi Rykaczewo i Ujazdówek w gminie wiejskiej Ciechanów. Dalej, przed zabudowaniami zakładu mięsnego Cedrob, trasa obwodnicy skręca łagodnym łukiem w kierunku południowo-wschodnim i prowadzi przez tereny pól, łąk i pastwisk, omijając istniejącą zabudowę we wsi Ujazdowo, przecinając ulicę Ciechanowską w odległości około 150 m na północ od najbliższych zabudowań we wsi Kownaty Żędowe. Dalej trasa przecina rzekę Łydynię w rejonie punktu styku trzech wsi: Niechodzin, Nużewo i Kownaty Żędowe. Następnie biegnie po południowej stronie istniejącej zabudowy we wsi Nużewo, skręca łagodnym łukiem w kierunku wschodnim, przecinając równocześnie ulicę Nużewską. Obwodnica przecina drogę krajową nr 50 w rejonie granicy miasta Ciechanów i gminy wiejskiej Ciechanów, następnie biegnie dalej w kierunku wschodnim przez tereny pół, łąk i pastwisk, przecinając linię kolejową relacji Warszawa-Gdańsk w odległości około 250m na południe od granicy miasta Ciechanów. Dalej trasa przecina wieś Mieszki-Atle, omijając istniejącą zabudowę. Następnie przebiega przez teren miasta Ciechanów, przecinając ulicę Sońską w odległości około 200 m na północ od granicy miasta Ciechanów i biegnie w rejonie południowej granicy Rodzinnych Ogrodów Działkowych Grędzice. Obwodnica prowadzi w kierunku północno-wschodnim i przecina skrzyżowanie ul. Żytniej z drogą prowadząco do wsi Rzeczki-Gąski. Dalej trasa przekracza granicę gminy Gołymin-Ośrodek w odległości około 450 m na południe od punktu styku trzech gmin: gminy wiejskiej Ciechanów, gminy Gołymin Ośrodek i gminy Opinogóra Górna. Następnie, omijając zabudowania we wsi Truszki, skręca łukiem w kierunku wschodnim, przecinając dalej granice wsi Nasierowo Górne i Wróblewko. Biegnąc dalej prosto, włącza się do drogi krajowej nr 50 na wysokości skrzyżowania z drogą prowadzącą do miejscowości Chruściele.

W ocenie miasta najlepszym z proponowanych rozwiązań jest wariant „C – zielony”, gdyż w ogóle nie wkracza w granice Ciechanowa. W tej wersji obwodnica w pełni okala miasto, nie koliduje z zabudowaniami ani terenami objętymi ochroną ekologiczną.

Początek projektowanej obwodnicy w wariancie „C – zielonym” zlokalizowany jest na drodze krajowej nr 60 na granicy wsi Rykaczewo i Ujazdówek w gminie wiejskiej Ciechanów. Dalej, przed zabudowaniami zakładu mięsnego Cedrob, trasa obwodnicy skręca łagodnym łukiem w kierunku południowo-wschodnim i prowadzi przez tereny pól, łąk i pastwisk, omijając istniejącą zabudowę we wsi Ujazdowo, przecinając ulicę Ciechanowską w odległości około 300 m na północ od najbliższych zabudowań we wsi Kownaty Żędowe. Dalej trasa przecina rzekę Łydynię w odległości około 400 m na północ od punktu styku trzech wsi: Niechodzin, Nużewo i Kownaty Żędowe. Następnie biegnie po południowej stronie istniejącej zabudowy we wsi Nużewo, skręca łagodnym łukiem w kierunku wschodnim, przecinając równocześnie ulicę Nużewską. Obwodnica przecina drogę krajową nr 50 w odległości około 150 m na północ od lasu położonego we wsi Sokołówek i biegnie dalej w kierunku wschodnim przez tereny pół, łąk i pastwisk, przecinając linię kolejową relacji Warszawa-Gdańsk w odległości około 800 m na południe od granicy miasta Ciechanów. Dalej trasa przecina wieś Mieszki-Atle, omijając istniejącą zabudowę. Następnie przecina ulicę Sońską w odległości około 200 m na południe od granicy miasta Ciechanów i biegnie w rejonie południowej granicy Rodzinnych Ogrodów Działkowych Grędzice. Obwodnica prowadzi w kierunku północno-wschodnim i włącza się w ul. Żytnią na terenie wsi Rzeczki-Gąski i pokrywa się z jej przebiegiem, aż do granicy z miejscowością Nasierowo Górne. Następnie przekraczając granicę gminy Gołymin-Ośrodek oraz omijając, od strony północnej, istniejącą zabudowę Nasierowa Górnego, biegnie prosto i włącza się do drogi krajowej nr 50 na wysokości skrzyżowania z drogą prowadzącą do miejscowości Chruściele.

Ostateczny przebieg obwodnicy będzie podlegał dalszym konsultacjom, które rozpoczną się w pierwszym kwartale 2022 roku. 

źródło i fot. UM Ciechanów

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
9 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Hrabia Monte Christo
Hrabia Monte Christo
7 miesięcy temu

Codziennik ciechanowski……
Przyznajcie się, ilu ludzi z waszego portalu ma ścisłe związki z Ciechanowem????
Oczywiście pojawiają się tylko artykuły pozytywne lub ewentualnie neutralne. Nigdy złe….Można to porównać do TVPis. ”Pisz ile chcesz, oby dobrze”. Wczoraj TVP nie wspomniało o demonstracjach w sprawie ”LEX tvn”…..HMMMM

staraznajoma
staraznajoma
7 miesięcy temu

No cóż… obserwując z boku Ciechanów i nie mieszkając w nim – też mam bardzo dobre zdanie o obecnym gospodarzu miasta. Bywam w Ciechanowie dość często od lat 80–tych, a nawet 70-tych i widzę jak od kilku lat Ciechanów się przeistacza czy też przepoczwarza z brzydkiej mieściny jaką był nawet za czasów gdy to był województwem w nowoczesne , schludnie i estetycznie wyglądające miasto.

Tego życzyłabym Mławie, w której króluje syf i stagnacja. Ostatnio obserwowałam kosz na śmieci wis a’ wis szkoły podstawowej nr 7, który mimo przepełnienia i walających się śmieci by nie opróżniany przez kilka dni ubiegłego tygodnia, dopiero w sobotę go opróżniono. Tak działa firma AGROSAN, która zajmuje się sprzątaniem miasta. To tylko jedn przykład opieszałości i złego funkcjonowania tej firmy. Nie rozumiem jak miasto może na to pozwolić. Park w bieżącym roku także był bardzo zaniedbany.
No cóż Kosiński to odpowiedni człowiek na odpowiednim miejscu, czego nie można powiedzieć o naszym burmistrzu, który nigdy nie przejawiał cech dobrego gospodarza miasta dbającego o mieszkańców i o miasto.

Myślę, że nasz burmistrz winien wzorować się na Ciechanowie i nie tylko. Zawsze warto równać do najlepszych, a nawet tych dobrych, a nie zostawać w ogonie. No ale burmistrz Mławy nie mieszka w Mławie i ma inne priorytety.. Jemu się nie dziwie, ale mieszkańcom Mławy wybierającym go na kolejne kadencje to już tak i to bardzo.

Hrabia Monte Christo
Hrabia Monte Christo
7 miesięcy temu
Reply to  staraznajoma

To może napisz dlaczego nie wspomniano tu o ostatnim wydarzeniu w ciechanowskim szpitalu????
A jesli chodzi o tajemnicę ”sukcesu” Prezydenta Ciechanowa” to wiąże się to z jednym – z popraciem (dużym) Marszałka Województwa. Nawet Jaś Fasola by dostał kasę gdyby tylko był z PSL. Fakt,Ciechanów w latach 80 tych to była dziura. Teraz jest zaledwie większą dziurą. My zresztą też jak wszyskie miasta byłego ciechanowskiego, które zablokowało rozwój całęgo regionu, Same małe miasta, bez wielkiego przemysłu. Region słąbo zurbanizowany z któym nikt się nie liczy.
Szkoda, że nie wiesz, że Ciechanów bierze sobie 70% kasy z pieniedzy , które dostaje subregion ciechanowski przecież do podziału jest jeszcze Mława, Płońsk, Żuromin. Inaczej miało być. Poczekaj na zmianę w tym mieście włodarza. Przekonasz się na czym polega sukces.
Piszesz o wyborach na burmistrza. Żeby Kowalewski przegrał to musiał mieć silnego przeciwnika, Wymień chociaż jednego. Wszyscy, którzy startowali to zamiast go atakowac i prać jakieś brudy publicznie to powinni mieć program. A tak niestety nie było. Żaden nie uniósł ciężaru kandydata na burmisrza a co dopiero bycia burmistrzem. Najbliżej jakiegoś sensownego programu to był ostatni przewciwnik obecnego burmistrza. Ale to był tylko zarodek…nic więcej.

Kuba
Kuba
7 miesięcy temu

Co miał prezydent Ciechanowa do owego wydarzenia w szpitalu?
Przepraszam, czy chodzi ci o pacjenta, który wypadł z okna szpitala? Cóż to za rewelacja? Takie zdarzenie moze mieć w kazdym szpitalu, nie sądzisz? W Mławie też coś podobnego chyba miało miejsce. Z własnych mieszkań też też ludzie „wypadają” z okna.
Właśnie w tym rzecz, że prezydent Ciechanowa dostaje pieniądze nie tylko od Marszałka… Jak kto się stara tak ma. Mława kiedyś była o wiele atrakcyjniejszym miastem niż Ciechanów, mimo, że Ciechanów był województwem. Teraz natomiast w porównaniu z Ciechanowem jest daleko w d…pie za Ciechanowem, a nawet chyba i za Przasnyszem. Zero atrakcji w tym mieście. Mława stanęła w miejscu, a Ciechanów się rozwija, Przasnysz też. Kto stoi w miejscu, to niestety się cofa.
Żeby Kowalewski przegrał, to musiałby nie mieć takiego poparcie „mławskich elit”, deweloperów, nikt nie miał tak bogatej kampanii jak Kowalewski. Do dziś nie doczekaliśmy się rozliczenia finansowego z ostatniej kampanii, a obiecywał je solennie. Kowalewski też nie miał programu, ale jego bilbordy wyskakiwały nawet z lodówki..Nie wszystkich stać było na taką kampanię. PIS wystawił swojego kandydata ale chyba tylko po to żeby głosy bardziej się rozłożyły i żeby przypadkiem nie zwyciężył kandydat PSL.

Normal
Normal
7 miesięcy temu
Reply to  staraznajoma

Prezydent Ciechanowa to płakał na rząd, że nie może niego liczyć, że nie dostaje pieniądzy od państwa. Udzielał się publicznie….itp, itd. Gdy nagle PiS przyznał im obwodnicę to ciiiiiiiichooo….Nawet nie angażuje się w LEX tvn.
A tak naprawdę to Przasnysz powinien dostać a nie oni. Tak więc nie chwal tego człowieka bo fałsz nie jest mu obcy . Lans – to jest to co ceni najbardziej.

Anonim
Anonim
7 miesięcy temu
Reply to  Normal

Lans to ceni bunio jak coś.
Oho, ktoś nadepnął mławiakom, albo dokładniej ratuszowym na odcisk i to na duży odcisk 😀

BACZNY OBSERWATOR !!!
BACZNY OBSERWATOR !!!
7 miesięcy temu
Reply to  staraznajoma

NO WIDZISZ— przekonujesz się sama, że ludziom którzy opisują prawdę,o działaniach BURMISTRZA KOWALEWSKIEGO, to pracownicy Ratusza, od razu te komentarze przyozdabiają na czerwoną, czego przykladem jest tekst poniżej nie jakiego HRABIEGO, no ale w MŁAWIE, nie jest tajemnicą że KOWALEWSKI, podjął wspołpracę z MŁAWSKIM nierobami z PIS którzy dzięki niemu poustawiali się na stanowiskach : KIEŁBIŃSKI, KRAJEWSKI, POL– i zrealizował ich plan I W STAROSTWIE DOPROWADZIŁ DO ODWOŁANIA WOJNAROWSKIEGO Z PSL, A W MLAWIE BYŁ KANDYDAT Z PSL NA BURMISTRZA, — NO ALE JAK MIAŁ PRZESZKADZAĆ W WYBORZE KOWALEWSKIEGO, ten kandydat jest obecnie RADNYM, ale wlaśnie pracuje u PREZYDENTA CIECHANOWA !!!—osobiście mnie dziwi fakt,że mimo takich rozgrywek RADNY WOJEWÓDZKI WOJNAROWSKI, STARA SIĘ POMAGAĆ POWIATOWI MŁAWSKIEMU.!!

BACZNY OBSERWATOR !!!
BACZNY OBSERWATOR !!!
7 miesięcy temu

TVP —wczoraj, zamiast demonstracji w sprawie LEXtvn, TO TEN ZYDEK PEREJRA PRZEDSTAWIŁ P[ROGRAM JAK ZWYKLE SZKALUJĄCY DZIENNIKARZY I POLITYKÓW OPOZYCJI—DO któregoś tam pokolenia wstecz !!! To jest tvp KURSKIEGO, KTÓRY PRACOWNIKÓW OCHRONY WYSYŁA DO ZONY ABY ZAWIEZLI JEJ ZAKUPY, O O NAS MÓWI ŻE CIEMNY LUD WSZYSTKO KUPI— I NIESTETY KUPUJE !!!

Hemi
Hemi
7 miesięcy temu

A co S. Pereira ma z Żydami wspólnego?

Kompletny absurd, jakieś pomówienia.

Dzidek, jak już tak rwiesz się do klawiatury to sprawdź elementarne przynajmniej fakty:).

9
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x