Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Rząd chce zaostrzenia kar za wypadki i wykroczenia. Mandat nawet 30 tys. zł


Rząd proceduje projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym. Chce zaostrzyć kary dla sprawców przestępstw i wykroczeń drogowych. Taki pomysł pojawił się w połowie lipca po głośnym wypadku w Stalowej Woli, w którym na oczach trzylatka zginęli jego rodzice, a spowodowanym przez pijanego kierowcę.


Jak podaje portal-mundurowy.pl w rządowym projekcie zakłada się podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny z 5 tys. zł do 30 tys. zł., a mandat może sięgnąć kwoty 5 tys. zł, a przy zbiegu wykroczeń – 6 tys. zł. Grzywna w wysokości nie mniejszej niż 1,5 tys. zł grozić będzie kierowcy w przypadku uszkodzenia mienia lub spowodowania obrażeń lub rozstroju zdrowia, których leczenie trwa nie dłużej niż 7 dni.

Wzrośnie też liczba punków za niektóre wykroczenia, a pukty karne zerować się będą po dwóch latach.  Za kierowanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka grozić będzie kara aresztu albo grzywny nie niższej niż 2,5 tys. zł., a pijani rowerzyści zapłacą nie mniej niż 1 tys. zł.

Większa karą – aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny od 1 tys. zł. zagrożone będzie kierowanie pojazdem bez prawa jazdy. Jeśli sprawca ww. wykroczenia w ciągu 2 lat popełni takie wykroczenie ponownie, to kara grzywny wyniesie nie mniej niż 2 tys. zł.

Za nieprawidłowe zachowanie wobec pieszego (np. wyprzedzanie na przejściu dla pieszych, omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu) zapłacimy nie mniej niż 1,5 tys. zł., dwukrotnie więcej jeżeli w ciągu 2 lat znów powtórzymy czyn.

Jedyne co ma zmaleć, to stawki ubezpieczenia pojazdów dla jeżdżących bezpiecznie. Projekt ustawy umożliwi udostępnienie ubezpieczycielom dane  z CEPiK i wiązanie stawek w zależności od historii wykroczeń kierowcy i otrzymanych punktów karnych.

To tylko wybrane obszary z projektu zmiany ustawy. Możliwe też, że w nowelizacji kodeksu karnego pojawi się przepis dotyczący konfiskaty pojazdu.

Wejście w życie nowych rozwiązań Prawa o ruchu drogowym zapowiedziano na początku grudnia tego roku.

źródło:portal-mundurowy.pl

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
9 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Wielka niewiadoma
Wielka niewiadoma
2 lata temu

To tylko propagandowe zapowiedzi rządu. Policjantów na drogach jest za mało a za dużo za biurkami. Spotkanie patrolu drogówki dokonującego pomiaru prędkości jest tak samo prawdopodobne jak trafienie piątki(nie 6-tki) w lotto, czyli bardzo niewielkie. Poza tym łatwo uniknąć mandatu zdejmując nogę z pedalu gazu.

Anonimowo
Anonimowo
2 lata temu

ale pito.lisz.

okił
okił
2 lata temu

PO i WOJNIE 1918 ŻABOJADY PONIŻAŁY NIEMCÓW LŻĄC POWSZECHNIE… W BERLINIE RODOWITY NIEMIEC POTYKAŁ SIĘ CO CHWILA O ŻYDA… POLAKI KORFANTY POWSTANIA WIELKOPOLSKIE I ŚLĄSKIE NA NASZYCH NIEMIECKICH ZIEMIACH… NA GWAŁT POTRZEBNY BYŁ JAKIŚ ADOLF HITLER, A WCZEŚNIEJ NAPOLEON GNAŁ RUSA PĘDZĄCEGO AŻ PO HISZPANIĘ… I ZACHÓD WYNALAZŁ BYŁ TERRORYSTĘ WŁODZIMIERZA ILICZA LENINA, KTÓRY MUSIAŁ WIAĆ PRZED BOLSZEWIKAMI DO PORONINA… BO BY SKOŃCZYŁ JAKO REBESPIERRRR PO REWOLYCJI FRANCUSKIEJ… POLSZA LEPIEJ WAM BĘDZIE NAZAD BOLSZEWIKA CZY SOLIDNEGO NIEMCA KTÓRY KOCHA JAKO JEDYNY POLAKÓW… ODDAJTA PO DOBROSI NASZE PRUSY WSCHODNIE…IDZIE ZAPAD-2021

Mark
Mark
2 lata temu

Oczywiście piratów drogowych należy karać, szczególnie tych pod wpywem, ale niektóre propozycje pisowskiego rządu, to już grube przegięcie.

Pikpok
Pikpok
2 lata temu
Reply to  Mark

Grube przegięcie to co dzieje się teraz na drogach…

Kuba
Kuba
2 lata temu
Reply to  Mark

Przecież trzeba skądś brać pieniądze na rozdawnictwo – pieniądze z nieba nie spadają.
PIS da i PIS zabierze.
Będą kazali stawiać jeszcze więcej bezsensownych ograniczeń prędkości, żeby więcej mandatów szło do skarbu państwa.
PIS wam da… – trzymajcie się za kieszenie.

Last edited 2 lata temu by Kuba
Kierowca
Kierowca
2 lata temu
Reply to  Mark

„bydło” za kierownicą trzeba karać. Jeszcze oby tylko policja była zaangażowana w egzekwowanie kar i mandatów. Brawo Pan Premier, brawo Rząd.

Kuba
Kuba
2 lata temu
Reply to  Kierowca

Bydło trzeba karać, ale zauważ że jest wiele miejsc z ograniczeniem prędkości do 30km na przykład i nie wiadomo co jest powodem tego ograniczenia

  • to, że droga mało ruchliwa?
  • to, że droga prosta jak drut i bez dziur?
  • to, że nie ma w pobliżu żadnej szkoły, przedszkola ani placu zabaw?
  • czy też to, żeby spowolnić ludzi jadących do pracy i postawić w tym miejscu patrol drogówki do wlepiania mandatów?

Moim zdaniem przyczyna jest jedna postawienia takiego znaku:
wlepianie kierowcom mandatu.
Nawet na osiedlach mieszkalnych, w strefie zamieszkania, jest dopuszczalna prędkość do 20 km, czyli niewiele mniejsza, a tu piszę o dopuszczalnej prędkości 30km na drodaze, która nie jest strefą zamieszkania, nie jest w centrum miasta, nie ma w pobliżu żadnych miejsc, placówek, gdzie jest dużo dzieci, nie ma żadnych niebezpiecznych skrzyżowań itp.

Anonim
Anonim
2 lata temu
Reply to  Kierowca

Tak, brawo PiS, bo inne b…dło z dwiema lewymi łapami chce pieniędzy za darmo. Karać, dowalać mandaty wszystkim czy winny, czy nie winny. Jak ma forsę niech płaci, bo Ty chcesz „wincy” socjalu.

9
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x