Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Wod-Kan testuje system zdalnego odczytu wodomierzy


Możliwe, że w naszych domach nie będą niedługo konieczne wizyty inkasenta i podawanie stanu zużycia wody. Miejska spółka Wod-Kan rozpoczyna testy systemu zdalnego stacjonarnego odczytu wodomierzy.


Jak poinformował ratusz, system oparty jest o technologię WIZE z użyciem częstotliwości 169 MHz i umożliwia odczytywanie stanu wodomierzy nawet co piętnaście minut z nadajnika umieszczonego do 7 km od wodomierza. System pozwoli na zasygnalizowanie awarii wodomierza lub zbyt duży przepływ mogący świadczyć o nieszczelności co jest tak ważne w czasach globalnego ocieplenia i problemem z wodą pitną w sezonach letnich.

– System będzie można w przyszłości rozbudować o zarządzanie miejskimi rowerami, sterowanie ulicznym oświetleniem, lokalizowaniem pojazdów obsługujących Miasto lub inne czujniki służące mieszkańcom. Tym samym Mława po raz kolejny może okazać się prekursorem nietuzinkowych rozwiązań na skalę kraju i stać się częścią systemu obsługującego już 16 000 000 punktów odczytu na świecie –podaje Magdalena Grzywacz, rzecznik prasowy UMM.

Rozwiązanie to jako pierwszy element inteligentnego miasta cyfrowego będzie wdrażane wspólnie z Miastem Mława wspólnie oraz Grupą SUEZ.

 źródło: UMM

oprac. red

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
16 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Ania
Ania
3 miesięcy temu

Wod Kan już od kilku lat montuje wodomierze że zdalnym odczytem, które wykrywają awarię. Te wodomierze o których mowa instaluje SUEZ. Burmistrz najchętniej i wod kan by oddał do SUEZU. Zgarnął kasę i miał w nosie los mieszkańców. Wtedy na pewno ceny były by minimum dwukrotnie wyższe. Prosty przykład po tym co się stało z opłatą za ścieki jak SUEZ przejął oczyszczalnię.

Chłop z mazur
Chłop z mazur
3 miesięcy temu

Mława prekursorem w skali kraju? Gmina Działdowo ma już takie liczniki. Kto pisze takie artykuły. Gimnazja zrobiły swoje

MUNIEK
MUNIEK
3 miesięcy temu

Proszę nie wprowadzać ludzi w błąd bo jak ktoś się nie wczyta albo nie wejdzie w artykuł to wychodzi na to że WOD-KAN coś tam testuje, a to nie prawda bo testy przeprowadza SUEZ. WOD-KAN jest już dawno po testach wodomierzy ze zdalnym odczytem i już od dwóch lat takie wodomierze montuje.

And
And
3 miesięcy temu
Reply to  MUNIEK

Wodomierz to element sieci wodociągowej. A odkąd to i na jakiej podstawie Suez zarządza siecią wodociągową w Mławie, bo pierwsze o tym słyszę? zlikwidować w takim razie wodkan i wszystko sprywatyzoować

Ania
Ania
3 miesięcy temu
Reply to  And

Tak i płacić później nie wiadomo ile za wodę. Burmistrz chętnie by sprzedał wszystkie spółki miejskie SUEZOWI i zgarnął za to nie małą kasę….

Julek
Julek
3 miesięcy temu

Sporo liczników jest w piwnicach, chyba wiecie jak bardzo będzie trzeba wzmocnić sygnał aby fale radiowe dotarły tam. Niedługo będziemy żyć jak w mikrofali. Ale i tak jeśli burmistrz tego będzie chciał to tak będzie. Przecież wiemy że ma poparcie radnych nawet z PIS.

Anonimowo
Anonimowo
3 miesięcy temu
Reply to  Julek

Miejmy nadzieje że nie będzie to wiecznie, Drodzy mieszkańcy czas na zmiany cała Rada miasta na czele z p. prejsem i BUNIEM. Miasto Mława potrzebuje nowych , młodych gospodarzy a nie przyspawanych do koryt nieudaczników i przyklaskujących Buniowi .

Uki
Uki
3 miesięcy temu
Reply to  Anonimowo

Bunia to na taczce proponuję wywieźć za zmarnowane kilka lat Mławy… Wierzę, że byśmy byli w zupełnie innym położeniu przy mądrzejszym włodarzu.

Igor
Igor
3 miesięcy temu
Reply to  Anonimowo

Młodych? Z pustymi portfelami? Oj będzie się działo aby tylko zapelnić wory pieniędzmi.
Niech ten młody najpierw pokaże co osiągnął zawodowo.

Ali
Ali
3 miesięcy temu
Reply to  Julek

Im mniejsza częstotliwość, tym lepszy zasięg, kosztem mniejszej przepustowości danych ale tu nie trzeba takich przepustowości, zacznie się inwigilacja, wiedząc kiedy mieszkańcy domów w jakich godzinach zużywają wodę, będą wiedzieć kiedy przebywają w nich, mam nadzieję, że te dane nie wpadną w niepowołane ręce, np. Włamywaczy.

bvb
bvb
3 miesięcy temu

Ja nie mam zaufania do zdalnych odczytów. I nie potrzebuje aby dodatkowe fale radiowe mi w domu krążyły. Wystarczy tych z komórek i Wifi.

xdxdxd
xdxdxd
3 miesięcy temu

Rozumiem że zmianę liczników wod kan bierze na siebie i w latach następnych też. Na chwilę obecną obowiązek zmiany licznika co chyba 4 lata ciąży na właścicielu nieruchomości i są to nie małe kwoty a taki licznik z możliwym zdalnym odczytem będzie znacznie droższy…

Ama
Ama
3 miesięcy temu
Reply to  xdxdxd

Okres legalizacji wodomierza to 5 lat i w przypadku wodomierza głównego zawsze stoi po stronie przedsiębiorstwa wodociągowego, na właścicielu ciąży obowiązek wymiany podlicznika na ogród.

Igor
Igor
3 miesięcy temu
Reply to  Ama

i poniesienia kosztu wymiany.

Ania
Ania
3 miesięcy temu
Reply to  Igor

A dlaczego wod kan ma płacić za wymianę czegoś co należy do Ciebie?

Zając poziomka
Zając poziomka
3 miesięcy temu

Zrobić protest. Nie będą testować żadnych fal, tylko krok jest od 5ghz .A jak się tylko aktywują czipy że szczepionki to dopiero będą sterować . Np. będzie opcja że wyślą sygnał że w piątek nie myjemy stopek nawet w akademii Pana Kleksa tak nie było…

16
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x