Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Przekonywali posłów z komisji rolnictwa o szkodliwości koncentracji ferm przemysłowych, a ustawy nadal nie ma


fot. ilustracyjne


Posiedzenie sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które miało miejsce w miniony poniedziałek zostało poświęcone problematyce nadmiernej koncentracji ferm przemysłowych w Polsce. W posiedzeniu wzięły udział także przedstawicielki i przedstawiciele organizacji pozarządowych zajmujących się kampaniami społecznymi, problemami środowiskowymi, a także osoby reprezentujące mieszkańców wsi – rolnicy i reprezentacja stowarzyszeń inicjowanych przez mieszkańców wsi i walczących tam ze szkodliwymi inwestycjami przemysłowymi.

Posłanka Małgorzata Tracz, podkreśliła, że stały wzrost liczby ferm przemysłowych jest odzwierciedlony w setkach protestów lokalnych społeczności, jak również skargach i apelach kierowanych do odpowiednich instytucji. Posłanka zwróciła uwagę na konieczność zmian w planowaniu przestrzennym i udziału w nim lokalnych społeczności. Jest to aspekt, na który zwracały już uwagę różne środowiska, nie tylko organizacje ekologiczne, prozwierzęce czy zajmujące się problemami społecznymi generowanymi przez fermy przemysłowe, ale też samorządy

W toku dyskusji powracał kilkakrotnie problem luk prawnych, które pozwalają na sztuczny podział dużych ferm, co pozwala na ominięcie wymogu uzyskania takich pozwoleń. 

Problemy związane z funkcjonowaniem ferm przemysłowych sygnalizowane w kolejnych wystąpieniach wskazują, że w dyskusji nad ekspansją takich inwestycji w Polsce osiągnięta została swoista masa krytyczna. Problem funkcjonowania takich inwestycji nie może być dłużej ignorowany i niezbędne są zmiany legislacyjne, które powstrzymają anektowanie kolejnych województw pod budowę wielkotowarowych ferm. Wobec skali problemu przedstawionego zarówno z perspektywy naukowej, jak i społecznej, decydenci nie mogą dłużej kierować się wyłącznie ekonomią podnosząc argument konkurencyjności polskiego rolnictwa. Zwłaszcza pomijając ukryte koszty hodowli przemysłowej.

Wśród gości zaproszonych na posiedzenie, stronę społeczną reprezentowali m.in.

·         Grzegorz Strzałkowski, radny gminy Żyrzyn [email protected]

 • Ilona Rabizo, Koalicja Społeczna Stop Fermom Przemysłowym [email protected] / tel: 518 141 518
 • Dominika Sokołowska (Greenpeace Polska, koordynatorka kampanii rolniczych) [email protected] / tel: 538 893 146
 • Maciej Feddek, rolnik, prowadzący gospodarstwo zrównoważone, ekstensywne w ramach RHD
 • Kaja Najder i Maciej Sidorowicz, Stowarzyszenie Dolina Nietupy
 • Artur Zalewski , prawnik reprezentujący społeczności lokalne w postępowaniach administracyjnych i sądowych dotyczących ferm wielkopowierzchniowych
 • Józef Duks, Stowarzyszenie ARTECO im. prof. Leona Wyczółkowskiego w Gościeradzu.
 • Łukasz Mucha, rolnik i hodowca z woj. pomorskiego
 • Paweł Rawicki, prezes stowarzyszenia Otwarte Klatki [email protected] / tel: 517 784 202
 • Agnieszka Białochławek, sołtys Kubic
 • Jarosław Urbański, badacz i socjolog, Zachodni Ośrodek Badań Społecznych i Ekonomicznych 
 • Marta Moraczewska Szenfeld, Stowarzyszenie Eko – Szydłowiec

Wśród wypowiedzi zaproszonych gości wyakcentowano, że tylko ustawowe uregulowanie zasad lokalizowania ferm wielkoprzemysłowych pozwoli na skuteczną ochronę podstawowych praw obywateli i społeczności lokalnych zamieszkujących tereny, na których są lokowane fermy wielkopowierzchniowe. Padały też głosy, że fermy niszczą tradycyjne polskie rolnictwo i hodowlę. Do ministerstwa rolnictwa apelowano o przeprowadzenie badań na temat wpływu sąsiedztwa ferm przemysłowych na sytuację ekonomiczną gmin, w których te fermy są usytuowane, oraz mieszkańców, którzy w tych gminach żyją, a także  o zbadanie wpływu sąsiedztwa ferm przemysłowych na zdrowie i dobrostan ludzi.

Przebiegu posiedzenia można posłuchać pod poniższym linkiem.

Link do zapisu wideo z posiedzenia komisji

O konieczności wprowadzenia ustawowych regulacji prawnych w tym obszarze mówi się od wielu lat, a tych przepisów nadal nie ma. Czy taki lobbing okaże się skuteczny?

źródło: stop fermom.pl

oprac. red

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
9 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Kura
Kura
6 miesięcy temu

I bardzo dobrze niech zatrzymają rozwój szczególnie deweloperki. W końcu coś zatrzyma tą plagę i budowanie wszystkiego gdzie popadnie.

Kuba
Kuba
6 miesięcy temu
Reply to  Kura

Ha, ha, ha… zatrzyma, akurat…zatrzyma.
Artykuł o kurnikach ale jak zwykle ktoś musi wtrącić swoje 3 grosze nie na temat. Jest popyt, to jest i podaż. Nie ma planów zagospodarowania przestrzennego, to mam bardzo estetyczny wygląd naszych miast. Komu to na rękę? – myślę, ze nie masz problemów z dedukcją.

Hemi
Hemi
6 miesięcy temu

Fermy przemysłowe to jest coś, co już niedługo zatrzyma rozwój regionu mławskiego.

Tu trzeba regulacji porządkującej jak w przypadku wiatraków.

Nie może być tak, że jeden ma zarobek, a drugi smród, od którego nie da się uciec.

Kuba
Kuba
6 miesięcy temu
Reply to  Hemi

Tra ta ta i do lata.
Regulacje regulacjami a wiatraków i ferm coraz więcej, wielki chami.
Nie udawaj, że popierasz, bo i tak kasa zwycięży i jak zwykle interesy bogatych zwyciężą.
Lobbiści od tego są żeby wszystko blokować. W 2015 mieliście się wziąć za te fermy i co? – spełzło na niczym. Mamy 2021 rok i znów udajecie, że rozwiążecie problem. Co za mało kasy dostaliście? Sypną wam więcej, bez obaw, bo fermy przemysłowe tak jak interes śmieciowy to kokosza znosząca złote jaja.

Hemi
Hemi
6 miesięcy temu
Reply to  Kuba

Jak już się porywasz na wypowiedź w jakimś temacie to, poza zachowaniem minimum kultury, warto jeszcze byłoby mieć pojęcie o czym się mówi.

Precyzja, to jest ważne.

Uregulowanie kwestii ustawiania wiatraków w pobliżu domostw ludzkich, to było twarde zobowiązanie wyborcze PiS z kampanii 2015 r. i oczywiście zostało ono zrealizowane, i to w szybkim tempie.

W sprawie ferm przemysłowych nie było zobowiązania.

Kuba
Kuba
6 miesięcy temu
Reply to  Hemi

…ale były obiecanki cacanki, Chami i na obiecankach się skończyło.
Oj, Chami, krótka pamięć, bardzo krótka.
O kulturze wypowiedzi to ty nie wspominaj lepiej, bo takiej kultury wypowiedzi uczę się z waszej partyjnej telewizji za nasze, podatników, pieniądze. 😀
Nastała era wielkich „elyt” gdzie człowiek uczciwy, odpowiedzialny i kulturalny nie ma racji bytu.
Za to nierób, oszust i cham dostaje miękkie i wygodne stołeczki.

Janusz Pawlacz
Janusz Pawlacz
6 miesięcy temu

Caly problem w tym, ze ludziom nadal wydaje sie ze jakis polityk zadba o ich interesy.
Polityk dba wylacznie o swoje interesy 🙂

Lewacki Śmieszek
Lewacki Śmieszek
6 miesięcy temu

Hehe. Dobre sobie. Obudzili się jak smród poczuli koło gaci. Politycy nigdy nie rządzili a tym bardziej suwereni. Rządzą klany rodzinno biznesowe zawsze tak było i będzie . A jak coś będziesz podskakiwał to w piątkowe popołudnie zobaczysz ostatni raz słońce.

Kuba
Kuba
6 miesięcy temu

I co z tego, że się obudzili. Pogadają, podebatują i na tym się skończy. Właściciele ferm mają kasą, a kto ma kasę ten rządzi i ten wygrywa. PIS nic nie zmieni w tym temacie. Gadanie Chamiego też nic nie da, bo chami to może pokiwać sobie palcem w bucie, a tak naprawdę jest takim samym zakłamanym s.kunsem jak ten co ma kota czy Pinokio.

9
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x