Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Odszedł Grzegorz Morawski, społecznik i pasjonat sportu


W wieku 68 lat zmarł Grzegorz Morawski przegrywając swoją ostatnią walkę z nieobliczalnym wirusem. Brzmi to wyjątkowo przykro i nieprawdopodobnie uwzględniając, że przez lata tak w życiu rodzinnym, zawodowym jak i w działalności społecznej odnotował wiele sukcesów, niosąc jednocześnie pomoc i wsparcie ludziom, którzy znaleźli się w potrzebie. 


Pracę zawodową rozpoczynał w Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej organizując życie kulturalne dla załogi, które stanowiło inspirację dla innych instytucji i organizacji działających na tej niwie. Później swoje umiejętności i upodobania starał się przekazać pracownikom Zakładów Mięsnych w Mławie. Działał i pracował w organizacjach młodzieżowych. Przez wiele lat był pracownikiem mławskiej Unitry, a do pracy w Zakładach Mięsnych powrócił w roku 1993 na stanowisko dyrektora d/s handlu. W maju 1996 roku założył własną firmę – Biuro Doradztwa Gospodarczego – którym, kierował do ostatnich dni swojego życia.

Jego wielką pasją był sport, a zamiłowanie do niego przejawiał na wielu płaszczyznach. W drugiej połowie lat 70- tych rozpoczął aktywną działalność w mławskich ogniskach TKKF, wykazując szczególne zainteresowanie piłką siatkową. Przez wiele lat był członkiem Zarządu MKS Mławianka, gdzie losy drużyny siatkarskiej były mu szczególnie bliskie. W roku 1993 jego szczególna troska o rozwój wielu dyscyplin sportu wynikała z tego, że z pełnym oddaniem realizował się jako dyrektor klubu. Wcześniej, pod koniec lat 70-tych, rozpoczął osobistą przygodę z siatkówką uczestnicząc w zajęciach znanej grupy „Lumbago”. Od roku 2013 zdobyte dotychczas doświadczenie i nieodpartą potrzebę na rzecz rozwoju sportu w mieście wykorzystywał w działalności na rzecz klubu Sportowego „Zawkrze Mława”, gdzie od kwietnia 2014 roku był jego Prezesem.

Za swoją działalność na rzecz sportu w mieście został w roku 2016 uhonorowany przez Burmistrza Miasta Mława tytułem „Pasjonata Sportu”. Wspólnie z grupą działaczy sportowych, jego przyjaciół i kolegów, w październiku 2016 roku zorganizował i otworzył w Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej wystawę pn. „Sport w Mławie – historia i współczesność”.

Doceniając zainteresowanie szczególnie mławskiej młodzieży tematyką historyczną przyczynił się  do zorganizowania w roku 2017 w muzeum kolejnej wystawy, która miała przybliżyć mieszkańcom Mławy i okolic osiągnięcia polskich siatkarek i siatkarzy. Znaczenie obu tych wydarzeń doceniły władze miasta uznając wystawy za sportowe wydarzenie roku w Mławie.

Doceniono też bezpośrednio głównych organizatorów – Grzegorz Morawski został odznaczony „Medalem zasłużony dla miasta Mława”. Wyjątkowe zaangażowanie wykazał przy organizacji meczu charytatywnego „Gramy dla Marcina”, z którego dochód był przeznaczony na leczenie znanego mławskiego dziennikarza Marcina Breńskiego. Z właściwą dla siebie starannością i poczuciem odpowiedzialności pracował w dwóch ciałach doradczych burmistrza – Radzie Sportu Miasta Mława oraz w Mławskiej Radzie Działalności Pożytku Publicznego. Przez wiele lat, służąc radą i pomocą, wspierał działalność Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Mławskiej. W roku 2019 został członkiem tej organizacji, a w styczniu bieżącego roku przewodniczącym Sądu Koleżeńskiego.

Dla Grzegorza Morawskiego pewne wartości miały szczególne znaczenie i były konsekwentnie przestrzegane. Jedną z nich była troska o pielęgnowanie i kultywowanie  pewnych norm postępowania przyjętych przez grono kolegów i znajomych. Inspirował i z dużą starannością oraz pomysłowością organizował uroczystości imieninowe czy rocznicowe. Od lat dbał o to aby przed świętem zmarłych zapalić znicze na grobach kolegów pochowanych na mławskich cmentarzach.

Odszedł wielki człowiek, wspaniały przyjaciel, którego nikt nie będzie w stanie z takim zaangażowaniem zastąpić. Cześć jego pamięci.

autor: Janusz Grochowski

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
4 4 votes
Oceń artykuł
guest
8 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Janusz Guzowski
Janusz Guzowski
1 rok temu

Z Panem Grzegorzem miałem do czynienia tylko raz kilkanaście lat temu, gdy korzystałem z jego wiedzy. Pomógł mi rozwiązać problem prawny. Swoją nie pospolitą wiedzą, uczynnością, życzliwością i serdecznością wbił mi się w pamięć na zawsze. Szkoda że właśnie takich ludzi Pan Bóg zabiera w tych ciężkich czasach. Wyrazy szacunki i szczere kondolencje dla rodziny.

marek
marek
11 miesięcy temu

taki życzliwy że na rozmowie o pracę wyskakiwał z tekstem że woli zatrudnić dziewczyny.

Next
Next
1 rok temu

Wielu bardzo dobrych wspaniałych ludzi umiera.Wieczny odpoczynek racz mu dac Panie.

PZ
PZ
1 rok temu

A było tak blisko żeby wygrać najważniejszy mecz życia. Może wiosna , może wcześniej. Wyrazy szacunku dla rodziny i przyjaciół. Piotr

Włodzimierz Bruzdziak.
Włodzimierz Bruzdziak.
1 rok temu

POKÓJ CI WIECZNY GRZEGORZU!!!!== w tej cichej krainie. Gdzie ból nie sięga, gdzie łza nie płynie. Odszedłeś cicho i bez pożegnania, jak TEN co nie chce swym odejściem smucić,jak TEN co wierzy, że w chwili rozstania, może niebawem do PRZYJACIÓŁ WRÓCIĆ !!! W MEJ PAMIĘCI I WSPOMNIENIACH POZOSTANIESZ*** NA ZAWSZE TAKI JAK NA TYM ZDJĘCIU***ZAWSZE UŚMIECHNIĘTY, POMOCNY, I PRZYJAZNY, I PEŁEN ŻYCIA !!! ŻEGNAJ PRZYJACIELU !!! SPOCZYWAJ W POKOJU***==== DLATEGO NIE PYTAM CIĘ BOŻE ???, DLACZEGO MEGO PRZYJACIELA GRZEGORZA ZABRAŁEŚ???==== LECZ DZIĘKUJĘ ZA TO ŻE MI GO DAŁEŚ !!!!!!!===BO TACY LUDZIE JAK GRZEGORZ ŻYĆ BĘDĄ TAK DŁUGO , JAK MY JEGO PRZYJACIELE, MYŚLĄC I WSPOMINAJĄC *** BĘDZIEMY PIELĘGNOWAĆ PAMIĘĆ O NIM, BO GRZEGORZ BYŁ TAKĄ OSOBĄ === ŻE TYLKO NA SAMĄ MYŚL O NIM===ZAWSZE NAS ZASYPIE LAWINA WSPOMNIEŃ, I WSPÓLNYCH DZIAŁAŃ !!!

znajomy
znajomy
1 rok temu

Pan Grzegorz miał tak wiele nietuzinkowych pomysłów. Będzie Go bardzo brakowało jako wspaniałego człowieka i Prezesa Klubu Zawkrze.

kibic
kibic
1 rok temu

Bardzo zaskakująca i smutna wiadomość. To olbrzymia strata dla Mławy i mławskiego sportu.
Cześć Jego pamięci.

Mławianka
Mławianka
1 rok temu

Wspaniały człowiek, ogromna strata dla Mławy 🙁

8
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x