Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Od soboty maseczki obowiązkowe nawet na ulicy. Czy Mława się stosuje?


Od soboty 10 października decyzją rządu wszystkie powiaty objęte zostały strefą żółtą bądź czerwoną, przy czym żółta strefa obowiązuje we wszystkich „nie czerwonych” powiatach, niezależnie od ilości potwierdzonych na ich terenie przypadków COVID-19. Taką strefą objęty jest też powiat mławski, w którym – według statystyki sanepidu – mamy dotychczas 71 przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z  wynikiem dodatnim. Zero tolerancji dla nieprzestrzegających zasad bezpieczeństwa zapowiedział opornym minister zdrowia. Jak to wygląda w Mławie?


Jeszcze zanim wprowadzono nowe obostrzenia do redakcji wielokrotnie napływały sygnały o lekceważeniu nakazu noszenia maseczek w placówkach handlowych, a na pierwszym miejscu wymieniany był sklep Carrefour.

– Od dłuższego czasu obserwuję lekceważenie norm sanitarnych w Mławie. Policja reaguje tak, żeby się nie zmęczyć. Uważam, że noszenie maseczki przez 10 minut w sklepie nie jest strasznie uciążliwe, a dezynfekcja rąk jest już naprawdę wielką rzadkością. Generalnie, im większy sklep, tym więcej naruszeń. To zapewne bierze się z absolutnej niechęci do przestrzegania wszelkich norm. A założyć maseczkę wypadałoby nawet tylko dla uniknięcia dyskomfortu innych bliźnich – uważa jeden z czytelników.

Te spostrzeżenia potwierdzają też inni czytelnicy, ale również zwykła obserwacja. Raczej rzadki jest widok osoby z prawidłowo założoną maseczką. O wiele częściej widzimy osoby z maseczką zsuniętą pod nos, pod brodę a nawet na czoło. Pod tym względem sytuacja w Mławie od soboty wcale nie uległa poprawie, choć przyznać trzeba, że  na ulicach miasta w sobotę i niedzielę raczej widać było osoby noszące maseczki.

Wprowadzając obowiązek noszenia maseczek,  rząd stoi na stanowisku, że nawet niecertyfikowane maseczki lub części garderoby chronią przed rozprzestrzenianiem się wirusów. Jednak ten obowiązek jest przez wielu kwestionowany.

Według sierpniowych badań CBOS 17% respondentów neguje skuteczność maseczek i uważa, że nikogo nie chronią przed zakażeniem. 22% uważa, że maseczka chroni inne osoby, ale nie tego, kto ją nosi. 49 proc. ankietowanych uważa, że noszenie maseczek w podobnym stopniu chroni przed zakażeniem zarówno osoby, z którymi noszący maseczkę się styka, jak i jego samego, ale też 54% jest zdania, że zasłanianie nosa i ust szkodzi zdrowiu.

Wyrazem tej ostatniej postawy były „antycovidowskie” protesty, które odbyły się w miniony weekend m.in. w Warszawie, Katowicach, Częstochowie, Gdańsku, Olsztynie czy Płocku. Uczestnicy protestu nie zasłaniali ust i nosa, nie zachowywali też zalecanego dystansu społecznego. 

Szkodliwość noszenia nie wymienianych i nie dezynfekowanych maseczek potwierdzają wyniki przeprowadzonych przez organizację konsumencką wyniki badań. Wyniki testów wykazały, że zużyte maseczki mogą być groźne dla zdrowia, ponieważ są pełne bakterii i pleśni, które w wilgotnym i ciepłym środowisku dość szybko się namnażają. Przy każdym oddechu na maseczce osadzają się cząsteczki śliny, a co za tym idzie, kolejne bakterie. Dlatego jeżeli nosimy już maseczkę, to eksperci zalecają, aby wymieniać ją zawsze wtedy, kiedy pod wpływem oddechu stanie się wyraźnie wilgotna.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
5 1 vote
Oceń artykuł
guest
21 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
KLAWISZ
KLAWISZ
1 rok temu

Kiedy wieś……..ki przestaną nas truć ? Dać STRAŻNIKĆ BY MOGLI TAKIE UPRAWNIENIA ŻE TRUCICIELI KARAĆ BY MOGLI MANDATAMI 100000 ZŁ .TYLKO TAKI BAT NA PATOLI JEST SKUTECZNY.ALBO PRZEPADEK CHAŁUPY.

Mieszkanka
Mieszkanka
1 rok temu

Straż miejska śpi, ludzie palą co tylko się spali na ul Piłsudskiego w dwóch gdzie prowadzi się działalność usługową naprawa pojazdów pali się nawet te szmaty z olejem zwracam uwagę ale skutku nie widać, może straż miejska się wreszcie zinteresuje

kozak
kozak
1 rok temu

dobre foto!

Anna
Anna
1 rok temu

Jarosław Kaczyński przyłapany bez. Maseczki tłumaczy się z braku że był w pracy . Czyli czegoś tu nie rozumiem to my w sklepach skoro jesteś w pracy też nie musimy mości . Sami dajecie zły przykład a potem próbujcie nas zniewolić jak wszyscy to wszyscy dziadek też

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu
Reply to  Anna

Przecież wiadomo nie od dziś, że jarosław Kaczyński to fenomen, ze jemu wolno więcej, że jego ból jest większy niż mój czy Twój.

matematyk
matematyk
1 rok temu

kto sprawdza ilość osób na weselach i w kościołach ?

Dezi
Dezi
1 rok temu

Zamiast wprowadzania obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu – PARANOJA, to niech wezmą się za sklepy i imprezy okolicznościowe. Nikt nie pilnuje w sklepach obowiązku noszenia maseczek. Brak odległości, jeden drugiemu na plecy włazi. O dezynfekcji rąk na wejściu nie wspomnę. Jeden na dziesięciu zdezynfekuje. Więc o czym my mówimy…

polak
polak
1 rok temu
Reply to  Dezi

karać więzieniem i po temacie .

NOS
NOS
1 rok temu

LUDZIE OPAMIĘTAJTA SIĘ . PRZESTAŃTA GOWNEM PALIĆ. PATROLE PIESZE STRAŻY MIEJSKIEJ KARAĆ NIE ŻAŁOWAĆ TEN SMOG NAS ZABIJA.

elo
elo
1 rok temu
Reply to  NOS

Wystarczy jeden, który pali byle czym, a konsekwencje zdrowotne ponoszą wszyscy dookoła. Mam nadzieję, że Straż Miejska się za to weźmie ;>

mławiak
mławiak
1 rok temu
Reply to  elo

karać i do więzienia .

GIT
GIT
1 rok temu
Reply to  NOS

Karać trucicieli a za każdego złapanego 1000zł premii dla strażników to zmotywuje ich do ścigania patologi.

chory
chory
1 rok temu
Reply to  GIT

Tak nagradzać nawet i 2 tysia a złapanych karać za usiłowanie doprowadzenia do śmierci. Czad zabija,

SPACEROWICZE ZBUWERSOWANI
SPACEROWICZE ZBUWERSOWANI
1 rok temu

Zaczęło się wielkie przepalanie w piecach śmieCImi .CZY MASECZKA CZY STRAŻ MIEJSKA NAS OD PATOLOGI UCHRONI .A MOŻE PAN GUR MISTRZ KAŻE KARAĆ I PATROLOWAĆ W DZIEŃ I W NOCY ULICE. SZPITALNA OLSZTYNSKA KOPERNIKA ZA SZPITALEM WOKOŁO .MAM WRAŻENIE ŻE TO JAKIEŚ WYŚCIGI KTO BARDZIEJ PÓŚCI ŚMIĘRDZĄCY DYM .NAGRODĄ NIECHAJ BĘDZIE 5 TYSIĘCY KARY.

Zenon
Zenon
1 rok temu

Najpierw naucz się poprawnie pisać, a dopiero później wypowiadaj. Bo mądry jesteś na forum, ale widać, że do szkoły na J. Polski to zapomniało się chodzić.

mławiak
mławiak
1 rok temu
Reply to  Zenon

poprawnie to ty pal w piecu bo mieszkasz w mieście ,Ojciec cię przywiózł w kunia w toczku i zapominasz ,że śmieci się nie pali.

Max
Max
1 rok temu
Reply to  Zenon

j. polski z małej…

polonista
polonista
1 rok temu
Reply to  Zenon

korepetycje pewnie kończyłeś ogólniak .

matematyk
matematyk
1 rok temu
Reply to  Zenon

Tak kończyłem ogólniak i to mnie usprawiedliwia ,

Youseff
Youseff
1 rok temu

Bardzo dziękuję za ten rozsądny i wyważony artykuł. Nic dodać, nic ująć.

21
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x