Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Niektórzy zapomnieli, niektórzy deklaracji nie złożyli świadomie


Urząd miasta w zamieszczonym dwa dni temu na stronie wpisie przypomina, że 10 sierpnia 2020 r. upłynął termin na złożenie nowej deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Obowiązek ten powstał w związku ze zmianą metody obliczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Ratusz zapowiada też kontrole straży miejskiej u „zapominalskich” i podaje, że niezłożenie deklaracji jest jednym z wykroczeń, za które strażnicy mogą ukarać mandatem karnym.


Urząd miasta nie podał ilu właścicieli nieruchomości nie złożyło dotąd nowej deklaracji, a tym bardziej z jakiego powodu. Wiadomo jednak, że przynajmniej w jednym przypadku jest to działanie świadome. O powodach takiego zachowania powiadomił redakcję Kamil Przybyszewski, znany społecznik, jeden z inicjatorów zbiórki podpisów pod unieważnieniem uchwały w sprawie nowej metody ustalania opłat za odbiór śmieci, którego posesję straż miejska już odwiedziła.

– Jestem przedstawicielem oddolnego ruchu sprzeciwiającego się nowej metodzie opłat za śmieci.  Jeżeli wyznaję zasadę, że nowa metoda jest niesprawiedliwa i nie była konsultowana z mieszkańcami, to nie będę podpisywał deklaracji, którą bym przypieczętował to co się wydarzyło. Nie będę kłamać ludziom w oczy. Nie zgadzam się ze złożeniem deklaracji, bo uchwałę zaskarżyliśmy do sądu i niech sąd rozstrzygnie – uważa Przybyszewski. I dodaje, za odbiór odpadów regularnie płaci według starych zasad.

Kamil Przybyszewski komentuje też zapowiadaną przez ratusz możliwość kierowania do sądu spraw przeciw tym, którzy deklaracji nie złożyli .

– Jeżeli burmistrz chce egzekwować przestrzeganie prawa, to niech zacznie sam od siebie, respektując wyroki WSA i NSA i niech zwróci mieszkańcom należności za wodę i ścieki. A za swoje błędy niech płaci z własnej kieszeni, a nie miejskiej kasy – mówi Przybyszewski. Dziwi się też kontrolnej wizycie straży miejskiej właśnie na jego posesji, właśnie w dniu poprzedzającym publiczną zbiórkę podpisów pod obywatelską inicjatywą w sprawie zmiany uchwały o drastycznej podwyżce cen śmieci w Mławie.

– To nie przypadek, że przyszli właśnie do mnie na dzień przed rozpoczęciem zbiórki podpisów w parku miejskim – uważa Przybyszewski.

Urząd miasta w swoim wpisie podaje, że mimo upływu ustawowego terminu na złożenie dokumentu, deklaracje były i są nadal przyjmowane. Do właścicieli nieruchomości, którzy deklaracji nie złożyli, pracownicy urzędu we wrześniu kierowali telefoniczne przypomnienia o tym obowiązku.  Teraz do nich pukać będzie straż miejska.

Ratusz informuje też, że zgodnie z ustawą z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w  przypadku niezłożenia deklaracji ustalona zostanie w ramach postępowania administracyjnego decyzją burmistrza.

Przepisy karne ustawy przewidują odpowiedzialność za wykroczenia przeciwko jej przepisom, a niezłożenie deklaracji jest jednym z takich wykroczeń. Postępowanie prowadzone jest wg przepisów Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia, a czyn zagrożony grzywną. Do niedawna postępowania takie prowadzone były wyłącznie w trybie postępowań sądowych. W związku ze zmianą rozporządzenia w sprawie wykroczeń, za które strażnicy straży gminnych są uprawnieni do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego, od dnia 4 września 2020 r. straż miejska  zyskała uprawnienie do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego. W drodze mandatu można nałożyć grzywnę do 500 zł, w ramach postępowania sądowego maksymalna kwota grzywny to 5000 zł.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
9 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Xyz
Xyz
2 lata temu

Panowie ze straży miejskiej mają pole do popisu i mogą wykazać się swoją skutecznością i zaangażowaniem. Nie ma już wymówki że nie ma prawa A więc do pracy. Moze odnajdą burmistrzowi i jego uciekającemu zastępcy te 7 tyś osób które im brakowało a my wszyscy zapłacimy tylko za siebie a nie również za oszustów. Czekamy na efekty pracy urzędników zadowalające mieszkańców A nie tylko kolesi

Grzes
Grzes
2 lata temu

Dlaczego Bzyk jest przez Was chroniony?

Grzes
Grzes
2 lata temu

Bzyk naopowiadal dużo różnych głupot różnym ludziom a sam uciekł do Gdańska.

@_@
2 lata temu

W Mławie nie ma przypadków. Są tylko znaki.

Marek
Marek
2 lata temu

A dlaczego zamieniono pierwszą uchwałę mówiącą o średniej z 2019 roku? Odpowiedź-Bo Ci co mają Ukraińców musieli przenieść liczniki na wodę.Np.piekarnie,hostele itp.

Mieszkaniec
Mieszkaniec
2 lata temu

Złodziejski chwyt burmistrza. Teraz juz kandydowac nie bedzie to go juz nic nie interesuje. Ludzie uwazajcie teraz na kandydata na przyszlego burmistrza obecnego zastepcy Zajera, ktorego Kowalewski szykuje. Dosc tym oszustom niech lepiej w piłke grają he he

Pakuś
Pakuś
2 lata temu
Reply to  Mieszkaniec

Nie wiadomo czy nie będzie kandydował. Burmistrz ma jeszcze możliwość startować na jedną i już ostatnią (ale dzięki PiSowi aż 5-letnią kadencję). Ptaszki ćwierką, że nie chce, ale póki co oficjalnej deklaracji nie było…

dundersztyc
dundersztyc
2 lata temu

to proszę o mandat nie wiem czy jest taka kategoria ” nie dotrzymanie słowa ” dla pani rzecznik ” ul. Spacerowa i krzaczory gdzie pisane było że miały zniknąć ” . Ewidentnie ” miasto Mława stan umysły ” jej „menagerowie” urzędnicy nie radzą sobie ewidentnie z najbardziej błachimi sprawami .

dundersztyc
dundersztyc
2 lata temu
Reply to  dundersztyc

zrobione . mandatu już nie trzeba 😉

9
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x