Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

60 nowych terytorialsów w szeregach 5 Mazowieckiej Brygady OT. Wśród nich trzech z naszego powiatuW niedzielę 60 żołnierzy 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyło przysięgę wojskową. Wśród przysięgających było trzech terytorialsów z powiatu mławskiego. Teraz przez kolejne trzy lata będą szkolić się w pododdziałach brygady dyslokowanych w Ciechanowie, Komorowie, Siedlcach i Zegrzu Południowym.

W minioną niedzielę odbyła się przysięga wojskowa ochotników, którzy 22 sierpnia rozpoczęli szkolenie podstawowe w szeregach mazowieckich terytorialsów. Ze względu na to, że szkolenie w większości trwało w czasie wakacji, przyciągnęło głównie uczniów i studentów, którzy skorzystali z ostatnich dni wakacji by sprawdzić się na poliginie. Wśród przysięgających aż 65% stanowią osoby poniżej 25 roku życia. Przysięgę złożyło również 12 kobiet. Podczas uroczystości 6 żołnierzy zostało wyróżnionych za uzyskanie najlepszych wyników podczas szkolenia, natomiast szer. Kacper Cibor wygłosił krótkie przemówienie w imieniu przysięgających żołnierzy.

Nowo zaprzysiężeni terytorialsi już za miesiąc rozpoczną szkolenia rotacyjne, które będą odbywać co najmniej jeden weekend w miesiącu. Pełen cykl szkolenia żołnierzy potrwa 3 lata. W pierwszym roku, czekają ich szkolenia indywidualne, drugi etap to szkolenia specjalistyczne w ramach konkretnej przypisanej do danego żołnierza specjalności, natomiast trzeci rok to szkolenie zgrywające pododdział. Po zakończeniu każdego rocznego etapu odbywać będą dwutygodniowe szkolenia poligonowe, tzw zintegrowane.

Rekrutacja trwa.

5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej im. ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza przez cały czas prowadzi rekrutację kandydatów do terytorialnej służby wojskowej. Ochotnicy mogą składać wnioski zarówno osobiście w swoich macierzystych Wojskowych Komendach Uzupełnień jak i przez Internet poprzez platformę ePUAP. Kolejne szkolenie podstawowe, dla osób nie mających dotąd styczności z wojskiem odbędzie się 13 listopada, tego samego dnia rozpocznie się także szkolenie wyrównawcze dla rezerwistów.

źródło i fot.: 5.MBOT

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
20 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Hemi
Hemi
2 lata temu

Ktoś, kto wychwala tu siepaczy i postać niejakiego Władysław Władymirowicza, i jak to rzekomo „polaczkowatość” mu zwisa (!) nie zasługuje na żadną polemikę ze strony Polaka i polskiego patrioty.

Plugawym językiem posługują się z reguły plugawi ludzie.

A WOT są rozbudowywane, na szczęście, bo dzięki temu ludzie w Polsce są bezpieczni. A to, że bezpieczeństwo to zapewniane jest jednocześnie różnym kieszonkowym paszkwilantom opluwających tych, którzy nadstawiają za nich kark, to cóż, ludzka niegodziwość często nie zna granic.

mławianka
mławianka
2 lata temu
Reply to  Hemi

Gdyby głupota miała skrzydła, to Hemi szybowałby w stratosferze i tyle byśmy go widzieli.

Ps.
Dla niezorientowanych, a szczególnie dla wyborców PIS:

„Warstwa ta (stratosfera) zaczyna się od wysokości ok. 10 km nad powierzchnią Ziemi na średnich szerokościach geograficznych, a kończy na wysokości ok. 50 km.

Hemi
Hemi
2 lata temu
Reply to  mławianka

Hej Mławianka. Jak rozumiem, stałaś się teraz ekspertem od wojskowości. Poziom argumentacji żenujący, ale przyjmijmy, że się starasz.

Powiedz tylko, znowu kopiuj-wklej z wyborczej?

Bo ktoś tu narzekał na „szczujnię Kurskiego”:). Rzeczywiście, jak się czyta rewelacje Pana red. Kurskiego et consortes, to można odnieść wrażenie, że antyPiS-owskie fobie rzutują na trzeźwość umysłu:).

Co do WOT, jeśli jeden z drugim nazywa ich „harcerzykami”, to może pora przypomnieć, że harcerze Szarych Szeregów zapisali się złotymi zgłoskami w historii Polski. W odróżnieniu od różnych paszkwilantów.

Wolność
Wolność
2 lata temu
Reply to  Hemi

Oborowa mówiła kiedyś wystarczy nie kraść. Ale chyba nie miała na myśli bandy pisbolszewi. Ośmiorniczki o których towarzysz Hemi tak pisze to kropla w morzu z tym co wyprawia pierwszy sekretarz Balbine i jego współtowarzysze i ich rodziny.

mławianka
mławianka
2 lata temu
Reply to  Hemi

Nic nie kopiowałam, oprócz pojęcia „stratosfera” ale to nie z wyborczej 😛

Dobrze napisałeś o sobie i o tej waszej partii wzorującej się na PZPR oraz o szczujni Kurskiego (pozwolisz, że cię zacytuję):
„Plugawym językiem posługują się z reguły plugawi ludzie.”

Kejt
Kejt
2 lata temu
Reply to  mławianka

I to jest właściwe miejsce dla Hemiego

Wolność
Wolność
2 lata temu
Reply to  Hemi

Hemi i Polak to są sprzeczności. Jesteś komunistą pisowskim.

Gfd
Gfd
2 lata temu
Reply to  Hemi

Nadstawiają kark ha ha ha
Chyba na stołówce jednostki w kolejce po schabowego w niedzielę.
Twór maciory to nie jest żadne wojsko, wojsko to armia zawodowa, na którą powinny iść pieniądze przeznaczone dla harcerzy.
Zresztą zolnierze zawodowi nie cierpią harcerzy pętajacych się w wekend po jednostce bez bliżej określonego celu

Anka
Anka
2 lata temu
Reply to  Hemi

No jakoś we mnie poczucia bezpieczeństwa nie wzbudzają

Hemi
Hemi
2 lata temu
Reply to  Anka

Nie chodzi o subiektywne wzmacnianie bezpieczenstwa, tylko raz, wzmocnienie zasobu kadrowego Wojska Polskiego, a dwa, zapewnienie obecności wojskowej w terenie i to w oparciu o ludzi, którzy doskonale znają warunki miejscowe i są w stanie, w warunkach np. ataku hybrydowego, uzupełniać funkcję jednostek zasadniczych i wypełniać np. zadania wywiadowcze, rozpoznawcze, dywersyjne czy tez związane z ochroną ludności.

Wojska WOT wypełniają tę rolę i dlatego zaslugują i na dalszy rozwój i przede wszystkim na szacunek.

I nie chodzi tu rzecz jasna o indywidua wychwalające tu różne specnazy, ich „szacunek” nikomu do niczego nie jest potrzebny.

Gfd
Gfd
2 lata temu
Reply to  Hemi

Zadania dywersyjne
Za dużo oglądasz Klosa, brunera i innych bohaterów stawki większej niż życie.
Szczególnie nadają się do dywersji matki z córkami nibysłużące w tej bohaterskiej, nastawiające karku za innych bohaterskiej jednostki he he he

Gfd
Gfd
2 lata temu

Uczniowie i studenci pod koniec wakacji 🙂 wyszkolenie w takim trybie jakiegokolwiek żołnierza jest niemożliwe 🙂

Chyba że wprowadzone zostaną stopnie wojskowe – młodszy parasolkowy, parasolkowy i starszy parasolkowy po 2 latach szkolenia.

Starszy parasolkowy może być upoważniony do trzymania parasolki nad generałem misiewiczem.
Wiadomo że pisowcy lubią wzorować się na czasach komunistycznych. Za tych czasów też była podobna formacja, nazywali się obrona terytorialna kraju tzw. OTK 🙂 starsi pamiętają kogo kierowano do OTK ha ha ha

Gfd
Gfd
2 lata temu

Uczniowie i studenci naprzeciwko wyszkolonemu specnazowi czy omonowi to mięso armatnie.

***** ***
***** ***
2 lata temu

I znowu natarczywa reklama harcerzyków. Od chwili powstania tego tworu nie widziałem by te leśne ludziki do czegoś się przyczynili. Na razie doją nasz kraj jak reszta pisowców (bajońskie nagrody, zasiadanie w spółkach, nadmierne wykorzystywanie pojazdów służbowych do celów prywatnych, itd.). A tu za nic nierobienie oprócz podpisania listy – jest darmowa kasa.

Hemi
Hemi
2 lata temu

Ku chwale Ojczyzny!

Rozwój tej jednostki WOT to znakomita wiadomość, dzięki niej Mazowsze jest bardziej bezpieczne, a ryzyko wojny hybrydowej zza wschodniej granicy niepomiernie mniejsze.

Anonimowo
Anonimowo
2 lata temu
Reply to  Hemi

😀 😀 😀

Nie dyskutujcie z tym nawiedzonym członkiem sekty, bo to nic nie zmieni.

Żeby głupota miała skrzydła to Hemi fruwałby jak gołębica.

Co zrobiłeś Hemi z legitymacją partyjną PZPR? Zjadłeś ją po namoczeniu w mleku czy schowałeś głęboko?

Gfd
Gfd
2 lata temu
Reply to  Hemi

Jaja sobie robisz ha ha ha
Jaka wojna hybrydowa?
Putinowi to polaczkowatosc wisi kalafiorem.
Po co mu Polskę atakować jak tu nie ma dla niego nic ciekawego.
Proponuję woty wysłać do odbicia wraku smoleńskiego z rąk tych, którzy mają nas w dupie 🙂 🙂

LeviWonSztajn
LeviWonSztajn
2 lata temu
Reply to  Gfd

Hemiemu to do pięt nie dorastacie lewackie miernoty . 😉

Wolność
Wolność
2 lata temu
Reply to  LeviWonSztajn

Nie będe do niczego komuchowi Hemiemu dorastać nawet do tych pięt komuszych. To wstyd i obciach ormowcowi doruwnywać.

Tolek
Tolek
2 lata temu
Reply to  LeviWonSztajn

Ty to chyba kibol, czyli narodowiec.
Dobrze, że czytać i pisać umiesz, bo z myśleniem to całkiem kiepsko. Pewnie od pracy stronisz. Pincet + za mało i dla kasy zapisałeś się do tych harcerzyków Maciory.
Przepraszam wszystkich prawdziwych harcerzy – to nie do Was, bo Wy jesteście na prawdę piękną formacją.
Kultury trochę koleś, bo patrząc tylko na twój nick widać z jakim typem ma się doczynienia.

20
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x