Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Skwer przy Długiej i Płockiej będzie miał nazwę


Miejscy radni podczas wtorkowej sesji jednogłośnie przyjęli uchwałę w sprawie nadania skwerowi położonemu u zbiegu ulic Długiej i Płockiej nazwy Skwer Victora Younga. W ten sposób miasto upamiętni wybitnego kompozytora muzyki filmowej, którego rodzina pochodziła z Mławy i który właśnie w naszym mieście spędzał dzieciństwo.


Jak czytamy w uzasadnieniu przyjętej uchwały, Amerykanin Victor Young był autorem muzyki do ponad trzystu filmów, w tym m.in. „Jeźdźca znikąd”, „Komu bije dzwon” i „Podróży Guliwera”. Dwudziestodwukrotnie był nominowany do Oscara, Nagrodę Akademii przyznano mu pośmiertnie w 1956 r. za „W 80 dni dookoła świata”. Muzyk urodził się w Chicago jako Abe Jabłoń, w rodzinie pochodzących z Mławy polskich Żydów. Przez wiele lat mieszkał w Polsce. Dzieciństwo spędzał u rodziny w Mławie – jego dziadkowie od strony ojca (Jabłoń) mieszkali przy ulicy Płockiej, a od strony matki (Segal) – przy ul. Browarnej. Ukończył konserwatorium muzyczne w Warszawie. Swój debiut – już jako Wiktor Jung – miał w Filharmonii Warszawskiej.

Projekt uchwały w sprawie nadania nazwy skwerowi przedstawiła uczestnikom wtorkowych obrad Zastępca Burmistrza Miasta Mława Janina Budzichowska. Jak podkreśliła, miejsce, o którym mowa, jest często odwiedzane przez mieszkańców oraz przybywających do Mławy gości, dzięki czemu nazwisko kompozytora zostanie spopularyzowane wśród wielu osób, dla których nadane skwerowi imię będzie mogło stać się motywacją do zapoznania się z bogatą spuścizną artysty. Nadanie skwerowi imienia Victora Younga podniesie ponadto atrakcyjność turystyczną tego rejonu Mławy.

To właśnie w naszym mieście od zeszłego roku odbywa się poświęcony kompozytorowi międzynarodowy Victor Young Jazz Festival Mława. Podczas pierwszej edycji utwory Amerykanina z mławskimi korzeniami wykonali światowej sławy polscy jazzmani – Zbigniew Namysłowski i Kuba Stankiewicz wraz z zespołami. Kolejną edycję festiwalu, który gromadzi w mieście wielbicieli tego gatunku muzyki z całej Polski i nie tylko, zaplanowano na październik br. Będzie ona doskonałą okazją do uroczystego otwarcia Skweru Victora Younga.

Przyjęta we wtorek uchwała wejdzie w życie po upływie czternastu dni od ogłoszenia jej w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego.

źródło i fot: UMM

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
21 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Joanna
Joanna
1 rok temu

Uciążliwe miejsce przy Sądowej powielono!

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu

Skwer meneli, będzie najbardziej adekwatną nazwą, strach tamtędy przechodzić.

ciuciubabka
ciuciubabka
1 rok temu

Ten pseudo „skwer” samotnego drzewa powinien nosić nazwę burmistrza Sławomira Kowalewskiego, żeby miasto upamiętniło działania wybitnego włodarza. Żeby mławianom uświadamiać, na co Mławę stać za jego kadencji, co się buduje i jakie powstają miejsca do odpoczynku i rekreacji. Chociaż bardziej adekwatnym do tej nazwy miejscem byłby betonowy plac przy handlowcu, z tym, jak ktoś trafnie określił – pisuarem. Do wszystkich tych, którzy oddali w ostatnich wyborach samorządowych swój cenny głos na burmistrza, skuszeni „JASNA WIZJĄ MŁAWY, idźcie na ten skwerek, usiądźcie na ławeczce i w zaduchu spalin oddajcie się chwili refleksji, czy warto było?

Mławainak
Mławainak
1 rok temu

Jeszcze mławski szalet nie ma nazwy…

Lenka
Lenka
1 rok temu

Mnie już chyba nic nie zaskoczy,bardzo poważne rzeczy są wymyślane,bez nazwy skwerku nie można żyć….kwiatki i ławeczki muszą być uhonorowane,to podstawa dla „rządzących”.Ciekawe jacy goście odwiedzają to miejsce,na uboczu przecież?Ja mam pomysł,żeby nazwać jeszcze wszystkie place zabaw,siłownie pod chmurką,parkingi.

sprtw
sprtw
1 rok temu
Reply to  Lenka

To miejsce jest codziennie odwiedzane przez „artystyczny” światek mławski. Inne skwerki zieją pustką, ławki na nich z kilkucentymetrową warstwą brudu, a na tym akurat nie zdążą się zakurzyć. Tyle, że to nie jest skwer, lecz skwerek. Trudno taki trójkącik nie dający się zagospodarować w żaden sposób (czytaj postawić na nim bloku, ledwie się na nim zmieściły 2 ławeczki) nazwać skwerem.
To jest po prostu trójkątna rabata z bylinami i chodnikiem zrobionym pośrodku, gdzie ludzie wydeptali sobie ścieżkę i od biedy można nazwać ją skwerkiem. Dobrze, że świerku nie wycięli jak przy handlowcu lip podczas betonowania terenu. Tam można było naprawdę piękny skwer zrobić, a nie parking dla aut. To była rewitalizacja (czytaj: betonowanie) za grube miliony, które burmistrz postanowił lekką rączką przepuścić między palcami, tak ot sobie jednym prztyczkiem. Wielka rewitalizacja polegająca na zabetonowaniu terenu i pobudowaniu publicznego bidetu.
Mława to specyficzne miasto.
Inni włodarze tworzą w swoich miastach prawdziwe skwery z dala od ruchliwych ulic i nowe parki dla swoich mieszkańców, a u nas? – u nas betonuje się wszystko co możliwe czego nie da się sprzedać deweloperowi i na czym się nie da postawić bloku. Tam gdzie nie wypada zabetonować tworzy się rabaty, upycha jedną czy dwie ławki i szumnie się nazywa skwerem.

Green
Green
1 rok temu

Najlepszy przykład oderwania władzy miasta od rzeczywistości, aby coś robić na siłę, początkiem była ławeczka Marii Dąbrowskiej przy ogólniaku porażka na cały powiat

Zazula
Zazula
1 rok temu
Reply to  Green

Marii Dabrowskiej???????

Ola
Ola
1 rok temu
Reply to  Green

Curie-Skłodowskiej

Malwina
Malwina
1 rok temu
Reply to  Green

Ciemnota. Nie wie, co pisze, ale pisze. Najpierw dowiedz się, kto ją ufundował, a potem pisz prawdę, kłamczucho!

olo
olo
1 rok temu

A może jakaś nazwa bardziej kojarzona z lokalnymi „pijaczkami”. Dla nich chyba ten skwer był budowany, bo tylko oni tam mają chyba zarezerwowane miejsca o każdej porze. Nie chce się tamtędy przechodzić, by nie wąchać ich zapachów lub słuchać komentarzy. Chyba nie taki był pomysł na ten skwer. A może … ?Specjalnie dla nich zrobiono takie miejsce kto wie?

Stef
Stef
1 rok temu

Chyba ktoś za długo na słońcu przebywał… Zajmijcie się normalną pracą na rzecz mieszkańców, a nie głupotami…

mławianka
mławianka
1 rok temu

Projekt tego skweru jest fatalny.
Te ławki (dobrze chociaż, że z oparciami) przy samym chodniku, a tym samym przy ulicy i to w sumie dość ruchliwej. Czyż nie można ich było gdzie indziej umieścić?
Jeden świerk (trzeba dodać, że ten świerk już tam był), reszta drobne krzewy i byliny… toż to patelnia.
Ratusz nie ma kasy na drzewka nawet?
Wygląda to strasznie. Żadnego profesjonalizmu, a tym bardziej estetyki. Oczywiście jest lepiej jak było, ale projektant tego skweru winien spalić się ze wstydu.
Nie zdziwię się jak któryś z przesiadujących tam meneli dostanie udaru słonecznego po porannej porcji okowity.

Ola
Ola
1 rok temu
Reply to  mławianka

Zasyfiale ławeczki. Kto o to dba,? No ale miasto ma pomysł!!!

mławianka
mławianka
1 rok temu
Reply to  Ola

Akurat w tym miejscu nie są zasyfiałe.
W parku tak, ale nie tu, tu są regularnie użytkowane i aż lśnią. 🙂

Ola
Ola
1 rok temu
Reply to  mławianka

Od brudu

Wlodzimierz Bruzdziak
Wlodzimierz Bruzdziak
1 rok temu
Reply to  mławianka

Szanowa Pani ze wstydu powinna sie raczej Pani spalic, — brak u Pani w ocenie naprawde profesjonalizmu, no chyba ze gdyby nad tymi lawkami, byly jakies parasolki, to moze Pani ocena byla by inna. Na przyszlosc w krytyce zachoeajmy troche umiaru, akurat co do tego skweru nie ma Pani racji.!!!!

wow
wow
1 rok temu

Ten niby skwerek się Panu podoba? – to ciekawe, bo z kim nie rozmawiam, to ma całkiem odmienne zdanie od pańskiego. Jaki w nim urok pr4oszę Pana?
Jedyny jego urok jest taki, że pijaczki mają więcej ławek do dyspozycji.

Włódzimierz Bruzdziak
Włódzimierz Bruzdziak
1 rok temu
Reply to  wow

To nie jest NIBY skwerek, bo to jest skwerek, który przynajmniej zmienił wygląd tego skrawka wolnej przestrzeni— TAK PODOBA MI SIĘ. A ZDANIE O TYM SKWERKU KAŻDY Z NAS MOŻE MIEĆ INNE !!!!—- ważne jest także to z kim się rozmawia, moje rozmowy z mieszkańcami co tego wyglądu są bardzo pozytywne, ma swój urok, i nie dlatego że od czasu do czasu siądzie tam zmęczony upałem i wypitym drinkiem, jakiś mieszkaniec naszego miasta===A CZY OD RAZU MUSI TO BYĆ PIJACZEK, ==to są tylko Państwa sugestie, w ocenach, a podobny skwerek, jest także przy POCZĄTKACH UL. PADLEWSKIEGO, — I TAM TAKŻE WIDAĆ ODPOCZYWAJĄCYCH ???? WIDAĆ że po moim poprzednim wpisie nie bardzo wam się podoba, że ktoś może mieć inne zdanie=== no cóż macie do tego prawo ????

mławianka
mławianka
1 rok temu

Zgadzam się, że wygląda to lepiej niż wcześniej. Wcześniej często nie dało się przejść tym skrótem, bo było błoto. Jednak projekt tego miejsca jest fatalny, Ławki przy samej ulicy to poroniony pomysł. Skwery to miejsca relaksu. Jaki może być odpoczynek tuż przy ruchliwej ulicy wdychając spaliny? Ulica Płocka jest ruchliwą ulicą. Przydałyby się tam jeszcze minimum ze 2 drzewka.
Po co od razu szumne nazwy dla kilku metrów kwadratowych?
Druga sprawa:
Faktem jest to, że o rzut kamieniem od tego „skwerku” jest melina i na tych ławeczkach przesiadują mławscy żule (nazywajmy sprawy po imieniu), a nie przypadkowi mieszkańcy zmęczeni upałem i wypitym drinkiem.
Niestety podtrzymuję swoją poprzednią opinie: projektant się nie popisał i daję mu 1+.
To tak samo udany projekt jak projekt Makabryły 2011 na ulicy Żwirki czy też rewitalizacja terenu wokół Handlowca.
Ps. Pisząc komentarz nie musi Pan krzyczeć.

Roan
Roan
1 rok temu

Brawo! Nareszcie ktoś mądrze napisał. To nie powinien być Codziennik mławski, lecz Towarzystwo wiecznie niezadowolonych. Weźcie sprawy w swoje ręce, posadźcie kwiatki, drzewka… Zamiast stękać i krytykować, możecie pomóc i coś zrobić dla swojego miasta. Co za ludzie.. Ciągle ci sami…

21
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x