Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Nie będzie już szkoły w Grzebsku i filii biblioteki w Uniszkach Zawadzkich


Z listy placówek oświaty i kultury w gminie Wieczfnia Kościelna znikną dwie placówki: Szkoła Filialna w Grzebsku wraz z punktem przedszkolnym, a także Filia Gminnej Biblioteki PubIicznej w Uniszkach Zawadzkich. W stosunku do pierwszej placówki rada gminy podjęła już ostateczną decyzję co do jej likwidacji, w stosunku do filii biblioteki uchwałę o takim zamiarze.


Takie rozstrzygnięcia zapadły podczas obrad Rady Gminy Wieczfnia Kościelna 24 czerwca br. W obu przypadkach radni na sesji nie prowadzili już dyskusji. W przypadku likwidacji Szkoły Fililnej w Grzebsku taka dyskusja odbyła się w lutym br., kiedy to właśnie rada zgodnie z procedurą podejmowała pierwszą w procesie uchwałę o zamiarze likwidacji placówki w Grzebsku. Głównym argumentem padającym wtedy, a przemawiającym za jej likwidacją był czynnik demograficzny – do tej placówki uczęszczało trzynaścioro dzieci. Podczas podejmowania w lutym decyzji o zamiarze likwidacji szkoły przeciw tej uchwale zagłosował radny Tadeusz Bąk, który również konsekwentnie zagłosował przeciw podejmowanej przedwczoraj uchwale o likwidacji szkoły.

Decyzja o likwidacji szkoły zapadła większością głosów i od 31 sierpnia Szkoła Filialna w Grzebsku wraz z punktem przedszkolnym przestaje istnieć. Uczniowie, a także przedszkolaki trafią do Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Wieczfni Kościelnej.  

Nie było też głosów w dyskusji o zamiarze likwidacji Filii Gminnej Biblioteki PubIicznej w Uniszkach Zawadzkich. Odnosząc się do projektu uchwały, wójt Mariusz Gębala przypomniał, że filia funkcjonowała w pomieszczeniu szkolnym Szkoły Podstawowej w Uniszkach Zawadzkich na mocy porozumienia z Gminną Biblioteką Publiczną w Wieczfni Kościelnej, a znajduje się w jednym pomieszczeniu z biblioteką szkolną.

– Na przestrzeni ostatnich lat sukcesywnie następował spadek liczby czytelników i wypożyczenia z księgozbiorów. Obecnie zarejestrowanych jest 101 czytelników, a są to przeważnie uczniowie i pracownicy szkoły. Po likwidacji filii bibliotecznej książki zostaną przekazane do biblioteki szkolnej,  gdzie nadal mogliby z nich korzystać uczniowie i pracownicy oraz rodzice uczniów. To nie jest tak, że pozbawimy mieszkańców dostępu do szeroko pojętej kultury – mówił wójt Gębala.

Radni jednogłośnie podjęli uchwałę o zamiarze likwidacji wspomnianej filii. Teraz po zasięgnięciu wymaganych opinii, w grudniu rada będzie mogła zlikwidować tę placówkę.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
22 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Kuba
Kuba
2 lata temu

No to Hemi się popisał… swoim fachem płatnego trolla.

Niestety, tak to jest z tym PIS-em i jego rządem. Zrobią wszystko, żeby tylko oszkalować swoich oponentów i pochwalić się swoimi sukcesami, mimo że w zasadzie nawet ich nie ma. Nawet porażkę przekują w sukces.

500+ miało się przyczynić do wzrostu urodzeń (?) – tak się nie stało.

Efektem 500+ i innych plusów miało być zdobycie władzy i właśnie to, żeby ludzie na nich głosowali i to się PIS udało na 100%, to jest największy sukces PIS.

Obecnie, tak w ubiegłym roku jak i w bieżącym następuje spadek liczby urodzeń i w 2019 roku liczba urodzeń na wykresie GUS wróciła do początku roku 2016, a w tym roku następuje dalszy spadek ilości urodzeń i jest on niższy niż był w roku 2015.
Nie oceniam jednak, że 500+ było złą decyzją, ale nie powinno się tego przekuwać na we wzrost urodzeń, którego to wzrostu nie ma.

Wzrost urodzeń następuje na ogół wtedy, gdy rodziny czują się bardziej bezpieczne, czyli gdy następuje spadek bezrobocia.
To pokazane jest na wykresach GUS i wyraźnie widoczna jest ta zależność.

mławianka
mławianka
2 lata temu
Reply to  Kuba

PIS po prostu chciało kupić głosy rozdając kasę i dopięło swojego celu, bo przecież tylko o to w tym wszystkim chodziło i chodzi.

Ludzie są przekupni, zawsze byli przekupni, są przekupni i będą przekupni.

Hemi
Hemi
2 lata temu
Reply to  mławianka

Wiesz to z autopsji, jak rozumiem?

Sprawa 500+ jest wieloaspektowa. Przede wszystkim, jeśli w ciągu 2 lat obowiązywania programu 500 + następował wzrost urodzeń, a w dwóch kolejnych latach spadek, to z pewnością nie mówiłbym o porażce, ale o połowicznym sukcesie.

500+ okazał się jednak bezapelacyjnie sukcesem socjalnym, ponieważ pozwolił zredukować o 92% wg GUS poziom ubóstwa wśród rodzin z dziećmi. To się nie liczy?

Inny sukces – napędzanie koniunktury. Przecież te pieniądze wracają do gospodarki i zwiększają popyt krajowy.

Opozycja oczywiście krytykuje 500+ z powodów politycznych i pewne jest, że będzie chciała ten program okroić i podrożyć, choćby wprowadzając kryterium dochodowe.

mlawianka
mlawianka
2 lata temu
Reply to  Hemi

Ja nie krytykuję 500+ jako takiego, tylko krytykuję cel jaki temu przyświecał.

Cel był jeden:
ZAKUP WYBORCÓW.

:-(
:-(
2 lata temu

Smutna wiadomość. Bardzo fajna szkoła, przyjazna dzieciom.

Xyz
Xyz
2 lata temu

Jakieś to dziwne… Z artykułu wynika że dzieci jest coraz mniej… A prezydent mówi inaczej

mławianka
mławianka
2 lata temu
Reply to  Xyz

Ilość urodzeń w Polsce z każdym rokiem się zmniejsza – takie są statystyki.
Prezydent w takim układzie mija się z prawdą, zresztą… jak zwykle.

Hemi
Hemi
2 lata temu
Reply to  mławianka

Serio? GUS: W 2016 r. liczba urodzeń żywych wyniosła 382 tys. i była większa o 13 tys. niż w roku poprzednim, a w 2017 r. urodziło się ok. 402 tys. dzieci, tj. o kolejne 20 tys. więcej.

Pytanie o ile ilość urodzeń zmniejszałaby, gdyby rządził PO-PSL, gdyby do rodzin nie trafiało 500+ czy 300+, przecież według liberałów to, ile się urodzi dzieci to nie jest żaden problem, dobierze się z migrantów, prawda?

Jeśli Polki w Wlk. Brytanii maja po 3-4 dzieci, a w Polsce znacznie mniej, to wynika z tego jasno, że poziom zabezpieczenia socjalnego ma wpływ na ilość urodzeń i dzietność, czyż nie?

Moim zdaniem, program 500+ odgrywałby mocniej swoją rolę, gdyby tak jak pierwotnie, rozpoczynał się od drugiego dziecka.

PO krytykowała to rozwiązanie, bo jakoby dyskryminowało jedynaków. PiS posłuchał
tej krytyki, w ubiegłym roku rozszerzył program poczynając od 1-go dziecka, ale PO i jej sympatykom nadal to nie pasuje. Stać z boku i dogryzać jest na pewno najłatwiej.

Można odnieść wrażenie, że 500+ jest po tamtej, opozycyjnej stronie po prostu znienawidzony, bo opozycja totalna uważa, że z jego powodu straciła dostęp do żłoba, i to na długie lata, miejmy nadzieję. Dlatego gdy odzyska kiedyś władze, oby nie, to 500+ i tak pójdzie do likwidacji, jak nie pod jednym pozorem to pod innym. Co najwyżej rozłożą tę likwidacje na raty.

Tak jak było już mówione, w destrukcji i likwidacji to opozycja jest akurat mocna, w niczym innym, ale w tym akurat tak.

mławianka
mławianka
2 lata temu
Reply to  Hemi

a dalsze statystyki? z następnych lat?

mławianka
mławianka
2 lata temu
Reply to  Hemi

W 2018 i 2019 zanotowano spadek urodzeń, dlatego to już przemilczałeś – lepiej to co niewygodne przemilczeć i atakować innych, co? – jesteś żałosny.

Hemi
Hemi
2 lata temu
Reply to  mławianka

Przecież napisałem szanownej pani, że ten spadek w dwóch ostatnich latach trzeba byłoby porównać ze scenariuszem takim, że 500+ nie byłoby w ogóle, jak chciała POKO.

Innymi słowy, strata 100 zł to nie to samo, co strata 1000 zł, dla przykładu.

I powiedz please jaki jest odsetek rodziców, który lekką ręką machnie na kwotę 6 tys. zł rocznie, poza wielkim biznesem wspierającym Trzaskowskiego?

pit
pit
2 lata temu
Reply to  Hemi

Wstrętne trole KODu

mławianka
mławianka
2 lata temu
Reply to  Hemi

Nigdzie tego nie napisałeś, panie hemi.
Nie piernicz, że jak ktoś inny zostanie prezydentem, to zlikwiduje 500+, bo tylko cały czas się tym zasłaniacie, że inni to zlikwidują, tylko wasz duda zapewni ciągłość.
Ciągle łżesz jak z nut!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Hemi
Hemi
2 lata temu
Reply to  mławianka

Słyszałaś o czymś takim jak przyznanie? Jest w treści pytania.

>>Pytanie o ile ilość urodzeń zmniejszałaby, gdyby rządził PO-PSL, gdyby do rodzin nie trafiało 500+ czy 300+, przecież według liberałów to, ile się urodzi dzieci to nie jest żaden problem, dobierze się z migrantów, prawda?<<

Zabranie 500+ teraz. POKO tak zaciekle atakowała 500+, że w dobre intencje kandydata Platformy w tej sprawie nikt poza Tobą nie uwierzy jak sądzę.

Poza chęciami zresztą, jest sprawa możliwości. Jak wyglądała ściągalność podatków w okresie poprzednich rządów, to wszyscy pamiętają, kasa na boki się rozchodziła, a pieniędzy dla ludzi nie było.

Czy mam uwierzyć, że ci sami nieudacznicy, którzy nic praktycznie dla ludzi przez lata nie zrobili, nagle nieba im przychylą?

Ty zdaje się z kościołem i wiarą na bakier jesteś, ja nie, ale w takie cuda też nie wierzę:).

mławianka
mławianka
2 lata temu
Reply to  Hemi

Czemu się nie odniesiesz do ilości urodzeń w latach 2009 – 2011???

Wtedy nie było 500+

Mówić ci, że zwiększona ilość urodzeń nie ma nic wspólnego z 500+, a ty ciągle swoje i swoje i na dodatek lejesz dodatkowo wodę nie na temat. Gdyby rządził kto inny, obojętnie kto, byłoby to samo. Takie jest życie.

Zmniejsza się bezrobocie i zwiększa się ilość urodzeń, wzrasta bezrobocie i zmniejsza się liczba urodzeń.

500+ i inne plusy osiągnęły swój cel – kupiły wyborców i to wszystko.

Hemi
Hemi
2 lata temu
Reply to  mławianka

Pani demograf, czy wiesz o tym, że tendencje demograficzne są długofalowe i coś takiego, jak ilość kobiet w populacji w tzw. okresie rozrodczym warunkuje trend nowych urodzeń i nie da się ot tak jej zwiększyć?

Ta wasza pseudoliberalna wieloletnia polityka, rajcowanie się samym wzrostem PKB bez analizy, co tak naprawdę się na niego składa i jak niski jest w nim udział płac, te zatrute owoce planów Balcerowicza i Lewandowskiego, to jest ponure dziedzictwo, od którego udało się odciąć Dobrej Zmianie i miejmy nadzieję, że ludzie nie chcą znaleźć się znowu w PO-Trzasku niekompetencji i nieudolności, jakie są kojarzone z poprzednimi rządami.

mlawianka
mlawianka
2 lata temu
Reply to  Hemi

Ja o chlebie, Ty o niebie.
Nigdy nie odnosiła się do tematu. Zawsze lawirujesz i zmieniasz temat, żeby tylko wychwalac ten załamany i oszukanczy PIS., bo Ci za to sowicie płacą.

mławianka
mławianka
2 lata temu
Reply to  Hemi

Kolejna sprawa, wzrost urodzeń w 2016 i w 2017 to wcale nie efekt wprowadzenia 500+ (wprowadzono je koło połowy 2016 roku).
podaj liczbę urodzeń w 2009, w 2010, w 2011 – wtedy nie było 500+
Najlepiej jest zatajać fakty albo kłamać.

mławianka
mławianka
2 lata temu

Ludzie sobie poradzą.
Wynajęcie lokalu, pracownik, to wszystko są koszty, a przyjdzie do biblioteki jedna lub zaledwie kilka osób… Po co siedzieć bezczynnie w takim lokalu?
Kiedyś, za PRL były na wsiach punkty biblioteczne, które prowadziły osoby z miłości do książek, a nie za pieniądze.
PIS wraca do PRL, może trzeba z tych rozwiązań skorzystać, żeby książki trafiały pod strzechy.
Tylko czy dziś znajdą się ludzie, którzy będą chcieli choćby kiwnąć palcem w bucie za darmo?

MItwp
MItwp
2 lata temu
Reply to  mławianka

elo mławianka. a co ty robisz społecznie, za darmo??

Hemi
Hemi
2 lata temu

Likwidacja tych bibliotek to jakaś plaga. Przy i tak już niskim poziomie czytelnictwa…

22
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x