Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Nowe banery w Mławie. Ta kampania ma pomóc pracownikom ujawnić co dzieje się za murami ferm


W całej Polsce, w tym również w Mławie, pojawiły się billboardy Stowarzyszenia Otwarte Klatki, zachęcające pracowników ferm i ubojni do zgłaszania nieprawidłowości i zaniedbań związanych ze znęcaniem się nad zwierzętami, łamaniem praw pracowniczych oraz zagrożeniem bezpieczeństwa żywności.


Podczas przeprowadzonych śledztw i interwencji aktywiści Stowarzyszenia Otwarte Klatki niejednokrotnie byli świadkami nie tylko znęcania się nad zwierzętami, ale też łamania praw pracowniczych. Coraz więcej zaniepokojonych osób żyjących w sąsiedztwie ferm przemysłowych sygnalizuje swoje obawy związane z tym, co dzieje się za murami ferm – w tej grupie są również pracownicy. Kampania ma umożliwić im zgłoszenie anonimowo wszelkich nieprawidłowości, jakie zaobserwują na fermie lub w ubojni.

Kampania ma być ułatwieniem i platformą do komunikacji dla osób, które były świadkami naruszeń i łamania prawa na fermach przemysłowych i w ubojniach – mówi Bogna Wiltowska ze Stowarzyszenia Otwarte Klatki. – W przeszłości docierały już do nas sygnały o przemocy wobec zwierząt – przykładem może być ferma drobiu w Lisowicach, gdzie pracownicy zgłosili przerwę w dostawie pasz, zasygnalizowali, że kurczaki umierają z głodu i poprosili nas o interwencję. Winę ponosi właściciel fermy, który został oskarżony o znęcanie się nad zwierzętami – sprawa jest w toku – dodaje Wiltowska.

Aktywiści Otwartych Klatek, obok aspektu przemocy wobec zwierząt, zachęcają aby pracownicy zgłaszali sytuacje, w których łamane są prawa pracownicze, co jest powszechnym zjawiskiem w tym przemyśle. Na fermach pracują często imigranci ze wschodu – z Ukrainy, Białorusi czy nawet z Nepalu –  za bardzo niskie wynagrodzenie, nie raz nie mając umowy. Nieznajomość polskiego prawa i obce środowisko utrudniają pracownikom walkę o godne traktowanie, dlatego Otwarte Klatki, oprócz pełnej anonimowości, gwarantują również wsparcie prawne wszystkim osobom, które się do nich zgłoszą.

Hodowla przemysłowa skupia ogromną liczbę zwierząt na małej powierzchni, więc praca na takiej fermie czy w ubojni jest bardzo ciężka i jest jej dużo – mówi Bogna Wiltowska. – Pracownicy to w dużej mierze imigranci, pracujący sezonowo, często na czarno. Dla pracodawcy liczy się zysk, który nie idzie w parze z poszanowaniem praw pracowniczych, co obserwowaliśmy już w przeszłości – dodaje Wiltowska.

W powiatach żuromińskim i mławskim jest największa koncentracja ferm przemysłowych w Polsce. Żuromin jest zagłębiem drobiu – populacja powiatu żuromińskiego to ok. 40 tysięcy ludzi, na których przypada aż 80 milionów kurczaków.

Aktywiści zachęcają do zgłaszania wszelkich nieprawidłowości i zaniedbań tutaj:

[email protected] lub pod numerem telefonu: +48 609 604 906.

źródło: otwarteklatki.pl

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
37 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Jaskółka
Jaskółka
1 rok temu

A dlaczego ci dzielni aktywiści nie pojawili się w Janowie, gdzie konie arabskie przebywały niedawno w skandalicznych warunkach? Gdzie byli wtedy! Woleli nie zadzierać? Łatwiej atakować prywatną osobę, tak wygodniej i bezpieczniej…

Smdmk
Smdmk
1 rok temu

nie tylko zwierzęta ale i pracownicy mają prze*rane, bardzo dobrze!!

Rafał
Rafał
1 rok temu

W dzierzgowie docelowo ma być 60. Wie ktoś coś? Bo władza siedzi cicho nic nie mówią..

Dziękujemy im za miejsca pracy. Dziękujemy p.wojcie i sekretarzu

Hemi
Hemi
1 rok temu

PiS nic nie robi z fermami? A ustawa odorowa?

Poza tym, proszę nie imputować, że PiS jakoby popiera fermy przemysłowe, PiS popiera rolnictwo i gospodarstwa rodzinne!

I proszę też pamiętać, że to PiS wprowadził ustawę odległościową, dzięki której zakończyła się patologia lokowania wiatraków z pobliżu ludzkich domostw.

Opozycja liberalna i stojący za nią biznes wiatrakowy już przebierają nogami, żeby ustawę odległościową uchylić.

Robią od wielu już miesięcy to, co potrafią najlepiej – piszą skargi do Brukseli.

Pragmatyk
Pragmatyk
1 rok temu
Reply to  Hemi

Skończ z mamieniem suwerena, ten co ogląda tylko tvPIS zapewne ci uwierzy, ale ten co ma trochę szersze spojrzenie na świat i na to co się dzieje wokół dobrze wie jaka jest rzeczywistość.

Ty oglądasz tylko tvPIS, a więc nie masz obiekty3nego spojrzenia. Dla ciebie nawet w zimie jest zielono i kwitną kwiatki w koło. 😀

NIC NIE ZROBILIŚCIE, TAK JAK I POPRZEDNICY!!!

Co do skarg, to wy zaczęliście, to po pierwsze, a po drugie mają rację, bo z wami nie ma dyskusji, bo nie umiecie dyskutować.

Przestań rzucać błotem w opozycję. Tę sztukę opanowaliście do perfekcji. Zajmijcie się swoimi przestępcami i ich sprawiedliwym osądzeniem i ich dymisją ze stanowisk.

Hemi
Hemi
1 rok temu
Reply to  Pragmatyk

Ja mogę oglądać i TVP Info i choćby ten TVN, chociaż skręca mnie z obrzydzenia, i tak wiem swoje.

Opozycja liberalna to zło, chodzą na pasku biznesu i zagranicy, ludzi mają głęboko gdzieś. Wiatraki to był najlepszy przykład, kasa szła dla nielicznych, a Bogu ducha winni ludzie mieli za płotem 120 metrowe obrotowe żelastwo. Były raporty NIK, wystarczy odnaleźć.

Z fermami przemysłowymi będzie podobnie, w pewnym momencie ta sprawa zostanie uregulowana, i dopóki rządzi PiS, niekoniecznie po myśli biznesu. Nie może być tak, że jeden ma kasę, a stu smród.

Co do tego szerszego spojrzenia, wystarczy w Eurostacie sprawdzić dane Polski, jesteśmy w czołówce UE pod względem niemal wszystkich wskaźników gospodarczych, np. Wskaźnik Giniego, sprawdź co to jest, jakby ktoś nie wiedział ilustruje czy owoce wzrostu gosp. rozkładają się w miarę równomiernie na całe społeczeństwo, jest w ostatnich latach b. korzystny dla Polski.

Liberałów to boli oczywiście, i musi boleć.

Ciekawski
Ciekawski
1 rok temu
Reply to  Hemi

Chami, ja to Cię podziwiam. Na każdy temat masz zestaw mundrości i nie wahasz się go użyć, żeby nas ciemnych żuczków oświecić. Dzięki Ci o przemądry 🙂

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu
Reply to  Ciekawski

Oni tak mają, szczególnie w pisiej telewizji, a Chami non stop ogląda tvpis info.
Trzeba przyznać, że dobrego trolla zatrudnili i chyba nieźle mu płacą jak mu się tak chce tyle czasu poświęcać na te swoje mądrości z d.upy wzięte. Dziwne, że na sąsiednim portalu się nie produkuje.

ziomek
ziomek
1 rok temu
Reply to  Hemi

Ustawa odorowa chyba do tej pory nie weszła w życie 🙁

mławianka
mławianka
1 rok temu
Reply to  Hemi

Fermy przemysłowe to też na ogół niby biznes rodzinny, a więc nie opowiadaj bzdur, że rząd PIS ich nie popiera.

2 kurniki należą do mnie, 2 należą do mojej żony, 2 do mojej córki, 2 do mojego syna, 2 do mojego wnuczka mającego 5 lat, a następne 10 to własność mojego brata i jego rodziny.
Kurniki to też działalność rolnicza.

Przeczysz człowieku sam sobie byle tylko zmanipulować suwerena.

Zawsze mijacie się z prawdą, to dla was chleb powszedni. Suwerena traktujecie jak i.diotę.

Hemi
Hemi
1 rok temu
Reply to  mławianka

Tak, jasne, z dochodów zwykłej rodziny rolniczej można wysupłać parę baniek na fermę przemysłową, w jakim świecie żyjesz?

Jeśli przypisywanie dużego biznesu na różnych figurantów jest dla Ciebie tożsame z działalnością rolniczego gospodarstwa rolnego, to przez uprzejmość tego nie skomentuję.

mławianka
mławianka
1 rok temu
Reply to  Hemi

Zadam ci to samo pytanie, które mi postawiłeś, czyli na jakim świecie Ty żyjesz?

Przecież każdy w okolicy wie, że pewien były poseł PO ma w okolicy Mławy mnóstwo kurników, tu kilka, tam kilka i tak w wielu miejscach.
Czy wszystkie są na niego? – nie. Cała rodzina jest obdzielona kurnikami, nawet niepełnoletni byli (a może i są nadal) obdzielani fermami drobiu.

Znam rodzinę, która zaczęła w w czasie dobrej koniunktury od kredytu na jeden kurnik. Dziś ma ich kilkanaście. To jest złoty interes szczególnie w Polsce. Dlatego opłaca się zrzeszać i tworzyć swoje lobby które skutecznie blokuje wszelkie ustawy.
Kasa nie śmierdzi i PIS dlatego też ucichł.

Oj, Hemi, Hemi, na jakim ty świecie żyjesz

Babcia
Babcia
1 rok temu
Reply to  Hemi

Normalny człowiek z normalnym ilorazem inteligencji po obejrzeniu nawet kilku minut tzw. wiadomości o 19.30 dostaje paraliżu umysłowego i głupawki, co może skończyć się potrzebą natychmiastowej wizyty u psychiatry.
Nie polecam. Wyłącz telewizor – włącz myślenie.

Łaczyno
Łaczyno
1 rok temu

Przecież to taka dobra praca na fermach cieszą się mieszkańcy jednej gminy gdzie nie było kurnikow A właśnie się budują . Dla Polaków to aby najgorsze zakłady pracy LG Fermy drobiu niech tyrają i jeszcze cieszą się że mają pracę

NAJ
NAJ
1 rok temu

A mój sąsiad tłucze krowy i nikt się tym nie zajmie. Robi z siebie pana i władcę ulicy i nikt na to nie reaguje.

Jacek
Jacek
1 rok temu
Reply to  NAJ

No to zareaguj Ty a nie czekasz az ktos to zrobi za Ciebie…

Joanna
Joanna
1 rok temu

Dobra akcja! Dla wielu pracowników ferm nie jest to praca marzeń, ale czasem lepsza taka niż żadna, pewnie dlatego pracuje w tej branży sporo obcokrajowców zza wschodniej granicy. Nawet jeśli pracownicy wiedzą, że te zwierzęta w końcu zostaną zabite, to nie muszą się zgadzać na to, by dokładać im dodatkowego cierpienia przez bicie czy inne brutalne traktowanie. Teraz będą wiedzieć, gdzie mogą takie sytuacje zgłosić.

Ania
Ania
1 rok temu

„Prawdziwa dobroć człowieka może się wyrazić w sposób absolutnie czysty i wolny tylko w stosunku do tego, kto nie reprezentuje żadnej siły. Prawdziwa moralna próba ludzkości, najbardziej podstawowa […] polega na jego stosunku do tych, którzy są wydani na jego łaskę i niełaskę: do zwierząt”.

Milan Kundera, „Nieznośna lekkość bytu”.

Damian
Damian
1 rok temu

Bardzo dobry pomysł z tymi bilboardami. Ludzie często nie wiedzą co zrobić nawet jeśli widzą nadużycia i przemoc wobec zwierząt. Fermy to samo zło. Poza trzymaniem zwierząt w strasznych warunkach i traktowania jak przedmioty to jeszcze niszczą środowisko naturalne i powodują problemy także dla ludzi mieszkąjących w ich pobliżu. Czas z tym skończyć raz na zawsze!

Staś
Staś
1 rok temu

Otwarte Klatki robią super robotę. Świetnie, że oprócz praw zwierząt pod lupę wzięli sprawy socjalne pracowników. Tak trzymać.

I. Anna
I. Anna
1 rok temu

Dobry pomysł z tymi bilbordami, i bardzo dobrze że uwzględniono język dużej części pracowników, czyli imigrantów z Ukrainy. Niech ujawniają co tam się dzieje

mirek
mirek
1 rok temu

to lobby jest tak silne że nawet PiS z tym nic nie robi

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu
Reply to  mirek

No właśnie… PIS miał się przecież tym zająć.

Maliniak obiecywał i co??????????? – cicho sza…

Agata
Agata
1 rok temu

bardzo dobra inicjatywa, trzeba walczyć i działać!

Sftan
Sftan
1 rok temu

Nareszcie ktoś nagłaśnia to, problem jest duży i nie można go bagatelizować. To co się dzieje na tych fermach to istny koszmar.

chlopzewsi
chlopzewsi
1 rok temu

no i chwała im za te banery, z patologią trzeba walczyć

Karol
Karol
1 rok temu

Bardzo dobrze, że ktoś się tym zajął. Niech hodowcy wiedzą, że nie są bezkarni.

krkor
krkor
1 rok temu

Fermy przemysłowe nie tylko wpływają na dobrostan zwierząt i przyczyniają się do łamania praw pracowniczych, ale też generują ogromny smród, wpływają na środowisko, niszczą ludziom życie. Wystarczy chwilę pobyć w okolicy fermy żeby to zrozumieć, nie da się normalnie żyć. Podejrzewam, że zwolennicy ferm przemysłowych żyją sobie z daleka od nich, nie martwiąc się o to że nie mogą przewietrzyć mieszkania czy pozwolić dzieciom bawić się przed domem. Bardzo potrzebna i trafna akcja, zwłaszcza w Mławie i Żurominie, gdzie ferm jest dużo – za dużo.

Juras
Juras
1 rok temu

Najwyższy czas, żeby ludzie mogli w końcu odetchnąć świeżym powietrzem na własnym podwórku.

Olek
Olek
1 rok temu

Brawo, szkoda i ludzi i zwierząt.

Olek
Olek
1 rok temu

Brawo, może wreszcie dowiemy się jak rzeczywiście wygląda ta produkcja 😉

Duch
Duch
1 rok temu

Co wy ludzie piszecie Podziękowania dla lekarzy Kpina
Gdzie są podziękowania dla kasjerek w sklepach Dla kierowców i innych pracujących ludzi
Pisowski ciemnogród Ludzie przejrzyjcie na oczy co z wami robi władz chodzicie jak oni chcą Piszą o Fermach Napiszcie o rosnących cenach podatkach które pobierają od ludzi Uczciwie pracujących

Kita
Kita
1 rok temu

Myślę że Ci co chcieli zobaczyć baner z podziękowaniem dla służby zdrowia to go zobaczyli.A tu chodzi żeby w końcu wszyscy zauważyli że jest problem z fermami ,bo Ci mieszkańcy którzy mieszkają w pobliżu to wiedza jak jest. Smród ,że nie można otworzyć okien nie mówiąc już o posiedzeniu na wolnym powietrzu,muchy i wszelkie robactwo. Właściciele ferm nie liczą się z nikim i z niczym. Działki i nieruchomosci tracą na wartości ,bo nikt niechce mieć takiego sąsiedztwa. Na bramach wjazdowych pisze gospodarstwo a moim zdaniem powinno zakład produkcyjny i od zakładu powinni płacić wszelkie podatki .

Jurson
Jurson
1 rok temu

Kiedy w Mławie w samym centrum pojawił się pozytywny baner dziękujący lekarzom za ich poświecenie, nikt tego nie zauważył, kiedy ktoś ze świata stawia jakiś baner namawiający do donoszenia, już to uchwyciliście. Brawo – tanie szukanie sensacji

inka
inka
1 rok temu
Reply to  Jurson

Jest baner na bloku ul. Chrobrego

Klod
Klod
1 rok temu
Reply to  Jurson

A jakby to był baner namawiający do zgłaszania np przemocy wobec dzieci, to też byś napisał, że namawia do donoszenia? Gratuluję mentalności

Abc
Abc
1 rok temu
Reply to  Jurson

A za co niby mieszkańcy Mławy mają dziękować mławskim lekarzom? Przychodnie pozamykane. Całkowity paraliż, nie można się dostać do lekarza. Porady przez telefon .. ha ha ha

37
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x