Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Ankieta. Za śmieci zapłacimy drożej i według innych kryteriów?


Już za kilka dni minie termin składania ofert w przetargu na odbiór odpadów komunalnych w Mławie i dowiemy się o ile drożej będziemy płacić przez najbliższy rok. Możliwe też, że przy uchwalaniu nowych stawek radni zmienią się zasady wnoszenia i naliczania opłat. 15 maja ratusz opublikował na swojej stronie ankietę, w której pyta mieszkańców o kwestie związane z funkcjonowaniem obecnego systemu gospodarowania odpadami. Wśród nich o budowę spalarni śmieci i  sposób naliczania mieszkańcom opłat.


– Wyniki ankiety pozwolą nam ulepszyć funkcjonowanie obecnego systemu; przybliżą problemy, z jakimi najczęściej spotykają się mieszkańcy oraz pomogą sprostać ich oczekiwaniom. Zachęcamy wszystkich do poświęcenia kilku minut na jej wypełnienie – pisze ratusz na swojej stronie.

Ankieta jest dostępna TUTAJ.

O problemach związanych z odbiorem odpadów dyskusje toczyły się praktycznie na każdym z odbywających się w ubiegłym roku zebrań. Wiele osób podnosiło wówczas kwestię podawanej w deklaracjach liczby osób zamieszkujących niektóre nieruchomości, najczęściej dotyczyło to oczywiście przypadków wynajmu budynków obcokrajowcom. Miasto choć deklarowało, że podejmuje kontrole i weryfikuje złożone deklaracje, chyba z tą kwestią nadal sobie nie radzi. Z treści ankiety wynika też, że miasto nie zamierza wprowadzać nowoczesnych systemów kontroli potoku odpadów – jak np. w Ciechanowie. Wśród ankietowych pytań o sposób naliczania opłaty nie ma bowiem wymienionej kategorii „od rzeczywistej liczby wytworzonych odpadów”.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
33 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Ciekawski
Ciekawski
1 rok temu

Hemi – prosiłem, żebyś podzielił się namiarem, na tego, co płaci za posty. Sam bym zarobił. Mogę pisać na PO, na PSL, na SLD, na Trzaskowskiego, na Tuska, ale jak trzeba to też na PIS, Kaczyńskiego, złodziei w ministerstwach, na kościół, na pedofili w sutannach. Na dowolny temat. Nie bądź samolub. Chętnie parę groszy zarobię.

Tutti Frutti
Tutti Frutti
1 rok temu

Ankieta powinna mieć więcej mozliwości odpowiedzi na pytania.
Między innymi przy niektórych pytaniach winna być możliwość zaznaczenia odpowiedzi „nie mam zdania”.
Powinna mieć również pytania otwarte, np.
– co się Pani/ Panu nie podoba w obecnym systemie segregowania odpadów na terenie Miasta Mława
Powinny się znaleźć również takie pytania jak np.
– jak często wg Pani/ Pana powinny być składane deklaracje odnośnie osób zamieszkujących w danym lokalu.
Ponadto uważam, że deklaracje powinny być na bieżąco sprawdzane z meldunkami i tam gdzie występują różnice (mniej osób zgłoszonych niż zamieszkałych) mieszkańcy powinni składać dodatkowe oświadczenia i dokumenty.
UM winien współpracować z Urzędem Skarbowym i wiedzieć które lokale są wynajmowane i jakiej ilości osób i z tych lokali też pobierać opłaty za wywóz śmieci.

Robienie ankiety i udawanie, że się coś robi w temacie uszczelnienia systemu w sumie uważam za nonsens.
UM zebrał raz deklaracje od mieszkańców , a takie deklaracje winny być odnawiane co roku. Jeśli mieszkańcy kłamią, to niech kłamią co roku. Ponadto UM winien przeprowadzać kontrole i sprawdzać prawidłowość tych deklaracji.

XYZ
XYZ
1 rok temu

Niech zaczną sprawdzić pobór wody i wywozu szamba . Nie można wieczorem .

Mreno
Mreno
1 rok temu

Może lepsza ekologiczna spalarnia niż co jakiś czas „samozapalające” się wysypiska.

Nick
Nick
1 rok temu

Spalarnia śmieci?!?! Jeszcze ci nie przeszło?!?! Sobie spalarnie zbuduj koło Radzanowa! Tylko spróbuj, a w Mławie pojawi się Interwencja, Uwaga, i p. Jaworowicz. Dość tego!

Hanka
Hanka
1 rok temu

Dlaczego PODWYZKI ? Należy obnizac koszty mieszkańcom , którzy ponieśli straty z powodu pandemi! Mścić sie to będzie jeszcze długo! Należy tez zrozumieć naszą trudną sytuację! Przedewszystkim naliczać nie od osoby , lecz od ogólnej ilości śmieci- jeden mieszkaniec może je oddawać jeden raz w miesiącu inny co tydzień. Wiem , kiedyś było z tym łatwiej (ale uczciwie) , płaciło się od pojemnika. Należy pomyśleć nad takim rozwiązaniem.

Anonim
Anonim
1 rok temu

Trolli pisowskich bojkotujcie, w ogóle nie komentujcie ich postów – to bez sensu. Niech sobie piszą.
Troll ma satysfakcję jak się ktoś go czepia, bo pisze po to, żeby denerwować, jątrzyć.

Mitnik&Mitnik
Mitnik&Mitnik
1 rok temu
Reply to  Anonim

chyba działa to odwrotnie . Troling to domena POKO i KODu . Z tego słyną . 😉 Nawet mieli swoją farmę . Farmę troli 😉

TO=JA
TO=JA
1 rok temu
Reply to  Anonim

Anonim==zgadzam sie z twoją opinią, chcialem tylko dodac ze pusiwskim trollem, ktory zatruwa nam zycie na portalu, jest HEMII.

mławianka
mławianka
1 rok temu

Pewnie w Mławie też trzeba zorganizować strajk odnośnie cen śmieci.
Niech ratuszowi w końcu się wezmą do roboty, a nie za leżenie biorą kasę.
Deklaracje odnośnie liczby osób zebrali 5 lat temu (a może i więcej) i mają wszystko w d.upie, a my uczciwi mieszkańcy musimy płacić za oszustów, za tych co wynajmują mieszkania, domy, pokoje i za tych co nie zgłosili prawidłowo osób do rozliczania. To jest skandal.

anonimowo
anonimowo
1 rok temu

Ciekawy jest też fakt dlaczego miasto omija pewne posesje i nie podpisuje z nimi umów na odbiór śmieci? Z lenistwa czy …………………? za takich mieszkańców płacimy my wszyscy. Ciekawe też gdzie są utylizowane śmieci z tych posesji ??????????? Spalane ? Gdzie ?

leon
leon
1 rok temu

NATURA 2000 ?!!! chyba we muławie ??? ale skoro z warszawki śmiecie były wywożone na Mazury jak to wydało się podczas awarii oczyszczalni Czajka 2019… to warszawiaki chyba wypoczywające na Mazurach awanturować się nie bedom… ?!!! bo w tych jeziorach mazurskich własciwie to tapały się bedom w ściekach uwalniająch się z tego co dotychczas zakopano tam nocą w pośpiechu aby nikt nie zauwałył był bez folii ochronnych bepośrednio do piachu znaczy się…

Anna
Anna
1 rok temu

Wracam do wielokrotnie poruszanego tematu – kto za śmieci płaci? Obawiam się, że ceny będą rosły w nieskończoność, bo mławskim urzędnikom po prostu nie chce się porównać liczby osób zamieszkujących pod danym adresem z liczbą wskazaną w deklaracji na wywóz odpadów. Przykład: w domu sąsiadów zamieszkuje osiem osób, w tym troje maluchów (pampersy!), płacą za dwie. Wystawiają mały kosz, reszta idzie z dymem. Na podwórko wyjść się nie da. Straż Miejska powiadamiana – efektów brak. Bo przecież po co ruszać się zza biurka, nie daj Bóg jeszcze trzeba interweniować u znajomego, kuzyna lub innego pobratymca. Wypisać mandat? – nie uchodzi. Przecież jest lepsze rozwiązanie: podnieść ceny. Ci, co płacą – zapłacą. Reszta będzie z zadowoleniem zacierać łapki.

Do Anny
Do Anny
1 rok temu
Reply to  Anna

Niestety złożenie deklaracji jest słuszne, ponieważ cześć osób zameldowanych w Mławie, w niej nie mieszka. Dzieci na studiach, osoby zameldowane czekające na spadek a zamieszkałe gdzie indziej itd. Z drugiej strony przyjezdni do pracy nie są meldowani. Niczego takie sprawdzenie nie wniesie, prócz sterty papieru z odwołaniami i tłumaczeniem. Jedyny sposób, to kontrole i rozmowy z sąsiadami o faktycznej liczbie mieszkańców, zasiedlających dany lokal lub posesje. Do tego jednak potrzeba Straży Miejskiej. My takiej nie mamy. W drugim miesiącu takich kontroli, byłby już komplet zgłoszeń w Ratuszu. Niestety, dysponujemy urzędnikami a nie menadżerami i nie nalezy się spodziewać żadnych skutecznych działań.

Anna
Anna
1 rok temu
Reply to  Do Anny

I takie tez były moje intencje 🙂 Stan faktyczny, bo jak mawiali nasi dziadowie: papier wszystko przyjmie. To,że ktoś jest na studiach czy mieszka w innym miejscu, można przecież udowodnić. Potrzeba tylko chęci i rzetelnego podejścia do swych obowiązków.

Do Anny
Do Anny
1 rok temu
Reply to  Anna

Tak, tylko znowu wracamy do oświadczenia:). Przecież to jest bardzo proste, jak sobie z tym poradzić, tylko się nikomu w Ratuszu nie chce:).

Pinki
Pinki
1 rok temu

Śmieci świata spłoną w Mławie!!!

Hemi
Hemi
1 rok temu

Jeśli nowy kandydat POKO, Mr Trzaskowski zechce w ramach kampanii wyborczej odwiedzić powiat mławski, zapewne chętnie podzieli się swoimi osiągnięciami i wiedzą „co i jak zrobić, żeby mieszkańcy płacili za odpady najdrożej w całej Polsce”.

TO==JA
TO==JA
1 rok temu
Reply to  Hemi

Hemi== czyżbyś zapomniał poruszyć temat śmieci w MŁAWIE, na spotkaniu w PUŁTUSKU z byłą premier SZYDŁO. A jeśli kandydat RAFAŁ TRZASKOWSKI ODWIEDZI MŁAWĘ, to z pewnością nie będzie chciał się spotykać z takimi [wymoderowano] jak ty Hemi, a nawet jak znajdziesz się na takim spotkaniu, to jego sympatycy mogą cię co najwyżej, po tym pustym łbie pogłaskać, i może wtedy przybędzie ci trochę rozumu. Panie KRZYSZTOFIE . B . bo my odwiedzający portal mamy już ciebie DOSYĆ !!!

Do TO==JA
Do TO==JA
1 rok temu
Reply to  TO==JA

Jak to nie będzie chciał? Przecież po to właśnie przyjeżdża. Żeby przekonać. Jak nie przekona Hemiego, to jak ma kogoś przekonać na arenie międzynarodowej, żeby nam d.py nie sprał?

Wolność
Wolność
1 rok temu
Reply to  Hemi

Hemi ty to co najwyżej możesz pidyskutować z marionetką od cienia ostrej mgły. Tu możesz się wykazać a może i Cię powołaną na jakieś stanowisko do czyszczenia butów nadzorowi.

Hemi
Hemi
1 rok temu
Reply to  Wolność

Co, prawda kole w oczy?

Dlatego Trzaskowskiemu i jego sztabowi tak bardzo TVP Info przeszkadza, że chce już zwalniać dziennikarzy nasz Wielki Demokrata – bo ujawnili wysokość stawek za odpady, jakie wprowadził w Warszawie.

Samotna osoba:
– mieszkająca w lokalu mieszkalnym – 65 zł miesięcznie,
– mieszkająca w domu jednorodzinnym – 94 zł miesięcznie.

Jeśli pan Rafał wygra, to może te stawki zostaną rozszerzone na cały kraj, skoro sprawdziły się, jak twierdzi, w Warszawie?

Wolność
Wolność
1 rok temu
Reply to  Hemi

Ale ty głupi jesteś. Tu dyskusja o śmieciach. Chyba że masz na myśli szambo pisowskie. To w tym temacie od Ciebie nie ma lepszych Hemi.

Hemi
Hemi
1 rok temu
Reply to  Wolność

Gdzie mi tam do mądrości osób, które nie wiedzą, że termin odpady = śmieci w języku potocznym.

Tytuł ustawy jest o gospodarowaniu śmieciami czy odpadami?

Nie zmienia to faktu, że ustalone przez Trzaskowskiego opłaty za odpady = śmieci wynoszą dla osoby samotnej 65 zł lub 94 zł, informował o tym serwis TVP Info i taka jest prawda, niewygodna dla Pana Kandydata, bo ludzie łapią się za głowy.

TO=JA
TO=JA
1 rok temu
Reply to  Hemi

Hemi /Krzysztof.b/==ale tu DURNY JESTEŚ, POWINIENES wiedziec ze w TVP, nie ma dziennikarzy, tam pracuja takie nawiedzone marionetki jak ty

dbający
dbający
1 rok temu

specyfikacja przygotowana przez urzędników wyklucza innych odbiorców ponieważ jest zapis że może przystąpić do przetargu firma, która ma 8 tyś. ton przerobu odpadów. Czyli nowa firma nie ma szans na wygranie przetargu? szkoda że przetarg zrobiony jest pod wybraną już firmę.

Kamil Przybyszewski
Kamil Przybyszewski
1 rok temu

Spodziewałem się tj sytuacji od dawna.
Burmistrz i jego ,,genialny” pomysł znów powraca w mławską przestrzeń życia publicznego.
Szanowni Państwo, tego typu obiekty w zachodniej Europie są powoli wycofywane na rzecz zwiększonego i racjonalnego recyklingu odpadów na frakcje, które można wykorzystać na wiele sposobów.
Spalanie odpadów jest najgorsza metoda utylizacji śmieci.
Nie dajcie, nie dajmy sobie wcisnąć spalarni w Mławie.
Nie dajmy sobie wmówić, że spalarnia jest bardzo bezpieczna dla środowiska.

Wpisowy
Wpisowy
1 rok temu

Gdzie się wycofują? Podaj przykłady!!! W Finlandii powstają ciągle nowe spalarnie. W Wiedniu są 4 spalarnie. Jaki recykling? No jak chcesz płacić 2000 złotych za tonę recyklingu to płać. Ja wole płacić jak w Poznaniu 250 złotych za tonę spalonych odpadów. Takie są różnie w cenach!!!

Pinki
Pinki
1 rok temu

Przyjedź do Mławy spalimy Ci śmieci!!!

Ire
Ire
1 rok temu

I tak śmieci najdroższe w okolicy może by ktoś pomyślał że kryzys w polsce to może jakieś ulgi a nie podwyżki panie burmistrzu jak pon może na to pozwolić

Hania
Hania
1 rok temu

Dlaczego w pytaniu nr 12 przygotowanej ankiety, nie ma możliwość wpisania swojej propozycji sposobu naliczania odpadów ? Wałkowany temat naliczania od ilości zużytej wody jest poraniony, gdyż jeden myje się codziennie, a inny raz na tydzień lub jak Wikingowie 🙂 raz na rok…

mieszczuch
mieszczuch
1 rok temu
Reply to  Hania

Bo ustawodawca (czyt. sejm) nie przewidział innej tylko te 4 wymienione…i z tego katalogu należy wybrać póki co metodę.

Kenio
Kenio
1 rok temu

Temat spalarni śmieci wraca jak bumerang. Ciężko nie odnieść wrażenia, że za przeproszeniem „burdel” w sprawie odbioru oraz selekcji odpadów jest specjalnie podsycany, w celu aprobaty mieszkańców dla budowy spalarni śmieci. Przecież będzie szybciej, łatwiej, taniej, to wszystko umożliwia PPP… Spalarnia nie jest złym rozwiązaniem, jeżeli spełnia normy i korzyści czerpią mieszkańcy oraz Miasto, a nie prywaciarz dla własnego zysku…

33
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x