Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
koparki koparko-ładowarki szkolenia kursy egazmina państwowy Mława
Logo
meblolux

Gdy umiera dziecko to dla rodziny ogromna tragedia. W Mławie powstanie pomnik Dzieci Nienarodzonych


Gdy umiera dziecko to dla rodziny ogromna tragedia. Stowarzyszenie Pontyfikat Papieża Jana Pawła II w Mławie oraz parafia pw. Św. Jana Kantego w Mławie chcąc dać możliwość wyrażenia tych przeżyć planują, że jeszcze w tym roku, na wólczańskim cmentarzu wybudowany zostanie pomnik Dzieci Nienarodzonych (Utraconych). Budowa ma być dziełem społecznym.


W zamyśle pomysłodawców ten pomnik spełniać będzie dwie funkcje.

– Funkcję grobu, w którym, we współpracy z oddziałami ginekologiczno-położniczymi okolicznych szpitali, będą odbywać się pochówki ciała dzieci zmarłych przed urodzeniem, a nieodebranych ze szpitala przez rodziców z różnych powodów, np. brak informacji o możliwości pochówku, brak możliwości pochówku, czy aborcja.

– Funkcję pomnika, miejsca ,,widocznej dla całego świata” pamięci o wszystkich dzieciach utraconych, bez względu na wiek i okoliczności ich śmierci.

Pogrzeb dzieci zmarłych przed narodzeniem spełniać ma potrójną rolę. Po pierwsze, dzieci zmarłe na skutek poronienia mają swój grób, w pełnym tego słowa znaczeniu. Po drugie, będzie to symboliczne miejsce modlitwy dla rodziców, którzy utracili dziecko dużo wcześniej i nie wiedzą co się z nim stało. Po trzecie, będzie to forma zadumy dla osób, które nie są do końca przekonane o tym, że z człowiekiem mamy do czynienia już od momentu poczęcia.

Pomysłodawcy odwołują się do słów Papieża Jana Pawła II, który przypominał:

„Dziś coraz bardziej uświadamiamy sobie potrzebę uwrażliwiania ludzi na godność człowieka – od poczęcia do naturalnej śmierci. Godnie też należy go pochować, niezależnie od tego, ile czasu żyje”.

– Na terenie diecezji płockiej istnieje obecnie 7 pomników-grobów ze szczątkami dzieci zmarłych przed narodzeniem: w Bielsku, Ciechanowie, Płocku, Płońsku, Przasnyszu, Rypinie i w Sierpcu. Poza tym na 5 cmentarzach powstały pomniki – miejsca pamięci o takich dzieciach, w: Baboszewie, Gzach, Pułtusku, Radzanowie nad Wkrą i Szyszkach. Cieszę się, że i na Wólce, na terenie mojej parafii będzie takie miejsce dostępne dla wszystkich – mówi ks. Roman Tomaszewski proboszcz parafii pw. Św. Jana Kantego na Wólce.

Jest już wstępna koncepcja pomnika i trwają poszukiwania wykonawcy. Po oszacowaniu kosztów budowy ruszyć ma społeczna zbiórka.

– Miejsce na wólczańskim cmentarzu jest już upatrzone w pobliżu grobów kapłańskich, ale ostateczna decyzja zapadnie po konsultacji z radą gospodarczą i Stowarzyszeniem „Pontyfikat Jana Pawła II” – dodaje ks. proboszcz Tomaszewski.

Budowa pomnika ma być jedną z inicjatyw, wpisującą się w planowane w całej Polsce, jak również w Mławie obchody setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły.

JK

Udostępnij:
Media Expert Mława
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

16
KOMENTARZE

avatar
1500
Fanatyzm religijny?
Gość
Fanatyzm religijny?

Czy w Polsce nie ma na co wydawać pieniędzy? A służba zdrowia, a seniorzy, których umieralność w kwestii wieku zwiększa się, a bezdomni kloszardzi ci nie ze swojej winy, to o nich cisza.

Czytelniczka
Gość
Czytelniczka

„Dzieci Nienarodzone” to jakaś akrobacja umysłowa. Symptomatyczne, że prawicowcy tak interesują się „dziećmi nienarodzonymi”, za to jak już się urodzą (zwłaszcza te z wadami genetycznymi), ich los nie jest przedmiotem zainteresowania prawicowców i tak zwanych konserwatystów.
Przypomnę że pewien poseł PiS wycenił cierpienie matki, która miałaby urodzić dziecko z gwałtu na 4000 zł – tyle właśnie miałaby dostawać taka matka.
Póki w Polsce mamy tyle dzieci w domach dziecka – póty troska o „nienarodzone” dzieci jest zwyczajną obłudą.
Już Tadeusz Boy-Żeleński równo 90 lat temu pisał o „Piekle kobiet”. Wciąż przerażająco aktualne, warto przeczytać. To krótki esej.

Czytelniczka druga
Gość
Czytelniczka druga

” Czytelniczka” masz ogromna rację. Jednakże w Mławie Ci jej nie przyznadza bo tu mieszka w większości ciemnota pisowska. A z pewności o takich poglądach.

Mama aniolków
Gość
Mama aniolków

Bardzo się cieszę, że i u nas powstanie takie miejsce gdzie będę mogła symbolicznie zapalić znicz dla moich aniokłów… Dziękuję.

Czytelniczka
Gość
Czytelniczka

Ja bym chętnie zobaczyła nie symboliczną tylko realną pomoc dla dzieci już narodzonych.

mimi
Gość
mimi

@Niepokorny… KAŻDY UMRZE… starość to cza mieć siłę aby dożyć i jest czas by dać się poznać… dokonać wynalazku na miarę człowieczeństwa… z fizyki, chemii, medycyny… cokolwiek wyliczyć bardziej lepiej i zapakować w program komputerowy służący ludzkości… a nie że już szóstom Nagrode Nobla z języka polskiego Wielki Polak dostał a w LG wodę za darmo gotują i w kartony pardon w te sreberka zawijajom jako świstaki… co do zasady KAŻDY UMRZE ale jak się małemu dziecku bezstresowo pozwala żyć to potem zaniedługo już efekty w rowie, na drzewie, w stawie na prostej drodze utrzymać równowagi nawet nie umie… pomijając… Czytaj więcej »

gryfel
Gość
gryfel

??? Zawijajom? Cza?

Marcin
Gość
Marcin

Proponowałbym iść do psychiatry, bo to co piszesz nie dość, że nie można zrozumieć to nie wiadomo do czego to nawiązuje. Albo zmień leki bo te chyba za za mocne.

Wow
Gość
Wow

Popieram – i to jak najszybciej

MAMA
Gość
MAMA

Jestem mamą nienarodzonego Aniołka. Mimo odległości z chęcią będę tam przyjeżdżać. Na każdym cmentarzu powinno być takie miejsce.

Czytelniczka
Gość
Czytelniczka

Szanowna pani, nie ma się co obwiniać za rzeczy naturalne. To, że miesiączkujemy, nie oznacza, że co miesiąc zabijamy nienarodzone dziecko. Podobnie mężczyzna nie zabija 500 milionów nienarodzonych dzieci naraz podczas oddania nasienia. Nie dajmy się ponieść fantazjom skrajnej prawicy.

Adam
Gość
Adam

Wszystko w porządku ?! Bo czytam i widzę po Pani toku myślenia, że jednak chyba nie…

Zołza
Gość
Zołza

Adam, takie jest myślenie partii rządzącej i kościoła jak napisała czytelniczka – tego się da zaprzeczyć, a więc zapytaj ich czy u nich wszystko w porządku i czy mają wszystkich w rodzinie po kolei.
Też kiedyś poroniłam… ale z pewnością nie mam zamiaru publicznie się z tym obnosić i chodzić w takie miejsca. To jest mój i tylko mój ból, nie muszę go obwieszczać całemu światu.
Dla mnie takie miejsce jest zbędne.
Dość pomników, szanujmy zieleń, nie stawiajmy na każdym rogu pomników.

Kasia
Gość
Kasia

Tu nie chodzi o myślenie partii rządzącej czy kościoła, tylko o uczucia i moralność ludzi. Jeżeli komuś to się nie podoba i ma odrobinę godności i kultury osobistej, to nie wylewa swoich „mądrości” i laboratów tylko normalnie przemilczy i nie narzuca czy ma powstać takie miejsce, czy nie. Dla ciebie takie miejsce jest zbędne, a dla innej kobiety nie. I tyle w temacie.

Zołza
Gość
Zołza

Nie zauważyłam żebym coś komuś narzucała.
Wyraziłam tylko swoje zdanie na ten temat, a ty zanim kogoś o coś oskarżysz najpierw przeczytaj wszystko ze zrozumieniem i pomyśl.
Moralność? kultura osobista? Tej kultury osobistej to ci jednak brak, bo rzucasz bezpodstawne oskarżenia i tyle w temacie.

Niepokorny
Gość
Niepokorny

Gdy umiera dziecko to w mediach bebnią o tym. A gdy umiera starzec ktory harowal na Polskę cale zycie to cisza. A przeciez gdyby dziecko doroslo to moglo byc lobuzem a nie tylko dobrym obywatelem.