Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Jak to jest naprawdę z tym mławskim „świerkiem milenijnym”? Zagadka rozwiązana


Zapewne niewielu z nas zastanawia się, skąd się wziął przed mławskim ratuszem świerk, w okresie Bożego Narodzenia pełniący rolę miejskiej choinki. Niewielu, to nie znaczy nikt. Jeden z czytelników nadesłał do redakcji zapytanie czy prawdziwa jest informacja podawana przez rzecznika urzędu miasta, że świerk posadzony został przez Biskupa Płockiego w milenium Chrztu Polski, a więc około 1966 roku?


Tak pisze czytelnik:

Przez przypadek, natrafiłem na spot promujący nasze miasto Mława na „You Tube”. Pani rzecznik UM Mława, wypowiada się o iluminacjach świetlnych w mieście jak i również o choince „ podobno milenijna z 1966 „ (37 do 47 sekund) Poniżej podaję link: https://www.youtube.com/watch?v=QSEG3u84OIw

Brakuje mi informacji gdzie ten milenijny świerk był zasadzony, oraz kiedy był przesadzony, bo może tego nie pamiętam, ale tabliczki przy nim też nie widzę.

Na dodatek śledzę portal społecznościowy  „Mława-miasto zabytkowe” gdzie znalazłem zdjęcie, na którym tego świerku nie było jeszcze w 1979. Świerk miałby już 13 lat, byłby już widoczny przecież. Gdzie leży prawda, na dzień dzisiejszy naprawdę nie wiem?

Ratusz 1979 rok. Fot. ze zbiorów Mława Miasto Zabytkowe

Sprawdziliśmy i rzeczywiście taka wypowiedź pani rzecznik padła. Również na stronie internetowej urzędu miasta, w świeżej, pochodzącej z 2019 roku publikacji  pt. „Mławskie Drzewa Pamięci” (http://www.mlawa.pl/artykul/mlawskie-drzewa-pamieci) znajdziemy zapis: „Na Starym Rynku rosną także Świerk Milenijny zasadzony przez Biskupa Płockiego z okazji 1000-lecia Chrztu Polski (około 1966 roku)”. Poza tym zapisem nie ma już innych, bardziej szczegółowych informacji na stronie urzędu, nawet w kalendarium miejskim (http://www.mlawa.pl/artykul/z-historii-mlawy-fakty-daty-wydarzenia) nie ma o tym wzmianki  (nota bene zapisy kalendarium urywają się na roku 2011).

Podobnie jak w tym starym dowcipie o rozdawaniu rowerów na Placu Czerwonym w tej historii zgadza się jedynie to, że świerk rzeczywiście nosi nazwę „milenijny” i że sadził go również biskup. Nie chodzi tu jednak o milenium Chrztu Polski i rok 1966, ale rozpoczynające się w 2000 roku drugie tysiąclecie.

Zresztą, ci, którzy pamiętają ze szkoły podstawowej nieco historię powojenną doskonale wiedzą, że lata 60-te to czasy „gomułkowskie” i okres intensywnej walki z Kościołem Katolickim. Warto tylko przypomnieć, że w 1960 roku zniesiono dzień wolny przypadający w święta Trzech Króli i Matki Boskiej Zielnej. W tym samym roku zabroniono nauki religii w budynkach szkół. Od 1961 władze lokalne pod wpływem władz centralnych zabraniały przeprowadzania procesji Bożego Ciała na ulicach miast. W 1966 władze nie dopuściły do pielgrzymki papieża Pawła VI , który chciał uczcić 1000-lecie chrztu Polski, a milicja „aresztowała” wędrującą kopię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej.

Gdzieżby więc jakiś biskup mógł pojawić się w 1966 roku w jakiejś wspólnej akcji z władzami miejskimi.

Świerk nazwany milenijnym, zasadzony został przy ratuszu 1 stycznia 2000 roku, a upamiętniać miał rozpoczynające się właśnie nowe tysiąclecie, stąd jego nazwa. Sadzili go ówczesny burmistrz Mławy Henryk Antczak, biskup Roman Marcinkowski i ówczesny proboszcz parafii pw. Św. Stanisława Biskupa Męczennika Sławomir Malinowski.

Pomimo, że przy świerku nie ma żadnej tabliczki (to może i lepiej, bo gdyby była to pewnie wprowadzałaby w błąd), mamy nadzieję, że ta „zagadka” historyczna pozostaje już wyjaśniona.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
16 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Green
Green
2 lata temu

Tak na marginesie, tekst w Internecie można edytować dowolną ilość razy, ale słowa które zostały wypowiedziane na filmowym spocie poszły w świat, one pozostaną niezmienione na zawsze.

Git
Git
2 lata temu

Co to dziś żadnego wypadku nie było że takim gunwem się zajmuje ten „poczytalny” portal?
A i hieny pożywkę mają
Brawo brawo

mławianka
mławianka
2 lata temu
Reply to  Git

Powinieneś się chyba cieszyć, że żadnego wypadku nie było.
Tak w ogóle, szanowny szyderco, to nie musisz wchodzić akurat na ten portal, który jak mniemam z twojego wpisu, nie podoba ci się, bo ten portal i bez ciebie da sobie świetnie radę.
Osobiście uważam, że naginanie historii do indywidualnych życzeń bunia i jego ekipy, to nie jest żadne gÓwno. Gdyby nikt na to nie zwrócił uwagi, ratusz postarzyłby świerk o prawie pół wieku i za parę lat postawiłby tam jeszcze tabliczkę… ale to za parę lat, bo tyle by się zeszło wydziałowi propagandy na odszukanie nazwiska biskupa płockiego z tamtych czasów.
W dalszym ciągu ratuszowa strona lekko mija się z prawdą, bo biskup przecież tego świerku nie sadził sam, no ale to w sumie chyba wiadomo z jakich względów… Ponadto ten świerk pełni rolę miejskiej choinki od kilku lat, a nie od wielu lat.

Git
Git
2 lata temu
Reply to  mławianka

Jeszcze czworo pupili nie dało łapki w górę.

Jeśli zrozumiesz sarkazm w moim wpisie możemy gadać

mławianka
mławianka
2 lata temu
Reply to  Git

Git – mały człowieczek. Czytając Twój wpis tylko sobie westchnęłam… żal mi Cię.
piszę o obu Twoich komentarzach, tych ostatnich.
Pewnie minusów Ci nie przybędzie, bo temat już przebrzmiał…,
a jeśli myślisz…, to się mylisz.

Git
Git
2 lata temu
Reply to  Git

Co tak mało minusów??
Postaraj ie się bardziej 🙂

Green
Green
2 lata temu

Profesjonalizm pełną gębą

Magdalena Grzywacz
Magdalena Grzywacz
2 lata temu

Bardzo dziękuję za korektę i zaangażowanie w sprawę odkrycia zagadki. Pomyłka wynikała z danych, które trafiły do nowo powstałego wydziału ratusza w ubiegłym roku. Jestem wdzięczna za pomoc. Do artykułu na stronie miasta wprowadzimy zmiany.

mławianka
mławianka
2 lata temu

Proszę, proszę, UM (a przynajmniej ratuszowy wydział propagandy) zaczyna dzień od lektury portali mławskich… i bardzo słusznie… przynajmniej się czegoś nauczy. Zanim się zacznie tworzyć historię trzeba sięgnąć do archiwum, do pamięci mieszkańców, a nie dowolnie sobie wymyślać historyjki i tworzyć nowe legendy.

Kamil Przybyszewski
Kamil Przybyszewski
2 lata temu

Z chęcią poznam pani IP, z którego pani napisała.

Anonimowo
Anonimowo
2 lata temu

Wszystko jest zapisane na twardym dysku jednego z komputerów czy tam laptopów w Wydz. Propagandy UM, nie ma co szukać IP.

Anonimowo
Anonimowo
2 lata temu

Pani Magdaleno, Pani wydział winien zająć się uaktualnieniem strony:
http://www.mlawa.pl/artykul/z-historii-mlawy-fakty-daty-wydarzenia
bo od roku 2011 sporo wody… raczej ścieków w mławskim Seraczu upłynęło.
Swoją drogą, to faktycznie ciekawa sprawa z tą TV Mazury…

mławianka
mławianka
2 lata temu

Dla mnie nie było żadnej zagadki, pamiętałam, że świerk został zasadzony za panowania albo Antczaka, albo Rakowskiego. To jest młody świerk. No proszę…
mławski wydział propagandy ratuszowej pracuje, ciężko pracuje i nawet nową historię Mławy buduje.
Czegóż oni w tym ratuszu jeszcze nie wymyślą…
Nic innego chyba nam nie pozostaje jak śmiać się do rozpuku 😀 😀 😀
Pani Magdaleno nie wstyd Pani? Czas chyba zastanowić się poważnie nad swoją przyszłością. Może wypadałoby przewietrzyć główkę po nocnych fantastycznych snach zanim się coś napisze.

Xawery
Xawery
2 lata temu
Reply to  mławianka

–mlawianka, Pani Grzywacz, jak została naczrlnikiem wydziału propagandy, to wstyd schowała, do biurka, ale zaniast dziekowac, to za TAKIE błędy winna podac sie do dymisji, bo wystarczy ze mamy tak operatywnego Burmistrza i dwoch zastępców, zr poradza SOBIE bez rzecznika i wtedy budzet miasta zaoszczedzil by sporo pieniedzy.

XAWERY
XAWERY
2 lata temu
Reply to  mławianka

–W uzupełnieniu Pani postu, dodam tylko, że najbardziej prawdopodobna jest wersja z Burmistrzem RAKOWSKIM, ponieważ Antczak zrezygnował ze stanowiska Burmistrza, na rzecz Rakowskiego, a objął stanowisko Skarbnika, myślę że przed Panią Grzywacz ciężkie zadanie–w sprawie ustalena faktów, i o ile uzyska zgodę od Burmistrza to winna nas o tym poinformować. Ale tak jak napisałem poniżej ta Pani na rzecznika się po prostu nie nadaje, nie mówiąc już o NACZELNIKU Wydziału Propagandy—a to tylko dlatego że bycie fotoreporterem, GŁOSU MŁAWY—nie powinno upoważniać do bycia RZECZNIKIEM URZĘDU, a tym bardziej Naczelnikiem Wydziału który został utworzony tylko po to aby zatrudnić w nim kolejnego znajomka, i taki jest ten obraz naszej mławskiej polityki samorządowej.

mławianka
mławianka
2 lata temu
Reply to  XAWERY

Właśnie Rakowski kojarzy mi się przy sadzeniu tego świerku, ale ręki nie dam sobie za to uciąć.

16
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x