Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Bezdzietni w Polsce będą płacić wyższe podatki?


Jak donosi „Rzeczpospolita” resort rekomenduje powrót do bykowego, czyli wyższych podatków dla osób bezdzietnych. Bykowe – to nowy element polityki państwa, który ma zwiększyć efekt demograficzny polityki prorodzinnej w Polsce.

Z niejawnego rządowego dokumentu, do którego dotarła „Rzeczpospolita”, wynika, że Prawo i Sprawiedliwość chce poradzić sobie z problemami na rynku pracy właśnie bykowym i mobilizować w ten sposób Polaków do zakładania rodzin, a pomysłodawcą wprowadzenia bykowego ma być według „Rz” Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

To nie pierwszy raz, kiedy politycy PiS biorą pod uwagę wprowadzenie bykowego. W 2018 roku w rozmowie z „Faktem” mówił o tym ówczesny wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń, który powiedział: „Prywatnie uważam, że takie osoby (bezdzietni single – red.) powinny płacić bykowe. – informuje gazeta.pl.

„Bykowe” to słowo określające podatek lub opłatę, które w różnych okresach historycznych oznaczało coś innego. W XVI wieku bykowym nazywano opłatę wnoszoną właścicielowi byka za krycie krów. W ten sposób w XVI i XVII wieku określano także karę za spłodzenie nieślubnego dziecka. W Polsce w okresie po 1945 roku potocznie nazywano w ten sposób podatek (a właściwie podwyższoną kwotę podatku dochodowego) płacony przez osoby bezdzietne, nieżonate i niezamężne powyżej 21. roku życia (od 1 stycznia 1946 do 29 listopada 1956), a później powyżej 25. roku życia (do 1 stycznia 1973). [za: Wikipedia]

źródło: „Rzeczpospolita”; gazeta.pl

oprac. red.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

9
KOMENTARZE

avatar
1500
Zla
Gość
Zla

Tak najlepiej napluć jeszcze w oczy ludziom w młodym wieku nie oferuje to państwo nic. Żadnych dofinansowań do mieszkania na start dla młodych małżeństw jeszcze będą gnat do dzieci a jak ktoś nie może albo nie chce nie każdego stać na dziecko. Te 500 + odgrywa się tylko na młodych ludziach i emerytach bo wszystko idzie w gore a oni nie mają żadnej pomocy.

Mądry
Gość
Mądry

Bez 500 plus też wszystko szło w górę przecież. Kiedyś właśnie może nie było każdego stać na dziecko a teraz właśnie państwo coś daje tak jak w Niemczech czy Anglii

123
Gość
123

Ale idiotyzmy żeś napisał. Przed rządami pisu i 500+ była nawet deflacja (okolice 2012-2015). A w latach 2009-12 szło w górę minimalnie ze względu na kryzys światowy.

Kobieta
Gość
Kobieta

A finansowanie in vitro przez państwo zniesione. Hipokryzja pisowska

Mlawiak
Gość
Mlawiak

I dobrze niech wprowadzają

Z dzikiego kraju
Gość
Z dzikiego kraju

Po to, żeby na Ciebie trunku było? Zamiast płacić godziwe pensje w Polsce rząd robi różne udziwienia. Na świecie przecież rodzi się aż za dużo ludzi bo umierają z głodu. A żaden polityk nie pomyśli o nich. Wzrost urodzeń = wzrost bezrobocia. Tylko na tacę było…

Do bezdzietnego
Gość
Do bezdzietnego

Ej dziki gdzie ty widzisz bezrobocie? Właśnie nie ma komu robić przecież. Najniższą pensję też podnoszą przecież

kot
Gość
kot

Bo ludzie nie robią i żyją,I nie opłaca im się pracować,taka prawda!

Ycek
Gość
Ycek

Jest praca ale do łopaty za miskę ryżu.