Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
meblolux

Szkoła Podstawowa w Morawach ma patrona i sztandar [fotorelacja]


Od wczorajszego dnia Szkoła Podstawowa w Morawach nosi imię Kardynała Stefana Wyszyńskiego i posiada własny sztandar. Nadanie imienia i sztandaru to ważny dzień przede wszystkim dla tej szkolnej społeczności, ale też dla gminy. Kardynał Stefan Wyszyński Prymas Tysiąclecia to osoba wybitna zarówno w historii Kościoła jak i powojennej historii Polski. Szkoła Podstawowa w Morawach obierając go za Patrona, dołączyła do grona kilkuset szkół w Polsce noszących jego imię.Ten historyczny dla szkoły dzień zorganizowany został bardzo uroczyście, wraz z udziałem wielu oficjalnych gości, pocztów sztandarowych, orkiestry dętej, młodzieży, nauczycieli i rodziców. Postać Patrona i jego historię opowiedział prof. dr. hab. Jan Żaryn. Stawiając go za wzór dla młodego pokolenia przypomniał, że mimo wątłego zdrowia był człowiekiem wyjątkowo odważnym i nie noszącym w sobie żadnej iskry nienawiści, a walkę o wartości i wiarę okupił własnym cierpieniem.

Po przedstawieniu postaci Patrona, mszę świętą odprawił ks. bp. Piotr Libera wraz z miejscowymi kapłanami. W jej trakcie został poświęcony nowy sztandar szkoły. Historię Szkoły Podstawowej w Morawach i ludzi, którzy ją budowali i tworzyli przypomniała wicedyrektor Magdalena Ogrodzińska. Po odczytaniu uchwały rady gminy o nadaniu imienia szkole, przedstawiciele rady rodziców przekazali nowy sztandar na ręce dyrektor Agnieszki Szweig-Sokołowskiej, a ta z kolei przekazała go w ręce młodzieży. Bardzo podniosłym momentem było ślubowanie złożone przez uczniów po raz pierwszy na nowy sztandar szkoły.

W części oficjalnej głos zabrali również zaproszeni goście. Wśród nich znalazł się m.in. ks. dr Marek Jarosz rektor WSD w Płocku, będący absolwentem Szkoły Podstawowej w Morawach. Jak się również okazało, dzień nadania imienia szkole upamiętniony został posadzeniem drzewa. Opowiedział o tym Jacek Szlachta radny powiatowy i leśniczy leśnictwa w Dunaju. W tym celu wybrany został buk czewonolistny, symbolizujący kolor szat noszony przez kardynałów.

Zwieńczeniem uroczystości był program artystyczny przygotowany przez młodzież szkolną.

JK

« 1 z 4 »
Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

3
KOMENTARZE

avatar
1500
ja1234567
Gość
ja1234567

I to ma być ta świecka szkoła, gdzie ksiądz mszę odprawia.

czytelniczka
Gość
czytelniczka

Przepraszam, ale chciałam zwrócić uwagę na jedną rzecz. Bo to ciągle się zdarza i widzę to na zdjęciach z różnych uroczystości. Panie drogie – na taką uroczystość nie zakłada się sukienek bez rękawów, sukienek przed kolana, tak samo jak sandałów nawet jeśli są bardziej eleganckie – na szpilce. Zakłada się buty z zakrytymi palcami i piętami ( czółenka) i raczej na na niższym niż na wyższym obcasie. Kobiety proszę weźcie to sobie do serca. Jest coś takiego jak dres code. Może warto sobie poczytać. Ja też wszystkiego nie wiedziałam.

Stefan
Gość
Stefan

Kardynał S. Wyszyński to wybitny Polak i jedna z najważniejszych postaci w historii polskiego kościoła ale czy dla młodych ludzi bliższym nie byłby patron niewiele starszy od nich jak któryś z chłopaków z Szarych Szeregów – „Zośka”, „Rudy”, „Alek”, Andrzej Morro” albo jeden z wybitnych poetów czasów okupacji jak Baczyński czy Gajcy itd. Tym bardziej że szkół noszących imię kardynała S. Wyszyńskiego jest już dużo. Z likwidowanych gimnazjów co drugie w Polsce nosi imię Jana Pawła II.