Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Msza św., kwiaty i spotkanie z rekonstruktorami


Mława uczciła Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tradycyjnie już obchody rozpoczęła msza św.  w kościele pw. Matki Bożej Fatimskiej (parafia Św. Rodziny). Następnie uczestnicy uroczystości pod stojącym w pobliżu kościoła pomnikiem Żołnierzy Wyklętych złożyli kwiaty, zapalili znicze i odśpiewali Hymn Polski.


W tym roku decyzja burmistrza Sławomira Kowalewskiego obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych z 1 marca przeniesione zostały na niedzielę 3 marca.

Kolejnym elementem uroczystości był bieg Tropem Wilczym oraz spotkanie z rekonstruktorami V Wileńskiej Brygady Armii Krajowej – SGH Guttstadt, w Sali Papieskiej Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej. Tu miała miejsce prelekcja poświęcona oddziałom walczącym  na Północnym Mazowszu, której niejako zwieńczeniem był wiersz Zbigniewa Herberta „Wilki” ilustrowany wizualizacją i muzyką.

Z kolei rekonstruktorzy V Wileńskiej Brygady Armii Krajowej – SGH Guttstadt z Dobrego Miasta (pow. Olsztyński) opowiedzieli o historii swojej istniejącej od dwóch lat grupy, specjalizującej się zarówno w rekonstrukcjach okresu napoleońskiego, jak i kontynuujących tradycję V  Wileńskiej Brygady Armii Krajowej  dowodzonej przez mjr Zygmunta Szendzielarza  PS. „Łupaszko”.

JK

Nie wybrano galeria lub galeria została usunięta

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
19 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Do Koło mławianka
Do Koło mławianka
3 lata temu

I wypuścili ten wyklętych ruch do muzeum? Chodzą słuchy że w jednej z placówek miejskich kierownik przykładnie wykorzystuje daną władzą na swoich podwładnych. Ponoć w ten sposób odereagowuje lata pracy z uczniami wspomnianego LO. Niespełnione nauczycielki lubią się rozładować gdy dostaną jakąś władzę Tak jak miały ją nad uczniami w szkole.

Marcin
Marcin
3 lata temu

A kto to ten szczechowicz?

Antek
Antek
3 lata temu
Reply to  Marcin

Głupi jesteś czy tylko udajesz?

Jarząbek
Jarząbek
3 lata temu
Reply to  Antek

Tak Antek ale on tylko o drogę pyta, bo zbłądził, i nie wie jak się z tej głupoty wycofać

Olek
Olek
3 lata temu

Widać, że postkomyna wyje, bardzo dobrze wyjcie. Tej siły nie zatrzymacie. Niestety nie udało nam się osądzic takich zbirów jak Jaruzelski, Szechtar, Bauman i inni to jest hańba III RP, jeszcze Towarzysza Wojciecha pochowano z honorami, wstyd i plucie w twarz narodowi.

Jarząbek
Jarząbek
3 lata temu
Reply to  Olek

Najgorsze w narodzie jest to że przez brak odpowiedniego rozliczenia komuny, za którą zabrali się tacy odszczepieńcy i idioci jak TY OLEK, i dlatego mamy to co mamy. Te siły o których piszesz to są właśnie niedobitki i pozostałości, po tych którzy mordowali POLAKÓW, a twoje wycie w tym poście tylko świadczy o tym, że najwyższy czas oby historia i fakty tamtych dni zostały, w pamięci i nic więcej i czas aby przestać urządzać takie szopki pamięci o jednych ,zapominając o drugich.

dziadek z bliska
dziadek z bliska
3 lata temu
Reply to  Olek

Naibardziej plują w twarz narodowi, tacy prawicowi idioci jak ty OLEK, ale może zgodnie z twym życzeniem uda się przyszłej wladzy osądzić takich idiotów jak ty olek.

Historyczka
Historyczka
3 lata temu

Tradycję Łupaszki???? O zbrodni w Dubinkach nie słyszeli??? Takich ludzi teraz się promuje?
Nie szargajcie imienia bohaterów pokroju rotmistrza Pileckiego zestawiając ich ze zwykłymi bandytami typu Łupaszki czy Rajsa Burego!

Nemo
Nemo
3 lata temu
Reply to  Historyczka

Ja o Dubinkach słyszałem. A może porozmawiamy o Glinciszkach ?
Kilka dni wcześniej.

Promuje się przedwojennego majora WP Zygmunta Szendzielarza.
Bronił Polaków więc można, ba trzeba, pisać o nim „bandyta”.

Jarząbek
Jarząbek
3 lata temu
Reply to  Historyczka

Dziekuje za ten post, i przypomienie, ze warto pamietac także o tej ciemnej stronie naszej,bolesnej histori, tylko jak widać, to nie do wszystkich dociera, zwlaszcza do prawicy, ktora w większości, koniecznie, chce zaklamywac historie, miedzy innymi takimi imprezami, w ktorej biora udział przebierancy, a o prawdziwych BOHATERACH, raczej nie pamiętają.

Nemo
Nemo
3 lata temu
Reply to  Jarząbek

Zabijanie bezbronnych polskich kobiet i dzieci w Glinciszkach to wydarzenie o którym mamy milczeć.
A próba powstrzymania mordów przez „bandytów” to „ciemna strona naszej bolesnej historii „.

Ma Pan rację. Polska historia jest zakłamana.

A prawdziwi bohaterowie to kto ?

patriota
patriota
3 lata temu

he he a Szczechowicz to teraz aktywista peeselowski, he he

Kolo
Kolo
3 lata temu
Reply to  patriota

Chce aż się użyć epitetów na taki prostacki komentarz ale cóż kulturę trzeba zachować nawet dla takiego kogoś jak „patriota” … słuchaj powiem tak w twoim prostackim języku… Szczechowicz biegał na każde obchody i zawsze był obecny ale wiadomo kto ma parcie na szkło i lubi walić dziobek przy blasku fleszy!

Jarząbek
Jarząbek
3 lata temu
Reply to  patriota

Z Ciebie taki patriota, jak z koziej —-d+++y trąbka.

Aro
Aro
3 lata temu

Czy tych pseudo rekomenow, nikt nie nauczył nakrycie głowy się zdejmuje w pomieszczeniu?

Obserwuje
Obserwuje
3 lata temu

Kielbanski gdzie masz podpisy za likwidacja straży miejskiej ?

Jarząbek
Jarząbek
3 lata temu
Reply to  Obserwuje

Jak Ci Kielbinski zlikwiduje, straz miejską, to się mocno zdziwisz, powinieneś wiedzieć że został Dyr.L.O i niema czasu na TAKIE sprawy.

Leonik
Leonik
3 lata temu
Reply to  Jarząbek

Łaski nie robi. Skoro ma podpisy mieszkańców to niech się nie ośmiesza. Powinien z domu nie wychodzić. Wstyd .

Jarząbek
Jarząbek
3 lata temu
Reply to  Leonik

No i widzisz Leonik, mimo że Kiełbiński swymi działaniami sam się ośmiesza, to jednak wybrali go Dyrektorem L.O. a wybrano go chyba tylko dlatego aby swym postępowaniem ośmieszył, tą zasłużoną placówkę jakim od lat jest OGÓLNIAK 22, NO ale w czasach tej DOJNEJ ZMIANY tylko tacy mają teraz szanse.

19
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x