Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Dyrektor Białobłocki zostawia szpital ze stratą prawie 600 tys. zł


Rok 2018 zamknął się dla mławskiego szpitala ujemnym wynikiem finansowym  w wysokości aż 596 tys. zł. Tak wynika ze sprawozdania finansowego, które dyrektor Jacek Białobłocki złożył niedawno zarządowi powiatu. Jak wyglądają ostatecznie finanse szpitala pokaże dopiero raport biegłego rewidenta, który corocznie, na zlecenie powiatu bada bilans tej placówki.

ZS nr 1 kursy Mława
Reklama


O ocenę tej sytuacji poprosiliśmy starostę Jerzego Rakowskiego.
– Zarząd powiatu przyjął sprawozdanie finansowe SP ZOZ w Mławie za rok 2018. Według stanu na 31 grudnia 2018 szpital miał ujemny wynik finansowy w kwocie 596 tys. zł. Trzeba zaznaczyć, że  taka sytuacja w mławskim szpitalu występuję po raz pierwszy od wielu lat. Trwają jeszcze ostateczne  rozliczenia. Zdaniem dyrektora szpitala strata powinna ulec zmniejszeniu – mówi starosta  Rakowski.

– Na tym samym posiedzeniu zarządu powiatu postanowił także o udzieleniu pomocy finansowej w formie dotacji dla szpitala w wysokości ponad 86 tysięcy złotych na zakup  lampy do tomografu. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie rada powiatu na najbliższej sesji – dodaje starosta.

SP ZOZ w Mławie corocznie ma obowiązek przedłożyć radzie powiatu do zatwierdzenia sprawozdanie finansowe za rok ubiegły wraz z opinią biegłego rewidenta, który wcześniej bada finanse jednostki. W ostatnich latach wynik finansowy szpitala był dodatni. Za rok 2016 szpital wykazał 133,6 tys zł zysku, za rok 2017 było to 305,8 tys zł na plusie. Jeszcze w maju 2018 roku dyrektor Białobłocki podczas sesji rady powiatu, przyjmującej sprawozdanie finansowe za rok 2017 był spokojny o stabilność finansową i przyszłość szpitala. Jakie są więc powody straty?

 – O przyczynach ujemnego  wyniku finansowego oraz jego ostatecznej wielkości, zanim nie odbędzie się badanie bilansu przez biegłego, trudno się jednoznacznie wypowiadać – mówi starosta  Rakowski.

Tak więc przed nowym dyrektorem Waldemarem Rybakiem, który przypomnijmy – przejmie od dotychczasowego dyrektora Białobłockiego kierowanie szpitalem z dniem 1 marca,  już na samym początku stoi poważne wyzwanie.

Mławski szpital nie tylko prowadzi działalność leczniczą. Jest też jednym  z większych pracodawców w powiecie. Na koniec roku 2017 szpital wykazywał zatrudnienie na poziomie 490,75 etatu, gdzie 32,75 etatu to byli lekarze, 226 etatów to pielęgniarki i położne.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
11 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
CBA
CBA
2 lata temu

Czas zlecić kontrolę

gall
gall
2 lata temu

Prokuratura się tym zajmie.

kot
kot
2 lata temu

Szpital w Prasnyszu ma podobno 5 mln
http://www.infoprzasnysz.com/szpital-w-przasnyszu-ma-5-milionow-dlugow-czy-grozi-mu-zamkniecie/

U nas i tak jest nieźle, szpitale powiatowe narzekają nia sieć szpitali i finansowanie, ale najłatwiej wieszać psy na dyrektorze….

pies
pies
2 lata temu
Reply to  kot

„Najłatwiej wieszać psy na dyrektorze” bo zawsze był wychwalany jako dobry menedżer i rokrocznie szpital był na plusie a tu nagle u schyłku jego kariery w mławskim szpitalu nagle zadłużenie na ponad pół miliona.. dziwne zjawisko. Poza tym, lepiej patrzeć na siebie a nie na innych przyjacielu.

kot
kot
2 lata temu
Reply to  pies

Owszem, ale sieć szpitali, czyli zmiana finansowania jest od roku, i te pieniądze nie są większe, wprost przeciwnie, do tego dochodzi jeszcze zwiększenie etatów pielęgniarskich i wzrost wynagrodzenia tej grupy zawodowej, co zwiększa koszty., bez realnego wzrostu kontraktu.Nie wiem, co tu dziwnego, skoro właśnie się zmieniły zasady gry, Szanowny Interlokutorze, i wiele szpitali narzeka na płynność finansową, lub pogorszenie warunków.Pozdrawiam

WML...
WML...
2 lata temu

…dyrektorowi chyba nauczyciel z matematyki umarł …. 🙁

ojciec
ojciec
2 lata temu

kariera jak matka jest tylko jest tylko jedna

Zdzichu
Zdzichu
2 lata temu

A podobno taki dla brytyjskiego menedżer z niego był i już nie jest? Widocznie zmiany w starostwie swoje zrobiły. Ciekawe tylko co jest prawdziwym powodem jego rezygnacji..

Zdizchu
Zdizchu
2 lata temu
Reply to  Zdzichu

Sorki, miało być „dobry menedżer”

Yacekpp
Yacekpp
2 lata temu
Reply to  Zdizchu

To dowód na to że niezaleznie od tego ile zaplaci się dyrektorowi na panstwowce to i tak zostawi firmę zadłużoną. Podobno dyrektorom na państwowce trzeba dużo placic bo i odpowiedzialność duża. To teraz widzicie jaka odpowiedzialnosc poniósł. Wypiął się na obywateli i się śmieje. Gdy nawet go aresztuja to zz 2 dni wypuszczą. Z tą różnica że bez przekazu kamer telewizyjnych.

11
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x