Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

W Ciechanowie przysięgę wojskową składał ojciec, teraz złożył syn


Paweł Sobotka i syn Olaf to „terytorialsi” z Mławy. W minioną niedzielę zaledwie 18 – to letni Olaf znalazł się wśród 64 ochotników, którzy przeszli szkolenie i przysięgali na sztandar Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej okręg Ostrołęka, być zawsze gotowi i zawsze blisko. 23 lata wcześniej, w tym samym miejscu – wówczas w ciechanowskiej jednostce wojskowej przysięgę składał Paweł Sobotka.

10 lutego już od godziny 10:00, mieszkańcy Ciechnowa i okolic a także rodziny przysięgających tego dnia żołnierzy, zgromadziły się na placu apelowym jednostki wojskowej 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej gdzie odbywał się piknik militarny. W samo południe rozpoczęła się uroczystość zaprzysiężenia nowych Terytorialsów, która już po raz drugi miała miejsce na terenie ciechanowskich koszar.

Tego dnia przysięgę złożyło 64 żołnierzy, wśród nich sześcioro z Mławy.  Blisko połowa z przysięgających to uczniowie, studenci i nauczyciele, którzy postanowili wykorzystać zimową przerwę w nauce i odbyć przeszkolenie wojskowe. Wśród nich znalazło się aż 15 kobiet. Żołnierzom towarzyszyli koledzy i koleżanki, którzy już wcześniej składali przysięgę. Łącznie w uroczystości wzięło udział blisko 700 żołnierzy.

Wśród zaproszonych na uroczystość przysięgi gości znaleźli się m.in. wiceminister Obrony Narodowej Marek Łapiński, wicemarszałek Senatu RP Adam Bielan, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Rafał Romanowski, parlamentarzyści oraz przedstawiciele władz samorządowych Ciechanowa.

Podczas ceremonii, Dowódca 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej wręczył wyróżnienia żołnierzom, którzy osiągnęli najlepsze wyniki podczas szkolenia podstawowego, gratulacje odebrały też rodziny wyróżnionych.

Ważnym akcentem tego dnia było oficjalne otwarcie Sali Tradycji 5 Brygady OT, w której zebrano eksponaty z półtorarocznej działalności jednostki, a także pamiątki związane z patronem brygady oraz z Pułkiem Artylerii, który do 2000 roku stacjonował w koszarach obecnie zajmowanych przez Terytorialsów.

O odczucia związane z bądź co bądź rodzinną już służbą wojskową oraz złożeniem przysięgi zapytaliśmy seniora i juniora Sobotkę.

– Dla mnie to taki powrót do przeszłości. Przysięgę wojskową składałem w 1995 roku w tym samym miejscu, a dzisiaj mogę uczestniczyć w przysiędze syna, gdzie kiedyś moja żona stała tu jako dziewczyna, a dzisiaj jako matka przyjmuje przysięgę syna. Wojsko to dla mnie pasja. Był czas, że starałem się do szkoły podchorążych, ale była duża liczba chętnych, wtedy odpuściłem sobie. Teraz była okazja do WOT, zgłosiłem się i jestem – mówi Paweł Sobotka.

– Mam osiemnaście lat i niecierpliwie czekałem na taką możliwość. Jestem zadowolony, że przeszedłem szkolenie i mogę tutaj dzisiaj być. Trafiłem w oddziale na bardzo fajne osoby i te 16 dni minęło szybko i fajnie. Moje przygotowanie ( Olaf jest odnoszącym sukcesy sportowe zawodnikiem MMA – red.) sportowe okazało się bardzo przydatne. Przysięga to podniosły moment, bo spełniam swoje marzenia związane z wojskiem. Wiążę przyszłość z wojskiem zawodowym – mówi Olaf Sobotka.

Wojsko nie jest jedyną wspólną pasją ojca i syna. Obydwaj uprawiają sporty walki oraz regularnie morsują.

JK

Nie wybrano galeria lub galeria została usunięta

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

33
KOMENTARZE

avatar
1500
Piotr Olszewski
Gość
Piotr Olszewski

Szanowni PAŃSTWO wspaniały przykład, warto naśladować.

Nie ignorant
Gość
Nie ignorant

Niewiedza aż się wylewa z co niektórych komentarzy. Po pierwsze-wot szkoli się 3 lata a nie tydzień jak ktoś napisał, po drugie–ci żołnierze są głównie do wspierania ludności cywilnej podczas klęsk żywiołowych czy sytuacji kryzysowych, mają wspierać inne służbyu mundurowe a nawet brać udział w poszukiwaniach zaginionych ludzi. Po trzecie–te „harcerzyki” jak ich nazywacie mają wiecej zajęć niż żołnierz zawodowy, który głównie siedzi w kwitach! Po czwarte – Macierewicz BYŁ ale już go nie ma, a WOT jest nadal! Proponuję najpierw się douczyc, doczytać a potem cwaniakować zza monitora.

były pracownik
Gość
były pracownik

Nie ma niezatapialnych.Na xxl zmiana ochrony?

wam dam
Gość
wam dam

Za 570 złotych i koryto wolę spędzać wolny czas z Żoną a nie ganiać po wertepach.

EMERYT
Gość
EMERYT

ILE OJCIEC MA LAT?

ekonomista
Gość
ekonomista

ta broń to chyba atrapa,jak można oddać broń ja tam mojej Broni nie dam ,chyba że wymiana na młodszy model.

every
Gość
every

Lepiej by przeznaczyli pieniądze idące na WOT na prawdziwe, zawodowe wojsko, na zwiększenie ilości zawodowych żołnierzy, na ich szkolenie i na wyposażenie.
Takie szkolenia jak mają ci szumnie nazywani „terytorialsi” odbywały się kiedyś w każdej szkole średniej jako tzw. przysposobienie obronne, w czasie studiów każdy student musiał odbyć przeszkolenie wojskowe, a teraz wielka pompa bo harcerzyki składają przysięgę. Harcerzyki, niedzielne wojsko, to niestety nie wojsko.

Joo :)
Gość
Joo :)

Olaf, brawo!!!

Lis
Gość
Lis

To tylko kosztowna zabawa w wojsko. Jak ktoś myśli o tym poważnie a nie o 500 zł to zostaje żołnierzem zawodowym.

Olek
Gość
Olek

A żołnierz zawodowy robi to za darmo? Kiedyś wojsko było służbą, oficer zawodowy przed wojną kupował wszystko za własne pieniądze od gaci, poprzez, buty, mundur, pas, pistolet itp. A dziś nie mówią i służbie tylko o pracy, do 16.00 a jak wojna wybuchnie po 16 to sorry nam nikt za nadgodziny nie płaci a i oddawać nie chcą to zatakujcie nas w godzinach 8-16 hehe

every
Gość
every

Dlatego, przed wojną żeby zostać żołnierzem zawodowym, tfu oficerem, wystarczyło odpowiednie pochodzenie. Byle chłop nie został nigdy oficerem.

:))))))))
Gość
:))))))))

Super Panowie!

Jolanta
Gość
Jolanta

Gratulacje Panowie. Nie słuchajcie tych debilnych komentarzy od ludzi którzy mają problem z samym z sobą i z tym że chodzą po tej planecie. Życzę powodzenia i mam nadzieję że będzie Was więcej.

Polak
Gość
Polak

A ja mam nadzieję, że te nieudane wojsko przestanie wkońcu pożerać nasze pieniądze. Mozna wydać je np. Wojsko zawodowe a nie jak w tym przypadku chłopcy z gry podwórkowej .

Mmm
Gość
Mmm

Nieudany to jest ten konfident, któremu żółć się wylewa. Pośmiewisko całej Mławy. Boli go, że ktoś nie jest zawodowym żołnierzem a jest lepszy od niego. W każdym calu.

Polak
Gość
Polak

Co ty wiesz o wojsku jak ty całe życie pod spódnicą u matki byłeś. To tak jak Kaczor za stanu wojennego – spał. Wojsko to było kiedyś jak ja służyłem. Dlatego się wypowiadam.

Mmm
Gość
Mmm

… ktoś JESZCZE nie jest zawodowym żołnierzem…

Anonim
Gość
Anonim

MMA to nie wszystko. Ktoś kiedyś dobrze określił to wojsko: WOT to mięso armatnie a nie wojsko. Harcerzyki.

Mmm
Gość
Mmm

Stek bzdur frustrata. Brawo Olaf! Gratulacje i trzymam kciuki za dalsze sukcesy.

zxy
Gość
zxy

Aż się zapytam dlaczego bronisz tych harcerzyków? Może jesteś chłopakiem jednego z nich?

Mmm
Gość
Mmm

Aż odpowiem. Głodnemu chleb na myśli, ale nic z tych rzeczy. Nie mierz wszystkich swoją miarką hahaha a ten harcerzyk… to jeden cios i po tobie hahaha

zxy
Gość
zxy

Ale się zestraszyłem. Ubaw po pachy.

every
Gość
every

Co z tego, mięśniami nie da rady zastąpić mózgu i prawdziwego szkolenia. Walka wręcz to tylko pod kręgielnią czy też na jakichś baletach wojskowych.
Przysposobienie obronne każdy małolat powinien mieć w szkole zamiast np. religii, bo to, to akurat psu na budę.

Nie pijacy alkoholik
Gość
Nie pijacy alkoholik

Ja przestałem pić gdy po imprezie obudzilem się i miałem slipy na lewą stronę założone.kumple patrzą na mnie do dziś bardzo dziwnie.jAK ŻYĆ?

ODDANNY
Gość
ODDANNY

JA BYM BRONI NIKOMU NIE ODDAŁ.

zdziwiony
Gość
zdziwiony

to w koncu kto przysięgal łojcic czy syn?

Anonim
Gość
Anonim

Niedzielne wojsko…

Wolność
Gość
Wolność

Ale kasa od św. Antoniego im nie śmierdzi.

Ktoś
Gość
Ktoś

Nie zawsze o kasę chodzi.

joo
Gość
joo

Znaczna większość z nich jest zatrudniona na umowę o pracę, albo mają własne firmy. Tak samo jak każdy inny cywil w tygodniu harują i płacą podatki jak każdy inny Polak. Także należy im się ten mały dodatek. To tak jak teraz by odebrać ludziom, którzy dostają świadczenia na dzieci bo przecież te pieniądze dostają z budżetu. Idź chopie/kobiecino tam szkolenie jak zazdrościsz i się przekonaj. Chyba, że wolisz żeby wysłali Cię do białych niedźwiedzi na przeszkolenie.

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Zazdrościsz? Świetny chłopak! Na bank dużo i szybko nauczy się. Jest młody, silny, wysportowany. Takich tam trzeba! A ty stukaj sobie w klawiaturę, bo tylko to ci zostało.

Wolność
Gość
Wolność

Tydzień szkolenia to tak jakbyś poszedł na tydzień do pracy w biurze. Ani z Ciebie pożytku teraz ani potem. Bez sensu to wojsko. Jak coś to powinno być zawodowe

pracownjk
Gość
pracownjk

STUDIA TO NIE WSZYSTKO.