Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Czy Mława to miasto (dla) starych ludzi?


To często spotykana opinia, że Mława jest miastem (dla) starych ludzi. Mówią tak nie tylko młodzi, ale też osoby w wieku dojrzalszym i jeszcze pracujące. Dlaczego?


Przecież mamy infrastrukturę dla wszystkich. Jest kryta pływalnia (z tą odkrytą są problemy), stadion (leciwy, bo leciwy, ale jest), liczne place zabaw czy siłownie. Mamy żłobki, w których brakuje miejsc. Mamy przedszkola, szkoły podstawowe i szkoły średnie, gdzie może nieco daje się we znaki niż demograficzny, ale przecież młoda Mława jest.  Chodzi do szkoły, zdobywa wyróżnienia i nagrody w skali województwa i kraju, uprawia sport, uczestniczy w życiu kulturalnym.

To prawda, że według danych statystycznych w naszym mieście przybywa seniorów (osób w wieku poprodukcyjnym) kosztem dzieci i młodzieży (grupy w wieku przedprodukcyjnym), ale w liczbach bezwzględnych te grupy są wielkości porównywalnej, obie liczą sobie ponad 5 tys. osób. W statystykach widać, że Mława starzeje się, ale przecież jeszcze za wcześnie na stwierdzenie, że jest stara. Nie chodzi tu jednak tylko o liczby. Młodzi często mówią: „tu nie ma perspektyw, tu się nie rozwiniesz”. Najczęściej mają tu na myśli lokalny rynek pracy. Jaki on jest, chyba nie ma się co rozpisywać. Potrzebuje rąk do pracy, ale na podstawowych, prostych stanowiskach. Duzi pracodawcy, których jest tu kilku są jednocześnie dobrodziejstwem i przekleństwem tegoż rynku. A to wcale nie odosobnione przypadki, że przy taśmie w LG stoją osoby z wyższym wykształceniem. Kto doświadczył życia w większych miastach, wie, że są też inne możliwości i perspektywy.

Młodych ludzi nie ma przede wszystkim w życiu publicznym, a więc jest ono takie jakie jest. Choć były próby, zarówno takie oddolne, jak i urzędowe. Pisząc o próbach, mam tu na myśli, chyba jedyną mobilizację wyborczą młodych z wyborów samorządowych w roku 2014.  Wówczas obowiązująca ordynacja wyborcza stanowiła, że były to wybory w okręgach jednomandatowych. Utworzyło się wówczas kilka komitetów, złożonych z młodych kandydatów i stawiających na młodych. Dziś już może niewielu pamięta komitety wyborcze „Młoda Mława”, „Mława Postaw Na Młodych”. Nie odniosły sukcesu wyborczego, a kandydaci nie zebrali jakiejś znaczącej liczby głosów, po czym zniechęcili się i wycofali. W obecnej radzie miasta najmłodszym radny jest Michał Pol, a tylko czworo radnych (na 21) liczy sobie poniżej 40 lat.

Niewypałem jest też urzędowa inicjatywa, tzn. Młodzieżowa Rada Miasta. Konia z rzędem temu, kto potrafi przywołać jakąś widoczną formę ich aktywności. Nawet na FB ostatni wpis to aktualizacja zdjęcia w 2016 roku. A przecież rada ma swojego opiekuna i nic z tego nie wynika.

Nie wydaje mi się również, żeby nasze lokalne władze chciały tak głębiej zainteresować się młodym pokoleniem. Robią i dają to co muszą. Są to przede wszystkim środki na utrzymanie szkół i placówek oświatowych i kulturalnych. Nie słyszałem, aby władze badały jakie są oczekiwania młodzieży oraz co ona chciałaby wnieść w życie miasta. Zbadanie tego, to nie jest proste zadanie. Trudno zdobyć zaufanie młodzieży i przekonać ich, że ich oczekiwań nie skwituje się krótkim „tego się nie da zrobić”. Z punktu widzenia władz lepiej dofinansowywać i dopieszczać organizacje seniorów, bo ich oczekiwania są przewidywalne i możliwe do zaspokojenia. Poza tym to zdyscyplinowany elektorat wyborczy, chadzający do urn, a z młodzieżą to bywa różnie.

Sama młodzież o perspektywach pisze tak: „W Mławie niestety na palcach jednej ręki można policzyć miejsca, w których młodzież może sobie posiedzieć i spędzić miło czas”. „Jakieś perspektywy i wybór ? Chyba jedynie taki, czy bierzemy czystą czy kolorową…”

ZygZak

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
36 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Kiri
Kiri
3 lata temu

Tlamszenie mlodziezy. Grodzicie, zabraniacie, zabieracie, kontrolujecie. Robicie wszystko żeby młodzi stąd uciekali.

Kiri
Kiri
3 lata temu

Mława to porażka to fakt.

Kreatywna
Kreatywna
4 lata temu

Super że Seniorzy potrafią się bawić i się bawią. Dzieciom i młodzieży trzeba pokazać drogę i coś zorganizować ciekawego dla zachęty, tak uważam. Jest jeszcze inny przedział wiekowy dla którego nic się nie dzieje. A mianowicie 30-50 latki w naszym mieście nie mają nic . Ani nie są młodzieżą ani seniorami. Zaraz bedzie, że powinni być kreatywni i się organizować. Tylko w ich przypadku nie mają tyle czasu co emeryci, bo pracują i wychowują dzieci. Gdyby miasto pomyślało o organizacji czegokolwiek dla nich pewnie chętnie by skorzystali.

Gall Anonim
Gall Anonim
4 lata temu

Perspektywy. Jaki rynek pracy? Młodzi muszą wyjeżdżać za pracą. Bo tu w Mławie ,,, zresztą każdy kto czyta, sam wie jak jest.

matka
matka
4 lata temu

Szkoły i ich finansowanie to też temat rzeka…chociażby języki obce. W Mławie 3 godz. calà klasą ( mowa o szkołach srednich) gdzie np w Przasnyszu 5 godz z podziałem na grupy, a na rozszerzeniu 10. Komentarza nie trzeba, tylko potem wyników nie porownujmy

Janusz
Janusz
4 lata temu

Dla młodych niestety tu nic nie ma. Burmistrz tylko za seniorami takim można rączki całować i ich manipulować.
Co młodzi mogą robić w Mławie?

Mariusz Olszewski
Mariusz Olszewski
4 lata temu
Reply to  Janusz

Nigdy nie jest tak dobrze, żeby nie mogło być lepiej , ani też tak źle, żeby nie mogło być gorzej ale zamiast narzekać (bo w tej dziedzinie mistrzów nie brakuje) powiedz czego oczekujesz? Co zmienił byś w Mławie aby było Ci lepiej ? I koniecznie powiedz nam co Ty dziś zrobiłeś dla Mławy aby była bardziej przyjaznym miejscem Januszu ?

young
young
4 lata temu

Panie Mariuszu! Z tego co wiem jest pan animatorem i organizatorem różnych imprez dla dzieci i młodzieży. Idąc pana i innych komentujących tutaj tokiem rozumowania pana stanowisko pracy jest niepotrzebne, bo młodzież powinna sama się zorganizować i wiedzieć czego chce. Może i postawy roszczeniowe występują u młodych, ale czy u seniorów ich nie ma? są tacy idealni i są dobrym wzorem do naśladowania?

Właśnie.
Właśnie.
3 lata temu
Reply to  young

Dlaczego więc seniorzy, którzy z nudów zajmują kolejki u lekarzy nic sobie nie zorganizują ? To jest grupa, która ma 100procent czasu wolnego. Ludzie! Tutaj chociaż młodzi wychodzą z jakąkolwiek inicjatywa wszystko jest negowane i podważane, bo jest niewygodne dla burmistrza.

Anonimowo
Anonimowo
4 lata temu

Przestań rzadac , od innych dla przykladu powinieneś, sam pokazać swe osiagniecia, i propozycje zmian w Mławie, a do mistrzów narzekania sam sie wpisujesz, a przyklady twych incjatyw napewno znajdą naśladowców. A WIĘC ŚMIAŁO MARIUSZ, nie bądź Januszem.

Jarząbek
Jarząbek
4 lata temu
Reply to  Janusz

Wszystko to samo co seniorzy, a może i więcej? – wszak są sprawniejsi, bystrzejsi… tylko trzeba chcieć, a nie czekać na mannę z nieba.
Prawdziwy janusz…
Panie Mariuszu 100% racji.

mławianka
mławianka
4 lata temu
Reply to  Janusz

Co burmistrz robi dla seniorów np. z „Pogodnego uśmiechu” – no powiedz Januszu.
Czy wczorajszą imprezę w parku organizował burmistrz, czy też sami seniorzy bez bez wsparcia MDK czy też ratusza?
Dlaczego Wy, młodzi nie potraficie się zorganizować i zaangażować w cokolwiek? – bo jesteście społeczeństwem nastawionym tylko na konsumpcję, jesteście po prostu roszczeniowcami tylko i wyłącznie, nawet do urn wyborczych nie chodzicie, bo pewnie nawet nie interesujecie się polityką lokalną, bo na co Wam to.
Nie mówię, że wszyscy, ale większość i to znaczna.

Anonimowo
Anonimowo
4 lata temu
Reply to  mławianka

Jak zawsze w punkt, bardzo cenne uwagi i opinie, i cala prawda o mlawskiej młodzieży, Czy naprawdę Wam nie jest wam wstyd, ze nie potraficie się zorganizowac, czy zawsze wszystko chcecie aby wam podano na tacy.

Kiri
Kiri
3 lata temu
Reply to  Anonimowo

Jesteś zaspokojony i przyklaskujesz, bo brakowało ci argumentów i ktoś inny ci je wymyślił? Młodzież po pierwsze pracuje, uczy się. Seniorzy nie pracują, nic nie robią. Popracowali przez 20lat i w młodym wieku poszli na emerytury. Jednak to ich nie ukształtowało ale są na dnie w oczach młodego pokolenia. Młodzież nawet z inicjatywą są odsuwani od wszystkiego. Kto młodym udostępni park na super imprezę ?

Anonimowo
Anonimowo
4 lata temu
Reply to  Janusz

Mlodzi moga wiele, tylko trzeba naprawde chcieć zmieniać mławska rzeczywistość, a nie siąść przed kompem i klikać e klawiaturę , bo starsi mogą wam mlodym zorganizować jedynie koncert, piosenek żołnierskich.

Obserwator
Obserwator
4 lata temu

Może to nie tylko kwestia wieku ale również podejścia do życia… Może seniorzy chcą się organizować i to robią a młodzież, cóż czeka z założonymi rękami żeby ktoś coś dla nich zorganizował…

Czytelnik
Czytelnik
4 lata temu
Reply to  Obserwator

Po to wybieramy włodarzy miasta żeby działali dla wszystkich mieszkańców, za to biorą pieniądze, chyba ze o wszystko trzeba prosić albo pokazać palcem

Obserwator
Obserwator
4 lata temu
Reply to  Czytelnik

Są inicjatywy, biblioteka i muzeum zorganizowały zajęcia dla dzieci w wakacje frekwencja albo 0 albo 2 osoby…niestety ale takie są realia, wczorajszy koncert w parku dobitnie pokazał komu warto coś zorganizować…

orka
orka
4 lata temu
Reply to  Obserwator

Zajęcia w muzeum przez cały lipiec pokrywały się z „Wakacjami z Maxem”.

Anonimowo
Anonimowo
4 lata temu
Reply to  Obserwator

Jestes w bledzie to co robi biblioteka i muzeum, to są odgrzewane stare kotlety, i dlatego wystepuje kompletny brak koordynacji imprez, i zerowa frekfencja co na niektórych, i każdy sobie rzepkie skrobie, tak bylo od zawsze. Byli ludzie którzy mieli i pomysly i checi do pracy, ale ich sposób bycia i pracy nie odpowiadał Wladzy.

Jarząbek
Jarząbek
4 lata temu
Reply to  Obserwator

Właśnie, starsi potrafią być aktywni i potrafią zabiegać o swoje, a młodzi nie potrafią się zjednoczyć, nic im się nie chce, nie wykazują żadnej aktywności tak w życiu codziennym jak i z okazji wyborów, czekają tylko na gotowe, a niestety pieczone gołąbki nie lecą same do gąbki
Młodzi powinniście ruszyć te swoje 4 litery i iść do wyborów, głosować za zmianami na młodych, nowych radnych, na nowego burmistrza (tylko nie radzę głosować na tego Pana z PIS, bo on jest tylko po to wystawiony, żeby przepchnąć starego, niemrawego, nie radzącego sobie z niczym oraz zakłamanego burmistrza.
Ruszycie tyłki, wybierzecie tych, którzy będą działać, a nie tylko podnosić ręce na komendę burmistrza, może wtedy coś więcej zacznie się dziać, bo przy tych układach nie ma żadnych szans – towarzystwo jest wypalone,

Gall Anonim
Gall Anonim
4 lata temu
Reply to  Obserwator

Czy czeka… nie można tak do końca tego nazwać. Młodzi często po skończeniu szkoły nie ma środków by się kształcić dalej. Jaki jest rynek pracy.. Tylko LG i jej podobne a co za tym idzie, jakie zarobki. Wystarczy się tylko obejrzeć wokół. Czy tak dużo tej młodzieży po 20? Wszystko wyjeżdża za chlebem po za granice swojego rodzinnego miasta. A przecież każdy by chciał mieszkać, żyć w miejscu gdzie się urodził, wychował. Co tu dużo pisać… człowiek rozsądny, trzeźwo ocenia sytuację.

Jotka
Jotka
4 lata temu

„Stadion (leciwy bo leciwy ale jest )” i teraz moje pytanie. Czy stadion ma byc ; zadbany, funkcjonalny i służyć naszym dzieciom i mlodziezy, czy ma byc mlody? Akurat stadion mamy bardzo zadbany i systematycznie uzywany. Codziennie w ciagu roku szkolnego jestem na silowni i codziennie widze naszych juniorow z trenerami jak cwicza na stadionie i sluzy on bardzo mlodym ludziom. . Silownia przy ulicy sluzy starszym ale juz ta miedzy basenem a wordem ma powodzenie i widac grupki mlodziezy cwiczacej. Co jest dobrze tez czasami trzeba pochwalic

Patryk
Patryk
4 lata temu
Reply to  Jotka

Jeśli coś jest dobrze, to Codziennik o tym też pisze. Wystarczy przejrzeć portal, żeby to zauważyć. To po pierwsze. A jak chcesz czytać tylko że wszystko jest dobrze, wejdź na stronę ratusza – to po drugie. Zresztą w mławskich mediach, od września Codziennik będzie jedynym źródłem, które prowadzi jakąś krytyczną i rozsądną zarazem refleksję na tematy lokalne.

Jaś
Jaś
4 lata temu
Reply to  Patryk

Codziennik jest PSLowski.

ależskąd
ależskąd
4 lata temu
Reply to  Jaś

Jaki tam PSLowski. to przecież pisowski portal

Anonimowo
Anonimowo
4 lata temu
Reply to  Jaś

Jasiu z tego co piszesz to jesteś przedstawicielem jedynie słusznej PARTII czyli PIS. Zapomniałeś że te czasy już dawno się skończyły–a co ci przeszkadza PSL, tam też są ludzie którzy zasługują na uwagę i poparcie, a są przynajmniej dobrymi gospodarzami. BURCHACKI NA BURMISTRZA, to jedyny kandydat przygotowany do pełnienia tej funkcji, w naszej MŁAWIE , Mławie która naprawdę potrzebuje zmian. Sam pisząc też nie raz to dostrzegam,ale to nie znaczy żebym działania tego portalu nie popierał

Czytelnik
Czytelnik
4 lata temu
Reply to  Jaś

A może jest obiektywny?
Ja to tego nie rozumiem… podejmowane jest problem- wówczas szukamy dziury w całym, nie podejmowany? Na siłę szukamy burzy…
Ludzie opamietajcie się i realnie spójrzcie na to co w mieście nie działa.
Cieszę się że chociaż jeden portal jest obiektywny i mówię tutaj o codzienniku.

Patryk
Patryk
4 lata temu
Reply to  Jaś

A to ciekawe, bo jeszcze niedawno takie Jasie jak Ty, mówili, że PiS-owski. A może jest SLD-owski? Moim zdaniem jest obiektywny po prostu. Jak ratusz zrobi coś dobrego, np. kurtyny wodne – to Codziennik o tym napisze, jak zrobić coś niedobrego, to też napisze…

jaa
jaa
4 lata temu
Reply to  Patryk

Bardzo dobrze, ze wytyka bledy burmistrzowi! Nikt tego nie neguje. Ale za to brak wytykania bledow starostwu. A zapomnialam starosta ma Mlawe gdzies…tylko w Szydlowie i okolicach sie cos robi. A no w Mlawie zalatwia sie tylko stolki po znajomosci! I jeszcze ten wywiad sponsorowany…no slabe to bylo.

Anonimowo
Anonimowo
4 lata temu
Reply to  jaa

A czy ty w ogóle wiesz, co to są Władze miejskie, i jaki jest ich teren dzialania, bo Wladze powiatu, i starosta mają inne obowiazki, nie na rzecz miasta, a wlasnie dbanie o powiat, jestes w bledzie Starosta Wojnarowski, jak tylko może wspiera nasze miasto, to nie prawda ze ma ją gdzieś, PANIUSIU, bo dzialania miasta wspiera jak tylko może, tylko ze nasz Pan Burmistrz uwaza ze wszystkie rozumy juz pozjadal, i zadna pomoc jesy mu nie potrzebna.

jaa
jaa
4 lata temu
Reply to  Anonimowo

Nie żyjemy w średniowieczu, żeby ludzie nie mieli dostępu do edukacji drogi Anonimie, wiec wyobraź sobie, ze wiem jaki jest zakres działań władz miasta. Idąc Twoim tokiem myślenia Mława to także gmina, podobnie jak np. Gmina Szydłowo czy Strzegowo. Tam również są włodarze w osobach wójtów, którzy powinni dbać o swoje małe ojczyzny. Zupełnie nie rozumiem rozróżnienia, ze skoro w Mławie jest burmistrz to tylko on ma coś robić, a starosta ma działać wszędzie byle nie w Mławie. A może sedno problemu leży gdzie indziej? Może po prostu Mława to nie jego elektorat? ;] Moze wiec starostwo jest zbędnym tworem? Faktycznie dużo robi…już sie poprawiam…kawałek drogi na ul. Ordona przed ubiegłymi wyborami (wyobraź sobie, ze umiem czytać i taka informacje wyczytałam z „dumnej” tabliczki umieszczonej na tejże ulicy!).ach tak i jeszcze budowa „tuby” na Wyspiańskiego. Szczyt marzeń i dumy! :](w ramach wyjaśnień nie, nie jestem za burmistrzem)

Marek
Marek
4 lata temu
Reply to  jaa

No ale codziennik nie napisze źle o staroście! Taki jest właśnie nie PSL-owy

jaa
jaa
4 lata temu
Reply to  Jaś

Niestety w moim odczuciu tez tak jest…a prawda jest taka, ze zarowno wladze miasta, jak i powiatu sa siebie warte…

Anonimowo
Anonimowo
4 lata temu
Reply to  Jotka

Gdyby nie nie awans, pilkarzy Mlawianki do II ligi, ktory zmusil Wladze do remontu obiektu ,/koszt remontu 800tys zl. A bylo to za Burmistrza Rakowskiego. To nie wiadomo, jak dziś wyglądał by stadion, bo nastepny Burmistrz Antczak miał okropnego węża i wielką niechęć, wydatków na rozwój mlawskiego sportu, dla Antczaka wazniejsze były pomniki, i fontanny.

razy
razy
4 lata temu
Reply to  Jotka

Jotka na pewno piszesz o mławskim stadionie? Jedyne co tam nowe, to orlik i treningówka. Sam stadion to zabytek, lata 70-te tylko po liftingu jeśli chodzi o płytę główną boiska , ale bieżnie itp. to tragedia

36
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x