Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej – nowe i skromnie obchodzone święto


Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej to nowe święto państwowe w kalendarzu obchodów i uroczystości. Wprowadził je Sejm RP we wrześniu ubiegłego roku. W zamierzeniu ma upamiętniać bohaterską postawę i ofiarę polskiej wsi zwłaszcza w walce z niemieckim okupantem.


Na datę upamiętnienia Dnia Męczeństwa Wsi Polskiej ustawodawcy wybrali termin 12 lipca. Data ta jest szczególnie ważna w historii polskiej wsi. Właśnie 12 lipca 1943 roku nastąpiła tragiczna pacyfikacja Michniowa w świętokrzyskim, a zrównana z ziemią polska wieś została skazana przez Niemców na śmierć i zapomnienie. Mieszkańcy tej miejscowości za pomoc niesioną partyzantom zostali w ciągu dwóch dni w okrutny sposób wymordowani. To tylko jeden w całego szeregu przykładów, gdzie polska wieś płaciła ogromną cenę za swoją patriotyczną postawę.

W powiecie mławskim z tej okazji nie odbyły się żadne oficjalne uroczystości. Jedynie zarządy powiatowy i miejski Polskiego Stronnictwa Ludowego złożyły kwiaty pod pomnikiem pomordowanych na Kalkówce oraz pomnikiem żołnierzy Batalionów Chłopskich na cmentarzu parafialnym na Wólce.

– Dzisiaj zgromadziliśmy się po to, by oddać hołd tym mieszkańcom wsi, którzy najbardziej ucierpieli i polegli. Musimy wracać do tej tematyki, by wskazać, że polska wieś to ta społeczność, która przyczyniła się w dużym stopniu do tego, że mamy dzisiaj wolną Polskę – przypomniał pod pomnikiem na Kalkówce Włodzimierz Wojnarowski, szef powiatowych struktur PSL.

Skromność obchodów można tłumaczyć tym, że to nowe święto, nie miało więc czasu na to, by wpisać się w świadomość społeczną. Mimo, że Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej jest świętem państwowym, nie został wpisany do ustawy o dniach wolnych od pracy, dla większości Polaków pozostaje dniem roboczym.

red.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
17 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Mława
Mława
4 lata temu

Pokazówka!

Mieszkaniec
Mieszkaniec
4 lata temu

Ale żenada i pokazówka.

Mkm
Mkm
4 lata temu

Super, trzeba pamiętać o historii. Brawo Panie Burchacki, liczę na Pana!! Tylko niepokoi mnie jedna rzecz, którą słyszę od wielu osób, że chce Pan zlikwidować mlawskie autobusy. To najlepsze rozwiązanie ostatnich lat. Niech tak zostanie

NIEĆKO
NIEĆKO
4 lata temu

Trzeba pamięta o jednym, że obecny PSL ma korzenie w ZSL, wielu jego aktywnych działaczy tam było, wtedy nie pamiętali o Mikołajczyku i aresztowanych i katowanych działaczach przedwojennego PSL a dziś to ich zachowanie to szczyt hipokryzji

Anonim
Anonim
4 lata temu
Reply to  NIEĆKO

Wiesz dlaczego niektórzy ludzie kiedyś wstępowali do ZSL? – żeby nie być gnębionym przez PZPR.

NIEĆKO
NIEĆKO
4 lata temu
Reply to  Anonim

Hehe znaczna część ludzi nigdzie nie występowała, a występowali Ci co liczyli na profity. Więc nie opowiadaj mi tu bajek o gnębieniu, dla ZSL Mikołajczyk był polskim reakcjonistą, a dziś wstydu nie macie robiąc takie akcje. Dziś też ludzie występują do PSL nie dla ideologii ale po to żeby dostać lepsza robotę, taka alternatywna opcja 500 plus program Rodzina na swoim

Jarząbek
Jarząbek
4 lata temu
Reply to  NIEĆKO

Raczej chyba do PIS wstępują teraz, jesli chodzi o profity. 😀

Niećko
Niećko
4 lata temu
Reply to  Jarząbek

Nikt nie ma takiej oferty jak PSL, nawet PiS nie ma takich możliwości, przykłada Starosty, jest starosta plus do tego zasiada w radach nadzorczych.

Maja
Maja
4 lata temu

Brawo dla WAS!!!!!!!!!

Ula
Ula
4 lata temu

Nie krytykujcie. Trzeba się cieszyć że jest ktoś kto się stara, komu zależy by Mława się rozwijała. Super!!

Mieszkanka
Mieszkanka
4 lata temu

Nie krytykujcie. Trzeba się cieszyć że jest ktoś kto się stara, komu zależy by Mława się rozwijała. Super!!

Czytelnik
Czytelnik
4 lata temu

Jak to w Mławie bywa…
Nie ważny cel – ważny atak…
Może lepiej zamiast krytykować to wykaż Pani „z mlawy” się jakimś swoim działaniem.
Malkontenctwo? Czy hejter obecnie panującego?

Daro
Daro
4 lata temu

Cześć ICH PAMIĘCI

mieszkanka
mieszkanka
4 lata temu

Myślę, że krytykujesz bo ktoś ci tak kazał. Przyzwyczaisz się do tego święta jak wprowadzą dzień wolny od pracy bo taki zamysł jest. Cieszę się, że pamiętamy o takiej tragedii, która miała miejsce w naszej historii.

z Mlawy
z Mlawy
4 lata temu

hi hi hi , zieloni zrobili święto dla siebie samych , pod wybory , żenada !

Mars
Mars
4 lata temu
Reply to  z Mlawy

A to „zieloni ” ustalili że takowe ma być w Polsce?
Mega logika

Mława
Mława
4 lata temu
Reply to  z Mlawy

Oczywiscie że to lans pod wybory

17
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x