Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

O Mario, Marysiu jesteś dyrektorem, aktorką, artystką i rekonstruktorem


Jak co roku 23 kwietnia Mława świętuje połączone w jedno dwie uroczystości – Dzień Św. Wojciecha – Patrona Miasta Mława, oraz nadanie honorowego tytułu Mławianina Roku. Oficjalną część uroczystości poświęconą Partonowi Miasta  pokrzyżował nieco ulewny deszcz. Za to druga część – wręczenie Marii Świtoń dyplomu nadania tytułu Mławianin Roku 2017 i statuetki św. Wojciecha przebiegła już bez przeszkód.

ZS nr 1 kursy Mława
Reklama


Pierwsza część uroczystości rozpoczęła się mszą św. sprawowaną w kościele pw. Św. Trójcy w Mławie. Stamtąd poczty sztandarowe i uczestnicy przemaszerowali pod pomnik św. Wojciecha. W tej części uroczystości przypomniano historię  przyjęcia św. Wojciecha jako Patrona Miasta, wpisanie go do herbu oraz budowę pomnika , stojącego w centrum miasta. Wśród oficjalnych wystąpień list odczytany został list do władz miasta i mieszkańców od ministra Macieja Małeckiego, a głos zabrał burmistrz Sławomir Kowalewski. Delegacje złożyły pod pomnikiem kwiaty. Ulewny deszcz spowodował skrócenie tej części uroczystości.

Wręczenie Marii Świtoń dyplomu nadania tytułu Mławianin Roku 2017 i statuetki św. Wojciecha odbyło się już w sali kina. Lech Prejs przewodniczący  Kapituły przyznającej tytuł odczytał protokół posiedzenia, na którym, zapadła decyzja o nadaniu tego tytułu właśnie Marii Świtoń. Przypomniał, że wpłynęło siedem wniosków, w których zgłoszonych było pięcioro kandydatów: Helena Grącka, Jacek Mianowski, Tadeusz Grzywiński, Leszek Pętlicki i Maria Świtoń. Utrzymaną w żartobliwym tonie laudację o Marii Świtoń wygłosiła Agnieszka Rychcik Nowakowska, ze stowarzyszenia „Radzanovia”. W niej właśnie padły m.in. takie słowa: „O Mario, Marysiu jesteś dyrektorem, aktorką, artystką i rekonstruktorem …”, najpełniej opisujące wybraną przez kapitułę kandydatkę. Maria Świtoń akt nadania tytułu otrzymała z rąk Przemysława Miecznika prezesa Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Mławskiej, statuetkę wręczał burmistrz Sławomir Kowalewski. Nie zabrakło gratulacji, życzeń i kwiatów, a Marii Świtoń w tej uroczystej chwili w sposób szczególny towarzyszyli rekonstruktorzy z GRHLC.

Tytuł Mławianina Roku, przyznawany od 1999 roku, do tej pory otrzymały następujące osoby: ks. kan. Henryk Lewandowski, prof. dr hab. Ryszard Juszkiewicz, Kazimierz Tański, Irena Wierzbowska, Zbigniew Wawrzyński, Edmund Grzebski, Jacek Białobłocki, ks. prałat Sławomir Malinowski, Janina Jaśkiewicz, Mirosław Koźlakiewicz, ks. kan. Sławomir Kowalski, Henryk Antczak, Jan Golec, dr Jerzy Kwiecień, Henryk Kacprzak i Lidia Halina Rzeplińska, ks. dr Ryszard Kamiński, Henryk Sławuta. Obecnie do tego grona dołączy Maria Świtoń.

JK

Nie wybrano galeria lub galeria została usunięta

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
17 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo
Anonimowo
3 lata temu

I taki wybitny talent zmarnował się w naszej Mławie.

Anonimowo
Anonimowo
3 lata temu

Jeśli już tak bardzo wam nie przeszkadza że pracownicy funkcyjni zostają , zwycięzcami tego HONOROWEGO TYTUŁU, to w 2019 wybierzcie sobie Kapituło Szefa MOSIR PANA JANKOWSKIEGO, KTÓRY doprowadził do tego że po latach jego urzędowania, pomost nad Zalewem się zawalił . Jedynym człowiekiem który naprawdę na ten tytuł zasłużył jest Profesor Ryszard Juszkiewicz, z pozostałych, laureatów można by wymienić może z 6 osób, a reszta brak słów że przyznano im tak zaszczytny TYTUŁ MŁAWIANINA, no bo za co dostał Tytuł człowiek, który w czasach komuny był spikerem podczas pochodów 1 Majowych i słychać go było w całej Mławie??? Albo specjalista od budowy pomników???

Anonimowo
Anonimowo
3 lata temu

W przyszłym roku będzie 20-lecie nadawania tytułu MŁAWIANINA ROKU, ale jeśli już w końcówce nadawania tego jakże zaszczytnego tytułu MŁAWIANINA, Kapituła zaczyna gloryfikować osoby funkcyjne zatrudnione w placówkach Samorządowych, to coś jest nie tak, myślę że nadawanie tego tytułu po prostu STAŁO SIĘ PRZEŻYTKIEM I NIE MA TAKIEJ WARTOŚCI, JAK W POCZĄTKACH jego powstania, i tylko dlatego NIEBO SIĘ ROZPŁAKAŁO, nad tym towarzystwem wzajemnej adoracji, nadszedł czas aby spojrzeć szerzej na Mławian, a jeśli nie to wstrzymać nadawanie TYTUŁU MŁAWIANINA, na jakiś czas, aby mógł po przerwie wrócić do dawnej ŚWIETNOŚCI.

B.Girdziusz
B.Girdziusz
3 lata temu

Gratulacji z tyt.otrzymania statuetki Mławianina Roku 2017 r.Pani Maria jest Mławianką od urodzenia i jej historia życia ,jej działania są związane z Mławą.Była moją sąsiadka z ulicy .Jej działania mają olbrzymi wpływ na rozwój kultury w Mławie.

Maria
Maria
3 lata temu

Gratulacje. Chyba jedna z niewielu osób którym ten tytuł należy się. Bo reszta to figury, ale geometryczne…

Anonimowo
Anonimowo
3 lata temu
Reply to  Maria

Czyżby Pani Maria sama pisała ten post, to niemożliwe, chyba jednak to zbieżność imion. Proszę Pani, jest Pani w błędzie, owszem są figury geometryczne, wśród laureatów, /nie będę wymieniał aby nie przynosić im wstydu/ ale są też postacie które na ten TYTUŁ naprawdę zasłużyły. I tak jak napisałem powyżej, czas aby zawiesić nadawanie tytułu figurom geometrycznym, z tym stwierdzeniem się zgadzam.

Leszek Nowak
Leszek Nowak
3 lata temu

Gratuluję, Pani Mario, i bardzo się cieszę. Zasługuje Pani na ten tytuł jak mało kto. Chylę czoła.

Uczestniczka
Uczestniczka
3 lata temu

Gratulacje, pięknie wyglądała Pani Maria

JFK..
JFK..
3 lata temu

Gratulacje na początek
A teraz przewrotnie na poczatek uroczystości
Kto przykleił na ławach kościelnych te dziadowskie karteczki zarezerwowane dla kogo ?dla burmistrza i świty? Kościół to nie miejsce na podziały za chwilę będą barierki taśmy ? Jakie jeszcze podziały?
I tak normalnie po ludzku to wstyd rezerwowac sobie ławki kiedy ludzie o kulach stoja a dzieci z ppcztow sztandarowych mdleja
Po co pchać się do pierwszych zarezerwowanych ław ,a nie iść do Komunii Swietej najważniejszego elementu mszy. Bez komentarza

Z KOMENTARZEM
Z KOMENTARZEM
3 lata temu
Reply to  JFK..

Typowe drobnomieszczańskie i zaściankowe myślenie. Jest uroczystość i organizacja musi być zachowana. Zapraszam do katedry warszawskiej, usiądź sobie obok Prezydenta Dudy lub Pana Premiera.

JFK..
JFK..
3 lata temu
Reply to  Z KOMENTARZEM

No tak zapomniałem ze mamy do czynienia z przyszłym prezydentem RP kreatorem polityki zagranicznej budowniczym lotniska i znawcą malarstwa
A tu wyszło zascianek. He he
A poważni w katedrze nikt na tych miejscach nie siadzie ponieważ szacunek dla urzedu wskazuje innym miejsce bez umieszczania obleśnych karteczek oklejonych taśma ochrona najwazniejszych osob w panstwie wymusza też pewne ograniczenia wiec ,,znaj proporcjum mocium panie” chyba że tak sie Państwu po mieszalo ze proporcjim już nie ma wyleczcie sie z kompleksów malego miasteczka gdzie musi być kastaa
Pare inter pares

Mieszkaniec sztuk 1
Mieszkaniec sztuk 1
3 lata temu
Reply to  Z KOMENTARZEM

Widzę że szkoła pani kracik działa
W socjologii to jest przeniesienie
Wlasna wpadkę opisujemy jako sukces pokazujac innych robiacych podobnie lecz w zupelnie innych okolicznosciach
Jest to jedna z metod manipulacji

Komentarz do komentarza
Komentarz do komentarza
3 lata temu
Reply to  Z KOMENTARZEM

to tam tez świętują honorowego Mlawianina ? w owej katedrze? z prezydentem itd ? No niesamowite 😀

JFK..
JFK..
3 lata temu

Gratulacje Pani Mario

Blee
Blee
3 lata temu

Skoro taka wspaniała to czemu nie idzie na emeryturę tylko zajmuje stanowisko młodym… by miała więcej czasu żeby się udzielać…

Uczestniczka
Uczestniczka
3 lata temu
Reply to  Blee

Ale ktoś jest podły i zazdrosny o sukces Pani Marii. Mam nadzieję,że to nie jakaś koleżanka z pracy. To by było wielkie świństwo !!!!!!!

Misiek
Misiek
3 lata temu
Reply to  Blee

Ale ktoś napisał… chyba normalne- jak wspaniała to wszyscy chcą aby jak najdłużej pracowała i dawała młodym przykład, że trzeba tylko chcieć aby mieć czas na pracę i robienie tego co się lubi po pracy. Mało jest takich ludzi jak Pani Maria i niech działa jak najdłużej.

17
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x