Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Nadanie tytułu Mławianina roku 2016 Henrykowi Sławucie


Uroczystość nadania tytułu Mławianina roku 2016 była jedną z części obchodów Dnia Św. Wojciecha – Patrona Miasta Mława, odbywających się w niedzielę 23 kwietnia. Tytuł przyznawany jest po raz osiemnasty a w tym roku kapituła uznała, że przypadnie on Henrykowi Sławucie. Podczas uroczystości w sali kina, Mławianin roku 2016 otrzymał statuetkę Św. Wojciecha i honorowy dyplom. Henrykowi Sławucie nadanie wręczyli Przemysław Miecznik – prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Mławskiej, burmistrz Sławomir Kowalewski, doc.dr Leszek Zygner (przewodniczący kapituły) i przewodniczący rady miasta Leszek Ośliźlok.


Doc. dr Leszek Zygner odczytał protokół z posiedzenia kapituły przyznającej tytuł. Kandydaturę Henryka Sławuty zgłosiło Stowarzyszenie Samorządowe Nasze Miasto. Był jednym z trzech kandydatów zgłoszonych do tego tytułu, ale to jego kandydatura otrzymała najwięcej głosów.

 – Przez wiele lat swojej kariery wychował sportowców, którzy osiągali wspaniałe wyniki zarówno w skali kraju jak i świata. Henryk Sławuta był przez cztery kadencje radnym miejskim. Jako członek komisji bezpieczeństwa zainicjował wiele przedsięwzięć służących poprawie bezpieczeństwa w Mławie. Będąc już na emeryturze był jednym z organizatorów zjazdu absolwentów słynnego Liceum Pedagogicznego. Od 20 lat jest członkiem i zawodnikiem Związku Strzelectwa Sportowego „Kaliber” w Mławie. Aktywnie włączył się w organizację wystawy muzealnej „Historia sportu w Mławie” i w jej promowanie – tak o Henryku Sławucie pisali wnioskodawcy.

O postaci Henryka Sławuty, jego życiorysie oraz dokonaniach zawodowych i społecznych, wplatając również osobiste wątki i wspomnienia ze wspólnej pracy – opowiedział Arkadiusz Dłubisz.

Prof. Ryszard Juszkiewicz – pomysłodawca i inicjator przyznawania tego wyróżnienia, gratulując Henrykowi Sławucie podkreślił, że  tytuł jest zasłużony.

– Myślę, że gdyby przyszło porównywać życiorysy tych, którzy otrzymali ten wspaniały tytuł, to na pewno ja zrzekłbym się go na rzecz pana – uważam, że tak wiele pan zrobił – powiedział profesor.

Sam Henryk Sławuta znaczną część swojej opowieści poświęcił domowi rodzinnemu i obojgu rodzicom, ale nie mogło zabraknąć też barwnych i zabawnych opowieści związanych z jego pracą i pasją sportową.

– Uważam, jako dorosły 74-letni mężczyzna, że życie każdego dorosłego człowieka dzieli się na dwie części – dom, niektórzy mówią rodzina i na pracę – mówił rozpoczynając wspomnienia. Swoją wypowiedź zakończył zdeklamowaniem wiersza Władysława Broniewskiego „Bagnet na broń”, dedykowanemu przede wszystki swojemu ojcu Franciszkowi Sławucie, kawalerowi Krzyża Walecznych, walczącemu w obronie Mławy w 1939 roku.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
8 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
znajomy
znajomy
4 lata temu

Brawo Panie Henryku. Tyle lat pracy dla Mławy .1

z bliska
z bliska
4 lata temu

Ten Tytuł temu Panu po prostu się nie należy, a że przyznają go znajomki, to druga sprawa, a takich działaczy jak Pan Sławuta jest w naszym mieście bardzo dużo, tylko nie ma ich po prostu kto zgłosić warto także się zastanowić czy za pracę w ramach swych obowiązków, powinien otrzymać tytuł „ZASŁUŻONY DLA MIASTA MŁAWY” te same słowa można by powiedzieć co do niektórych osób które otrzymały Tytuł Mławianina roku, i dlatego winna być zmieniona formuła przyznawania tytułu, albo powinno się skończyć z tym wyróżnianiem JA CIEBIE TY MNIE .

?0000
?0000
4 lata temu

Ciekawe, dlaczego pani poslanka jest na kazdej imprezie w Mlawie. W glowie caly czas siedza slowa, ktore wypowiedzial burmistrz o ograniczonej kadencyjnosci.Zatem mozna z tego wnioskowac, ze slowa burmistrza sa aprobowane przez poslanke ?

Ktoś...
Ktoś...
4 lata temu
Reply to  ?0000

Burmistrz to dobry piarowiec, chyba musisz to przyznać?
Wie co robi…
Jeśli ma się na celu dalsze bycie jeśli nie na tym fotelu to na innym, to jednak trzeba być elastycznym i utrzymywać bliskie kontakty z odpowiednimi ludźmi chowając swoje preferencje i animozje do kieszeni.
Polityka nie jest dla wszystkich, a w szczególności dla ludzi prostolinijnych.

Ktoś...
Ktoś...
4 lata temu
Reply to  ?0000

… a Pani posłanka PIS-u jest gorąco zapraszana na wszystkie imprezy, oczywiście przez włodarza 🙂

Ten
Ten
4 lata temu

Nadszedł chyba już czas, aby poważnie zastanowić się nad formułą przyznawania tytułu „Mławianin roku”. Moim zdaniem powinna go otrzymywać osoba, która rzeczywiście w danym roku dokonała czegoś wyjątkowego. Pan Sławuta otrzymał tytuł „za całokształt’ więc bardziej pasowałby „Zasłużony dla miasta Mława”

z bliska
z bliska
4 lata temu

OJEJKU JEJKU!!!—jeśli JUŻ TAKIE OSOBISTOŚCI OTRZYMUJĄ TYTUŁ MŁAWIANINA ROKU—to najwyższy czas aby kończyć ten CYRK!!!!! bo to jest profanacja tego tytułu,./ciekawe czy zadziała cenzura/ i jak muszą się czuć ludzie którzy naprawdę zasłużyli na to wyróżnienie??

Stanisław
Stanisław
4 lata temu
Reply to  z bliska

Panu Sławucie to się akurat tytuł należał. Bo wezmy takiego Białobłockiego , czy niektórych księży ? Pan Sławuta jest rodowitym Mławianinem i prawie całe życie pracował , ale przede wszystkim popularyzował Mławę ! Tak że tytuł jak najbardziej zasłużony.

8
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x