Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Stacja Naukowa im. prof. Stanisława Herbsta z końcem roku będzie zlikwidowana


Takie rozwiązanie rekomendował radzie miasta doc. dr  Leszek Zygner, dyrektor Stacji Naukowej im. prof. Stanisława Herbsta w Mławie, podkreślając wyraźnie, że chodzi o nadanie Stacji charakteru instytucji naukowej, a nie jak dotychczas, samorządowej instytucji kultury. Rada miasta do takiego wniosku się przychyliła.


– Idea jest taka aby nie stację likwidować, ale stacji nadać wyższą wartość, przede wszystkim przekształcić ją po tylu latach w prawdziwą instytucję naukową. Niech stacja naukowa stanie się prawdziwą instytucją naukową. Ale żeby taką się stała zgodnie z polskim prawem, to musi być przy innej instytucji naukowej, a taką instytucją w naszym mieście jest PWSZ – uzasadniał na sesji rady miasta dr Zygner.

Jak czytamy w uzasadnieniu do uchwały rady miasta o zamiarze likwidacji, stacja w ostatnim czasie boryka się z problemami w zakresie swojej statutowej działalności i rozwoju naukowego. Jako instytucja kultury, nie ma możliwości aplikowania do krajowych i zagranicznych programów naukowych.

Zamiar likwidacji Stacji Naukowej im. prof. Stanisława Herbsta był konsultowany  z inicjatorem jej utworzenia prof. Ryszardem Juszkiewiczem i władzami Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Ciechnowie. Zgodnie z tymi ustaleniami wszystkie zadania stacji związane z działalnością naukową przejmuje uczelnia. Księgozbiór zostaje włączony do zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej jako księgozbiór wydzielony, nie zachodzi tu konieczność przenoszenia zbiorów. Ostatni obszar działalności stacji związany z Uniwersytetem Trzeciego Wieku, w tym jego finansowanie przeniesiony został od 1 marca do Miejskiego Domu Kultury.

JK

Uroczyste otwarcie Stacji Naukowej w Mławie nastąpiło 7 grudnia 1968 r. Opiekę naukową nad Stacją początkowo powierzono prof. dr hab. Aleksandrowi Gieysztorowi i dr Jerzemu Antoniewiczowi. Pierwszym zaś kierownikiem Stacji Naukowej w Mławie został dr Ryszard Juszkiewicz. Po nim funkcję tę pełnili kolejno: dr Tadeusz Oracki, dr Wiesław Szurmiej, mgr Barbara Wieczorek i mgr Andrzej Grzymkowski. W wyniku zmian, jakie nastąpiły w wyniku reformy administracyjnej w 1975 r., a przede wszystkim brakiem zainteresowania ze strony nowych władz wojewódzkich i problemami finansowymi, Stacja Naukowa w Mławie przestała funkcjonować. Jej działalność została reaktywowana dopiero 16 lutego 1996 r. na mocy uchwały Rady Miasta Mława. Wtedy też postanowiono nadać Stacji imię Prof. Stanisława Herbsta. Pierwszym dyrektorem odnowionej Stacji został prof. dr hab. Ryszard Juszkiewicz, a po nim funkcję tę przejął dr Leszek Zygner (od 2009 r.).

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
6 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Krzysztof Bruździak
Krzysztof Bruździak
4 lata temu

Sądzę,że nie tylko ja tkwiłem dotychczas w błędzie sądząc,że SN im.St.Herbsta miała charakter instytucji naukowej.Mogła w tym chociażby utwierdzać notka serwisu PAP z ub.r. w dziale Nauka w Polsce mówiąca,że działająca w Mławie od 1968r. Stacja Naukowa im.prof.St.Herbsta jest regionalnym ośrodkiem naukowo-edukacyjnym,który organizuje sesje i konferencje tematyczne, poświęcone m.in. historii i etnografii,prowadzi działalność wydawniczą oraz organizuje sesje naukowo-badawcze.Dziwić może nagła zmiana koncepcji takiej działalności.Pan Dyrektor skromnie przemilczał rolę SN im.St.Herbsta jako koordynatora projektu prac archeologicznych w poszukiwaniu początków Mławy sfinansowanego m.in. ze środków mławskiego samorządu.Czyli jak się chce to można dużo zrobić wykorzystując istniejący potencjał i własne możliwości.

Krzysztof Bruździak
Krzysztof Bruździak
4 lata temu

Jak opisuje Aleksander Geysztor obecni na pogrzebie na Powązkach zapamiętali na całe życie wstrząsający widok rodziny najbliższej rodziny Ludwika Widerszala.Tą tragedię wiele osób przeżyło jako jedno z najokrutniejszych doświadczeń życiowych gdyż zbrodni tej nie dokonali Niemcy.Już w lipcu 1944r.dowódca zbrodniczej bojówki ps.Andrzej został rozstrzelany z wyroku sądu AK.Te bolesne wydarzenia aczkolwiek zapomniane należy przypominać jak memento pozostawiając w żywej pamięci ich uczestników i dorobek twórczy ich życia i działalności.

Krzysztof Bruździak
Krzysztof Bruździak
4 lata temu

St.Herbst przeżył boleśnie kilka wydarzeń,w tym m.in.śmierć w nalocie prof.O.Sosnowskiego w 1939r. czy zbrodnię dokonaną na swoim przyjacielu i przełożonym w BiP AK Ludwiku Widerszalu. W/G wspomnień Elżbiety Widerszal w dn. 13.06.1944r. do mieszkania podając się za policję wtargnęło 4 uzbrojonych osobników,kradnąc drobne przedmioty i wyprowadzając Ludwika Widerszala z żoną do drugiego pokoju mówiąc,że przyszli wykonać wyrok śmierci za sprzyjanie komunizmowi.Ludwik prosił ich o darowanie życia żonie będącej w ostatnich dniach ciąży.Bojówkarze wyprowadzili Widerszala do łazienki wiążąc i kneblując pozostałe osoby-matkę Ludwika,sześcioletnią córeczkę i Elżbietę.Skrępowani członkowie rodziny słyszeli jak Ludwik modlił się prosząc Boga o przebaczenie dla morderców.Gdy skończył-padł strzał

Krzysztof Bruździak
Krzysztof Bruździak
4 lata temu

St.Herbst pełnił jednocześnie funkcję Przewodniczącego Komisji Społecznej Opieki nad Zabytkami przy Polskim Towarzystwie Turystyczno-Krajoznawczym/po Oddziale PTTK w Mławie też już chyba pozostały wspomnienia/.Poszukiwał zjawisk świadczących o pojawieniu się nowych problemów,nie znanych dawniej sytuacji.Jak podaje A.Zahorski Herbst miał ironiczny stosunek do ludzi głoszących rzeczy podniosłe z ukrytą myślą o smakowitej konsumpcji „chlebów dobrze zasłużonych”.Ironia wobec bliźnich idąca w parze z autoironią nie opuściła go do ostatnich chwil życia.Obcy mu był oportunizm,konsekwentnie i stanowczo wyrażał swą opinię,gdy widział krzywdę człowieka lub gdy dostrzegał błąd w sprawach ogólniejszej natury.Był zdani,że jako profesor,obywatel i człowiek nie może milczeć wtedy,kiedy należy zająć stanowisko w ważnej sprawie.Taka prawda drażniła różnych wygodnych ludzi.I chyba drażni dalej

Krzysztof Bruździak
Krzysztof Bruździak
4 lata temu

Kontynuując nie anonimowo.St.Herbst,wybitny historyk wojskowości,architektury i badacz historii miast jest mi bliski z kilku powodów.Przed wojną 1939r był sekretarzem Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Przeszłości kontynuując działalność w podziemiu w ZWZ i w Wydziale Informacji Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej AK,ratując przez przywiezienie do W-wy w dramatycznych okolicznościach pamiątki po Słowackim z Krzemieńca,uczestnicząc w tzw. akcji pruszkowskiej będąc cudem ocalony podczas powstania warszawskiego z szeregu mieszkańców pędzonych jako żywa tarcza przed oddziałem niemieckim atakującym pozycje powstańców. Kawaler Srebrnego Krzyża Zasługi z Mieczami.Naczelnik Wydziału Dokumentacji Prac Konserwatorskich w Departamencie Ochrony i Konserwacji Zabytków Ministerstwa Kultury i Sztuki w latach 1951-52, w latach 1951-59 Przew. Komitetu Redakcyjnego OCHRONY ZABYTKÓW.

Anonimowo
Anonimowo
4 lata temu

Prawdę mówiąc liczę,że Stacja Naukowa im. Stanisława Herbsta,a zwłaszcza jej patron w dalszym ciągu będzie nobilitował Mławę być może w innej formule jak to określił radny Kacprzak skarb,tlen i światło dla Mławy i galaktyki razem ze znaną osobą.Boję się,że przy tym całym entuzjazmie jednak już zostało wylane dziecko z kąpielą.Obym się mylił.Przykładem dobrej działalności może być Towarzystwo Naukowe Płockie działające jako organizacja pożytku publicznego.Mimo dobrych chęci przykro jest jednak gdy radni miejscy jednogłośnie przystępują do likwidacji samorządowej instytucji kultury jakim była SN im.St.Herbsta i nie chce mi się wierzyć ,że pierwszy jej Dyrektor bez bólu i refleksji zgodził się w ramach konsultacji na zamiar likwidacji swojego dzieła,w które włożył wiele wysiłku i serca.Może jest jeszcze czas by inni podjęli jednak dyskusję na ten temat?

6
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x