Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Mława prawie na końcu kolejki po pieniądze z RIT-ów


Spośród ośmiu samorządów ubiegających się w subregionie ciechanowskim o środki na projekty w ramach Regionalnych Inwestycji Terytorialnych (tzw. RIT) Mława znalazła się na przedostatnim miejscu pod względem wartości złożonych projektów. Za nami znalazł się jedynie powiat pułtuski.


ksp Mława
Reklama

Liderem pod względem ilości i wartości złożonych projektów w naszym regionie jest oczywiście gmina miejska Ciechanów. Wartość projektów założonych przez nich projektów opiewa na kwotę niemal 141,2 mln zł, Mława ubiega się o 13,5 mln zł.

Regionalne Inwestycje Terytorialne w swoim założeniu przyjmują, że samorządy w ramach utworzonych na całym Mazowszu subregionów wspólnie wypracowywać będą projekty tworzące zintegrowaną całość. Liderem koordynującym prace jest zawsze dawne miasto wojewódzkie. W naszym przypadku tym koordynatorem jest miasto Ciechanów, a subregion obejmuje powiaty ciechanowski, pułtuski, płoński, mławski i żuromiński.

W ramach przyjętego już przez zarząd województwa planu inwestycyjnego dla subregionu ciechanowskiego, główny nacisk położony został na działania związane m.in. z rewitalizacją terenów zdegradowanych, budową dróg rowerowych, termomodernizacją budynków komunalnych i użyteczności publicznej czy przebudową infrastruktury drogowej. W sumie na ten cel w całym województwie przeznaczono ponad 950 mln zł.

Projekty zgłoszone w ramach RIT mają mieć zintegrowany charakter, to znaczy, że będą to grupy (tzw. wiązki) projektów, które wspólnie rozwiążą jakiś problem i jednocześnie wesprą rozwój subregionu. Aby uzyskać dofinansowanie, projekty będą startować w konkursach ogłaszanych specjalnie dla RIT (objętych tzw. OSI problemowymi, czyli obszarami strategicznej interwencji). Startowanie w tych konkursach nie zamyka drogi do ubiegania się o środki unijne w ramach innych naborów – otwartych dla wszystkich.

Do tej właśnie formuły ubiegania się o środki unijne Mława złożyła dwa projekty. Pierwszy z nich opiewający na kwotę 5 mln zł mieści się w wiązce projektów ograniczających niską emisję. Tu zaplanowana jest budowa między innymi dwóch obiektów parkingowych dla samochodów typu „Park&Ride” oraz dwóch obiektów dla rowerów  „Bike&Ride”, położonych w pobliżu przystanków kolejowych. Przewidywana jest też budowa ścieżek rowerowych, zatok autobusowych i infrastruktury służącej komunikacji miejskiej.

Drugi projekt o wartości 8,5 mln zł mieści się w wiązce projektów dotyczących poprawy spójności komunikacyjnej, społecznej i gospodarczej i dotyczy najzwięźlej mówiąc budowy „Alei św. Wojciecha”, czyli ulicy łączącej ulicę Sienkiewicza z ulicą Kościuszki wzdłuż torów kolejowych.

Powiat mławski zaplanował trzy projekty, o łącznej wartości prawie 37,8 mln zł. Wszystkie trzy mieszczą się w wiązce projektów dotyczących poprawy spójności komunikacyjnej, społecznej i gospodarczej. Tu powiat planuje pozyskać środki na budowę dwóch dróg. Jedna łączy krajową „siódemkę” z Dąbkiem i dalej Konopkami. Druga dotyczy przebudowy drogi Bogurzynek – Mdzewo. Trzecim projektem jest budowa Centrum Edukacji Zawodowej Energii Odnawialnej przy mławskiej „budowlance”.

Na razie nie ma jeszcze ogłoszonych terminów konkursów, które tak ostatecznie zweryfikują plany samorządowców w naszym subregionie.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
9 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Nemo
Nemo
5 lata temu

Aleja Św. Wojciecha. No, no, no. Miasto wybuduje, za „unijne” pieniądze, drogę prywatnemu inwestorowi. Od wiaduktu który nie powinien w tym miejscu powstać, do wiaduktu … eee. No tak, tam nie ma wiaduktu.
I to wszystko, także, za pieniądze mieszkańców Zatorza. Oczywiście pośrednio, „unijne”.

Drżyjcie mieszkańcy Mławy, wyobraźnia naszych włodarzy jest niczym nieograniczona.
Co prawda rzeczywistość trochę skrzeczy, a mieszkańcy Zatorza jacyś tacy niezadowoleni.
A tu tyle wysiłku włożono by układ komunikacyjny Mławy był taki funkcjonalny. 🙂

A ta Aleja jak się ma do wiadukt… ups wyobrażenia wiaduktu. To przed, po … ups zapomniałem zamiast.

To jest nasz Miś, to znaczy droga, to jest Aleja. no nie ukrywajmy kabaret.

Kolo
Kolo
5 lata temu

Ratusz nie ma zamiaru pozyskiwać pieniędzy na drogi, bo będzie je budował w partnerstwie prywatnym np. ze spółką pana A

Ernest
Ernest
5 lata temu

CieCHAMÓW. I wszystko jasne.

Kolo
Kolo
5 lata temu
Reply to  Ernest

No co tu winien jest Ciechanów, że Mławie się nie chciało

Jan
Jan
5 lata temu

widać miasto nie ma dobrych i gotowych projektów do złożenia i dlatego dali co mieli

Mieszkaniec
Mieszkaniec
5 lata temu

Co się dzieje ? Analizy, projekty za grube tysiące z naszych kieszeni, i takie efekty ?

Anonimowo
Anonimowo
5 lata temu
Reply to  Mieszkaniec

To nie są efekty, tylko propozycje. A pieniadze dzieli Ciechanow. Komentarz administratora jest nieprofesjonalny, żeby nie rzec tendencyjny. Większośc projektów z subregionu nie spełnia kryteriów konkursowych.

Ago
Ago
5 lata temu
Reply to  Anonimowo

No raczej się mylisz. pieniądze dzieli Struzik

Pogromca Celebrytow
Pogromca Celebrytow
5 lata temu

Nalezaloby pozyskac pieniadze na zadanie z zakresu poprawy spojnosci komunikacyjnej Zatorza z pozostalo czescia miasta.
Ale radni wola budowac sobie Aleje nie swietego Wojciecha, ale Aleje Donikad.
My mieszkancy musimy wreszcie dac do zrozumienia, ze w miescie jest stos innych a zarazem waznych inwestycji, ktore czekaja od lat.
Wracajac do tematu, Mlawa wypada blado w pozyskiwaniu srodkow.
Indolencja wladz, czy jakies inne rzeczy stoja za takim obrotem spraw. Tego nie wiem.

9
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x