Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Te seriale i filmy nie nauczą Cię skutecznej samoobrony w sytuacji zagrożenia


Przypalenie głowy włamywacza dużym palnikiem, uderzenie blisko 5-kilogramową puszką farby w twarz, spryskanie zamgławiaczem na insekty bogu ducha winnego faceta, wielogodzinne ukrywanie się w samochodzie przed agresywnym psem – to tylko kilka przypadków samoobrony, jakie przewinęły się przez sitcomy i filmy.

Trzy przykłady pochodzą z historii na wesoło – prócz historii z wściekłym psem – które mają kapkę szczęścia w nieszczęściu; bawią, śmieszą, jak kiedyś czyjeś poślizgnięcie się na skórce od banana. Byle nie nasze.

Oglądając filmy czy seriale komediowe, śmiejemy się z czyjegoś nieszczęścia przedstawionego w humorystyczny sposób. Tak też zarabiało Śmiechu warte – na scenkach, w których często obrażenia były o wiele gorsze niż siniak. Kiedy oglądamy thrillery, boimy się z bohaterami, lecz nie próbujemy przenieść wydarzeń do naszej rzeczywistości, gdzie mogłoby nas spotkać podobne zagrożenie.

Nie zastanawiamy się, czy przeżylibyśmy taką ścieżkę zdrowia, jaka spotkała dwóch włamywaczy w pewnym filmie, bez którego nie ma świąt; jak zareagowalibyśmy na atak wściekłego psa; czy obronilibyśmy się przed obcym mężczyzną, napotkanym w wąskiej i ciemnej piwnicy, skąd nasze wołanie o pomoc spotkałoby się z brakiem odzewu…

Gazem prosto w twarz i w nogi – ale jak?

Na pewno nie zamgławiaczem, tzw. foggerem (ang. fogger lub bug bomb) jak w odcinku sitcomu Przyjaciele pt. The One With The Yeti, w którym Monica i Rachel zeszły do piwnicy w poszukiwaniu kuchennych przyborów.

Ciemno i wąsko, zatęchłe powietrze, wokół ukryte, niezbadane zakamarki – zupełnie nie swojski klimat, dlatego też Rachel panikowała, nie mają nerwów jak postronków. Nerwy puściły, kiedy kobiety zobaczyły w ciemności… Yeti, bowiem właśnie tego stwora przypominał Rachel niezidentyfikowany osobnik. Monica pod wpływem adrenaliny, nie myśląc, użyła zamgławiacza na dużego insekta…

Gdyby taka sytuacja miała miejsce w polskiej rzeczywistości, a zamiast zamgławiacza główną rolę odegrałby gaz pieprzowy, wywołujący silne łzawienie, pieczenie skóry, problemy z oddychaniem przez co najmniej kilkanaście minut, pochopne przyjaciółki ze sitcomu mogłyby mieć problem, gdyby mężczyzna oskarżył je o przekroczenie granic obrony koniecznej – komentuje jeden z twórców portalu Skuteczna-samoobrona.pl.

Czy zatem kobiety miałyby bezbronnie czekać, aż zostaną obezwładnione? Oczywiście, że nie! – szybko zaprzecza ekspert. – Jednak zanim ktokolwiek kupi gaz pieprzowy do obrony własnej i uda się na kurs samoobrony, musi wiedzieć, kiedy zgodnie z prawem może użyć gazu, aby, po pierwsze – skutecznie się obronić, po drugie – nie sprowadzić na siebie kłopotów i z ofiary nie stać się… oskarżoną. W świetle dzisiejszego prawa to niestety możliwe – tłumaczy zapytany Przemysław.

Podstawą do użycia gazu wobec napastnika w sytuacji zagrożenia jest bezprawny, rzeczywisty i bezpośredni zamach. Tłumacząc: nie można bez powodu zaatakować gazem pieprzowym podążającego za nami przechodnia po zmroku, jeżeli nie wykona on żadnego ruchu wobec nas, który wskazywałby na zagrożenie. Możemy – zwłaszcza kobiety – czuć się nieswojo, lecz w takiej sytuacji nie ma powodów, aby się odwrócić i nagle spryskać przypadkową osobę gazem.

W przywołanej scenie z sitcomu prawdopodobnie wystarczyłoby kilka sekund, aby wyjaśniło się, że domniemane Yeti jest… po prostu nieuczesanym, niedoprowadzonym do porządku nowym sąsiadem przyjaciółek.

Ty sam/-a w domu – jak nie bronić się przed włamywaczem, aby przeżył

Gdyby wszyscy bronili się przed włamywaczami tak jak Kevin, który został sam w domu, ten złodziejski fach dawno by wyginął, bowiem nikt nie chciałby się go podjąć wobec śmiertelnych zagrożeń… W internecie można znaleźć artykuł pt. The science of Home Alone: would Kevin have killed the burglars? (Czy Kevin zabiłby włamywaczy?), który analizuje sceny takie, jak oberwanie przez włamywacza wielką puszką farby w twarz czy przypalenie jego czaszki…

Obrona konieczna to nie tylko ochrona naszego i czyjegoś zdrowia i życia, ale także mienia, zarówno naszego, jak i publicznego – wystaw, pomników i tak dalej – mówi z kolei Monika z Skuteczna-samoobrona.pl.

Włamanie się do naszego mieszkania implikuje już zamach na mienie, bo przecież nikt nie wchodzi oknem, balkonem czy dzięki wytrychowi do drzwi po to, aby napić się w naszej kuchni herbaty rozgrzewającej zimą…

Jak bronić się przed włamywaczem? Strach pomyśleć, co zrobiłby Kevin, gdyby miał ręczny miotacz gazu… Tak, do obrony domu, rodziny czy współlokatorów przed włamywaczem również możemy użyć gazu pieprzowego, ale nieco innego niż do obrony własnej w terenie – wyjaśnia Przemek.

Gazy pieprzowe do obrony w domu to przede wszystkim gazy w żelu, czyli takie, które nie rozpylają się w powietrzu (nie grozi nam rykoszet jak w przypadku gazu w chmurze, który rozpyla w powietrzu drażniącą substancję), mają duży zasięg (nawet do 8 metrów!) i przywierają do twarzy napastnika, barwiąc skórę – dlatego też użytkownik musi zadbać o precyzyjny strzał. Gazem pieprzowym do obrony domu jest np. Pepper Gel Home Defence. Jest większy od tych gazów, które mieszczą się w kieszonce i torebce, ma bowiem poręczną wajchę. Może obezwładnić agresora w kilka sekund na co najmniej kilkanaście minut. Broniący domu powinien pamiętać, aby nie pryskać dodatkowo już obezwładnionego włamywacza – ewentualnie wykonać drugi strzał wtedy, kiedy będzie próbował uciec. Po użyciu gazu pieprzowego powinniśmy wszcząć alarm – zawołać sąsiadów, obowiązkowo wezwać policję – tłumaczy Monika.

Nie brak wiadomości o oskarżonych o przekroczenie granic obrony koniecznej, którzy poważnie ranili napastnika nożem czy nawet zastrzelili. Sprawy wywoływały publiczne oburzenie, oskarżeni zostali uniewinnieni, jednak takie przypadki pokazują, jak łatwo – i nawet niechcąco – z ofiary można przeistoczyć się w oskarżonego.

– Ale on nie gryzie, niech się pani nie boi! – A co, nie ma zębów?

Fani Cujo Stephena Kinga – czy to powieści, czy filmu – nie pogodziliby się z tym, że wystarczyłoby, aby osoba zaatakowana przez agresywnego psa z wścieklizną miała przy sobie gaz pieprzowy na psy, aby miała szansę go obezwładnić i uciec, a tym samym – historia dobiegłaby końca.

Ucieczka przed agresywnym psem w momencie przypływu strachu i adrenaliny jest odruchowa, ale to najgorsze rozwiązanie – komentuje specjalista. Filmowa bohaterka z Cujo nie miała wyjścia z sytuacji – z dzieckiem ukrywała się w zepsutym samochodzie. Nie dałaby rady uciec, nie miała czym się obronić, więc dla niej było to najbezpieczniejsze rozwiązanie. Jeżeli zaczniesz uciekać przed psem, nie dość, że zwierzę będzie od Ciebie szybsze, to jeszcze ułatwisz mu skok na Ciebie i atak ostrymi zębami.

Jeden z legalnych środków do obrony przed agresywnymi zwierzętami w Polsce to gaz pieprzowy na psy, o których wszelkie potrzebne informacje znajdziesz tutaj: http://skuteczna-samoobrona.pl/gazy-pieprzowe-na-psy/, a także ciekawostki o agresywnych psach, o których nie brak mitów i wyolbrzymień, ale jest w nich ziarno prawdy.

Chociaż miłośnicy psów twierdzą, że taki gaz na psy może nawet zabić szczeniaka i gazów nie wolno używać, prawo mówi co innego. Nawet kochający właściciele psów kupują gazy do obrony przed obcymi zwierzętami, bojąc się o siebie i swojego pupila, zwłaszcza w miejscach publicznych, w których spacerujący z czworonogami mają w poważaniu np. regulaminy parków miejskich mówiące o obowiązku wyprowadzania psa na smyczy lub z kagańcem, bo przecież ich pies nie gryzie. Spotkałem się z wieloma opiniami mówiącymi, że wtedy powinno paść pytanie w kierunku właściciela zwierzęcia: Czy ten pies nie ma zębów? – mówi z wyrzutem Przemysław.

Zgodnie z prawem użyty gaz na psy nie zabije agresywnego czworonoga, a odstraszy go, działając drażniąco. Gazy na psy powinny być przeznaczone dla zwierząt, nie powinno się używać gazów na ludzi wobec zwierząt, bowiem w nich stężenie kapsaicyny – drażniącej substancji – jest wyższe. Za wysokie dla psa.

Oczywiście każdego akcesorium ktoś może użyć niezgodnie z prawem, ale czy fakt, że mamy w kuchni ostre noże oznacza, że jesteśmy mordercami?

Podobnie jak w przypadku gazów pieprzowych na ludzi, liczy się precyzja w celowaniu. Obowiązują te same zasady obrony koniecznej – zamach musi być bezpośredni (pies zachowuje się agresywnie, biegnie w Twoją stronę, szykuje się do skoku), rzeczywisty (nie zmyślasz tego wydarzenia) i bezprawny (warto wiedzieć, że jeżeli nie jest to bezpański pies, a w danym miejscu powinien mieć założoną smycz czy kaganiec, właściciela będzie czekała kara).

Nie można bez powodu spryskać psa, który nas mija i nie wykazuje żadnych agresywnych skłonności. Gaz pieprzowy na psy to nie zabawka! Kara czekałaby również osobę, która spryskałaby psa kilkukrotnie, kiedy zaniechałby już ataku, a nawet go… kopnęła po tym.

Jasne, ale jak skutecznie się obronić? Zakup akcesorium do samoobrony, zaznajomienie z zagadnieniami prawnymi i filmikami na YT to nie wszystko – zdecydowanie warto udać się na np. dwumiesięczny kurs samoobrony.

Kursy samoobrony kosztują ok. 200-300 zł. Prowadzą je wykwalifikowani instruktorzy, prowadzący zajęcia zarówno teoretyczne, związane z prawem, jak i praktyczne, na których kursanci i kursantki uczą się m.in. używania do samoobrony tego, co akurat mogą znaleźć pod ręką. Niektóre zajęcia odbywają się nawet w terenie – w parkach, autobusach, tramwajach, pubach itp.

Kursy samoobrony warto ponawiać – może w tym przypadku praktyka czyni mistrza sztuk walki, ale pozwala skutecznie się obronić, zamiast stania z nogami z waty i paraliżującym lękiem wobec zagrożenia – czy to w postaci człowieka, czy zwierzęcia.

skuteczna-samoobrona.pl

Artykuł sponsorowany

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
29 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Jan
Jan
5 lata temu

A czy ktoś wie czy listonosz może mieć taki gaz i użyć go w przypadku konieczności?

yyyy
yyyy
5 lata temu
Reply to  Jan

no raczej

listonosz
listonosz
5 lata temu
Reply to  Jan

listonosze dostają gaz jako środki ochrony osobistej

ona
ona
5 lata temu

„Gazy na psy powinny być przeznaczone dla zwierząt, nie powinno się używać gazów na ludzi wobec zwierząt” – dla mnie najlepszą opcją były środek uniwersalny. Pytanie czy taki gaz uniwersalny będzie skuteczny w obu przypadkach? Nie zaszkodzi psu i obroni przed napastnikiem?

listonosz
listonosz
5 lata temu
Reply to  ona

gaz na psy jest tylko „słabszy” ma mniejszą zawartość oc a co do „zwykłego gazu” działa identycznie tylko te na psy mają kolorową etykietę

Ewelina
Ewelina
5 lata temu

Gazy na psy są bardzo dobre byle tylko nie psikać pod wiatr. Mnie już dwa razy uratowały przed pogryzieniem przez wiejskie burki! Ludzie zamiast trzymać je na podwórku puszczają wolno i te bydlaki gryzą!

Marta
Marta
5 lata temu

Uważam że każda kobieta powinna mieć taki gaz przy sobie w torebce. Pozdrawiam

Expert
Expert
5 lata temu

Warto dodać że całkowicie legalne jest w Polsce posiadanie bez zezwolenia broni rozdzielnego ładowania z przed 1885. Przykładowo taki rewolwer: http://allegro.pl/remington-new-army-1858-kal-44-uberti-i6688286210.html Ładuje się go dość mozolnie, ale jego skuteczność nie ustępuje współczesnej broni.

Skuteczna-samoobrona.pl
Skuteczna-samoobrona.pl
5 lata temu
Reply to  Expert

Warto też dodać, że to nie jest akcesorium służące do obrony własnej w nagłej sytuacji zagrożenia, nie mówiąc już o odpowiedzialności karnej za przekroczenie granic obrony koniecznej…

Expert
Expert
5 lata temu

Mamy rozumieć że użycie akcesoriów omawianych w artykule nie grozi odpowiedzialnością karną z tytułu przekroczenia granic obrony koniecznej?

Skuteczna-samoobrona.pl
Skuteczna-samoobrona.pl
5 lata temu
Reply to  Expert

Radzimy zapoznać się np. z tematem współmierności środków do obrony do ataku i pojęciem eksces intensywny.

Expert
Expert
5 lata temu

Widzę że temat nie jest zbyt wygodny, więc zmuszony jestem samemu odpowiedzieć na moje własne pytanie.

Użycie każdego z opisywanych w artykule akcesoriów może doprowadzić do przekroczenia granic obrony koniecznej i skazania. Takie mamy prawo. Oczywiście szansa że zabijemy kogoś gazem pieprzowym jest znaczenie mniejsza niż bronią (choć jest to możliwe!), ale broń palną również można wykorzystać w sposób odstraszający.

Tak tak
Tak tak
5 lata temu
Reply to  Expert

Masz w domu nóż – możesz nim posmarować kromkę chleba lub zabić. Tak samo jest z opisywanymi akcesoriami.

odd
odd
5 lata temu
Reply to  Expert

Interesujące.. tak samo jak brak źródła Twej wiedzy o cudownych ogrzewczy rączek z telefonu niczym z SF..

Expert
Expert
5 lata temu
Reply to  odd
odd
odd
5 lata temu
Reply to  Expert

Oczekiwałem źródła Twojej wiedzy a nie linku do aplikacji 🙂

Expert
Expert
5 lata temu
Reply to  odd

Niestety nie znam żadnego godnego polecenia katalogu online z aplikacjami na każdą okazję (co nie wyklucza istnienia takowego).
Ogrzewacz zwyczajnie wyszukałem w Sklepie Google Play. Nie jest to trudne bo podobnych aplikacji są setki. Polecam samemu spróbować;)

gnom
gnom
5 lata temu
Reply to  Expert

Expert przynajmniej zawsze komentuje pod jednym i tym samym nickiem

gnom srom
gnom srom
5 lata temu
Reply to  gnom

Właśnie podszywany Ktosiu…

Lechu
Lechu
5 lata temu

Tak sobie myślę, iż kursy samoobrony powinny być obowiązkowe w szkole. A gaz, czy to pieprzowy czy na psy to podstawa w dzisiejszych czasach… Niestety….

observer
observer
5 lata temu
Reply to  Lechu

Kursy samoobrony w szkole jak najbardziej w ramach np. wf-u. W Mławie co roku powiedzeniem cieszy się program bezpieczna mławianka. Warto wiedzieć co i jak. Co do psów, to większy nacisk kładłbym jednak na szkolenie właścicieli. Nie tak dawno syna znajomych potraktował jamnik na placu zabaw, puszczony bez smyczy i kagańca, de facto podobno nie przepadający za dziećmi. A dziecko się schyliło, żeby pogłaskać. Pierwszą próbę jamnik przetrwał, przy drugiej capnął w twarz. I skończyło się na 3 szwach. Właścicielka się tłumaczyła, że nie mogła znaleźć smyczy i tak sobie wyszła… A jamniś trafił na obserwację, czy aby nie jest wściekły…

Lechu
Lechu
5 lata temu
Reply to  observer

Gaz na psy, szczególnie na terenach wiejskich i przedmieściach warto po prostu mieeć przy sobie. Tak dla bezpieczeństwa.

Mika
Mika
5 lata temu
Reply to  observer

Tutaj są dwa problemy. Po pierwsze właściciele psów, nawet tych agresywnych „z natury” korzystają z tego, że prawo w sumie nie reguluje dokładnie noszenia kagańca przez psa i wyprowadzania go na smyczy, co najwyżej taki gość może dostać karę grzywny za niezachowanie środków ostrożności, no bo powiedzmy sobie szczerze, kto czyta regulaminy parków miejskich? Ktoś się przejmuje tym, że pies biegający swobodnie pies może kogoś wystraszyć? Nie, bo „nie gryzie”, jak napisali. Po drugie każdy pies może ugryźć, jak się go drażni, kot podrapie itp. a niestety zwłaszcza małe dzieci mogą traktować zwierzę jak zabawkę – a to pociągną za uszko, a to za ogon, a to szturchną. I później się kłóć, czyja to wina – właściciela psa czy dziecka?

śnieżynka
śnieżynka
5 lata temu
Reply to  Lechu

Odkąd pamiętam moja babcia zawsze nosi gaz w torebce. Zawsze się zastanawiam, czy w panice człowiek sam sobie nie psiknie w twarz. To jest dla mnie minus.

Skuteczna-samoobrona.pl
Skuteczna-samoobrona.pl
5 lata temu
Reply to  śnieżynka

Śnieżynko, jedynym ryzykiem związanymi z gazami pieprzowymi jest rykoszet i dotyczy on głównie gazów w chmurze. Taki gaz rozpyla drażniącą mgłę w powietrzu, dlatego też jest dobry dla początkujących – nie trzeba stuprocentowo dokładnie celować w twarz. Ale – ten gaz jest podatny na warunki atmosferyczne. Jeżeli napaść nastąpiła na dworze, a wieje bardzo silny wiatr, substancja może zawrócić, dlatego warto w przypadku tego typu gazów jedną ręką celować, a drugą, w miarę możliwości, osłonić twarz lub bardzo delikatnie, nie tracąc z oczu napastnika, obrócić ją. Bardziej odporny na warunki atmosferyczny jest gaz w strumieniu i najbardziej odporny – gaz w żelu. Ostatni jest najbardziej „zaawansowany” i można go używać bezpiecznie w zamkniętych pomieszczeniach. Nie rozpyla się, a przykleja się do skóry napastnika i dodatkowo ją barwi, a takie plamy trudno zmyć czy zetrzeć rękawem.

Oliwia
Oliwia
5 lata temu

Fajny artykuł. Przede wszystkim eksperckie wypowiedzi i przykłady z życia wzięte, a i sama strona jaką tu przywołujecie, skuteczna-samoobrona.pl, może rozwiać wiele wątpliwości odnośnie legalnych narzędzi do samoobrony.

yyyy
yyyy
5 lata temu
Reply to  Oliwia

troche długi…

29
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x