Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Żuromin nie ma tego problemu


Wiem, że tytuł artykułu jest przewrotny, a ktoś może nawet uważać, że nieco złośliwy. Funkcjonuje bowiem nie tylko w Mławie do dziś taki stereotyp o tym, że mieszkańcy Żuromina nie lubią gdy ich pytają jak dojechać do dworca kolejowego. Sedno sprawy nie dotyczy jednak Żuromina a Mławy.

ZS nr 1 kursy Mława
Reklama


Mławy, która takowy dworzec PKP posiada, a nawet planuje pobudować drugi. Połączenie linią kolejową ze „światem” na pewno jest dobrodziejstwem, ale rodzi również określone problemy. Już kilkukrotnie pisaliśmy o zazwyczaj niekorzystnych dla naszych mieszkańców zmianach w rozkładach jazdy pociągów.

Utrudnia to zarówno codzienne dojazdy i powroty z pracy, ale również sprawia, że te okazjonalne lub świąteczne też trudniej zrealizować. A jeżeli łatwiej jest pojechać samochodem czy autobusem niż koleją to spada liczba pasażerów korzystających z PKP. To z kolei jest argumentem za tym, by w następnym zmienionym rozkładzie jazdy pociągów znów ubyło połączeń. Mamy w ten sposób mechanizm samonapędzający.

Mieszkańcy Mławy choć cieszyli się z budowy przez PKP nowego dworca systemowego w naszym mieście, to zwracali uwagę, że coraz mniej pociągów tu się zatrzymuje, nie mówiąc już o Pendolino. Mieszkańcy zatorza również głośno i aktywnie protestowali przeciw zamknięciu przejazdu kolejowego na ulicy Kościuszki. No i właśnie takich problemów nie ma Żuromin.

Kolejnym zaś kamyczkiem dorzuconym do dobrej współpracy PKP z Mławą (i vice versa) stała się ostatnia głośna inicjatywa PKP Intercity.

Na początku stycznia br. PKP Intercity podało komunikat o rozpoczęciu współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego w zakresie wzajemnej promocji. Jako jej sztandarowy przykład przewoźnik podpisał umowę z miastem Ciechanów.

– Aktywna współpraca z samorządami lokalnymi, mająca na celu promowanie podróży na pokładach pociągów PKP Intercity, to jedno z naszych kluczowych wyzwań, które planujemy realizować w najbliższym czasie. Podpisane porozumienie to pierwszy krok w tym kierunku – deklarował  Marek Chraniuk, prezes PKP Intercity.

– O Ciechanowie, jego walorach turystycznych, o tym co u nas się dzieje, dowiedzą się pasażerowie pociągów PKP Intercity. Poprzez między innymi ekrany w Pendolino z informacjami z Ciechanowa dotrzemy do różnych części Polski – komentował podpisanie umowy  prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński.

Zgodnie z zawartą umową o partnerstwie, przewoźnik będzie promować, w ramach dostępnych nośników i środków przekazu, m.in. informacje o mieście i odbywających się w nim aktualnych wydarzeniach. Natomiast miasto Ciechanów zobowiązało się rozpowszechniać ofertę PKP Intercity wśród mieszkańców, inwestorów i turystów. Umowa została zawarta na okres trzech lat.

Może nie należy przeceniać roli tego pierwszego zawartego przez strony porozumienia w sensie jego skuteczności w działaniach promocyjnych, ale tego sygnału nie można też lekceważyć. Bo jednak miasto Mława znów znalazło się na bocznicy wydarzeń. Nie dostaliśmy takiej propozycji, ale też o nią nie zabiegaliśmy.

– Miasto Mława nie zwracało się do PKP Intercity w sprawie wzajemnej współpracy i promocji. Taka propozycja ze strony spółki nie wpłynęła także do ratusza – podaje Magdalena Grzywacz rzecznik prasowy UMM.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
8 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
urzędas
urzędas
4 lata temu

Jak nie kijem to go pałą. Tak po chrześcijańsku, dla dobra społeczeństwa i samego burmistrza.

xyz
xyz
4 lata temu

Głos lektora ”pociąg zbliż się do stacji Mława Miasto. Zapraszamy Państwa w imieniu władz do obejrzenia w Mławie takich atrakcji turystycznych jak: … ” Co w tej zapyziałej mieścinie można zaoferować turystom?

Wml
Wml
4 lata temu
Reply to  xyz

xyz nawet jak nie jesteś z Mławy, to postaraj się o trochę obiektywizmu. Są w Mławie miejsca ładne i urocze którymi możemy się pochwalić choć nie jesteśmy takim np. Krakowem. Pewnie większym problemem byłoby zachęconemu reklamą Mławy wysiąść z pociągu, bo pendolino się nie zatrzyma lol

Observer
Observer
4 lata temu
Reply to  Wml

Owszem jest i to i tamto, ale burmistrz nie kłania się i nie będzie się kłaniał PKP.
Całe szczęście, że mu zostały tylko 2 lata i to już niecałe do końca kadencji. Może następca będzie miał więcej zdrowego rozsądku i więcej pokory w sobie, czego obecnemu brak

Mławianka
Mławianka
4 lata temu
Reply to  xyz

Jajco.
Jakbyś nie wiedział to w Mławie jest np. zabytkowy kościół św. Trójcy, kościół św. Wawrzyńca, zabytkowy ratusz, kamienice secesyjne, fortyfikacje mławskie, ponad 100 letni park czy muzeum ziemi zawkrzeńskiej. Oczywiście dla Ciebie tłuku nie są to żadne atrakcje bo „zapyziała mieścina” zwana Mławą Krakowem czy Warszawą nie jest. Po co więc komentujesz to co się dzieje w tej mieścinie? Chcesz żeby ktoś Cię kojarzył z nią?

Observer
Observer
4 lata temu
Reply to  Mławianka

Nie można trochę kulturalniej? – to forum publiczne, tu wchodzą także dzieci. Kobieta i taki język prosto z rynsztoku – wstyd!.

Mławianka
Mławianka
4 lata temu
Reply to  Observer

Czy określenie „zapyziała mieścina” jest za to kulturalnym określeniem?

Scrable
Scrable
4 lata temu

W ratuszu siedzą i czekają na pieczone gołąbki, a one jakoś same nie chcą spadać z nieba.
UM Mława brak operatywności, kreatywnego myślenia, bo burmistrz i urzędnicy są zadufani w sobie i uważają, że oni są najważniejsi, i to im trzeba się kłaniać w pas.
No cóż, może jednak Pan SK nie będzie mógł nawet startować w wyborach w 2018 roku i może znajdzie się młodszy, bardziej kreatywny, z szerszymi horyzontami myślowymi kandydat na burmistrza, oby… oby PIS zdążył uchwalić odpowiednie przepisy, a panowie SK i WW stracą swoje zagrzane stołki. Tego im życzę w tym Nowym 2017 roku.

8
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x