Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Mława moje miasto ukochane


rynek1

foto: codziennikmlawski


I stało się: mławian jest mniej niż 30 tysięcy. I nic na to nie poradzisz. Nie pomogła akcja magistratu z deweloperami „Zamieszkaj w Mławie”, nie pomogło „becikowe”, zwiększenie liczby bezpłatnych godzin w przedszkolach, nie pomogła nawet darmowa komunikacja miejska.

Ba, do zwiększenia liczby mieszkańców nie przyczyniło się nawet wczesne gaszenie lamp ulicznych nocą na niektórych ulicach Mławy. Nie pomogą i uchodźcy, bo Mława powiedziała, że nie przyjmie, bo nie ma warunków

Co się stało? Przyczyny zmniejszenia się liczby mieszkańców są zapewne takie, jak w wielu miastach zbliżonych wielkością do Mławy – mniej urodzeń, więcej zgonów i emigracja za pracą… Ale może ktoś z innej części Polski myśli o zamieszkaniu w Mławie? W razie gdyby tak było, przedstawiam krótką – od razu zaznaczam, że bardzo subiektywną charakterystykę – naszego miasta. Więc jeśli wasi znajomi myślą o sprowadzeniu się do naszego miasta, wyślijcie im link do tego tekstu.

Pierwsze skojarzenia z Mławą, które przychodzą na myśl moim znajomym mieszkającym w różnych miastach Polski to: Cyganie, LG Town, Koreańczycy, podsłuchujący monitoring, bitwa pod Mławą. Oczywiście, jak to ze skojarzeniami bywa, stanowią one tylko pewne skróty myślowe. Jak wiele wspólnego mają z rzeczywistością? Przynajmniej w części spróbuję skonfrontować.

Praca
Najczęściej zmieniamy zamieszkanie bo idziemy albo za dziewczyną (chłopakiem), albo za pracą. Wiadomo, że mławianki są najpiękniejsze, ale jak z tym drugim powodem?
Największym w Mławie pracodawcą wciąż jest koreańskie LG Electronics. Drugim w kolejności jest Wipasz. Od wielu lat się to nie zmienia, ale wybór jest. Szkoda, że tylko taki, bo konkurencja wiązałaby się z większą dbałością o pracowników i pewnie miałaby wpływ na poziom wynagrodzeń. Dlatego też ciągle są mławianie, którzy narzekają na LG i brak innego, równie dużego pracodawcy. Ale można zapytać: co byłoby, gdyby LG wyprowadziłoby się z naszego miasta?

Zakupy
Choć kategoria zakupy może wydawać się błaha, to zarobione pieniądze trzeba w końcu gdzieś wydawać. Owszem, zawsze znajdą się ludzie, którzy uważają, że w Mławie nie da się kupić dobrych ciuchów czy butów. I pojadą do Warszawy, Olsztyna czy Płocka. Ale pewna grupa mławian ma zupełnie odmienne zdanie na ten temat, o czym świadczą np. kolejki przed licznymi w Mławie „ciucholandami” – sklepami z tanią odzieżą, tuż przed ich otwarciem. Na brak artykułów spożywczych też nie będzie można w Mławie narzekać. Mamy mnogość marketów, supermarketów i innych, i to bardzo dogodnie rozmieszczonych w centrum miasta, a będą jeszcze nowe.

Kultura
Stary budynek kina, niewygodne siedzenia, ale za to z repertuarem znacznie lepszym niż jeszcze kilka lat temu – premiery docierają do nas szybciej, bo doczekaliśmy się cyfrowego projektora, co z kolei poskutkowało większą frekwencją kinomanów. Regularnie odbywają się spektakle teatralne (z biletami po 35 zł), podczas których frekwencja również jest duża. Zapewne dlatego, że na scenie pojawiają się popularni w Polsce aktorzy.

Podobnie jak w przypadku zakupów, zawsze będzie grupa mławian, która będzie uważała, że doświadczyć kultury może dopiero wyjeżdżając z miasta – do Olsztyna, Warszawy, Płocka czy gdzieś dalej. Oczywiście każdy ma prawo zażywać kultury gdzie sobie tylko zażyczy…

Niestety nie mam dobrych wiadomości dla wielbicieli sztuki. Wystawy obrazów czy zdjęć to raczej słaba strona naszego miasta. Nie chodzi tu nawet o poziom wystawianych prac. Po prostu nie ma porządnej sali do tych celów. Galeria Foyer – to niezbyt duże pomieszczenie przed wejściem do kina, gdzie obrazy czy zdjęcia „mieszają się” z kinowymi plakatami i innymi informacjami z domu kultury. „Galeria 13” z kolei to korytarz przychodni lekarskiej. Jest jeszcze sala wystaw czasowych w Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej, ale tu wiele do życzenia pozostawia częstotliwość organizowania – można zobaczyć zaledwie kilka ekspozycji w ciągu roku.

Trzeba wspomnieć jeszcze o specyfice niektórych imprez kulturalnych, takich jak wieczorki poetyckie i wystawy. Najczęściej bywa tak, że pojawiają się na nich praktycznie tylko artyści i ich znajomi. No i są takie imprezy, które zaczynają się dopiero 15 minut po wyznaczonej godzinie. Oczywiście rozumiem zasadę kwadransa akademickiego, ale w przeważającej większości jest ona stosowana w sytuacjach, kiedy to dyrektor danej jednostki czeka na swojego przełożonego, np. burmistrza Mławy, a publiczność… co tam publiczność – niech czeka na „najważniejszego” gościa…

Czas wolny
W dużej mierze został opisany w kategorii „kultura”. A co z innymi możliwymi w Mławie formami rozrywki. Chcesz potańczyć? Masz do wyboru właściwie tylko jeden taki lokal w mieście albo możesz się wybrać do Windyk, do Działdowa lub gdziekolwiek indziej. Chcesz coś zjeść? Pizzerii i „kebabowni” wszelakich ci u nas dostatek. Brakuje natomiast kawiarni z prawdziwego zdarzenia. Zupełnie inną kwestią jest to, że praktycznie wszystkie lokale (no może poza weekendami) są zamykane o godz. 22.00. Po tej godzinie życie towarzyskie rozkwita za to w mławskim McDonaldzie (czytaj: jedzenie prosto z przyczepy koło szkoły muzycznej, obok przyczepy na stojąco, tudzież na siedząco w aucie).

Oczywiście mławianie są zaradni i sami się organizują w różne grupy, które pozwalają na różne rozrywki. Biegają, uprawiają np. nordic walking czy strzelanie z pistoletów nabijanych plastikowymi kulkami. Bardziej dojrzali mieszkańcy organizują się w kluby seniora, uczęszczają na zajęcia Uniwersytetu Trzeciego Wieku czy śpiewają w chórach.

Bezpieczeństwo
Monitoring w centrum miasta podobno pomaga – tak twierdzą policyjne statystyki. Kilka lat temu twierdzono nawet, że kamery są „nadgorliwe” i nagrywają też dźwięk, np. rozmowy prowadzone przez przechodniów. Sprawą zainteresowały się ogólnopolskie media. Po czym władze miasta stwierdziły, że kamery mikrofony, owszem mają, ale nie na tyle czułe, żeby mogły wychwycić rozmowy mieszkańców.

Wczesne gaszenie latarni ulicznych na wielu ulicach Mławy, nie było co prawda zachętą do zwiększania liczby mławian, ale podyktowane oszczędnością.
Po protestach mieszkańców, którzy obawiali się o swoje bezpieczeństwo, ten proceder ustał.

Podatki
Podatki od nieruchomości niestety do najniższych nie należą. Obecnie od 1 m kw. gruntu związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej zapłacimy 88 gr, a w przypadku pozostałych gruntów – 45 gr. Od budynków natomiast 73 gr, a w przypadku prowadzenia w nich działalności gospodarczej – 22, 82 zł. Wszystkie te stawki są niższe choćby u odwiecznego rywala w niedalekim Ciechanowie. Od gruntów związanych z prowadzeniem działalność płaci się tam 71 gr za m kw., od pozostałych gruntów – 31 gr. Za 1 m kw. budynku mieszkalnego w Ciechanowie zapłacimy natomiast 66 gr., a gdy jest prowadzona w nim działalność gospodarcza – 20,5 zł za m kw.

Edukacja
Szkół jest sporo. Mamy kilka podstawówek, dwa publiczne gimnazja, są też szkoły niepubliczne. Pod tym względem wybór jest duży. Ponadto cieszą dodatkowe darmowe godziny (z angielskiego i rytmiki) w przedszkolach. W Mławie jest oczywiście także uczelnia wyższa. Niestety z różnych przyczyn nie jest ona oblegana przez studentów, choć w tym roku udało się otworzyć nowy kierunek – bezpieczeństwo wewnętrzne. Nie udało się natomiast zorganizować naboru na dziennikarstwo. Ten ostatni kierunek ma zostać zamknięty w przyszłości.

Infrastruktura drogowa
Cóż… tu chyba jest jeszcze nie najlepiej. Wiele dróg i chodników ma poniszczone, nierówne albo dziurawe nawierzchnie. Ale co mnie najbardziej denerwuje? Wystające na wielu ulicach studzienki kanalizacyjne. Dlatego mławianie często jeżdżą slalomem. Trzeba jeszcze powiedzieć o dużych korkach w tzw. godzinach szczytu. Darmowa komunikacja miejska, chociaż cieszy się dużą popularnością, nie zmniejszyła tej uciążliwości.

Walory klimatyczne
Swego czasu kontrowersje wzbudziła lokalizacja ul. Marszałkowskiej (nazwa jak twierdzą niektórzy, pochodzi od marszałka znacznie bardziej współczesnego niż Piłsudski), odcinającej miasto od lasu. Jednak stanowi szlak dla amatorów spacerów, biegów i jazdy rowerem, wzdłuż kompleksu leśnego.
No i jest jeszcze jeden aspekt klimatu – w Mławie czasem po prostu śmierdzi. A to z oczyszczalni, a to wzdłuż rzeczki Seracz, nie mówiąc już o dzielnicy przemysłowej.

Estetyka
Na zakończenie kilka słów o tym czy nasze miasto jest piękne. Burmistrz Sławomir Kowalewski zwykł mawiać na wielu spotkaniach z mieszkańcami, że „Mława pięknieje”. Owszem, ale zazwyczaj tylko w centrum. Mamy piękny park, piękny Stary Rynek, trochę skwerków w centrum. Ale im dalej centrum, tym zazwyczaj gorzej. Najgorzej chyba na samej Wólce. Ale tam podobno, jak twierdzą opozycjoniści – niewiele się zmieniło od czasów słusznie minionej komuny. Ewentualny przybyszu – musisz nas wziąć z całym dobrodziejstwem inwentarza.

TW

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
38 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Kazimierz z Mławy
Kazimierz z Mławy
3 lata temu

dlaczego Mława się wyludnia jest mało zakładów pracy i nikt tu się nie melduję na stałe.
dobrze, że powstał zakład CURTIS który został kupiony przez LG. ale co z tego jak płacą
pracownikom tyle co muszą.
w Mławie włodarze śpią.i nie myślą o Mławie tylko o sobie i o swoim ciepłym stanowisku.
panowie włodarze ruszyć proszę głowami,zrobić porządne prospekty a jak nie potraficie to zlecić fachowcom i sprowadzić firmy z zachodu bez podatku na 10lat.
tereny pod budowę mamy w okół Mławy. mamy kolej będziemy mieli s7 jak Bóg da za 3lata..
pisaliście, że będzie obwodnica Mławy czy będzie czy nie, ciechanów ma dookoła.

Tomek
Tomek
6 lata temu

Kurcze, sporo prawdy, sporo… Zaktualizowałbym tylko „Mamy piękny park”. Mamy piękny zabytkowy park z powyłamywanymi, tj. powycinanymi drzewami. .

...
...
6 lata temu

Estetyka Mławy
Zmienia się i to zmienia się na gorsze, zdjęcia z Waszego artykułu o parku znakomicie to obrazują, w parku z dnia na dzień coraz więcej kikutów starych, dorodnych drzew, które to (kikuty) niebawem całkowicie znikną. Aleje kasztanowców znów zostaną nasadzone „nowym narybkiem”, który po paru latach także zostanie usunięty, bo uschnie. Burmistrz wyrzuca ciężko zarobione pieniądze Mławian w błoto lekką rączką.
ale sorry… taki mamy klimat 🙂

Grzegorz
Grzegorz
6 lata temu

Skoro część się sprowadza do Mławy, to może więcej wyjeżdża albo umiera, skoro liczba mieszkańców się zmniejsza? Prawa ekonomi, prawami ekonomi – a może te mieszkania kupuje ktoś, kto do tej pory mieszkał z rodzicami? A domy np. w okolicach Zalewu budują ci, którzy do tej pory mieszkali na os. Książąt Mazowieckich w bloku? Sam mam takich znajomych. Więc to, że ktoś buduje domy w Mławie czy kupuje mieszkania jeszcze nie mówi o tym, że liczba ludności się zwiększyła – bo jednocześnie nie podaje się danych, ile z Mławy wyjechało, ile umarło, ile się urodziło…

Student
Student
6 lata temu

Myślę że co do liczby mieszkańców te dane nie są do końca zgodne z rzeczywista liczba mieszkańców. W Mławie wciąż powstają bloki, gdzie mieszkania w nich bardzo dobrze schodzą. Jestem młoda osoba ale po skończeniu studiów inżynierskich mam zamiar wrócić do Mlawy na stałe gdyż to miasto ma swój urok. A co do zarobków co tego że zarobimy więcej w większych miastach skoro więcej też wydamy. Trzeba być zaradnym i rozwijać się a jakiś biznes na pewno wypali.

mink
mink
6 lata temu
Reply to  Student

Słuszne spostrzeżenia. Skoro w Mławie i bliskich okolicach dużo się buduje to muszą być klienci. Tak wynika z praw ekonomii.

staton
staton
6 lata temu

Większość miast w Polsce notuje zmniejszającą się liczbę mieszkańców. Według mnie jest to spowodowane możliwością tańszego pozyskania domu na terenach podmiejskich, mniejszych podatków od nieruchomości itp., przy jednoczesnym ułatwieniu dojazdu, gdyż dzisiaj każda rodzina dysponuje samochodem (czasami więcej niż jednym) a sieć i stan dróg jest dużo lepsza niż dawniej.
Do tego wieś zapewnia większą ciszę i spokój. Media takie jak telewizja, telefon, internet na wsi są codziennością. Tylko bardzo duże miasta notują wzrost liczby mieszkańców ale to jest podyktowane głównie tym że dojeżdżanie z terenów podmiejskich jest uciążliwe i czasochłonne.
Nie wydaje mi się by było więc czym się zbytnio przejmować przy założeniu że duża grupa osób rano pokonuje drogę do Mławy, a popołudniu jest tłok na wyjeździe z miasta. Jeśli jest odwrotnie….to dopiero powinno być zmartwieniem władz miasta. Ale może źródełko na rynku przyciągnie, hehehe

JT
JT
6 lata temu

Chyba co poniektórzy czytelnicy Codziennika Mławskiego nie zauważyli, że tekst, który komentują, jest felietonem, opinią. A zatem poglądem autora na pewien temat – w tym przypadku Miasta Mława. I tak to potraktujmy. Moim zdaniem opinie tu przedstawione są bardzo celne. Oczywiście każdy ma prawo do innego zdania. Po to mamy demokrację w tym kraju, żeby autor tekstu mógł wyrażać swoje zdanie i także po to, żeby mogli je wyrażać komentujący tekst.

Hubert
Hubert
6 lata temu

Niektórzy piszą o tym, że Mława się kojarzyć z rekonstrukcją bitwy pod Mławą. Być może tak jest. Chciałbym natomiast powiedzieć, że ta rekonstrukcja to po pierwsze: nic wyjątkowego – dużo jest takich w Polsce, po drugie – to już się wielu ludziom nudzi, i lepiej byłoby ją organizować np. co 4 lata. Choć nie zaprzeczam, że sama rekonstrukcja jest zjawiskiem pozytywnym, ale z drugiej strony… tak co roku przypominać, że przegraliśmy bitwę z Niemcami… Nie wiem czy Niemcy, Francuzi, Rosjanie tak rekonstruują swoje klęski…

stary
stary
6 lata temu
Reply to  Hubert

Hubert zgadzam się. sam widziałem Ostrołękę, Sochaczew i oczywiście Grunwald. Mława jest dobrze robiona, ale dobrze mieć jakieś porównanie. a z artykułem trochę się zgadzam trochę nie. Mnie na egzaminie na uczelni pytali o zajścia cygańskie kilka lat po. to była wtedy głośna sprawa. i zgoda że Wólka dalej pozostawiona. i szkoda że jeszcze nie było o stawianych gdzie popadnie blokach

też się zastanawiam
też się zastanawiam
6 lata temu

nawet uchodźcy wyczuwają państwo nosem i się jakoś do nas drzwiami i oknami nie pchają

też się zastanawiam
też się zastanawiam
6 lata temu

ba… cała Polska się wyludnia, wielu moich znajomych z Mławy i nie tylko znalazło lepszy kawałek chleba za granicą

grzegorz
grzegorz
6 lata temu

Z danych statystycznych wynika, ze W 2001 roku Mława liczyła 30800 mieszkańców. Potem, poza niewielkim wzrostem w r. 2010, odnotowywane były tylko spadki

Irek
Irek
6 lata temu

Misiek czytaj wyraźnie, masz plusy opisane, że dużo szkół, że kino cyfrowe, że dużo sklepów, że LG, które daje pracę i co by było, gdyby go nie było. Masz jakieś wybiórcze myślenie tylko o minusach…

Misiek
Misiek
6 lata temu

„Stało się?” Ciekawe. Liczba mieszkańców wciąż sie zmienia. Ma rację Lokator pisząc, ze dużo mniej było nas w latach 90. Potem liczba ta rosła i malała. A na efekty akcji trzeba poczekać. I kto wie, może bez nich byłoby nas o 500 mniej?

henio
henio
6 lata temu
Reply to  Misiek

Pewnie, że się stało. Przynajmniej od kilkunastu lat było nas ponad 30 tysięcy, sprawdź w statystykach, zanim coś napiszesz.

Misiek
Misiek
6 lata temu

Można zrobić niezwykłe rzeczy, ale jeśli nie jest się odpowiedniego koloru, to zawsze bedzie źle. TW porzuć to małostkowe myślenie. Ciekawe czy jak się postarasz to zobaczysz plusy i o nich napiszesz?

outsider
outsider
6 lata temu
Reply to  Misiek

Misiek, na codzienniku każdy czytelnik może dodać swój artykuł, więc do pióra i pokaż nam te plusy

Czytelnik3
Czytelnik3
6 lata temu
Reply to  Misiek

Ależ MIśku w tym tekście jest i o plusach, np. o mławskim cyfrowym kinie, tylko ty dostrzegasz w tym tekście same minusy. Porzuć to małostkowe myślenie

Krystyna
Krystyna
6 lata temu

Rzeczywiście bardzo subiektywny opis świata. Od samego początku – od hasła „z czym kojarzy się Mława?” W tekście Tajnego Współpracownika (TW) przede wszystkim z Cyganami. Rekonstrukcja, o której słyszy cały kraj jest ostatnia. Bitwa, którą przypomina nie znalazła się w wyliczance. Potem jest trochę krytyki, nie żeby znowu konstruktywnej. I jakoś tak mam skojarzenie z Prezydentem Andrzejem Dudą, który ponoć kocha ojczyznę, ale jedzie do Anglii i mówi – nie wracajcie, tam nie ma perspektyw. Ta diagnoza pseudo patrioty lokalnego jest taka sama. Żałosna.

fru
fru
6 lata temu
Reply to  Krystyna

mieszkam od kliku lat poza Mławą, w dużym mieście, rzadko mi się zdarzało, żeby ktokolwiek kojarzył Mławę w ogóle, najczęściej była mylona z Iławą, a jeśli już została skojarzona poprawnie, to właśnie niezbyt chlubnie z cyganami. a no niestety…

Ela
Ela
6 lata temu
Reply to  fru

Moja córka studiuje w Poznaniu i nawet tam kojarzą Mławę z Rekonstrukcją. To bylo dla nas mile zaskoczenie. O Cyganach nikt nie wspominał

Polak
Polak
6 lata temu
Reply to  Krystyna

Krystyno, a pan Donald Tusk Ci się nie przypomina? On powiedział do Polaków na Wyspach dokładnie te same słowa – żeby nie wracali. Tylko powiedział to kilka lat wcześniej i media się tak do tego nie przyczepiły jak do Dudy. Ale wiadomo – do Dudy czepiają się z zasady. Co Tusk mógł, Dudzie nie wolno…

weteran
weteran
6 lata temu
Reply to  Krystyna

Bitwa odbywa się poza Mławą, a o nalocie pisały już chyba wszystkie gazety i delikatnie mówiąc pochwał tam nie było. szanuję inne zdanie ale każdy patrzy subiektywnie. a konstruktywną krytykę to już przerabiałem w minionym powiedzmy ustroju. I skąd skojarzenie z Prezydentem Dudą?

Lokator
Lokator
6 lata temu

Już w latach 90 roczniki statystyczne podawały zaludnienie Mławy na poziomie 28500 i nie wiem czy w Mławie mieszkało kiedykolwiek ponad 30 tys Mieszkańców

rocznik
rocznik
6 lata temu
Reply to  Lokator

no tak chyba nie do końca, np. statystyki z 2010 roku podają liczbę 30843

mink
mink
6 lata temu
Reply to  Lokator

wg danych GUS-u z 2014 roku w Mławie mieszkało 30968 osób.

nie zorientowany
nie zorientowany
6 lata temu

a z tą marszałkowską to o co chodzi? o jakiego marszałka?

Mario
Mario
6 lata temu

Podpowiedź: chodzi o marszałka bardzo, ale to bardzo nam współczesnego. Jego asystent – słynny kandydat na posła, syn jeszcze bardziej słynnego włodarza, bywa ostatnio na wielu, wielu imprezach i uroczystościach w Mławie. Tak nagle polubił Mławę, że bywalcem został. A jak.

stały czytelnik
stały czytelnik
6 lata temu

Te studzienki to rzeczywiście są wkurzające, jak tak można w ogóle robić? Czy robili jej jacyś kiepscy fachowcy? nie wiem jaka może być przyczyna

mink
mink
6 lata temu

Artykuł fajnie napisany i według mnie pomimo, że jest subiektywny to dość dobrze pokazuje mławską rzeczywistość 🙂
Faktycznie wielu Mławian mieszka gdzie indziej a tu jest zameldowanych, ale też jest spora grupa ludzi mieszkających w Mławie, a zameldowanych gdzieś indziej. Sporo Mławian mieszka w rozrastających się przedmieściach, więc w sumie to może statystycznie w liczbach jest nas mniej, ale ludzi związanych z miastem jest podobna ilość 🙂

Ja27
Ja27
6 lata temu

albo nawet i mniej niż 30 tys. ja i dużo moich znajomych jesteśmy zameldowani w Mławie bo się tu urodziliśmy i wychowaliśmy ale od dawna mieszkamy w innych miastach. Niestety po studiach nie mamy do czego wracać. W urzędach każdy wciska po kolej swoja rodzinę itd „bez pleców się raczej nie dostaniesz chyba, że naprawdę masz szczęście” i ciężko znaleźć normalną pracę za przyzwoite pieniądze ;/ a szkoda, sama odwiedzam rodziców kiedy tylko mogę, bo lubię tu wypoczywać. Mława jest bardzo spokojnym miastem, nie widać tych pędzących tłumów i daje człowiekowi chwilę oddechu.

Rafał
Rafał
6 lata temu

No to jasne, że jak pogasimy wszędzie światło, to powinno się urodzić więcej dzieci he he… ale w Mławie czemu nie zadziałało 🙂 ? A tak na poważnie to w Mławie nie ma warunków do rozwoju, jedyna firma to LG, ładnie jest jedynie w centrum, a Wólka to już jakby nie istniała dla władz miasta

urodzona we mławie
urodzona we mławie
6 lata temu
Reply to  Rafał

Fakt, na pierwszy rzut oka centrum prezentuje się ładnie, zadbane itd. Jednak jakby zacząć analizować, śliczne są kamieniczki, ładny ratusz (pomijając mało estetyczne okna), czy zabytkowy kościół… Ogromny pomnik papieża – po prostu kolos, wciśnięty w kąt… (kto dobrał takie proporcje? wizualna porażka), a park? takie zielone getto, no cóż… jestem sentymentalna i wolałam ten stary bez płotu i bez bramy. Ale to moje, bardzo subiektywne odczucia. ps a ptaki jak s****y tak s****ją , ale podobno jak na kogoś skapnie, ten szczęściarz! 🙂

ramzes
ramzes
6 lata temu

Kamieniczki owszem są ładne ale od strony ratusza 🙂 a co powiesz o kamienicach po drugiej stronie? O kamienicy pod cycami, o kamienicach na rogu Żeromskiego i Żwirki albo choćby o kamienicy Zdziarskich na 18 stycznia która jest tak blisko centrum? 🙂

Anka
Anka
6 lata temu

to w Ciechanowie mają dużo niższe podatki niż my w Mławie. I co Pan na to Panie Burmistrzu?

Czytelnik
Czytelnik
6 lata temu

Apropos walorów klimatycznych, co tak ostatnio śmierdzi w tej Mławie…?

...
...
6 lata temu

Odnośnie piękna Mławy to może kilka uwag: ławki na skwerkach może iładne, ale wysokie i brak im oparć, co czyni je bezużytecznymi, park z roku na rok z pięknego staje się coraz brzydszy, środkowe aleje stają się pustynią ze względu na na schnące kasztany, które (zdrowe okazy) w tej chwili można policzyć bez mała na palcach u rąk, część ławek w parku i to całkiem znaczna jest za przeproszeniem obsrana przez wrony, mimo że codziennie panowie z obsługi podlewają roślinność to jednak czystość ławek mają gdzieś poniżej pasa. O dalszych częściach miasta nie będę wspominać, bo… nikogo to nie interesuje? bo…szkoda słów?
Mława pięknieje… ale tylko WOKÓŁ ratusza

38
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x