Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Czy będziemy musieli przyjąć uchodźców? Miasto i powiat nie są gotowe


Fot. zdjęcie ilustracyjne

Fot. zdjęcie ilustracyjne


Ani urząd miasta, ani starostwo powiatowe nie mają obecnie żadnych możliwości czy warunków, które pozwoliłyby im na przyjmowanie uchodźców. Wiemy natomiast, że gotowe są na to struktury kościelne diecezji płockiej. Czy ten problem będzie dotyczył także naszej lokalnej społeczności?

Według oficjalnych danych Komisji Europejskiej do Polski trafi 11,5 tys. imigrantów. Czy Polska jest gotowa na przyjęcie tysięcy imigrantów?
Czy problem może dotyczyć również naszego miasta lub powiatu?

Kraje Unii Europejskiej, a w tym i Polska stanęły w obliczu wyzwania, jakim jest ogromna rzesza ( ok. 120, 160 a nawet jak podają niektórzy 380 tys.) imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, przedostających się nielegalnie do europejskich państw nadmorskich. Komisja Europejska postanowiła o rozdzieleniu napływającej fali imigrantów do państw członkowskich.

Na początek uporządkujemy pojęcia, których używa się w przekazach medialnych, lub potocznym słownictwie.

Imigranci, emigranci, uchodźcy, repatrianci.

O emigracji i emigrantach mówimy w sytuacji gdy ktoś skądś wyjeżdża. Motywy wyjazdu mogą być, polityczne, gospodarcze, religijne lub naukowe. Emigracja może mieć charakter dobrowolny lub przymusowy.
O imigracji i imigrantach mówimy, gdy ktoś gdzieś przyjeżdża. Możemy ją podzielić na legalną i nielegalną. Przyczyny imigracji mogą być analogiczne do przyczyn emigracji.
Migracja – ogólnie zmiana miejsca pobytu. Zjawisko występujące w sposób naturalny. Ze względu na przyczyny mówimy o migracji ekonomicznej lub politycznej.
Uchodźca to osoba, przebywająca poza ojczyzną, z obawy przed prześladowaniami w swoim kraju ze względu na narodowość, religię, rasę, poglądy polityczne.
Repatriant jest to osoba pochodzenia polskiego, powracająca do Polski celem osiedlenia.

Cudzoziemcy – czyj to problem?

Wszystkimi problemami związanymi z napływem i pobytem cudzoziemców w Polsce zajmuje się w rządowa agenda – Urząd do Spraw Cudzoziemców. (udsc)
Również wojewoda w ramach swoich struktur ma stworzony Wydział Spraw Cudzoziemców, a w ostatnim czasie powołał pełnomocnika ds. migracji.
Polska dotychczas nie zmierzyła się z problemem tak trudnej i masowej imigracji. Według danych udsc w roku 2014 wpłynęło łącznie 8195 wniosków o nadanie statusu uchodźcy, w tym 2318 od obywateli Ukrainy. W 2015 (dane z września) takich wniosków wpłynęło łącznie 7098.

Samorządy lokalne nie mają w wprost w swoich kompetencjach zadań związanych z zapewnieniem pomocy uchodźcom. Jednym wyjątkiem jest procedura podejmowania pracy przez cudzoziemców, gdzie starosta wydaje informację o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych w ramach lokalnego rynku pracy. Drugim pomoc udzielana przez ośrodki pomocy społecznej.
Istnieje również szereg fundacji i stowarzyszeń zajmujących się pomocą humanitarną dla uchodźców.

Jaki jest plan?

Jednak zarówno organizacje pozarządowe, jak i Kościół Katolicki, który zadeklarował i zaapelował o pomoc dla imigrantów, pełnią rolę pomocniczą. Ważne jest w jaki sposób rząd zorganizuje system przyjmowania i opieki nad imigrantami.
Na dziś, według informacji udsc, w urzędzie został opracowywany plan przyjęcia uchodźców. Dotyczy on jednak tylko 2 tys. Uchodźców (pierwotnie podawana przez premier Kopacz liczba imigrantów, których przyjmie Polska)
Według tego planu pierwsi uchodźcy (z Syrii, Erytrei, Iraku) przebywający obecnie we Włoszech, w Grecji i na Węgrzech pojawią się w kwietniu 2016, a przesiedlani z państw spoza UE – w czerwcu 2016. Zakłada się przyjmowanie jednorazowo grup 150 osobowych.

Gdzie znajdą schronienie uchodźcy?

Uchodźcy trafiają do specjalnych ośrodków, gdzie czekają na przyznanie im statusu uchodźcy. Procedura powinna trwać maksymalnie sześć miesięcy, ale bywa że trwa dużo dłużej. Osoby przebywające w ośrodkach, dopóki nie uzyskają zgody na legalny pobyt, nie mogą pracować, ani samowolnie opuszczać ośrodka. Na dziś takich ośrodków jest kilkanaście, w tym 3 na terenie województwa mazowieckiego – w Warszawie, Podkowie Leśnej i Górze Kalwarii.
Urząd do spraw Cudzoziemców jednak szuka budynków, w których mógłby w razie potrzeby utworzyć nowe ośrodki dla uchodźców. Rzeczniczka urzędu Ewa Piechota informuje o tworzeniu bazy obiektów nadających się na przyjęcie uchodźców. Obiekty takie powinny pomieścić od 50 do 100 osób, mieć kuchnię, a przynajmniej jadalnię. Najlepiej także, by było w nich pomieszczenie na świetlicę. Dobrze też, gdyby w pobliżu znajdowała się szkoła, bo znaczną część podopiecznych ośrodków stanowią dzieci.

Porozmawiajmy o pieniądzach …

Unia Europejska zadeklarowała pomoc finansową dla państw związaną z kryzysem uchodźców. Zgodnie z propozycją Komisji Europejskiej, każdy kraj otrzyma 6 tysięcy euro na uchodźcę, jednocześnie przewidując karę w wys. 0,2% budżetu danego kraju dla tych, które odmówią.
Dziś każdy cudzoziemiec, który wystąpi o status uchodźcy, pierwszą pomoc otrzymuje od Urzędu ds. Cudzoziemców. Uchodźcy przysługuje zakwaterowanie, wyżywienie, opieka zdrowotna, jednorazowa pomoc pieniężna celowa, zasiłki opieki społecznej, bezpłatna komunikacja publiczna. Według Karoliny Majdzińskiej z SGH, szacunkowy średni koszt wsparcia, pieniężnego i niepieniężnego, na jednego uchodźcę to około 12 tys. złotych rocznie.

Czy imigranci znajdą schronienie w Mławie?

Czy temat, którym żyje cała Polska znajduje jakiś oddźwięk w Mławie? Z takim pytaniem zwróciliśmy się do władz miasta i powiatu, a także do Kurii Diecezjalnej w Płocku.
– Diecezja płocka jest gotowa do tego, aby włączyć się w przyjmowanie uchodźców, jednak w tej sprawie wciąż brakuje decyzji strony rządowej. W tej chwili czekamy na niezbędne regulacje. Bez nich nie można formalnie przyjmować na swoim terenie uchodźców – informuje Elżbieta Grzybowska, rzecznik prasowy kurii.

Z kolei rzecznik Urzędu Miasta w Mławie Magdalena Grzywacz zaznacza, że miasto każdego roku przyjmuje setki cudzoziemców. – Są to głównie imigranci zarobkowi. Mława aktualnie nie ma jednak możliwości, warunków i środków, do tego, aby przyjąć uchodźców – mówi Magdalena Grzywacz.

O tę kwestię zapytaliśmy także w Starostwie Powiatowym w Mławie. – Powiat nie dysponuje żadną bazą noclegową pozwalającą przyjąć imigrantów. To raczej zadanie dla służb wojewody i ewentualnie gmin – usłyszeliśmy od starosty mławskiego Włodzimierza Wojnarowskiego.

Poza kwestią działań urzędowych, pozostaje sfera decyzji o motywacjach czysto ludzkich.
Były prezydent Lech Wałęsa (honorowy obywatel Mławy) zadeklarował, że pomoże uchodźcom z Bliskiego Wschodu i jeśli będzie taka potrzeba, przyjmie ich nawet pod swój dach. O swoim pomyśle już dyskutuje z żoną.
Zadaliśmy więc takie pytanie staroście i burmistrzowi, czy gdyby była taka sytuacja przyjęli by do swojego domu uchodźców. – Bliźnim trzeba pomagać. Niestety nie mam warunków by przyjąć cudzoziemców do swojego domu – odpowiedział Wojnarowski. Od Burmistrza Sławomira Kowalewskiego natomiast, do momentu zamknięcia artykułu nie wpłynęła odpowiedź na to pytanie.

A wy, czy przyjęlibyście do swojego domu imigrantów z Syrii, Iraku , czy Erytrei?

Jesteśmy za a nawet przeciw?
Problem uchodźców, głównie zza wschodniej granicy nie wywoływał aż takich kontrowersji. Problem imigrantów głównie muzułmańskich spolaryzował opinie Polaków. Artykułowane są krańcowo skrajne opinie. Przywołajmy kilka podnoszonych argumentów , za i przeciw przyjmowaniu imigrantów.
Wybrane argumenty za:
1. Religijny: „Jak to możliwe, że w kraju z taką ilością katolików (i sporą liczbą protestantów i prawosławnych) w ogóle zastanawiamy się, czy przyjąć w Polsce potrzebujących?”
2. Historyczny: „Pamiętajmy, że podczas drugiej wojny Iran przyjął 116 tys. Polaków” „sami emigrowaliśmy do zachodniej Europy i USA”
3. Demograficzny: „Polska się wyludnia” „potrzebne są ręce do pracy”

Wybrane argumenty przeciw:
1. Sprawiedliwości społecznej: „Jest to niesprawiedliwe w stosunku do własnych obywateli. Kompletnie nie rozumiem tego uprzywilejowania w stosunku do arabskich imigrantów, którzy dostaną mieszkania i zasiłki.”
2. Kulturowy: „muzułmańscy imigranci raczej nie asymilują się ze społeczeństwem” „jesteśmy tylko przystankiem w drodze do atrakcyjniejszych krajów np. Niemiec”
3. Demograficzny: „wpuszczeni imigranci legalnie sprowadzą rodziny, czyli ich liczba wzrośnie 4-5-cio krotnie.” „tu będą meczety i prawo szariatu”

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
13 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
staton
staton
8 lata temu

A mi to się ten obrazek w artykule bardzo podoba….przyjrzyjcie się dobrze, ten co prowadzi całą rodzinę to ….ksiądz. I idą od urzędu na plebanię. Gdyby każda plebania przyjęła jednego uchodźcę starczyło by miejsca i na 20 tysięcy, księża mogliby wykazać się w nawracaniu. Praca też by była, nawet dla całych rodzin……gosposie na plebaniach, kościelni, dzieci służyłyby do mszy…noooo….może dzieci lepiej w to nie mieszać…..

eeetam
eeetam
8 lata temu

hahaha, ale się ubawiłam … starosta nie ma warunków … pewnie mieszka w M3 razem z rodzicami

Polaczek
Polaczek
8 lata temu

Gdyby ostatnie referendum dotyczyło przyjęcia imigrantów/bądź nie, frekwencja byłaby zgoła lepsza.

YMUvi
YMUvi
8 lata temu

Co UE nakaże, Polska zrobi… choć nie chcemy, będziemy musieli…

przyszły uchodźca
przyszły uchodźca
8 lata temu

Ja to jadę do Syrii, potem przeprawię się przez morze do Grecji, dalej przez Serbię, Węgry, Austrię, Czechy, Polskę… Jak dotrę do Polski to dostanę mieszkanie za darmo…

imigrant
imigrant
8 lata temu

nie zapomnij wystąpić też o zasiłek. lub jeśli masz ochotę to niech ci dadzą pracę

sarmata
sarmata
8 lata temu

wykwit polityki multikulti, róbta co chceta i ewamapociąg

historyczny
historyczny
8 lata temu

bzdurny argument o polakach w iranie podczas wojny. rozumiem że mamy jakąś wojnę? wtedy polacy gościli tam czasowo. i nie dostawali zasiłków. i nie narzucali nikomu swoich praw i zwyczajów

real
real
8 lata temu

czytałem jak w śremie parafia przyjęłą 5 osobową rodzinę z syrii. dostali mieszkanie i propozycję pracy. a następnie w nocy bez słowa wyjechali do niemiec. imigranci chcą do bogatych krajów. siłą umieszczeni w ośrodkach w polsce, to same problemy. przykład z ośrodka pod warszawą gdzie muzułmanie pobili innych uchodźców za chodzenie w krótkich spodenkach podczas upałów. tam gdzie są muzułmanie tam obowiązuje prawo szariatu.

nie
nie
8 lata temu

„wpuszczeni imigranci legalnie sprowadzą rodziny, czyli ich liczba wzrośnie 4-5-cio krotnie.” „tu będą meczety i prawo szariatu” – jestem na nie.

taka prawda
taka prawda
8 lata temu

pracy nie ma, Kopacz z nas zdziera i jeszcze mamy na uchodźców dawać?

mohammed
mohammed
8 lata temu

władze jak zwykle do niczego nie gotowe. nikt nie myśli z wyprzedzeniem. dobrze że ludzie dobrzy, choć pan burmistrz wymigał się od odpowiedzi. starosta chociaż powiedział wprost ze nie chce

Długa
Długa
8 lata temu

No tak. Tam gdzie kasa to księża pierwsi. Już liczą ile zgarnęliby forsy za puste i niewykorzystane do tej pory pomieszczenia plebani. Złotousty też już widzi w tym interes polityczny, szansę ugrania dla siebie następnej kadencji. Tylko biedna pani rzecznik powinna wiedzieć, że za sprawy imigracyjne odpowiada administracja rządowa i wojewódzka, a nie zasłaniać się brakiem środków i warunków. Przecież nie tak dawno ratusz namawiał polaków do nabywania mieszkań w Mławie. Tyle ich wybudowano, że stoją niezasiedlone całe bloki. Ponadto miasto już nie ma na co wydawać kasy. Wszystkie drogi są utwardzone, chodniki wybudowane, wodociągi i kanalizacja wybudowana. Już muszą pytać mieszkańców, co w tym dobrobycie chcieliby jeszcze mieć.

13
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x