Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
meblolux

Śledzie po pięć kopiejek tylko w sobotę i tylko w Radzanovii


Był targowy gwar, ludowe przyśpiewki i piosenki, zachwalanie sprzedawanego dobra, Polacy, Żydzi, handlarze i kupujący, rzemieślnicy i żołnierze. A nawet i karczmareczki nie zabrakło. Tak mogliśmy się cofnąć w czasie aż do lat przedwojennych, dzięki inscenizacji targu polsko – żydowskiego w miniskansenie Radzanovia państwa Nowakowskich.

Robimy to z potrzeby serca i chęci przypominania naszej tradycji i historii – tak o idei przygotowanej inscenizacji mówiła Agnieszka Rychcik – Nowakowska z Radzanovii.

Barwne inscenizacje różnych wydarzeń to już – można by powiedzieć – specjalność i  tradycja Radzanovii. Jak mógł wyglądać przedwojenny targ na Mazowszu widzowie mogli oglądać już po raz drugi, gdyż  taka właśnie impreza już raz się tu odbyła. Warto przywołać też organizowane w Radzanovii w tym roku inscenizacje wesela mazowieckiego czy przedwojennego żydowskiego ślubu.

Podczas tej sobotniej inscenizacji swoje role doskonale zagrali rekonstruktorzy z GRHLC z Mławy, radzanowska młodzież i rekonstruktorzy  z 79 pułku piechoty Strzelców Słonimskich im. Lwa Sapiehy. O poczęstunek zadbały panie ze stowarzyszenia Glinkowianie, za co płacić nie trzeba było.  Tak, tak widzowie bowiem, choć na targ przyszli, to starych kopiejek ze sobą nie mieli, a śledzie i inne dobra tanio byli, oj tanio.

JK

« 1 z 3 »

Zobacz także…

Zalew Ruda. Sezon na morsowanie rozpoczęty

Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

3 - liczba komentarzy w artykule "Śledzie po pięć kopiejek tylko w sobotę i tylko w Radzanovii"

avatar
1500
Sortuj:   najnowsze | najstarsze | najwyżej oceniane
Mławianka
Gość

Wspaniałe zdjęcia. Wspaniali AKTORZY. Wielkie brawa 🙂

nikoś
Gość

I znowu śnię o założycielce GRHLC Małgosi Retkowskiej. Jako dyrektor MDK, był to właściwy człowiek na właściwym miejscu.

Mycha
Gość

Droga Redakcjo, piękna fotorelacja! Było pochmurno a zdjęcia nasycone kolorami, aż miło popatrzeć. Super 🙂

wpDiscuz