Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Marcin Burchacki kandydat na burmistrza Mława 2018 samorządowcy Mława powiat mławski
Logo
Grażyna Zakrzewska
Szpulka Mława tkaniny pasmanteria dodatki krawieckie nowo otwarty sklep

Śledzie po pięć kopiejek tylko w sobotę i tylko w Radzanovi


Był targowy gwar, ludowe przyśpiewki i piosenki, zachwalanie sprzedawanego dobra, Polacy, Żydzi, handlarze i kupujący, rzemieślnicy i żołnierze. A nawet i karczmareczki nie zabrakło. Tak mogliśmy się cofnąć w czasie aż do lat przedwojennych, dzięki inscenizacji targu polsko – żydowskiego w miniskansenie Radzanovia państwa Nowakowskich.

Marek Kiełbiński kandydatna burmistrza Mławy PiS

Robimy to z potrzeby serca i chęci przypominania naszej tradycji i historii – tak o idei przygotowanej inscenizacji mówiła Agnieszka Rychcik – Nowakowska z Radzanovii.

Barwne inscenizacje różnych wydarzeń to już – można by powiedzieć – specjalność i  tradycja Radzanovii. Jak mógł wyglądać przedwojenny targ na Mazowszu widzowie mogli oglądać już po raz drugi, gdyż  taka właśnie impreza już raz się tu odbyła. Warto przywołać też organizowane w Radzanovii w tym roku inscenizacje wesela mazowieckiego czy przedwojennego żydowskiego ślubu.

Podczas tej sobotniej inscenizacji swoje role doskonale zagrali rekonstruktorzy z GRHLC z Mławy, radzanowska młodzież i rekonstruktorzy  z 79 pułku piechoty Strzelców Słonimskich im. Lwa Sapiehy. O poczęstunek zadbały panie ze stowarzyszenia Glinkowianie, za co płacić nie trzeba było.  Tak, tak widzowie bowiem, choć na targ przyszli, to starych kopiejek ze sobą nie mieli, a śledzie i inne dobra tanio byli, oj tanio.

JK

« 1 z 3 »

Zobacz także…

Zalew Ruda. Sezon na morsowanie rozpoczęty

Udostępnij:
Henryk Antczak
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

3
KOMENTARZE

1500
Mławianka

Wspaniałe zdjęcia. Wspaniali AKTORZY. Wielkie brawa 🙂

nikoś

I znowu śnię o założycielce GRHLC Małgosi Retkowskiej. Jako dyrektor MDK, był to właściwy człowiek na właściwym miejscu.

Mycha

Droga Redakcjo, piękna fotorelacja! Było pochmurno a zdjęcia nasycone kolorami, aż miło popatrzeć. Super 🙂