Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Przedszkole Mały Żaczek ACK Mława nabór na rok 2017/2018
Logo
meblolux

Kania – gigant znaleziona pod Szydłowem


W niedzielę, pisząc o szale grzybobrania w naszym (i nie tylko) powiecie oraz zbiorach pana Włodka zachęcaliśmy do pochwalenia się zebranymi przez siebie najokazalszymi grzybami. Oto pierwsze efekty tego apelu. Gigantyczną kanię znalazła w okolicach Szydłowa pani Jolanta. Ten smakowity grzyb miał kapelusza o średnicy 35 cm. Co prawda nie był zważony, ale i tak można go zaliczyć do wyjątkowych okazów.

Kanie cenione są ze względu na wyjątkowy smak, a wielu smakoszy uważa, że są lepsze niż schabowy. Młode kanie łatwo pomylić z muchomorami, dlatego z reguły się ich nie zrywa.W kuchni z kani wykorzystujemy przede wszystkim kapelusz, choć nóżki są też jadalne. Najczęściej podaje się je smażone. Istnieje wiele przepisów na przyrządzenie kani. Najpopularniejsze to kania a la schabowy, kania w cieście i jajecznica z kaniami. Ten wyjątkowy okaz również skończył na patelni w zastępstwie schabowego.

red.


Zobacz także…

Powiat mławski w szale grzybobrania

Ma ponad 120 cm w obwodzie i nadal rośnie!

Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

4 - liczba komentarzy w artykule "Kania – gigant znaleziona pod Szydłowem"

avatar
1500
Sortuj:   najnowsze | najstarsze | najwyżej oceniane
Malwina
Gość

Cudne kanie! Jesień w tym roku naprawdę sprzyja grzybkom. Pozdrawiam panią Jolantę 🙂

Jarząbek
Gość

Prawdopodobnie Kania wyrosła na kurzym nawozie z pobliskiej wylęgarni, w którym znajduje się bardzo dużo azotu oraz antybiotyków. Przed zjedzeniem powinno winno się ją zbadać czy nie posiada w swoim składzie jakichś szkodliwych związków, wszak wszyscy wiedzą, że duże okazy warzyw, owoców to skutek nawożenia, a więc trzeba być ostrożnym… 😀

gutek
Gość

sugerując się zdjęciem – to nie jest droga obok wylęgarni

Jarząbek
Gość

Cóż z tego, obornik z tego miejsca trafia na różne pole i w różne miejsca…

wpDiscuz