Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Plbiscyt Najlepszy Radny Miasta Mława bieżącej kadencji
Logo

Cena śmieci ostro w górę. Radni nie byli jednomyślni


dsc_0018Od nowego roku o 33 % wzrośnie opłata dla zbierających odpady selektywnie, a o 20 % dla zbierających odpady zmieszane. Tak zadecydowała większość radnych miejskich na sesji w dniu 29 listopada. Spośród osiemnastu (a więc nie wszystkich) obecnych na sesji radnych jedynie Michał Pol i Henryk Kacprzak nie poparli tej decyzji, wstrzymując się od głosu.

KSP Mława nabór

O tym, że za odbiór śmieci mieszkańcy Mławy zapłacą dużo drożej wiadomo było już od końca czerwca tego roku, kiedy to urząd miasta rozpisał przetarg do którego stanęła tylko jedna firma: NOVAGO. Pisaliśmy o tym tutaj. Złożona przez tę spółkę oferta jest wyższa przeciętnie o 21 % w stosunku do poprzednio zaoferowanej stawki obowiązującej w okresie  od 01.07.2015 r. do 30.06.2016 r. W lipcu br. jednak ratusz podjął decyzję, że do końca roku 2016 z miejskiej kasy zapłaci NOVAGO różnicę pomiędzy starą a nową stawką. Ponieważ rok 2016 ma się ku końcowi, stąd wniesiona przez burmistrza pod obrady rady miasta propozycja podwyżki cen za odbiór odpadów.

 – Proponujemy zwiększenie stawki, metoda naliczenia pozostanie ta sama. W przypadku zbierania odpadów w sposób selektywny proponujemy stawkę 8 zł od mieszkańca, było 6. Stawkę 12 zł od mieszkańca, jeżeli odpady nie są zbierane w sposób selektywny, w dniu dzisiejszym jest to 10 zł. Proponowane stawki nie przekraczają stawek maksymalnych określonych w ustawie. … Okoliczne miasta podobne do Mławy mają stawki opłaty wyższe niż proponowane przez nas – mówiła przedstawiając w imieniu burmistrza projekt uchwały Urszula Aptowicz, naczelnik wydziału gospodarki komunalnej.

Kilku radnych zabrało głos w dyskusji, mówiąc o różnych aspektach związanych z gromadzeniem i segregacją odpadów, nie odnosząc się jednak do kwestii stanowiącej istotę tego punktu obrad – podwyżki stawki opłaty. Do wysokości tych stawek nawiązał jedynie radny Marian Wilamowski.

 -Według wyliczeń najbardziej zdrożeją śmieci, które będą segregowane. Gdyby przyjąć metodę, że wzrost jest o 21 %, to przy 6 zł obecnie to powinno to być w granicach 7,2 – 7,3 zł. My podnosimy do 8 zł, czyli o ponad 33%. Śmieci zmieszane podnosimy o 2 zł , to jest o 20 %. Dla takiej przyzwoitości powinniśmy przynajmniej zrównać procentowo podnoszone opłaty. Mam nadzieję że w następnym rozdaniu tych śmieci uwzględnimy to że ci którzy segregują i wkładają większy wkład pracy i dlatego powinni mieć te widełki cen na korzyść tych co segregują – mówił radny. Swoich uwag nie skierował jednak do przegłosowania, jako propozycji zmiany stawek w proponowanej obecnie uchwale.

 Inny problem zasygnalizował radny Henryk Kacprzak.

– 299920 osób było zameldowanych w ubiegłym roku. Obecnie 26780  które zadeklarowały się. Taka relacja jest pomiędzy zameldowanymi a deklaracjami. Taki wniosek się nasuwa – przybyło do nas wiele osób zza wschodniej granicy. W niektórych domostwach przebywają ci obcokrajowcy i korzystają.Tu są ukryte odpady i my mieszkańcy za to płacimy – konkludował radny Kacprzak.

Do tych wypowiedzi odniosła się naczelnik Urszula Aptowicz, wyjaśniając radnemu Wilamowskiemu, że choć system powinien być samofinansujący to w ubiegłym roku miasto dopłaciło z budżetu 235 tys.zł, a w tym roku 230 tys zł, stąd podwyżka nie jest liczona wskaźnikiem 21% wzrostu.

 – Jest dużo rodzin, których dzieci wyjechały na studia. Jest też sporo osób, które mają meldunek a wyjechali za granicę.Właściciele nieruchomości, jeżeli nie prowadzą hoteli zobowiązani są zgłaszać do nas ilość osób, która na daną chwilę zamieszkuje. I rzeczywiście mamy takie zgłoszenia, że osoby innej narodowości tam zamieszkują. Rzeczywiście może nie jesteśmy w stanie wyłapać, ale prowadzimy akcję żeby uszczelnić system. Również jest taka sytuacja, że sąsiedzi gdy widzą, że ktoś próbuje oszukiwać, to również do nas uprzejmie informują – odpowiadała na tezy radnego Kacprzaka Urszula Aptowicz.

Tak więc od 1 stycznia mieszkańcy Mławy zapłacą miesięczną stawkę od osoby w wysokości 8 zł za odpady zbierane selektywnie i 12 zł od osoby za odpady zmieszane. W związku ze zmianą ceny mieszkańcy otrzymają powiadomienia o nowych stawkach opłaty obowiązującej od nowego roku.

Można też przypuszczać wraz z nowym rokiem bardzo znacznie wzrośnie opłata za odbiór ścieków, gdyż podobnie jak przy odbiorze odpadów tylko do końca roku 2016 miasto pokrywało część nowych stawek z tego tytułu ustalonych przez odbierającą ścieki firmę ONDEO.

JK

Niejakie zdziwienie – sygnalizowane zresztą przez radnego Wilamowskiego – musi budzić nowa propozycja stawek. Na ogół samorządy mają kłopot z osiągnięciem odpowiedniego poziomu recyklingu i w różnoraki sposób zachęcają mieszkańców do segregowania odpadów u tzw. „źródła”, czyli w gospodarstwach domowych. Jedną z form zachęty jest wyraźna różnica stawki opłaty. Tymczasem w obecnie przyjętych stawkach różnica ta zmalała procentowo z 40 % ( 6-10) na 33% ( 8-12 ) na niekorzyść segregacji. Oczywiście możemy się cieszyć z tego, że z okolicznych miast mławskie stawki są najniższe. Ale druga strona medalu jest taka, że chyba żadne z tych miast nie może poszczycić się „wysypiskiem śmieci” w swoich granicach administracyjnych.

 

 

 

 

 

 

 

Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

27 - liczba komentarzy w artykule "Cena śmieci ostro w górę. Radni nie byli jednomyślni"

avatar
1500
Sortuj:   najnowsze | najstarsze | najwyżej oceniane
Przewodniczący Zarządu Osiedla Nr 8
Gość
Przewodniczący Zarządu Osiedla Nr 8

Drodzy użytkownicy, czas na fakty i małe porównania!
Stawki opłat za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych przyjęte w innych gminach:
Żuromin- segregowane 8 zł od osoby. Zmieszane-11 złotych od osoby.
Brodnica- seg-10,80 zł od osoby. Zmieszane- 17 złotych od osoby.
Nidzica- seg- 10 zł od osoby. Zmieszane-`16 złotych od osoby.
CIECHANÓW!!!- seg- 9,50 od osoby. zmieszane- 16 złotych.
Przasnysz-seg- 8 zł od osoby. Zmieszane-12 złotych.
Pułtusk-seg-5,20 zł od osoby. Zmieszane-10,35 od osoby.
Płońsk-seg-11 zł od osoby. Zmieszane-15 zł od osoby.
Płock-seg-11 zł od osoby. Zmieszane-16 złotych od osoby.
Osrołęka-seg-9 zł od osoby. Zmieszane-13,50 od osoby.

Przewodniczacy Zarzadu Osiedla Nr 8
Gość
Przewodniczacy Zarzadu Osiedla Nr 8

Jesli radni decyduja za nas i bez naszej zgody o waznych rzeczach, to moze i My zrobmy im mila niespodzianke bez ich wiedzy. Ciekawe, komu bedzie wesolo. Amplus
Radni maja po 1850 zlotych do reki, wiec stac ich na takie pidwyzki co miesiac

Przewodniczacy Zarzadu Osiedla Nr 8
Gość
Przewodniczacy Zarzadu Osiedla Nr 8

Plan wykonuja zgodnie z instrukcja swoich mocodawcow, ktorzy palcem wskazuja, co tu jeszcze sprywatyzowac w swietnie ujetym terminie „Partnerstwo Publiczno-Prywatne”. Miasto niebawem bedzie dla paru ludzi jako ich folwark, reszta bedzie zobowiazana placic za ich rzady wysoka cene.

Marek
Gość

Śmieci są odbierane i trzeba za to płacić. Dobrze, że wprowadzono takie rozwiazanie, że co dwa tygodnie pod każdy dom podjeżdża śmieciarka. Może te łobuzy, co wyrzucają śmieci do lasów w końcu się uspokoją. A jak ktoś chce oszczędzić – niech segreguje

Jarząbek
Gość

Te łobuzy, o których piszesz nie płacą za wywóz śmieci i ich posesjach śmieciarka się nie zatrzymuje!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Dlaczego podwyżka dla segregujących śmieci i dla niesegregujących jest jednakowa, jeśli już się na nią godzimy? Powinna być chyba mniejsza żeby zachęcać jeszcze bardziej do segregacji.

Leszek Nowak
Gość
Nie rozumiem, o co całe to oburzenie. O 2 zł (słownie: dwa złote)? Stawka jest teraz niska i podwyżka też niska, procentowo tylko wyszło dużo. Gdybyśmy płacili 1 zł i wzrosłoby do 2 zł, to byłoby aż 100 procent, ale de facto tylko 1 zł. Tutaj mamy tylko 2 zł, chyba nikogo to mocno po kieszeni nie uderzy. Najwyżej raz w miesiącu nie da się na tacę albo nie wypije piwa marki Piwo 🙂 Zastanowić należałoby się raczej nad inną kwestią: dlaczego, skoro mieszkańcy i tak płacą za odbiór śmieci, wyrzucają je do koszy przy chodnikach, na ulice, trawniki i… Czytaj więcej »
Obiektywny
Gość

Panie Leszku, 2 zł, słownie dwa złote to może dużo może niedużo, chodzi o fakt o te 33%. Już dawno pisałem, gdyby każde miasto i gmina miała komunalne składowisko, mieszkańcy mogliby płacić 2 zł za osobę, tak to działa i sprywatyzowanie składowiska w Mławie nie obniżyło kosztów gospodarowania odpadami, podobnie jest z oczyszczalnią i innymi spółkami komunalnymi, nowy właściciel musi zarobić i niestety kosztem mieszkańców…

Ewelina Kowalska
Gość

Panie Leszku dla pana to może jedno piwo, ale dla 5-osobowej rodziny to jest 10zł i to jest kilka bochenków chleba, a nie piwo.
Za chwilę usłyszymy, że miasto już nie dopłaca do ścieków (od 01 stycznia) i będziemy mieli następne kilka lub kilkanaście bochenków chleba, czyli w sumie miesięczny koszt chleba.
Pan nie wypije piwa i zaoszczędzi Pan tym samym na zdrowiu, a moim dzieciom, moim rodzicom i mnie, jeśli zabraknie na chleb, nie przysporzy to zdrowia niestety.
Co Pan na to?

Adam
Gość

Szczerze, to pięcioosobowym rodzinom z dodatkowym 1000 zł. to chyba nie jest źle. Więc skoro my je finansujemy płacąc drożej za wszystko, to one niech nie narzekają. Gadka z chlebem jest naciągana

Obiektywny
Gość

Tyle Adamie że te pieniądze ze śmieci i oczyszczalni mają się nijak do 1000 o którym piszesz, trafiają do zupełnie innej kieszeni…

wpDiscuz