Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Społeczna Szkoła Podstawowa Wyspianum Mława rekrutacja
Logo

Nowe nazwy ulic – stare kontrowersje


Plebiscyt Najlepszy Radny Miasta Mlawa biezacej kadencji Radni Mlawa glosowanie

Nadawanie nazw ulicom to kompetencja rady miasta bądź gminy. Czasem zaproponowani patroni budzą mniejsze, bądź większe kontrowersje, czasem nad zaproponowanymi nazwami nie ma wcale dyskusji. Na sesji 6 lutego br. miejscy radni przegłosowali nadanie nazw sześciu ulicom położonym na terenie miasta. To jednak kolejna sesja, gdzie przy nazwie jednej z ulic znów pojawiła się dyskusja i odmienne zdania. Chodzi o ulicę Danuty Siedzikówny „Inki”.

Takiej dyskusji nie było dyskusji przy ulicach: Jerzego Piotra Śliwczyńskiego, ks. Jana Twardowskiego, Zygmunta Uzarowicza, Łysa Góra czy Wspólnej.

Trudno orzec dlaczego Danuta Siedzikówna „Inka” napotykała na takie trudności, aby stać się patronką  jednej z kilkuset ulic w Mławie. Ci, którzy znają jej życiorys wiedzą, że była postacią bohaterską. Piszę „napotykała”, bo ostatecznie jej imię nosić będzie ulica położona między Studzieńcem a ulicą Abpa Antoniego Nowowiejskiego. Stało się tak dopiero w drugim podejściu. Pierwotnie jej imię miała nosić ulica Janka Krasickiego, której nazwa miała być zmieniona na skutek tzw. ustawy dekomunizacyjnej. Wtedy zaprotestowali mieszkańcy i ostatecznie ich ulica nosi nadal imię Krasickiego choć już nie Janka a Ignacego.

Również za drugim razem nie obyło się bez kontrowersji. Wątpliwości co do nadania imienia „Inki” wspomnianej wyżej ulicy zgłosił w imieniu mieszkańców radny Henryk Kacprzak. Sytuację uratował radny Jerzy Rakowski, który zaproponował aby przerwać procedowanie i w gronie prezydium rady oraz wnioskodawców uzgodnić jakieś wspólne stanowisko. Tak się stało i ostatecznie prawie wszyscy radni (radny Kacprzak się wstrzymał) przyjęli proponowane w uchwale nazwy ulic.

Na kanwie tej sytuacji warto chyba jednak postawić dwa pytania. Pierwsze, to dlaczego w przypadku nadawania nazw ulicom już zasiedlonym nie ma konsultacji nazwy z mieszkańcami? Nie jest to przecież jakoś specjalnie trudne.

I drugie pytanie. Dlaczego takie dyskusje nie toczą się na komisjach rady, które opiniują wcześniej projekty uchwał? To zawsze przykra sytuacja, gdy publicznie rozstrząsa się lub kwestionuje czyjeś zasługi. Rozumiem, że czasem inaczej się nie da, ale chyba warto próbować.

Ostatecznie, na sesji w dniu 6 lutego br. rada miasta nadała imiona nowych patronów ulicom:

Imię Danuty Siedzikówny „Inki”  – sanitariuszki 5. Wileńskiej Brygady AK, zamordowanej w więzieniu przez UB w 1946 roku, nosić będzie ulica położona między Studzieńcem a ulicą Abpa Antoniego Nowowiejskiego. Wnioskowali o to Zarząd Osiedla nr 5 – Kościuszki oraz Zarząd Komitetu Prawa i Sprawiedliwości w Mławie.

Imię Jerzego Piotra Śliwczyńskiego – jedynego mieszkańca Mławy, który otrzymał medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, nosić będzie ulica położona między ulicami Graniczną a Obrońców Mławy. Wnioskowało o to Towarzystwo Miłośników Twórczości Tekli Bądarzewskiej.

Imię ks. Jana Twardowskiego na wniosek Jarosława Trześniewskiego–Kwietnia nosić będzie ulica położona miedzy ulicami Anny Dobrskiej a Ojca Bernarda Kryszkiewicza.

Imię Zygmunta Uzarowicza – nauczyciela Seminarium Nauczycielskiego oraz Liceum Pedagogicznego i Liceum Ogólnokształcącego w Mławie otrzymała ulica położona między ulicami Okólną a Żabieniec. Taki wniosek złożył Henryk Sławuta.

Łysa Góra to nowa nazwa ulicy położonej na wschód od ul. Podbornej, która biegnie przez wzgórze nazywane przez mieszkańców Mławy zwyczajowo „Łysą Górą”.

Ulica Wspólna to nowa nazwa traktu biegnącego wśród bloków na wschód od ul. Henryka Sienkiewicza. Taki wniosek złożyli radni miejscy: Elżbieta Rzodkiewicz oraz Lech Prejs.

JK

Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

12 - liczba komentarzy w artykule "Nowe nazwy ulic – stare kontrowersje"

avatar
1500
Sortuj:   najnowsze | najstarsze | najwyżej oceniane
Sylwia
Gość

Ciekawe czemu nie ma propozycji nazw typu Kolorowa, Rumiankowa, Malinowa.. wystarczy uruchomić wyobraźnię, na przykład pożyczając od nazw drzew, roślin, kwiatów, owoców, kolorów, zwierząt, minerałów.. jest tyle opcji które nie będą polityczne, ani nie będą nawiązywać do żadnych nazwisk. Byłoby łatwiej do zapamiętania, do pisania na kopertach. Radni, co Wy na to?

Jarząbek
Gość

Popieram, takich nazw na dodatek nie trzeba nigdy zmieniać, bo nigdy nie okażą się haniebnymi

Lech Pe
Gość

Na komisjach toczą się dyskusje, znacznie nieraz ostrzejsze. Szanowny/na/ komentator/ka/ nie przychodzi widocznie na posiedzenia komisji. Poza tym niektórzy radni, a szczególnie jeden, dostają wzmożenia na widok kamer. Muszą coś powiedzieć, cokolwiek aby zaistnieć w mediach.

mławianin 1
Gość

Ta ostrzejsza dyskusja to chyba w Pańskim wykonaniu, bo Pan jest tak aktywny że zamiast Pana można by na pana miejscu posadzić „niemowę”, a efekt byłby ten sam, bo podnosić ręce to każdy potrafi, zwłaszcza że za to dostaje 2.000 tys. tak jak Pan. Zamiast krytykować swych kolegów Radnych , PAN SAM POWINIEN POKAZAĆ CO POTRAFI, BO EFEKTY PAŃSKIEJ DZIAŁALNOŚCI W TEJ KADENCJI SĄ MIZERNE PANIE LECHU.

Kaśka
Gość

Nie dziwi mnie, że Mławianin Roku 2013 Henryk Kacprzak zgłosił wątpliwości co do nadania ulicy imienia „Inki”. Wątpliwości tego skromnego radnego są uzasadnione. Ulica powinna nosić imię i nazwisko Mławianina Roku 2013. Jak to pięknie by brzmiało.

dzidek
Gość

A mnie do tej pory dziwi, jakim cudem Mławianinem Roku 2013, ZOSTAŁ PAN HENRYK KACPRZAK, Kapituła wyszła chyba z zasady i braku kandydatów ŻE ZAMIAST LAKU DOBRY I KIT. a dalsze lata pokazują że imię Henryk ma wzięcie, przez co dalej nqam się wciska KIT, czas aby zaprzestać tej formy wyróżniania.

Anna Karenina
Gość

Co z projektem ronda imienia Gustawa Morcinka, ktoś zbierał podpisy

bolo
Gość

Marszałkowska i tak jest the best.

wpDiscuz