Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Plbiscyt Najlepszy Radny Miasta Mława bieżącej kadencji
Logo

Tłumy na koncercie akordeonisty Marcina Wyrostka. Nie wszystkim udało się wejść na salę


Plebiscyt Najlepszy Radny Miasta Mlawa biezacej kadencji Radni Mlawa glosowanie

Koncert wirtuoza akordeonu, Marcina Wyrostka, któremu towarzyszyli muzycy z zespołu Corazon, wpisał się niejako w organizowany przez Państwową Szkołę Muzyczną w Mławie XXIV Mławski Festiwal Muzyki Akordeonowej, mającego swoje zakończenie właśnie w piątkowy wieczór 2 lutego. Występ przyciągnął tak liczną publiczność i sala była tak pełna, że niektóre osoby zmuszone były zrezygnować z wysłuchania koncertu.

Wieczorny koncert poprzedziły warsztaty dla uczniów i nauczycieli poprowadzone Marcina Wyrostka. Mławski występ jest jednym z pięciu zaplanowanych na Mazowszu koncertów promujących nową płytę POLACC. Artysta wystąpi jeszcze w Płońsku, Konstancinie -Jeziornie, Siedlcach i Sokołowie Podlaskim.

Album POLACC  jest autorskim spojrzeniem zespołu na polską muzykę. Cechuje go duża różnorodność. Na płycie znalazły się utwory inspirowane tradycyjnymi brzmieniami, muzyką ludową, współczesną muzyką poważną, ale także filmową czy żydowską. Znajdziemy na niej utwory wielkich mistrzów polskiej muzyki, takich jak: Henryk Mikołaj Górecki, Wojciech Kilar czy Witold Lutosławski. Nie zabrakło także tematów zaczerpniętych z muzyki rozrywkowej oraz autorskich kompozycji. Te rozmaite motywy „POL”-skości połączył wspólny „ACC”-ordeonowy mianownik.

W takim właśnie klimacie utrzymany był cały mławski koncert. Usłyszeliśmy mazurki, kujawiaki, ale też muzykę big-beatową, czy tematu z filmu „Janosik”. I wszystko to w brawurowym wykonaniu. Jako wokalista z zespołem wystąpił Łukasz Juszkiewicz. Muzyka akordeonowa w wykonaniu Marcina Wyrostka i towarzyszących mu muzyków podbiła serca słuchaczy. Nie obyło się bez bisów i aplauzu na stojąco.

Niemiłym zgrzytem organizacyjnym okazał się brak miejsc dla wielu osób, którym nie udało się wejść na salę, a na koncert przybyli specjalnie nawet z odległych miejscowości powiatu.

– Wstyd na całą Polskę. Do Mławy przyjeżdża taka gwiazda, a koncert jest dla wybranych. Pójdę na skargę do burmistrza – denerwowała się jedna z kobiet, która dowiedziała się w szatni, że aby wejść na koncert akordeonisty Marcina Wyrostka trzeba mieć specjalną wejściówkę.

– To kpina z mieszkańców Mławy i powiatu. Przyjechałem specjalnie ze Szreńska – powiedział starszy pan. Przed Szkołą Muzyczną słychać było: „takie rzeczy tylko w Mławie”, „śmiech na sali, władze wchodzą i ich rodziny”, „zrobiono z nas idiotów”.  Cały balkon [górna część sali koncertowej Szkoły Muzycznej – przyp.red.] był przeznaczony dla władz i ich rodzin. Jak pojawił się pan starosta i pani rzecznik urzędu miasta to miejsce się znalazło. Co my zwykli ludzie jesteśmy gorsi. Potraktowano nas jak motłoch. Niech się organizator wstydzi – padały gorzkie uwagi.

Można tu dodać, że nie jest to pierwszy raz, kiedy organizowane w szkole muzycznej koncerty przyciągają tak dużą liczbę chętnych, że nie są w stanie pomieścić się w istniejącej sali koncertowej.

Organizatorzy i współorganizatorzy koncertu: Mazowiecki Instytut Kultury, Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. w Mławie, Burmistrz Miasta Mława, Starosta Powiatu Mławskiego.

JK

MARCIN WYROSTEK
Akordeonista (ur. 16 września 1981 r.) – zwycięzca polskiej, drugiej edycji programu Mam Talent. Wykładowca Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Członek Amerykańskiego Stowarzyszenia Akordeonistów.

Pierwszym akordeonistą w rodzinie, jak i nauczycielem Marcina, był jego ojciec. Akordeon trafił do jego domu, gdy dziadek zamienił jedną ze swoich krów na instrument. Od tego czasu brzmienie akordeonu zawsze towarzyszyło rodzinnym spotkaniom. Edukację muzyczną kontynuował w PSM I i II st. w Jeleniej Górze. Spędzał całe noce w garażu ćwicząc na akordeonie. Swoją pasję rozwijał pod kierunkiem prof. Joachima Pichury na Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie obecnie jest wykładowcą.

Jest laureatem ponad 30 konkursów akordeonowych (w kraju i za granicą), w tym: Detroit (USA) 2005; Esztergom (Węgry) 2003, Dunajska Streda (Słowacja) 2003, Reinach (Szwajcaria) 2003. Był także stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku akademickim 2004/2005. Jest założycielem projektu Corazon, z którym nagrał cztery autorskie płyty, za które otrzymał m.in. potrójną platynę oraz nominację do nagrody Fryderyki 2010 za płytę Magia del Tango, podwójną platynową płytę za krążek Coloriage – 2012 i platynową płytę za album For Alice -2015.  Pod koniec 2017 roku zespół zakończył prace nad najnowszym albumem Polacc, który w odróżnieniu od poprzednich jest mocno inspirowany muzyką polską. Koncertował na największych polskich scenach muzycznych m.in. na 50-leciu Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, festiwalach: Sopot TOPtrendy, Transatlantyk, Warszawa Singera. Miał okazję koncertować z gwiazdami polskiej sceny muzycznej – Kayah, Marylą Rodowicz, Ryszardem Rynkowskim, Adamem Sztabą, Orkiestrą AUKSO. Jednym z najbardziej ekscytujących wyzwań muzycznych był wspólny występ z Bobbym McFerrinem w 2010 roku. Wykonuje muzykę klasyczną, jazzową i ethno-folk. Kluczowym elementem jego tożsamości muzycznej jest improwizacja.

« 1 z 2 »
Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

15 - liczba komentarzy w artykule "Tłumy na koncercie akordeonisty Marcina Wyrostka. Nie wszystkim udało się wejść na salę"

avatar
1500
Sortuj:   najnowsze | najstarsze | najwyżej oceniane
gość
Gość

Koncert był ŚWIETNY

Jaroslaw
Gość

WSTYD!!! Pojechalem po niepelnosprawnego (chodzi o kulach) do Dzialdowa specjalnie na ten koncert. Myslalem ze zapadne sie pod ziemie jak nawet nie wyszedl z samochodu. Bo po co???? Czy sala szkoly muzycznej to jest prywatne narzedzie do zdobywania wyborcow!!! Paczka papierosow kosztuje 15 zl, a na melinie 6-7. Bilety powinny byc, tak jak przedmowcy zauwazyli, symboliczne 5 zl. A tak ” zimne Panie” poszly z nudow w siedzenie popierdziec. Gdyby byly bilety, to nikt przypadkowy by nie poszedl (lepiej kupic piwko). Prawdziwi melomani mogli tylko pocalowac klamke.

Katarzyna
Gość

O czym to wszystko swiadczy?! O tym ze w Mlawie brakuje sali koncertowo-widowiskowej z prawdziwego zdarzenia. Remont MDKu jakos ” dziwnie” sie przeciaga, moze za 3-4 lata bedzie? Kto to wie? Chyba tylko nasz wizjoner… Nic dziwnego ze w Mlawie nie ma koncertow, bo gdzie, na sali gimnastycznej ?

zniesmaczony
Gość
Jak przeglądam zdjęcia z różnych imprez ,to przeważnie te same twarze.”Dyskopolowe babcie i dziadkowie „są wszędzie .Na odpustach, na dożynkach.Najlepiej jak jest jeszcze darmowy poczęstunek to wtedy są w swoim żywiole.I na Marcina Wyrostka już dużo wcześniej zajęli miejsca.A wychodząc stwierdzili ,że liczyli na coś innego.Ktoś im powiedział,że miało coś być podobnego jak jaka to melodia lub mam talent.Ludzie,jak mnie nie interesują wasze potańcówki w parku to ja wam nie blokuje miejsc.I przez te osoby nie mogłem zobaczyć tego co mnie interesuje.I jeszcze mam żal do organizatorów ,jeżeli w mediach „trąbicie”że wstęp wolny ,a pużniej okazało się ,że są wejściówki.Miało… Czytaj więcej »
obiektywny
Gość

obiektywny do zniesmaczonego jesteś bardzo operatywny jak wyłapałeś dyskotekowe babcie i dziadkowie i zdążyłeś przeprowadzić z nimi wywiad. Proszę nie przypisywać i nie uogólniać pojedyńczych opinii do większości widzów.Wstęp wolny pozwala wejść wszystkim widzom.Zapraszamy serdecznie do parku i na darmowy poczęstunek!!!!!!!!!

observer
Gość

Skoro koncert był ogłaszany jako bezpłatny (na plakatach jest napisane „wstęp wolny”), wszystkie media mławskie tak podawały i nie tylko, na stronach typu „cojestgrane” itd. , skąd się wzięły wejściówki? To się nazywa KULTURA PO MŁAWSKU=CHAMSTWO.

wpDiscuz